Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

S.O.L.O. odpad!

To se dalo čekat stupidní pohádka se stejně stupidními herci  to je úplně k nicemu,proboha proč proč tohle někdo vůbec vypustil? Za tohle by měl být při nejmenším  lynč . ()

Hladas43 odpad!

Neskutečná nuda. Usnul jsem u toho tak třikrát a pořád nebyl konec. Příběh se vlekl rychlostí šneka. Postavy nijak zajímavé. Vtip žádný. Kde jsou ty pohádky jako s čerty nejsou žerty… ()

MTB

Na poprvé nic moc dojem, ale po druhém shlédnutí už vykrystalizovaly všechny kvality tohoto filmu. Spíš než pohádka pro malé děti jde o fantasy film pro dospělé a větší děti, ale moc milý a krásně natočený. Výborné herecké obsazení, krásná hudba, krásné záběry přírody, hezký příběh, zkrátka vše namícháno tak akorát. Rozhodně doporučuji. ()

stanslon

Krakonošovo mládí, aneb vládce Rocky Mountains. Nechápu ty, co tuhle pohádku obdivují. Mladý myslivec se prochází chvílemi v českých lesících, občas ale v  neskutečných Skalistých horách ( Prachovské, nebo Adržbašské skály?) kam tedy rozhodně nepatří. To fakt mohli stvořit jen na ČT.  A tak příběh vede leda ta odlehčená linka národopisce a vlastence Ondry Sokola.  Lepá Liduška se sice kolem vládce hor natřásala, ale pro jeho mlado-mládenecký nezájem nakonec ještě ráda dala přednost hloupému Honzovi ( v našem případě Adamovi). A nakonec opravdově vášnivý polibek nových tváři českého filmu. Divíte se že jen dvě hvězdy?  To za tu krásnou přírodu a propasti které zabíjely. ()

momomoo22

Začiatok horší, pôsobilo to skôr hlúpo komediálne.  Druhá polka lepšia. To už miestami taká hudba ako z filmov, keď niečo prichádza z temnoty vo velkofilmoch. Hlavná hrdinka fajn. Hlavný hrdina ťuťka. Krakonoš najlepší. Škoda, že mu neprihodili lásku hlavnej hrdinky. Bolo by to zaujímavé menšie a lepšie.. Inak dej taký jednoduchý. Nebolo to strašné ale ani lepšie.  Stačí raz pozrieť. ()

Marcimor

Velmi povedená výpravná pohádka. Pěkný příběh, výborné obsazení. Zejména J. Prachař a O. Sokol si své role museli vyloženě užívat. Zajímavá teorie o "vzniku" Krakonoše. Rád se podívám znova. ()

Ziral odpad!

A opět je zde ta snaha ohormit a zaujmout diváka "novou pohádkou" ze které se opět nestane oblíbená pro vánoční svátky. Zdlouhavá smíšenina, kterou neustále doprovází hlasitá preludia na violonccelo. Dříve každá pohádka měla svoji typickou písničku nebo nezapomentelnou melodii.  Vymřeli režiséři a herci, kteří pohádkám dávali tu nenahraditelnou duši a věrohodnost, bez které je vše jen marná snaha o nemožné ! ()

