Ikarův pád (TV film)

Československo, 1977, 101 min

(2x) Jedno z nejlepších a nejsilnějších dramat čs.televizní tvorby. Počtem herců a celou výpravou velice skromný, přesto VELKOLEPÝ dramatický koncert všech zúčastněných a především Vladimíra Menšíka, který ukázal, že umí zazářit i mimo silvestrovské pořady a bláznivé komedie. Z jeho výkonu jako celého příběhu přímo mrazí, o to víc, jak nakonec ve svém životě dopadl. Velice poučný film i pro lidi, kteří s alkoholem neměli nic společného, bezesporný klenot s působivými hudebními vsuvkami a skvělými hereckými výkony i v dalších rolích - "krásně" nešťastná Jana Hlaváčová, která se i přes zoufalou situaci snaží uvěřit v skoncování alkoholické závislosti pana Káry, i syn v podání Jaromíra Hanzlíka, který dá přednost svému psychicky nemocnému otci před šťastně nastartovanou láskou, v další postavě barmanky Milušky zaujme Iva Janžurová (skvělá komička, ovšem tyhle dramatické role jí slušeli ještě více). Jedinou slabinou je Regina Rázlová, zvlášť pak její přehnaně hysterické antré po rozchodu s milencem. Osobně mám ještě raději pokračování Tažní ptáci, škoda 3.nerealizovaného dílu "Zima poutníků", ale taky si neumím představit v Kárově (Ikarově) roli nikoho jiného než Menšíka.(2.11.2016)

Hluboce pravdivý film o tom, jak alkohol neničí jen alkoholika, ale má často fatální dopady na blízké okolí, rodinu, vztahy. Film, který stojí nejen na pěkně zpracovaném scénáři, ale především na vynikajícímu Vladimíru Menšíkovi. Nutno ale podotknout, že hezky se svých rolí chopili i ostatní herci, filmová rodina pana Káry.(12.12.2015)

"Říkal jsem si, že to mám pod kontrolou. A najednou jsem to neuměl zastavit." Hodně drsný příběh člověka, který propadl chlastu, a který si nepochybně vzal příklad z nesčetných reálných událostí. Bylo smutné vidět, co se kdysi dávno stalo mému dědovi, protože já ho celý život znám jenom jako trosku. 95%(20.4.2017)

Veden jistou rukou Františka Filipa podle partitury Jiřího Hubače, předvádí výtečný Vladimír Menšík herecký koncert, na který se jen tak nezapomíná. Přestavuje nám pozvolnou a občas téměř nenápadnou destrukci vztahů i osobního života jednoho obyčejného alkoholika, netlačí přitom na pilu, nepřehání, přesto vytváří tíživou atmosféru v níž se blýská emocemi jako uprostřed gigantické bouře, aby se mi nakonec prohnal hlavou jako emocionální tornádo. Výtečně zpracované téma, které herci s Vladimírem v čele vypilovali k naprosté dokonalosti a vytvořili z něj jeden z největších klenotů české televizní tvorby. I po několikáté mě to dostalo potvrdilo své místo v první desítce mých oblíbených televizních filmů.(6.9.2013)

Jední slovem balet v ethanolu. Tak by se dal nazvat výkon kvarteta Menšík, Hanzlík, Hlaváčová a Řanda. Ostatní herci hráli váceméně podrřadnou roli. Vladimír Menšík jakožto alkoholem stižený otec dohání svoji ženu v podání Jany Hlaváčové do nezáviděníhodných situací a stavů. Obsadit Čestmíra Řandu jakožto hlavního záporáka je snad v českém filmu témeř povinnost. Kvarteto doplňuje už jen mladý Jaromír Hanzlík coby syn trpící otcovými excesy a zaplatící za starost o něj nejednu daň.(7.7.2008)

• - V době, kdy Vladimír Menšík natáčel tento film, v němž hraje muže pozvolna spadajícího do silného alkoholismu, byl ve skutečnosti již několik let po absolvování protialkoholního léčení. (Kesijop)

• - Dle vyjádření syna Vladimíra Menšíka (otec Kára) Petra Menšíka jeho matka doma při sledování filmu plakala, řka při tom: "Teď tatínek nehraje, to je prostě on." (JoranProvenzano)

• - V 22. minúte Kára (Vladimír Menšík) predvádza bravúrne klavírne sólo. Na sebe ma strieborné sako. V ďalšom zábere, ktorý je iba na jeho ruky, vidno rukávy zlaté. V ďalšom zábere má už zase strieborné sako. (mbk19)