Ikarův pád (TV film)

Československo, 1977, 101 min

Veden jistou rukou Františka Filipa podle partitury Jiřího Hubače, předvádí výtečný Vladimír Menšík herecký koncert, na který se jen tak nezapomíná. Přestavuje nám pozvolnou a občas téměř nenápadnou destrukci vztahů i osobního života jednoho obyčejného alkoholika, netlačí přitom na pilu, nepřehání, přesto vytváří tíživou atmosféru v níž se blýská emocemi jako uprostřed gigantické bouře, aby se mi nakonec prohnal hlavou jako emocionální tornádo. Výtečně zpracované téma, které herci s Vladimírem v čele vypilovali k naprosté dokonalosti a vytvořili z něj jeden z největších klenotů české televizní tvorby. I po několikáté mě to dostalo potvrdilo své místo v první desítce mých oblíbených televizních filmů.(6.9.2013)

(2x) Jedno z nejlepších a nejsilnějších dramat čs.televizní tvorby. Počtem herců a celou výpravou velice skromný, přesto VELKOLEPÝ dramatický koncert všech zúčastněných a především Vladimíra Menšíka, který ukázal, že umí zazářit i mimo silvestrovské pořady a bláznivé komedie. Z jeho výkonu jako celého příběhu přímo mrazí, o to víc, jak nakonec ve svém životě dopadl. Velice poučný film i pro lidi, kteří s alkoholem neměli nic společného, bezesporný klenot s působivými hudebními vsuvkami a skvělými hereckými výkony i v dalších rolích - "krásně" nešťastná Jana Hlaváčová, která se i přes zoufalou situaci snaží uvěřit v skoncování alkoholické závislosti pana Káry, i syn v podání Jaromíra Hanzlíka, který dá přednost svému psychicky nemocnému otci před šťastně nastartovanou láskou, v další postavě barmanky Milušky zaujme Iva Janžurová (skvělá komička, ovšem tyhle dramatické role jí slušeli ještě více). Jedinou slabinou je Regina Rázlová, zvlášť pak její přehnaně hysterické antré po rozchodu s milencem. Osobně mám ještě raději pokračování Tažní ptáci, škoda 3.nerealizovaného dílu "Zima poutníků", ale taky si neumím představit v Kárově (Ikarově) roli nikoho jiného než Menšíka.(2.11.2016)

Kam se na to hrabe Dobří holubi se vracejí. Vynikající bezútěšné drama o tom, jak závislost na alkoholu pomalu naleptává člověka, a pak i jeho rodinu. Napsal bych, že Vladimír Menšík tady snad ani nehrál, ale svou roli přímo žil, jenže to by zavánělo neúctou k jeho mistrovství. V československém filmu je jen málo postav zahraných tak opravdově, jako Menšíkův pan Kára. A jestli mu k tomu pomohly těžké životní zkušenosti, tak buď. Koneckonců, není to jediný snímek, ve kterém byl přirozený až k neuvěření.(20.9.2013)

Z tvorby České televize si musí člověk umět dobře vybírat. Tu a tam je možné narazit na dílo se sice prvoplánovitým tématem, ale natolik atraktivně podaném, že nestačíte zírat. Hlavně nad výkony herců je nutné smeknout, protože položit se do té dramatické polohy nemuselo být jednoduché. V mnoha aspektech se jedná o sociologickou a ve své podstatě také o psychologickou sondu do duší jedné pražské rodiny, která doplácí na důsledky alkoholové závislosti jedné z nich. A to té, která v podání Vladimíra Menšíka je na obrazovce natolik sympatická, že by jste mu jeho činy snad i odpustili. Tento televizní film z druhé poloviny 70. let je natočen natolik vyváženě, že zanechává přívětivý celkový dojem a je dostatečně kvalitní hlavně svým námětem.(13.1.2014)

Skvělá iscenace fenomenálních tvůrců - takto ve zkratce lze charakterizovat tento televizní film věnovaný alkoholismu. Předchůdce Vláčilova HADÍHO JEDU dává neuvěřitelně velký prostor Vladimíru Menšíkovi. Mýtus o jeho jednostrunném komickém herectví tento vynikající rozporuplný muž tady bourá od základu. Tragédie alkoholika je zvláštním případem neštěstí každého, kdo včas nedokáže zkrotit běsy v sobě a dopusti, aby nad ním nabyli moci. Takto postižení lidé neztrácejí své lidství hned a zcela. O to otřesnější tragédie, o to jímavější dočasná vzepětí a často - s přispěním vyšší moci - i pozitivní překonání nemožných stavů, považovaných za nezvladatelné. Letos je to dvacet let od smrti tohoto giganta naší kinematografie i televizní dramatické tvorby. V IKAROVI - a nejen v něm - postavil sám sobě nejkrásnější pomník. Pomník, který připomíná složitou členitost a nepopiratelnou nadčasovou velikost tohoto bodrého, temperamentního Moravana.(17.9.2007)

• - Dle vyjádření syna Vladimíra Menšíka (otec Kára) Petra Menšíka jeho matka doma při sledování filmu plakala, řka při tom: "Teď tatínek nehraje, to je prostě on." (JoranProvenzano)

• - V době, kdy Vladimír Menšík natáčel tento film, v němž hraje muže pozvolna spadajícího do silného alkoholismu, byl ve skutečnosti již několik let po absolvování protialkoholního léčení. (Kesijop)

• - V 22. minúte Kára (Vladimír Menšík) predvádza bravúrne klavírne sólo. Na sebe ma strieborné sako. V ďalšom zábere, ktorý je iba na jeho ruky, vidno rukávy zlaté. V ďalšom zábere má už zase strieborné sako. (mbk19)