roabe

Jen další důkaz toho, jak jsme jim, my diváci, úplně u zádele. Prostě splnit zadání na vánoční pohádku, moc se s tím nebabrat a "když se to nepovede, nic se nestane", jak v rozhovoru pro DVTV řekl režisér Bebjak. Hlavně že tahle banda ignorantů, co jich jsou plný závěrečný titulky, dostane zaplaceno, aniž by někdo zkoumal kvalitu jejich práce. Kdyby u producentů fungoval supervizor, nějaká "výstupní kontrola", musela by jít většina takového ansámblu žebrotou. Tím tentokrát nemyslím herce, kteří svou práci odvedli na české poměry docela dobře. Vcelku solidní základ totiž zase domrvily detaily, které bohužel většině diváctva nevadí. Příběh je o Krakonošovi, divák by tedy čekal nějaké úchvatné záběry z Krkonoš, jenže musí se spokojit s Jizerkami nebo neurčitelným digitálním pozadím s dramatickými skalami(!). Mnohokrát provařený hrad Kost měla obměnit digitální kulatá věž, ale stejně tak provařená hala s typickým dubovým schodištěm a sgrafitem na Hrádku u Nechanic inovativně nahrazena nebyla, asi na základě dojmu, že když mají Doudleby sgrafito na fasádě, tak by mělo být i v interiéru (aneb jak obhájit náklady na cestování štábu mezi Kostí, Nechanicemi a Doudleby). V jeskyni se povalují broušené(!) drahokamy (asi je tam ohryzávají do dokonalých výbrusů digitální myši), ten největší z nich je rubín(!), kterýžto minerál se v Česku natož v Krkonoších nevyskytuje (nechápu proč to nemohl být třeba typický český granát). Zvláštní mapa, na níž jsou jako hlavní orientační body zakreslena mraveniště a šípkový keř (asi humorný prvek) a bloudění v lese, kde žádné cesty nejsou, přestože se o nich hovoří. Před dveřmi Krakonošovy chalupy leží dva mohutné kamenné schody na prkenném(!) zápraží, pod jejichž vahou by se to celé okamžitě zřítilo. Adam zpočátku působí jak nadržený, Liduška nečeká na záchranu princem, naopak se mu vnucuje na každém kroku. Ačkoliv je na zámek přijata jako zahradnice, dělá všechno jiné a jinde než v zahradě. Osamělému postaršímu Krakonošovi se chlípně zachtělo mladého masa, chtěje pečovat o svou "zahrádku" a Liduška mu ještě nahrává, když mu slibuje, že udělá cokoliv... Doslova a do písmene tenhle přístup tvůrců podtrhuje závěrečný záběr na stránku knihy badatele Jiráčka, na níž je použit "gotický" font neobsahující některé české znaky, takže písmena "ě" a "ů" jsou napsána úplně odlišným fontem, předložky "z" a "s" mají pevné mezery (takže jsou výrazně kratší než u jiných slov), mezi první a druhou větou je viditelná mezera navíc a spojka "a" zůstala viset na konci řádku, což jsou všechno hrubé sazečské chyby... Jak je možné, že si toho nikdo nevšimne! Dvě hvězdy dávám za asi jedinou krásnou scénu, kdy se Adam vrací na zámek za čekající Liduškou stojící v protisvětle v nádherných šatech, v tu chvíli to Leoně Skleničkové vážně sluší.. ()

ProkopLoronz

Po štědrovečerní katastrofě „Tajemství staré bambitky 2“ moje očekávání na dobrou českou pohádku byli hodně nízko a s radostí můžu říct, že všechny tyhle nízké očekávání byli odpáleny vysoko do vzduchu asi hned během prvních 10 minut tohoto filmu (ano, až takový to byl rozdíl). Pohádku musím opravdu vychválit, jelikož se nejedná jenom o velmi nadprůměrnou (na dnešní standarty) českou pohádku, ale je to i skvělý film sám o sobě. Až na pár vtipů jsem se moc u pohádky nenasmál, ale to neznamená, že jsem se nudil, protože to, jak živě a hravě se od sebe postavy odráželi mě velmi bavilo a kdybych měl vychválit jednu postavu, tak by to určitě byl sám Krakonoš. Bez toho, abych vám něco prozradil, tak film vzal koncept ducha hor, který byl doteďka (hlavně díky známému seriálu) zobrazován jako moudrý duch a nic víc. Ve filmu je ale Krakonoš zobrazen jako člověk, má svoje názory a reálné pocity a dali mu opravdovou hloubku a toho si velmi cením. Co se týče hlavních postav, tak se nejedná o nic přelomového spíše se jedná až o klišé, které jste nesčetněkrát viděli, ale funguje to jako klasická lekce o chamtivosti a lhaní a víc, než kvalitně provedenou životní lekci od pohádky nevyžaduji. Taky mě místy zaskočila handheld kamera, která překvapivě ze zbytku filmu nevyčnívala a několika scénám přidala na napětí. Efekty, příběh i postavy bych všechny ohodnotil na jedničku, film vám nabídne ponaučení a lekce, co znáte (a užijete si je!) z klasických pohádek a do toho zamíchá zajímavou zápletku a slušně zpracované postavy, které by mohli bez problému konkurovat většině českých filmů, co poslední dobou vychází jak na běžícím páse. Pokud bych měl něco vytknout tak to byl dabing pár lidí, osobně ho dokážu snést, ale místy dabing neseděl a u pár scén kazil i dojem, ale jednalo se jen o pár scén, takže to není nic závažného. Jako česká Vánoční pohádka by si tento film zasloužil 9/10 ale férově sečteno a podtrženo se jedná o velmi solidní 7/10. P.S. Vážím si odkazu na Trautenberka. ()

