Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

Warapeidza

Na obvyklou kvalitu TV produkce vysoce nadprůměrné dílo. Historické shody a neshody nehodnotím, ale vydržel jsem koukat až do konce což se u TV vždy cení... ()

hannahmontan

Milé dámy a pánové, musím uznat, že ikdyž nejsem nějaký historický odborník a neznám úplné detaily, tak musím velmi příznivě ohodnotit tento povedený film. Velmi se mi líbil Vojta Kotek, jak se chopil své role a dokonale ztvárnil dívkaře. Velmi mě bavila výprava filmu a nic bych nenamítala proti pokračování...! ()

DrifterSoul

5* dávám málo. Teď ovšem ano. Navzdory některým negativům, které by se daly oběma dílům vytknout (např. značná "modernost" dialogů a zřejmé zjednodušování průběhu historie, plynoucí ale z ryze praktických i komerčních důvodů). Proč tak vysoké hodnocení? Protože to lahodilo oku (barvy, výprava, nádherné interiery/exteriéry točené převážně v historické Kroměříži). Protože herci do toho docela dobře šlapali (vč. sympatické M.L.S. z Burgtheateru i všech ostatních sošných dam). Protože hudební doprovod byl skvostný. Protože po velice dlouhé době je to konečně film, který se vymanil z infantilní domácí provinčnosti (asi díky tomu, že na něm participovali také partneři z A, SK a H). A hlavně také proto, že na rozdíl od úletů typu Jiráskových románů či Haškova Švejka jde konečně o snahu vidět naši společnou středoevropskou historii objektivněji a v docela pozitivních souvislostech (vždyť "Mary Rézi" byla přece i naše česká vladařka, že). ()

dejavu26

Myslím, že recenze byly zbytečně příkré a film si zaslouží poctivé 4 hvězdičky. Není jen o skvělých exteriérech a kostýmech a zajímavých hercích, ale ukazuje i řadu reálií, které se skutečně staly, navíc podnítil mnoho diváků si vyhledat informace o těchto postavách a osvěžit si dějepis, jak o tom sami psali. Celkem chápu i zkratku, kterou se scénáristce podařilo se vyhnout válkám a účasti FŠ v jejich velení. Škoda, že to nebyl seriál, kde by se MT dostala k zajímavým reformám, které ovlivnily nejen naši historii, ale řada z nich přetrvala až dodnes, a rozkreslení charakterů doplňkových postav, např. matky MT, která by se projevovala i jinak, než pitím vína, historicky to byla opravdu zajímavá postava. Já jsem za tento film ráda a nijak mne neurážel plytkostí, ani nepřipomínal béčkové filmy pro hospodyňky z kuchyně R. Pilcher, a to jsem docela náročný divák, preferující spíš drsné severské filmy nebo psychologická dramata. Možná, že ho spíš preferují ženy, protože muži ty rozbory vztahů moc nedávají, i kritiky na čsfd by tomu nasvědčovaly. :) Přirovnávat ho k Angelice či Sissi je chucpe, spíš nabízí paralelu se seriálem Viktorie, a to nejen podobou obou historických postav v řešení postavení ženy na trůnu a mindráků jejich mužů z béčkové role. Rozhodně není pravdou, že s historií neměl nic společného, věcí, které tam skřípaly, bylo jen pár. Je dobře, že film byl osobní a zaměřen na hlavní pár, i tak tam byla sdělena řada zajímavých historických podrobností a zajímavé bylo i ožití období vrcholného rokoka. ()

petra8619

Tento počin bych viděla na více dílů. Takhle mi to totiž přišlo dost okrájené. I přesto se mi to líbilo a shlídla jsem s napětím. Nádherné kostýmy. ()

