Ulzanův nájezd

• Česko Na stopě Apačů (více)

Když se apačskému náčelníkovi Ulzanovi podaří utéct z indiánské rezervace San Carlos, vzbudí to v armádní jednotce patřičnou pozornost. Ulzana se skupinkou svých bojovníků totiž představuje nebezpečnou hrozbu, a proto je rychle sestaven stíhací oddíl. Vedoucím tohoto oddílu je poněkud překvapivě ustanoven nezkušený poručík DeBuine (Bruce Davison). Úkolem oddílu je sledovat a stopovat apačské bojovníky, dokud se nevrátí zpět do rezervace, nebo nepřekročí hranice Mexika. Ke spolupráci je přizván také zkušený stopař MacIntosh (Burt Lancaster) a apačský armádní zvěd Ke-Ni-Tai (Jorge Luke). Brzy po svém útěku Ulzana podniká sérii brutálních nájezdů na venkovské usedlosti a stává se postrachem pro celé okolí. Když se s následky apačského plenění setká nesourodá skupina pronásledovatelů, všem dochází, že musí Ulzanu zastavit za každou cenu. Začíná napínavá honička, která vyústí v krvavý střet obou skupin... Ulzanův nájezd natočil americký režisér Robert Aldrich (Tucet špinavců), který tímto snímkem navázal na osvědčenou spolupráci se slavným hercem Burtem Lancasterem. Společně natočili již v roce 1954 další dva westernové snímky Apač a Vera Cruz. Ulzanův nájezd přestavuje poměrně drsný westernový snímek, který zdařile tematizuje rasovou nesnášenlivost, vyniká napínavým dějem a zdařilou psychologií postav. (Česká televize)

MrCreosote

Nejprve musím pochválit členy castingu za obsazení výborného Bruce Davisona do role mladého a křesťansky vychovaného poručíka kavalerie, protože v naprosté většině ostatních westernů je právě tahle postava nejméně sympatická, často až nesnesitelná a zralá na dobře mířenou ránu koltem. Ne tak zde, protože jeho nenávistný postoj k Apačům je účelně konfrontován s názory zkušeného, zcela pragmatického a nesentimentálního stopaře v podání Burta Lancastera či s indiánským "odpadlíkem", který se i přes znatelný odpor přidal ke druhé straně a osobně jsem každou chvíli čekal, kdy se vrátí zpátky ke svým. Právě dialogy mezi třemi hlavními postavami mají největší sílu, když si k tomu navíc připočtu i vyobrazení výsledků krutého apačského mučení, vychází mi z toho film, jenž danou tématiku uchopil podobně stylově jako Fordovi legendární Stopaři, přičemž dané téma nenávisti mezi bílými a rudými ještě rozvíjí. Závěr sice kráčí ve šlépějích žánrového klišé, poslední předtitulkový záběr na Lancastera s cigaretou byl ovšem naprosto výstižný. Určitě ne nejlepší Aldrich, Ulzanův nájezd nicméně v kontextu demytizujících westernů rozhodně obstojí. ()

liquido26

Ulzana je velice drsný a realisticky pojatý western. Příběh asi nijak nepřekvapí, ale to vůbec nevadí. Zde je důležité to, jak je to podáno. Když to srovnán s jiným Aldrichovým filmem, výše zmiňovaným Apachem, kde rovněž hraje Burt Lancaster, tak Ulzana z toho vychází o sto procent lépe. A Lancasterovi role bílého stopaře sedí daleko víc než krémem na boty natřeného indiána. ()

Historik

Musím říci, že jsem měl poněkud jinou představu o tomto filmu. Čekal jsem násilí, řádění indiánů, nic takového tu ale není. Kdyby se film jmenoval Ulzanův útěk, byl by to název daleko více odpovídající obsahu. Jedná se totiž o stopařský western, kdy na jedné straně máme prchající a na druhé straně pronásledovatele. Příjemně nejednoznačné postavy hlavních představitelů, dobrá práce s napětím, velmi solidní přestřelky, jakož i "decentní" zobrazení několika násilných scén vytvářejí ve výsledku hodně dobrý western. Pro milovníka westernů je navíc vždy potěšující, když do své "sbírky" může přidat nový zajímavý kousek. ()

Maq

Poměrně pozoruhodný western. Bez nažehlené romantiky, dost drsný epický příběh pronásledování banditů (= Apačů) v Arizoně. Dialogy jsou možná vzhledem k prostředí malinko salónní, nápovědné. --- O Apačích jsem něco četl a řekl bych, že jsou tady vylíčení s trochou nadsázky. Opravdu jen trochou. Myslím, že jejich sadismus nebyl z plezíru ani z pověr, nýbrž jako bojová metoda; něco jako u Mongolů. A fungovalo to, lidi byli z Apačů náležitě posraní. Ale tohle zkreslení je zcela zanedbatelné ve srovnání s politicky korektními blbinami, které v následujících desetiletích ovládly svět. ()

Trevor

Veľmi silná scéna v ktorej Apači zmasakrujú mladú ženu a keď jej chcú odrezať prst aby si vzali jej prsteň jej malý syn prsteň za pomoci slín z prsta dostane aby telo jeho mrtvej matky čierny rasisti ešte aj neznetvorili. Nádherná scéna ktorá vystihuje nenávisť iných rás voči belochom, inak priemerný western. ()

Martin741

Jo, Robert Aldrich /Emperor of the North, Co se vlastne stalo s Baby Jane, Tucet Spinavcu/ a jeho chlapske filmy .... tuto ide o extra brutalny western, hoci teda najlepsie veci sa tocili v 50. a 60. rokoch. Hoci je rok 1972, film je rezisersky perfektne zvladnuty, western nestoji na brutalnych scenach, ale aj tie sa najdu, Burt Lancaster /Vlak 1964/ rolu zvladol na urovni, mlady Bruce Davison tiez hral slusne. k tomu este krasna priroda, vyborne dialogy a zabudnite na romantiku - ide o rasovu neznasanlivost. 92 % ()

mortak

Když nenávist pohltí tělo i duši, nezbývá než cesta zabíjení a smrti. Základní pravda všech dlouhotrvajících válek, kde každý viděl a prováděl takové zrůdnosti, že už nemůže odpustit. Naděje spočívá v mladé generaci, která je vzdělaná a snaží se pochopit (DeBuin), či už chce zabíjet jen jako žoldák (Ke-Ni-Tai). Bohužel, dialogy většinou šustí papírem, a akce je nastříhána velmi nepřehledně (Burt Lancaster se snažil film přestříhat, takže existují dvě verze, ale nevím, kterou jsem viděl). Základní problém filmu je ovšem samotný Ulzana. Nedovíme se o něm vůbec nic, je to jen jméno a tvář. i tak jde o povedený nadčasový western. ()

andrii

Čelenkáři. Piráti na souši. Upíři. Krví koření své kořeny. Karavana kanibalů, omlazovací výpady. Kdo zarazí výpravy, rudé výpary? Jen jeden utne kmen. Zauzluje mozek zla smrtihlava. ()

senor

Velmi realistický, velmi brutální a velmi dobrý western. Lancaster je výborný a indiáni zde nejsou podání jako vznešení divoši o což se od 50. let tvůrci westernů usilovně snažili. ()

Mirokukii

Velmi reálný, surový a drsný western s násilnými a divokými indiány. Se zajímavým a napínavým dějem. Pronásledování indiánů neprobíhá zběsile pouze sem a tam po prérii, ale ke slovu se dostává i taktika a vypočítavost. Udržující tak divákovu pozornost. Burt Lancaster opět v jedné ze svých zajímavých rolích jako zkušený stopař. ()

marvan

Aldrichovy Apači ukazují indiány dokonce v mnohem realističtějším duchu, než současné westerny, nejsou to žádné ušlechtilé duše splývající s přírodou a trousící životní moudra k natvrdlým bílým tvářím. Tihle indiáni neznají dobro ani zlo, pouze sílu, kterou lze načerpat zabíjením, mučením a znásilňováním nepřátel. Dost možná ten nejrealističtější pohled na vztah bílého a rudého muže, jaký jsem doposud viděl. ()

JohnSmith

Lancastera jsem neměl nikdy v oblibě a nebylo tomu ani tentokrát. Nicméně celý snímek působí dobrým dojmem, je dost brutální a drsný a akční scény jsou moc pěkně natočeny. ()

casioa....

Drsny, realistickejší..a rozhodne iný, western. Zaujímavosťou je, že v roku 1972 vznikol podobný kúsok, tzv.surového westernu, s názvom Jeremiah Johnson. ()

Han22

Indiánský western, kde se vojenská jednotka se zde vydává za hrstkou Apačů co utekli z rezervace. A bohužel se to vrací ke starým westernům kde Apači jsou vypatlaná, animální zvířata. Aldrich zašel ještě trošku dál a udělal z nich sadisty, co si libují v mučení aby získali sílu umučeného a co znásilňují ženy skoro k smrti (protože tak se chovají i ke svým ženám). Na druhé straně je pro změnu nesympatický a neschopný poručík, který vypadá že by mu ani nenalili pivo a střídá křesťanskou lásku k nepříteli s absolutní nenávistí. Zbytek docela fajn - Lancaster hraje pragmatického zvěda, který většinou přijde s nějakým rozumným plánem, nechybí tu solidní taktika z obou stran a pár nadupaných přestřelek. Ale nemůžu si pomoc, indiánky, kde jsou indiáni jako absolutní zlo prostě nemám moc rád a ten konec mě taky docela naštval, proto jen 3*. ()

Mikino00

Slabší snímek, o starém zkušeném stopaři a mladému naivnímu poručíkovi, který ničím nepřekvapí. Nepřekvapí ani to že je Burt skvělý jako vždy. ()