lavahorsecz

Po dlouhé době pěkná pohádka. Když to srovnám s novou Bambitkou, tak nebe a dudy. Opravdu se mi to líbilo, hlavně to mělo konečně taky logiku a sympatické postavy. ()

VerJer

Neni to blby i kdyz Bebacek ma roblem s gender tak me to nevadi. Nejsem blba levicacka krava ktera se na pohadku diva jako ba dokument o strong female character. Bebacku ty budes mit tezky zivot. ()

mehmed

Takže. Pozitivum: absence šišlajících a pitvořících se sluhů, čertů, rádců a jině pakáže. Hezké exteriéry a sympatický, minimalistický Krakonoš s voyerskými sklony. I ta hudba nebyla až tak otravná a vlezlá, jak je u novodobých pohádek zvykem. Co mě u českých rádobypohádek sere dlouhodobě, je poselství dětem, vykreslení postav a jejich vývoj a absence jasného zla a dobra. Jinými slovy. Zlo je i tady reprezentováno “jen” chamtivým, přiblblým a zbabělým morálním kriplem vexláckého typu a genderově stereootypní obstarožní paničkou, která by za kus rubínu roztáhla každému…  Hlavní hrdina, pominu-li onoho trochu po mladém mase slintajícího slimáka Krakonoše je další vzdychající a fňukající nýmandský looser, který si pořád stěžuje, jaký je chudák a nikdo ho nemá rád. Sám se při tom nemůže rozhodnout, za kterou sukní se pustit, přestože jedna mladá a hezky střižená se mu sama cpe pod nos. A tady narážim na další věc, která mi vadí. Hezká, hodná, mladá a chytrá holka zubynehty bojuje o týpka, který ji sice jednou galantně pomohl, co by mělo být samozřejmé u každého chlapa, ale pak se několikrát ukázal, jen o něco málo křivější než jeho povedený bratříček. Jó, jenže prošel perem scénáristovým krásným a “uvěřitelným” vývojem a katarzí charakteru. No vždyť on byl vlastně ve skrytu duše dobrák od kosti už od začátku, jenže to vlastně chudák o sobě nevěděl… Ach jo, kdy už někdo konečně zase natočí pohádku, kde zlo je zlem a hlavní hrdina je chlap s koulema a charakterem, který málo kecá a o to více a přímočaře jedná. Jo a chyběl mi tam Sam Hawkins z Vinetua, když už tam byl celkem sympatický Sokol v roli tak trochu vinetuovského lovce motýlů a fotografa ;-). ()

Jimmy73

Pohádka neurazila a dala se dokoukat. Mě ale osobně nesedí v pohádkách kostýmy fraků a klobouků, dávám přednost klasice jako v pohádkách Princ a Večernice , Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty atd. Co se mi ale líbilo, že se v pohádce nezpívalo, jako tomu je u mnoha nových pohádek. Shrnutí je, že to ušlo, ale jak jsem uvedl, díky době příběhu a použitým kostýmům mi to jako pohádka moc nepřišlo a znovu už se nepodívám. Bebjakovo pohádka O zakletém králi a odvážnému Martinovi je úplně jiná káva. ()

Hexx

Po dlouhé době pohádka jako řemen. A ještě k tomu s tématem, který nám je všem jistě blízký! Kdo by nemiloval Krkonošské pohádky jako večerníček... Takže v určitých chvílích trošičku nostalgie, navíc nechybí nic, co by v každé pohádce mělo být. Povedené! ()