Jardatekk

Velmi příjemné překvapení. Musím říct, že by mě nenapadlo, že dokážeme v koprodukci natočit film s takovou krásnou výpravou. Na České poměry, kde je dnes již vše klasicky strohé a oškubané velmi pěkná dvoudílná série. Ani mi nevadila mluva, která dost dobře chápu byla přizpůsobena dnešnímu divákovi. Výborné herecké výkony i obsazení včetně děje, který měl prostě spád :) Vůbec mi nevadil Vojda Kotek jak zde někdo píše v roli vévody ba naopak. Byl výborný. Ten jde herecky nahoru a na Marii-Luise Stockinger byla radost pohledět. Zaslouží si vyšší hodnocení. Rozhodně jeden z nejlepších historických českých filmů. Tu jednu hvězdičku navíc bych dal, kdybych zde viděl bitvu, třeba malou nebo pluk , několik pluků. V té době se stále válčilo a ten film by si to zasloužil. Natočit repliku historické bitvy s někola spolky vojenských klubů třeba i z okolních zemí by tento film vynesl ještě výš. Malá nebo velká škoda, protože to jediné u mě tomu chybělo. ()

Spike86

Zajímavý film, u kterého si myslím, že některé věci, jako např. prasklá postel při sexu, byly zbytečné. Naproti tomu konec, kdy by se děj dostával k nejzajímavějším pasážím, kdy už je Marie Terezie pořádně u vlády, je nesmyslně useknutý a pouze okomentovaný, jakým způsobem se to později vyvíjelo. Tolik k ne úplně zvládnutému scénáři. Naopak výpravu lze pochválit, zde je vidět, že bylo vynaloženo hodně prostředků na prostředí, kostými apod. Bál jsem se post-synchronů, když jsem slyšel, že na place mluvili herci svými rodnými řečmi a pak byli předabováni, ale bylo to uděláno kvalitně, takže to nerušilo. 68% ()

Max Frajer

Docela příjemná koukatelná dobová romance s pěknými kostými, exteriéry a slušným hereckým obsazením. Jako životopisné či historické dílo to asi příliš neobstojí, ale když na to v tomto směru nebudeme brát příliš zřetel, nabízí Marie Terezie poměrně příjemně strávených pár hodin. ()

sarianna

Tak opět nesdílím ono všeobecné nadšení z tohoto opusu, bylo to přesně takové, jaké jsem čekala. Bohužel. Marie Terezie je bezpochyby osobnost, která by si nějaké to filmové zpracování zasloužila, ale chtělo by to asi něco obsáhlejšího, než toto. Historicky to kdovíjak přesné nebylo, ale to by asi ani neočekávala, co mě ale naštvalo bylo, jakým způsobem byla Marie Terezie vykreslená. V podstatě jako ambiciózní, ale nekompetentní hysterka, která pro samou politiku kašle na rodinu, což prostě nebyla pravda. Právě Marie Terezie se od jiných panovníků odlišovala třeba právě tím, že rodinu držela pohromadě, o děti se zajímala i poté, co se třeba dcery vdaly (což obvyklé rozhodně nebylo), a když dcera onemocněla neštovicemi, tak jí sama ošetřovala, přestože jí od toho všichni zrazovali, protože jako panovnice musí myslet sama na své zdraví (taky ty neštovice od dcery dostala). Kdo mě naopak docela překvapil byl Vojta Kotek jako František Štěpán, překvapivě dobře do té role seděl. Ani výprava nebyla zas tak omamující, taková výpravnější vánoční pohádka. ()

Camel91

Dokumentární seriál s pěknými kostýmy, celkem slušným hereckým obsazením, zajímavý český počin, docela jsem byl překvapen jak velkolepě to vypadá - ovšem když jsem se dočetl že byl seriál zrušen z nedostatku financí tak mě to nepřekvapilo. Seriál jsem uviděl náhodou a zalíbil se, co stihli natočit jsem dokoukal, jediný co mě sralo byla výměna původní herečky Marie Terezie z prvních dílů za tu novou - nutno uznat, že sice fyzicky víc podobnou podle všeho, ale je mi nesympatická. Jo vůbec bych se nebránil podobným dokumentárně laděných seriálů :D ()

