Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Scénář: Brian Helgeland, Terry Hayes .. Pomsta, vždy stejná a vždy jiná. A tentokrát geniální, drsná a zábavná. Film plný překvapení, napětí, násilí, atmosféry a stylu Noir. Tak přesně tohle a takhle si to představuji. Skvěle jsem si to užil. Gangsterka jak má být. Cool 94%!(13.12.2004)

Odplata je dost dobrý film. Mel Gibson je dostatečně a hlavně přesvědčivě tvrdý, dějově je to dobře zpracováno, jen mě celou dobu udivovalo, že i když jsem tenhle film nikdy předtím neviděl, měl jsem celou dobu dojem, jako bych to všechno už někde sledoval. Skoro v každém momentu jsem věděl předem, co se stane. Neví někdo, čím by to mohlo být?(6.12.2002)

Helgelandovi se povedl celkem slušný mix drsného frajírka alá Smrtonosná zbraň a taratinovsky hrubé gangsterské poetiky, ve které se brutalita pojímá tak nějak roztančeně, humorně, nezávazně. Odplata není žádným režisérským opusem magni, je to film spíše rutinní, který za většinu skvělých momentů vděčí scénáři a výtečnému Melu Gibsonovi, který zúročil dlouholetou praxi v kůži detektiva Riggse, jen se holt postavil na opačnou stranu barikády. Neuvěřitelně tvrdohlavý zlodějíček Porter se díky němu stává postavou až humorně nebezpečnou, která s hovězí svéhlavostí projde železobetonovou barikádou kvůli naprosté prkotině. Ústření postava je ústřední hodnotou Odplaty, jinak tu už nenajdeme nic zvláště originálního či památného, vše funguje ve prospěch celku a výsledkem je kvalitní gangsterka z drsné školy, která potěší i dobře zmáknutým závěrem.(29.11.2005)

Při premiéře jsem Odplatě nadělil 4 hvězdičky a s určitým uzarděním přiznávám, že mě svým způsobem okouzlila - a to vůbec nejsem fanouškem žánru ani Mela Gibsona. Je to s lehkostí natočený kousek, přímočarý, jednoduchý, žánrově čistý, taková cool jízda, kde ani na chvíli nepoleví tempo a obvyklá klišé jsou podávaná vkusně a s všudypřítomným nadhledem. Na druhou stranu, jak šly léta a poznal jsem originál, zaujal mě svou temnotou, komplikovaností a nejednoznačností nepoměrně víc. Kromě toho si nelze nepovšimnout, jak snímek přistupuje k postavě násilníka, vraha a zloděje, kterého předkládá divákovi jako sympatického rošťáka. Tomuhle příběhu se nedá věřit a teenagerovská léta, kdy bych se s tímhle podáním ztotožnil, mám už dávno za sebou. Celkový dojem: 60 %.(27.5.2020)

No more Mr. Nice Guy...that´s what´s going on... Gibson je v roli Portera, kterého všichni odkecali (ale nezabili dost pečlivě), úplně geniální. Protože jemu nejde o ty prachy (zase tolik jich nebylo), ale řekněme, že o princip. A jde si za svým cílem dostatečně tvrdě, efektně, chytře a vtipně, aby si zasloužil čtyři hvězdy. A dalo by se uvažovat i o páté - za hudbu, kameru, Marii Bello, Lucy Liu, psa Portera a Vala Resnicka, jednu z nejhnusnějších krys stříbrného plátna. Za požitek ze sledování ode mě 90%.(31.1.2003)

• - Odplata je nepřiznaným remakem nebo reinterpretací kultovního filmu s Lee Marvinem Point Blank (1967), nebo (chcete-li) již druhou adaptací románu Richarda Starka "The Hunter". (Eldrick)

• - Všimněte si, že v jedné scéně je detailní záběr na klíče v zapalování auta, na kterých je symbol Forda. Porter ale odjede v Cadillacu. (don corleone)

• - V režisérském sestřihu chybí scény návštěvy "doktora", všechny scény s panem Bronsonem a jeho synem, likvidace gangsterů v autě a postava Lucy Liu se nedostane do křížku s tlusťochem. (giallo)