Pozemšťané (neoficiální název)

Earthlings

Dokumentární

USA, 2005, 96 min (Director's cut: 130 min)

Shaun Monson

Joaquin Phoenix (vyp.), Persia White

Shaun Monson

Bezesporu zajímavý dokument ukazující tvrdou a krutou realitu. Lidská rasa je zkrátka taková a já nevěřím, že tomu bude někdy jinak. Každý trochu citlivější člověk při sledování tohoto filmu jistě odvrátí oči hrůzou, znechucením (mě dostali delfíni). Nejsem vegetarián, maso jím celý život a nehodlám s tím přestat, takže tvůrce asi zklamu. To vyprávění ve stylu "kdo jí maso, je zrůda" mi docela vadilo.(21.5.2013)

Velice jednostranný dokument, který má za úkol šokovat. Kromě střídmosti v jídle a uvědomnění lidí se věnuje naprosto minimálně řešení problému. Ale autoři snímku neměli zřejmě až takové ambice...chtěli poukázat na hrůzy, která se dějí na zvířatech. A to se jim podařilo...ne že by se ze mne stal přes noc vegetarián, ale myslím, že i největšího masožravce to po shlédnutí tohoto dokumenta minimálně napadlo.(14.7.2008)

"Kdyby jatka měla skleněné zdi, nebyli bychom všichni vegetariány?" Tohle by neměl vidět NIKDO, a nebo vlastně spíše KAŽDÝ!! Jen těžko nacházím slov. Je mi úzko, zle, místy i do breku (nebojím se to přiznat). Absolutně nechápu, jak na ty práce někdo může mít žaludek a osobně bych jim nejradši zpřerážel ruce. Je jasné, že USA, odkud pochází tento dokument, je na tom podstatně hůře, než třeba Evropa, potažmo ČR, ale to nic nemění a nezlehčuje fakt na tom, jaká zvěrstva se všude dějí. Nebudu to nějak protahovat - tenhle dokument můžu zcela bezpochyby označit jako snímek, který mnou nejvíce otřásl a ovlivnil můj dosavadní i budoucí život. Samozřejmě ne v tom smyslu, že bych přestal jíst maso, nosit bundu s kožichem nebo přestal chodit do ZOO, ale spíše mě to donutilo se zamyslet nad chováním lidského pokolení a nad tím, kam ten dnešní tyranský svět spěje. No nic, jdu se pomazlit se svými hafany a říct jim, jaké mají štěstí, že jsou součástí zrovna té naší rodiny....5* za dokument, Odpad! za to, co je obsahem tohoto alarmujícího dokumentu.(16.2.2014)

Parta amerických ekoaktivistů vytvořila film, na kterém se dobře vydělají peníze. Pouštěl bych ho lidem na středních školách jako první krok k tomu se něco dovědět, další hledání informací je však na nich, určitě bych tento snímek nebral jako konečné dogma reality. Pokud bych alespoň ve zkratce okomentoval nějaké postřehy, pokud to vemu od konce - využití zvířat ve vědě, často asi zbytečné, někdy však bezesporu nezbytné - uváděná čísla velmi zavádějící - na obrazovce se objeví číslo s neuvěřitelným počtem nul a samozřejmě záběr na primáty - i kdybych ho bral vážně, většinu z něho tvoří laboratorní myšky, které nekončí svůj život žádným utrpením, ale v anestezii - málokdo ví, že do těchto čísel spadá například i kroužkování milionů ptáků po celém světě. Dále porovnávat zoo a cirkusy je taktéž nesmyslné, spousta ohrožených druhů už je pouze v zoologických zahradách (např. bílí nosorožci ve Dvoře Králové) a reintrodukční činnost určitě není stejný nonsens jako drezura slona. Naprosto zavrženíhodná je situace s kožešinovými zvířaty, v tom s tvůrci plně souhlasím. Využití hospodářských zvířat na jídlo - už lidé v pravěku lovili a upotřebili produkty ze zvířat, nevýhoda dnešní doby je samozřejmě počet obyvatel - vše se točí v obrovských kvantech, ale zabíjení probíhá už tisíce let, nyní určitě není méně humánní než kdykoliv v historii, spíše naopak. Jen alespoň malé pozitivum pro diváky z ČR, u nás se kravám neprovádí výžeh na tvář, ani kamkoliv jinam (výžeh se provádí pouze u koní na bok) a odrohování je vždy s použitím anestetik - alespoň v kravínech s odpovědným personálem. No a domácí mazlíčci? To je opravdu na každém z nás, psi i kočky dělají lidem společníky taktéž už tisíce let, zvířata končící v útulcích tam jsou pouze zásluhou hloupých lidí. Pokud bych měl tedy uposlechnout zkratkovitý příkaz ekoaktivistů - nejlepší je tedy být veganem (žádné mléko ani vejce, tedy ani žádné sýry a jogurty, pokud bychom neměli vejce - neměli bychom ani lepidla, kam se přidává bílek, upadl by veškerý průmysl, protože drcené skořápky slouží v leštění skel atd, musel bych dále mít oblečení z listu kapradin - protože i výroba syntetických látek samozřejmě zatěžuje krajinu, nepoužívat auto ani žádný jiný dopravní prostředek - kromě jízdního kola, usadit se v lese, postavit chýši a sbírat lesní plody) - v tom případě by asi bylo jednodušší celé lidstvo vystřílet, protože morální osvěta sedmi miliard idiotů není možná. I přes dvojsečnost těchto dokumentů je jejich produkce přínosem, ať alespoň zčásti lidé o něčem vědí.(17.9.2011)

Viděl jsem stovky hororů a žádný není tak hrozný jak tento film. Totální exploitace těch nejhorších pocitů, hodně podobné jako u Cove. Kdo se na toto může s klidem dívat, měl by si přiznat, že to je vlastně film o něm, člověku jako druhu, lidském odpadu jako charakteru. Alternativu nabízí třeba Cowspiracy. (Ne)Doporučuju, chce to opravdu silný žaludek...(30.5.2015)

• - Shaun Monson začal natáčet v útulcích v okolí Los Angeles roku 1999. Kvůli obtížnosti pořízování záběrů ze skryté kamery však trvalo natáčení celých 6 let. (Agita)

• - Film, který šel do kin, sám o sobě řešení k závažným problémům popsaných ve filmu nenabízí. Na bonusovém materiálu však již ano. (maaan)