Sidenius

Řeším dvě věci, zpracování a přínos. Přínos jednoznačný, věřím že je cca 50% Čechů kteří vůbec netuší kdo Marie Terezie byl. A to nás přímo ovlivnilo. Díky tomuto seriálu se to můžou dozvědět. Ano, některé věci tam nebyly vůbec zmíněné, nebo naopak něco mi přišlo že v historii nezaznělo ale v seriálu ano ( Isabela Parmská byla lesba?), ale pokud byl alespoň jeden průměrně nevzdělaný Čech díky tomu věděl kdo byla Marie Terezie, co udělala a jaká to byla panovnice - má to smysl. Zpracování taktéž na jedničku. Je tam vidět produkce 4 televizí napříč národy, takže s penězi se nebrzdilo. Hrají největší jména, exteriéry neskutečné, kostýmy vynikající. Rozhodně nejde o pokleslou zábavy od TV Nova nebo TV prima a tohle přesně veřejnoprávní instituce dělat má - vzdělávat. V seriálu nejsou hluchá místa kde by mi vadilo že se něco vleče. I z tohoto pohledu jsem ,,sjel" jedním dechem. ()

Peter.Cajgel

Konečne film pri ktorom som v pohode vydržal, uz sa teším na druhú časť. Nechápem, preco sa vám herečka ktorá hraje Máriu Tereziu nepozdáva, čo ju mala hrať nejaká miss? Mne jedine vadil Barta a Maurery ()

ZOMO

Pekný TV film v krásnom prostredí s nádhernými kostýmami, s historickými faktami i fikciou tak akurát, k tomu romantika s dobrým medzinárodným obsadením postáv. Dobre sa na to pozerá. ()

benedikt28

Jo, tak tohle se povedlo!!! Velkolepá výprava a lokace, skvěle odvedené herecké party (nádherně věčně ožralá Alžběta Kristýna v podání Zuzany Stivínové), Kotek není kupodivu vůbec směšný v paruce a kostýmu a dobře hraje, vynikající Zuzka Mauréry jako Charlotta Orleánská. Zatím viděno na STV se slovenským dabingem, takže pět hvězd. Nechci předjímat, ale bojím se, že s českým to bude o jednu méně.... ()

Generi

Nápad to bol výborný- natočiť film o našej najvýznamnejšej panovníčke, ktorej reformy prežili dodnes. A ešte k tomu film za spolupráce 4 dotknutých štátov bývalého Rakúska Uhorska. Taký nádejný potenciál....a taký úbohý výsledok. Kto vybral túto ženu- scénaristku, ktorá zrejme v snahe priblížiť túto historickú postavu dnešnému divákovi, poňala všetky postavy ako paródiu seba samých, ako figúrky v nejakom sitcome, kde sa rieši, čo si dnes oblečiem, s kým sa dnes vyspím. A tak vo výsledku sledujeme nádhernú nablýskanú šou, plnú krásnych kostýmov a historických scenérií doprevádzaných slovníkom a dialógmi ako z Paneláku. ()

isterion

Pozoruhodný počin spracovať film o Márii Terézii. Aj keď to je poňaté úplne voľne, ozrejmuje jej neľahkú úlohu v tej dobe. Záujemca o presnejšie podanie si to môže naštudovať z overených historických zdrojov. ()

AAsniper

Ako povedal klasik: "Jak není něco z USA, tak se to pánúm nelíbí..." Malo to všetko čo som od filmu podobného typu očakával. Nebol to masterpiece, to veru nie, ale príjemne som sa pobavil a mix hercov bol fajn. Ale teraz si predstavte, že by tam hrali americkí herci a scenár by napísal Sorkin (byť by bol omnoho nezáživnejší a skostnatenejší), už by to bol podľa miestnych "odborníkov" opus, veľdielo, atď. Shame on you. Plusový bodík navyše za to, že Pauhofová dokáže zahrať aj bez toho, aby ju niekto vo filme prášil :) ()

funesfilm

Sú aj horšie výtvory. Táto podoba Márie Terézie však medzi tie nepatrí. Veľkým sklamaním môže byť, že dej sa sústredil iba na jedno obdobie života panovníčky. Názov sa z toho dôvodu mohol upraviť. Chýbalo tomu i viac energie či historickej akčnosti. Okrem týchto dvoch nedostatkov, som toho veľa iného nepozoroval. V našich končinách je filmov o našej histórii ako "šafránu". Je to teda pozitívny počin. ()