Pozemšťané (neoficiální název)

Earthlings

Dokumentární

USA, 2005, 96 min (Director's cut: 130 min)

Shaun Monson

Joaquin Phoenix (vyp.), Persia White

Shaun Monson

nekonečně smutné svědectví o tom, že lidé jsou krutá hovada.. ano, jím maso.. ano, chápu, že nekonečné množství zvířecích produktů např. v supermarketech vyžaduje velkochovy a masovou produkci.. ne, nechápu, proč se lidé, kteří se účastní tohoto procesu, chovají ke zvířatům tak, jak se chovají.. dokument je sám o sobě zručně udělaný tak, aby byl co nejvíc nepříjemně šokující, já bych ale ocenil o něco komplexnější pojetí - rozhovory s lidmi, kteří s tím mají co do činění, návrhy na řešení situace atd... P.S.: vegetarián se díky tomu ze mě nestane, bohužel / naštěstí.. problémem totiž podle mě není samotný fakt, že lidé jedí maso, ale to, odkud a jakou cestou se k nim to maso dostane.. začal bych tedy s řešením spíše odshora.. P.P.S.: zabíjení zvířat kvůli luxusním kožichům, korida a podobné prasárny, cirkusy atd... to už je zase úplně jiná kapitola...(31.3.2013)

Původně jsem chtěl napsat něco siláckého jako, že ani kdybych si to měl pouštět každý den před večeří, tak bych stejně maso jíst nepřestal. Earthlings se ale nezabývá jen a pouze problematikou masa/jatek, nabízí náhled na celou problematiku zacházení se zvířaty. Spoustu věcí odsuzuji také, i když je zde samozřejmě vše hnáno do extrému a předkládáno jako všudypřítomná rutina. Možná jsem naivní, ale prostě věřím, že ne vždy tomu taky musí být a že tomu tak je. Uhrančivý komentář Joaquina Phoenixe stejně jako podmanivá hudba od Mobyho dotváří tísnivě nepříjemnou atmosféru tohohle dokumentu a to je dobře. Maso jíst nepřestanu, ale už nikdy nepůjdu do cirkusu, to je dobrý začátek ne?(14.7.2013)

Nechcem byť marxista, ale v jednom mal Engels pravdu. Za všetko môže ekonomika. Tá je určujúca od kedy zliezol pračlovek zo stromu a začal vyrábať potraviny ktoré sa stali tovarom . Neplatí pre potravinu uživiť sa ale zarobiť na nej. A aby bol čím výnosnejším tak vznikajú farmy s tisíckami dojníc z ktorých sme urobili stvor päťlaktačne biolaboratorie- výrobne mlieka, tak vznikli hydinárne s tromi štyrmi obratmi výkrmov hybridov s použitím kadejakých biopreparatov, tak vnikli morské továrne na lov rýb, velerýb a plodov mora. A všade všade vzniká odpad, s ktorým sičlovek nevie rady. :( Som zvedavý, ako to dopadne s potravinami po uzavretí obchodnej dohody o výmene tovarov medzi EÚ a Amerikou. :( Mám dojem , že keby sme boli v opačnom garde - extréme - celý svet vegetariánsky, dnes by sme pestovali hrachy veľké ako fotbalové lopty, nehovoriac o zemiakoch, ovocí ktorých pôvodná chuť už dnes začína miznúť z pamätí ľudských chuťových kanalíkov . Veľmi dobrý film s filosofickým podtónom - najmä v prvej stvrtine filmu. :) Neodporúčam divákom slabších pováh, niektoré zábery (skrytou kamerou) sú až príliš extrémne.(14.6.2016)

Aby bylo jasno, přispívám na Greenpeace, podepisuji kdejakou zelenou petici, včetně těch pro zákaz pokusů na zvířatech, jsem vegetarián. Přesto si o tomto filmu myslím to, co si o něm myslím, a to, co si o něm myslím, není nic lichotivého. Snaha je asi takováhle: Série záběrů na zvířecí utrpení vás dožene k vegetariánství. Jde opravdu o cyklus záběrů na nejrůznější krutosti, páchané na zvířatech, od chytání zdivočelých psů po zabíjení kožešinových lišek. Asi vás to hodně deprimuje, možná opravdu dožene k vegetarináství. Ale mně na tom pár věcí štvalo tak, že tomu nemůžu dát plné hodnocení, i když bych chtěl. Především - je to agitka. Vypravěč se snaží obrátit vše na emoce a to se mi vůbec nelíbí. Já vím, že ty zvířata trpí a že je kruté šlapat stříbrným liškám na hlavu jen proto, aby si její kůži mohla nějaká kráva dát na kabát. Opravdu to vím a uráží mně, když mi to autoři ještě cítí potřebu opakovat. A to nemluvím o generalizaci. Film se snaží vydávat kruté zacházení jednotlivce za kruté zacházení všech - odmítá existenci prasečáků, kde vepřům ošetřovatelé netrhají ocas zaživa. To mně uráží ještě víc - a je to jeden ze znaků špatné propagandy. Za druhé, je to zčásti podvrh. Minimálně v tom, že záběry z lovů na velryby (a s velkou pravděpodobností i z drůbežáren) jsou někdy ze sedmdesátých či osmdesátých let - tedy z doby, kdy platily úplně jiné zákony a zvyklosti než dnes. Záběry ze sedmdesátých let prostě není možné chápat jako reálný obraz dnešního stavu věcí. Za třetí, film si protiřečí. Na začátku tvrdí, že podobné skutky nejsou nijak neobvyklé a že to odpovídá americkým standartům. A pak tam jsou záběry z Číny a z Angoly, které zcela určitě americkým standartům neodpovídají. Kdyby k tomu nebyl vypravěčský komentář a některé pochybné záběry, dal bych tomu pět hvězdiček. Kdyby to bylo chladnější, strožejší a nehrálo si to na emotivitu, dal bych tomu pět hvězdiček. Kdyby to šlo a kdyby to bylo takové tvrdčí a syrovější, nezabalené v bezpečnostním obalu příjemného hlasu voiceoveru, možná zkrátka evropské, dal bych tomu pět hězdiček. Škoda. Příště si asi vypnu zvuk a bude to jeden z nejdepresivnějších dokumentů vůbec. Chcete se podívat taky? http://tinyurl.com/r96rxv P. S. Mnohem lepší (i když podstatně starší) film s toutéž tématikou: Le sang des bêtes.(25.5.2009)

• 6thSun

Žeru maso, takže kdybych tomu dal pět hvězd, který si to už jen z informačně/osvětového hlediska určitě zaslouží, budu jenom prachsprostej pokrytec. Na druhou stranu ten dokument v podstatě naznačuje, že kdyby byla zvířata vražděna humánně, tak konzumace jejich masa nebude takový problém. Ale můžu já kurva za to, že jsou lidi nelidský dobytci? Dokument naznačuje, že když to maso žeru, tak že jsem spolupachatel. A já mám neodbytnou obavu, že je to pravda :-(((3.4.2011)

• - Film, který šel do kin, sám o sobě řešení k závažným problémům popsaných ve filmu nenabízí. Na bonusovém materiálu však již ano. (maaan)

• - Shaun Monson začal natáčet v útulcích v okolí Los Angeles roku 1999. Kvůli obtížnosti pořízování záběrů ze skryté kamery však trvalo natáčení celých 6 let. (Agita)