Pozemšťané (neoficiální název)

Earthlings

Dokumentární

USA, 2005, 96 min (Director's cut: 130 min)

Shaun Monson

Joaquin Phoenix (vyp.), Persia White

Shaun Monson

Hrůzostrašné, ale přesto fascinující záběry u kterých máte občas nutkání zacpat si oči i uši, popřípadě celý film vypnout. Výpovědní hodnota filmu je velká i díky jeho řemeslné kvalitě - ještě pět minut před koncem to bylo na jasný 5* - kvalitní film věnující se aktuálnímu tématu, způsobem, který je mi blízký. Ale závěr...závěr byl tak plný manipulativnosti a směrování k jedinému řešení a to celé pro jistotu zopakováno několikrát... Nu i přesto, že jsem vegetarián a sám se trochu angažuji v ochraně zvířat, tak tohle mě nepotěšilo. Každý má mít právo na svůj názor a to tenhle film neumožňuje...nebo umožňuje, ale jen lidem s kamenným srdcem.... We are all earthlings...(20.4.2008)

Těch pět hvězd je za téma. Miluji zvířata a tenhle dokument jsem dal jen s největšími obtížemi. Film nenabízí řešení, jen dokumentuje. Teď nebudu mluvit o vyloženě cíleném mučení zvířat pro zábavu. To je záležitost chorých jedinců a ti by se měli léčit a měli by být izolováni. -- Ano zvířata většina z nás potřebuje k životu. Potřebujeme z nich maso, kožešiny a další... Veškeré zacházení s nimi by však mělo být lidské ať už se jedná o jejich chovy, transporty či přímo jatka. Jakmile se ze zvířete udělá surovina, pohlíží se tak na něj a chováme-li se tak k nim je to v háji. Občas si říkám, že už jsme se tak trochu vymkli kontrole a naše pasování se na pána tvorstva skončí nějakým hodně velkým průserem. --- Sem tam se ze zpráv dozvíme jak tam a tam v drůbežárně kopali do slepic při nakládání, jak tam a tam převáželi ovce na kamionu 4 dni ve vedru bez vody, jak v Číně zabíjejí psy pro kožedělný průmysl.... Tenhle dokument je hodina a půl obžaloby lidské společnosti a je plný pouze takovýchto záznamů ze skrytých kamer apod.. Slabším povahám zásadně nedoporučuji se na to dívat. Budete plakat a budete se stydět. * * * *(6.3.2012)

Hodnotím vysoce, přestože dokument nepřináší nic nového, nic neznámého. Lidstvo si zaslouží vyhynout a nejlépe už včera. Naštěstí není všem dnům konec; o jednom jsem bytostně přesvědčen, ačkoliv to jistě může znít alibisticky: Snaha lidstva o vyhynutí (nejen) svého vlastního druhu je natolik dokonalá, že jakýkoliv pokus o jeho urychlení by byl krokem zpět.(26.5.2011)

Dokument, který se zabívá vztahy mezi člověkem a ostatními zvířaty naší planety. Dokument, který má potenciál člověka přetvořit ve vegetariána. Občas sice příliš a očividně tlačí na pilu emocí, ovšem prezentace šokujících obrázků z prostředí utrpení a zoufalství jatek, krvavých zátok, slepičárek, prasečáků, útulků a především středisek pro vědecké testování na zvířatech, dávají řečem typu "nový hollocaust" za pravdu. Deka která na člověka padne od prvních vteřit je tak intenzivní, že k závěrečným titulkům se skrze záplavu slz propracuje jen opravdu silná osobnost.(11.5.2013)

Velice jednostranný dokument, který má za úkol šokovat. Kromě střídmosti v jídle a uvědomnění lidí se věnuje naprosto minimálně řešení problému. Ale autoři snímku neměli zřejmě až takové ambice...chtěli poukázat na hrůzy, která se dějí na zvířatech. A to se jim podařilo...ne že by se ze mne stal přes noc vegetarián, ale myslím, že i největšího masožravce to po shlédnutí tohoto dokumenta minimálně napadlo.(14.7.2008)

• - Film, který šel do kin, sám o sobě řešení k závažným problémům popsaných ve filmu nenabízí. Na bonusovém materiálu však již ano. (maaan)

• - Shaun Monson začal natáčet v útulcích v okolí Los Angeles roku 1999. Kvůli obtížnosti pořízování záběrů ze skryté kamery však trvalo natáčení celých 6 let. (Agita)