Pozemšťané (neoficiální název)

Earthlings

Dokumentární

USA, 2005, 96 min (Director's cut: 130 min)

Shaun Monson

Joaquin Phoenix (vyp.), Persia White

Shaun Monson

Film se s velkou přesností trefuje do všeho, čeho se lidé dopouštějí na zvířatech. Řada záběrů je až nesnesitelných, člověk má pak pocit, že na jatkách nebo v prasečákách pracují snad jen sadisti. Na místě je ale otázka, zda je dokument opravdu odrazem reálné situace na zvířecích farmách, nebo zda nebyly účelově využity jen ty nejhorší případy. To bohužel nejsem kompetentní posoudit. Navíc všechno má dvě strany mince. Lidé odjakživa jaksi jedli maso a zvířata živá nejíme (tedy já ne), tudíž se musí zabít. Stejně tak potřebujeme léky a nemyslím si, že by bylo humánnější je testovat na lidech. Koneckonců léky používáme i pro zvířata. Už kritičtější postoj lze zaujmout k oděvům z kůže, domácím mazlíčkům a „sportům“ jako rodeo. Tady bychom se vážně měli zamyslet nad tím, zda to máme zapotřebí a jestli se bez toho nedokážeme obejít. Jeden dokument, byť sebevíc odstrašující a působivý, uvažování lidí těžko změní.(31.8.2014)

Neskutečně depresivní dokument, který nesoudí ale útočí na všechny divákovi smysly. Smutek, deprese, vztek, znechucení, beznaděj i takové pocity může mít divák při sledování, pokud má dost odvahy podívat se na to, jak pán tvorstva zachází se zvířaty, ať už pro pobavení ostatních, pro obživu nebo na lékařské experimenty. Po všech směrech, jen pro silné žaludky. A komentář Joaquina Phoenixe je až děsivě uhrančivý, stejně jako hudba od Mobyho.(16.12.2012)

Hrůzostrašné, ale přesto fascinující záběry u kterých máte občas nutkání zacpat si oči i uši, popřípadě celý film vypnout. Výpovědní hodnota filmu je velká i díky jeho řemeslné kvalitě - ještě pět minut před koncem to bylo na jasný 5* - kvalitní film věnující se aktuálnímu tématu, způsobem, který je mi blízký. Ale závěr...závěr byl tak plný manipulativnosti a směrování k jedinému řešení a to celé pro jistotu zopakováno několikrát... Nu i přesto, že jsem vegetarián a sám se trochu angažuji v ochraně zvířat, tak tohle mě nepotěšilo. Každý má mít právo na svůj názor a to tenhle film neumožňuje...nebo umožňuje, ale jen lidem s kamenným srdcem.... We are all earthlings...(20.4.2008)

Earthlings má silu akú má, pretože do ničoho nenúti, nepoučuje, iba nastavuje tvrdé, hnusné zrkadlo speciesistickej spoločnosti, ktoré každého človeka s aspoň minimom súcitu donúti zamyslieť sa, či niesme všetci koniec koncov iba pozemšťanmi a stáva sa tým - minimálne pre mňa určite - najvýznamnejším dokumentom posledných 20tich rokov.(25.1.2014)

• KRYSIOPICE

Nechápu, jak se tohle náborové video Pety dostalo až takhle vysoko na CSFD. Většina věci co tam ukazují se už dnes nedělá, nebo jen v méně rozvinutých zemích. Zbytek je počínaní individuí, nebo jsou informace účelově zkresleny. Prý: "kdybysme si všichni měli sami zabít zvíře pro maso, tak budemem všichni vegetariani". To snad nemyslí vážně. Tahle povýšená generalizace je typická pro všechny vegany. Jíst maso je špatné áááno. Jíst mléčné produkty je špatné áááno. Jenomže zelnina je taky živá. Jak těď vyřešit ten zapeklitý problém, kdy se musíme nějak živit a jako inteligentní a citlivé bytosti nechceme nikomu ublížit? Buď mějte to srdce a jezte hlínu jako žížaly a nebo udělejte kolektiní sebevraždu. My ostatní si dáme stejk.(30.12.2015)

• - Film, který šel do kin, sám o sobě řešení k závažným problémům popsaných ve filmu nenabízí. Na bonusovém materiálu však již ano. (maaan)

• - Shaun Monson začal natáčet v útulcích v okolí Los Angeles roku 1999. Kvůli obtížnosti pořízování záběrů ze skryté kamery však trvalo natáčení celých 6 let. (Agita)