Pozemšťané (neoficiální název)

Earthlings

Dokumentární

USA, 2005, 96 min (Director's cut: 130 min)

Joaquin Phoenix (vyp.), Persia White

Shaun Monson

Zajímavej dokument, kterej se zabývá tématem, o kterým se všeobecně ví, ale vůbec se o něm nemluví. Člověk jednoznačně překračuje jakýkoliv sobě daný hranice- moc žerem, moc nakupujem, moc konzumujem, všechno chcem a všechno je pro nás malý. Bohužel (nebo naštěstí?) je příroda jenom jedna. Tenhle dokument upozorňuje na několik problémů souvisejících se zneužíváním zvířat v náš prospěch. Některý z nich mi přijdou docela směšný- i když nemám rád cirkusy ani corridu a podobný hovadiny, tak těch pár tisíc kusů zvířat, který ročně umřou v důsledku těchhle blbostí je nic oproti miliardám zmrzačenejch a mrtvejch zvířat v důsledku naší žravosti a vědeckejch pokusů. Trošku ohleduplnosti by to od nás kurva chtělo. Chceš na vánoce pejska? Dostaneš ho a je jedno, že za pár tejdnů bude postupně chcípat někde v útulku. Chceš kožich? Kup si ho, co na tom, že desítky nějakejch posranej činčil stáhly zaživa z kůže. Souhlasit se dá snad se vším, co v Earthlings zaznělo, horší je s tím ale něco udělat. Otázka je, jestli se s tím vůbec něco dělat dá, protože i když se najde skupinka lidí, kteří s tím něco dělat chtějí, tak tu pořád bude stokrát větší skupinka, které je všechno tohle úplně jedno. Fuck this world! 90%(26.5.2009)

Odporúčam nepozerať ľuďom, ktorí si chcú ešte v budúcnosti pochutnať na nejakej ten údenine alebo fajnovom steaku. Je to pomerne nechutné, ale som rád, že sa takéto maniere pomaly bio chovom a novými metódami spracovanie mäsa pomaly vytrácajú. Veľmi sa mi to nepáčilo, ale kvôli objektivite musím udeliť pozitívne hodnotenie.(14.11.2011)

Dokument, který se zabívá vztahy mezi člověkem a ostatními zvířaty naší planety. Dokument, který má potenciál člověka přetvořit ve vegetariána. Občas sice příliš a očividně tlačí na pilu emocí, ovšem prezentace šokujících obrázků z prostředí utrpení a zoufalství jatek, krvavých zátok, slepičárek, prasečáků, útulků a především středisek pro vědecké testování na zvířatech, dávají řečem typu "nový hollocaust" za pravdu. Deka která na člověka padne od prvních vteřit je tak intenzivní, že k závěrečným titulkům se skrze záplavu slz propracuje jen opravdu silná osobnost.(11.5.2013)

Velice jednostranný dokument, který má za úkol šokovat. Kromě střídmosti v jídle a uvědomnění lidí se věnuje naprosto minimálně řešení problému. Ale autoři snímku neměli zřejmě až takové ambice...chtěli poukázat na hrůzy, která se dějí na zvířatech. A to se jim podařilo...ne že by se ze mne stal přes noc vegetarián, ale myslím, že i největšího masožravce to po shlédnutí tohoto dokumenta minimálně napadlo.(14.7.2008)

Film se s velkou přesností trefuje do všeho, čeho se lidé dopouštějí na zvířatech. Řada záběrů je až nesnesitelných, člověk má pak pocit, že na jatkách nebo v prasečákách pracují snad jen sadisti. Na místě je ale otázka, zda je dokument opravdu odrazem reálné situace na zvířecích farmách, nebo zda nebyly účelově využity jen ty nejhorší případy. To bohužel nejsem kompetentní posoudit. Navíc všechno má dvě strany mince. Lidé odjakživa jaksi jedli maso a zvířata živá nejíme (tedy já ne), tudíž se musí zabít. Stejně tak potřebujeme léky a nemyslím si, že by bylo humánnější je testovat na lidech. Koneckonců léky používáme i pro zvířata. Už kritičtější postoj lze zaujmout k oděvům z kůže, domácím mazlíčkům a „sportům“ jako rodeo. Tady bychom se vážně měli zamyslet nad tím, zda to máme zapotřebí a jestli se bez toho nedokážeme obejít. Jeden dokument, byť sebevíc odstrašující a působivý, uvažování lidí těžko změní.(31.8.2014)

• - Film, který šel do kin, sám o sobě řešení k závažným problémům popsaných ve filmu nenabízí. Na bonusovém materiálu však již ano. (maaan)

• - Shaun Monson začal natáčet v útulcích v okolí Los Angeles roku 1999. Kvůli obtížnosti pořízování záběrů ze skryté kamery však trvalo natáčení celých 6 let. (Agita)