Hra Jiřího Hubače, vyznamenaná na MTF Zlatá Praha 1977 a na MTF Monte Carlo 1978, patří k nejvýznamnějším dílům české původní televizní tvorby. Dramatický příběh otce, syna a celé rodiny řeší závažný sociální problém, který s sebou přináší nebezpečí alkoholismu. Otec Kára (V. Menšík), hudebník v baru, propadá alkoholu natolik, že to ohrožuje rodinné soužití. Jeho žena (J. Hlaváčová) vidí, jak se partner mění, nemá už sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Jediný, kdo otci ještě věří, je syn Ondřej (J. Hanzlík). Přesvědčí ho, aby se šel dobrovolně léčit… Předností Hubačova dramatického talentu je hluboký pohled na osudy postav a jejich okolí, schopnost vytvářet živé a pravdivé charaktery. V roli Káry v inscenaci Františka Filipa z roku 1977 vytvořil Vladimír Menšík jednu ze svých nezapomenutelných postav. (oficiální text distributora)

bobstock

Málokdo uměl na domácí scéně působit tak věrohodně a přirozeně. Vypadalo to tak, že Hubač nepsal scénář, vymyslel ho Vladimír Menšík přímo na place. 90% ()

Suchinnen

Jeden z vrcholů československé televizní dramatické tvorby. Výborný scenář se skvěle napsanými postavami, dialogy bez hluchých míst, přesná režie a nezapomenutelné, maximálně procítěné výkony herců v hlavních rolích, v čele s excelujícím (a i v tomto díle několikrát improvizujícím) V. Menšíkem. ()

Yvan

Bravúrne herecké výkony. Výborné zobrazenie života alkoholika a rodiny ktorá musí znášať trápenie života s ním. ()

crozet

Absolutní ztvárnění role morálně zlomeného člověka bez vůle, jehož druhým jménem je fakt, že selhal, a s tímto faktem pak se snaží žít. Je to režií nebo "jen" Menšíkem samotným..? ...nebo rokem 1977? ()

RomanHyde

Zcela jistě špička naší televizní tvorby. Vladimír Menšík exceluje .... a rozhodně je škoda že podobných příležitostí opravdu zahrát charakterní dramatickou roli nedostal mnohem mnohem více. ()

WinstonS

Menšík je Pan Herec. Zapomeňte na jeho bodré a veselé strejčky z komedií na Nově. Tohle je výkon jako kráva, který by si zasloužil samostatný bodový Olymp. ()

LuccinyFilmy

Nekouká se na to vůbec dobře, Menšíkova postava ničí život sobě i svému okolí, řešení má zdánlivě na dosah ruky, a přesto ho není schopná dosáhnout. ()

DuanBerry

Opravdu geniální psychologie... a herecký koncert všech zúčastněných, jmenovitě pánů Menšíka a Hanzlíka, neméně paní Hlaváčové. ()

Kamas

"Prej si zase včera hrál na pohřbu." "No a co má být.. jsem zaskočil za nemocnýho kamaráda. Co je pro jednou.. A za stovku je to dobrý, ne? Teda zatím ji mám jen slíbenou.. Oni mi jí dají.. Nemohl bys mi půjčit?" "Vždyť mi dlužíš ještě od posledně.." ()

petikacka

Okomentovat tento film je pro mě poněkud hořká pilulka. Zažila jsem to sama v rodině a tím pádem celkem vím vo co go. Vladimír Menšík je tu naprosto geniální a byla jsem jím naprosto uhranutá když pro jednou vystoupil z té své komické role. O to víc jsem si ho potom vážila. Čestmíra Řandu jsem naopak díky této roli nesnášela i když to vlastně "myslel dobře" nebo vlastně právě proto. Tento film a ještě nové "Úsměvy smutných mužů" by měli pouštět jako prevenci proti alkoholismu i když na to si každý musí přijít sám. A vo tom to vlastně celé je. Za mě 100% ()

ypres.bass

Jední slovem balet v ethanolu. Tak by se dal nazvat výkon kvarteta Menšík, Hanzlík, Hlaváčová a Řanda. Ostatní herci hráli váceméně podrřadnou roli. Vladimír Menšík jakožto alkoholem stižený otec dohání svoji ženu v podání Jany Hlaváčové do nezáviděníhodných situací a stavů. Obsadit Čestmíra Řandu jakožto hlavního záporáka je snad v českém filmu témeř povinnost. Kvarteto doplňuje už jen mladý Jaromír Hanzlík coby syn trpící otcovými excesy a zaplatící za starost o něj nejednu daň. ()

Jeremiah

Když se vysloví jméno V.Menšík, hned se každému rozzáří oči a očekává salvy smíchu a jeho nekonečný vodopád řečí. To, že nebyl jenom vynikající vypravěč a komik, ale především skvělý herec, dokazuje tento film a jeho pokračování Tažní ptáci. Zde hraje V.Menšík trochu sám sebe - alkoholika - ale to jak to hraje ! - naprosto famózní !!! Pane Vladimíre, je obrovská škoda, že jste nám odešel tak brzy, takže Vám alespoň děkuji za nevšední filmové zážiky. ()

fNdEsIECLE odpad!

A tuhle jednou jel v našem jídelním voze sám pan prezident Zápotocký! To vám řeknu, to je nóbl pán! A má nejraději halušky! Juchů! ()

Narciska

Nevídaná tématizace problému s nadměrným pitím alkoholu, a to z pohledu nejen V. Menšíka, který je prvně člověkem a až pak alkoholikem, jeho nejbližších, jeho známých a těch nově poznaných, mezi nimiž je třeba vypíchnout postavy barmanky v podání skvělé I. Jandžurové. Je to film devíti skvěle zahraných postavách, které se vyznačují svébytnou osobností a odlišnou životní strategií, propojují se skrze prvotřidní dialogy, které vynášejí na povrch to nejkrásnější z nich, aby se tento živoucí klenot topil a alkoholu a následném deliriu. ()

piranha

Ve filmu sice bylo zobrazeno pár zajímavých vztahů - např. Lenka a její otec, Ondřej a jeho otec - ale na druhou stranu... ústřední téma bylo zobrazeno dost pofidérně. Spíš se o něm mluvilo, než aby bylo vidět. Některé aspekty mi moc nedávaly smysl. A taky si myslím, že po deseti letech problémů s alkoholem by ten člověk už byl poněkud větší troska. ()

Páně

Jedna z nejsilnějších věcí co kdy vzešla z předpřevratové televizní tvorby. Na rok 1977 opravdu mimořádně vyjímečně zvolené téma o alkoholismu a jeho působení v rodinném podání. Nikdo snad nepochybuje o tom, že brilantní Menšík zde hraje především sám sebe. Ikarův pád způsobil pád mé spodní čelisti směrem dolů. Skvost! ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip