Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Super frajerský a tvrdohlavý gangster Gibson, pekná blondínka na ktorej mu záleží, dvojica blbých skorumpovaných policajtov, kopa násilia, nejaké to sado/maso a hlavne tucet gaunerov, ktorých "coolovosť" sa zvyšuje ich postupným spoznávaním od toho najväčšieho čuráka až po toho najväčšieho, natvrdšieho a najnekompromisnejšieho big-bossa. A to všetko zabalené do nostalgických, šedomodrých kamerových filtrov a pekelne čierneho humoru. Labužnícka pochúťka prvej triedy!(10.8.2002)

Vzali mu 70 tisíc dolarů, poctivě si je ukradl a přesně tolik chce zpátky. Ani o dolar víc. Koupil dvě kulky do zad, přišel o manželku i „přítele“ a otevřel se mu tím jeden účet. Brian Helgeland začal psát scénáře až téměř ve čtyřiceti, na papíře točil žánry a následně přicházely úspěchy na obou stranách barikády (oceňované L. A. – Přísně tajné, kritizovaný Posel budoucnosti). A pak se rozhodl, že si jeden svůj malý nezávislý kus zrežíruje. Jenže jméno Mel Gibson toho času budilo velkou jistotu, takže peněz přibylo a očekávání taktéž. Vyplatilo se. Hodně neryzí charakter hlavního hrdiny se do tohohle pošmourného atmosférického světa dokonale hodí, nechybí nadhled, hodnověrné pointy, naturalistická brutalita a řada milých vedlejších postaviček – sadomasochistická Lucy Liu, zmetek Gregg Henry, věrná šlapka Maria Bello nebo dvojice zkorumpovaných detektivů. A divák se tetelí blahem. Dobré účty holt dělají dobré přátele.(6.5.2015)

Krásně čistě napsaná, natočená a odehraná kriminálka ze staré školy s povinnou dávkou gibsonovské brutality od scenáristy rovněž vynikajícího L.A PŘÍSNĚ TAJNÉ. Proč pak Helgeland začal točit blbosti jako PŘÍBĚH RYTÍŘE nebo POJÍDAČ HŘÍCHů je mi záhadou, i když v tom po vyhození z ODPLATY čenichám pochopitelnou touhu po neomezené tvůrčí svobodě. Miluju filmy, ve kterých jednotlivec, který nemá co ztratit, šikanuje zdánlivě všemocnou a neporazitelnou zločineckou organizaci a tenhle patří k nejlepším.(29.11.2005)

• Radko

Akčná, dejovo ľahko odhadnuteľná jednorázovka, o mužovi, ktorý sa mstí. Niekoľko týždňov od uzretia mi spoľahlivo vyšumela do stratena množstva podobne ladených thrillerov. Medzi pozitíva patrí zaujímavé sfarbenie, zopár vydarených dialógov a miestami nervydrásajúca atmosféra. Negatíva - neoriginálny, odhadnuteľný dej, slabé vyznenie, prílišná ukecanosť.(18.2.2005)

Soundtrack Chris Boardman: 1. Ain't That a Kick in the Head ,2. It's a Man's Man's Man's World ,3. The Thrill Is Gone ,4. Smoke Gets in Your Eyes ,5. If I Had My Life to Live Over ,6. Luck Be a Lady ,7. You're Nobody 'Til Somebody Loves You ,8. Main Title ,9. Lynn's Havit ,10. Porter Croaks Carter ,11. Warehouse/Finale(7.5.2011)

• - Největší změnou po jeho odchodu byla postava Krise Kristoffersona jako hlavního záporného hrdiny. Přetočení některých scén odložilo natáčení téměř o rok, protože Mel Gibson byl už upsaný natáčení Smrtonosné zbrani 4. (don corleone)

• - V režisérském sestřihu chybí scény návštěvy "doktora", všechny scény s panem Bronsonem a jeho synem, likvidace gangsterů v autě a postava Lucy Liu se nedostane do křížku s tlusťochem. (giallo)

• - Na konci obou sestřihů Odplaty zazní věta "Prostě jeď kotě", ale pokaždé má jiný význam. (giallo)