Reklama

Reklama

Pomsta je zábava, když se jí ujme dvojnásobný držitel ceny Akademie(R)* Mel Gibson v roli drsného Portera. Odplata je svižná a vtipná směs akce a filmu noir. Snímek režíroval držitel Oscara za L. A. Přísně tajné Brian Helgeland a podílel se také na scénáři, jež je adaptací románu Donalda E. Westlakea. Ten už posloužil jako předloha pro klasiku Point Blank, která vznikla ve spolupráci Jon Boorman/Lee Marvin. Když Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti, zbývá jen jeden způsob, jak věc vyřešit: Porterův způsob. Jeho vendeta postaví spoustu podrazáků před hlaveň pistole. Zkorumpovaní policajti. Pouliční gangy. Bezpáteřní křiváci. Šéfové podsvětí. Všichni, kdo stojí mezi Porterem a jeho sedmdesáti tisíci, brzy zjistí, že se Porter vrátil... a chce se mstít. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (692)

Shit 

všechny recenze uživatele

Mel Gibson je tady správnej kruťák a to i když na to moc nevypadá, tak mu to tady celkem sedne a z dylších herců se mi nejvíc líbil Gregg Henry v roli Resnicka, to byl fakt pěknej slizoun, nikdo další už se tam moc neprosazoval, snad jen Bill Duke, ale toho jsem si všim jen proto že ho znám z filmů se Schwarzeneggerem. Co se týče Příbehu, tak ten vůbec nenudí a pořád postupuje dál a nikde se nezasekává a má dobrý vyvrcholení. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Trošku som mal obavy z toho, že keď dopozerám pôvodnú verziu, ktorú mal na svedomí Helgeland, stratí u mňa táto „jemnejšia“ na hodnotení. No nie je tomu tak. Každá verzia má čosi do seba a kebyže vznikne akási kombinácia oboch, bola by to dokonalá súhra. Táto akurát stráca spád venovaním sa postave Rosie, nevyvrcholeným záverom, no a teraz môžem povedať, že ani Kristofersson nebola zlá voľba. 85%. ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

Rozhodně skvěle ztvárněný detektivně akční snímek. Ovšem Mel, jako akční hrdina, je pro mně trošku problém. Časy Smrtonosné zbraně 1 jsou ty tam a Gibson se dostává do fáze Batmanovské, možná i trochu Supermanovské. Komediální stránka filmu je bezvadná, ovšem nezničitelný Porter, je pro mně bohužel až moc nezničitelný a naopak Val, je zase až přehnaně zápornej. Na rok výroby si myslím, že scénář mohl být daleko více dramatičtější a zamotanější. Po 30min. filmu je Ti prostě jasné, že Portera nikdo a nic nezastaví. Nakonec už jen zbývalo, aby si vzal svých 70tis. a zbytek zahodil. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Odplata je v podstatě žánrově naprosto nezačlenitelný film. Nemá klasickou zápletku, nerozlišuje dobro a zlo a rovněž nijak nemapuje jednání hlavních hrdinů. Gibson je člověk morálních zásad a tím to hasne. Nedá se nezvat ani "hodným" ani "padouchem". Možná právě to je fakt, díky kterému je Odplata natolik stylová jízda. Neodmyslitelně zde figuruje rovněž vybroušená formální stránka (filtry, kulisy, kamera) a několik perliček (sado maso, přehlídka bossů, zkorumpovaní poldové apod.), které jednoduše nejdou přehlédnout a chytnou za smysly ať už si o nich myslíme cokoliv. Děj je v podstatě banální, ale vše klape jako dobře promazaný stroj. Helgeland si je sakra vědom chatrnosti dané látky a nedá divákovi po celou dobu šanci si tento fakt uvědomit, přičemž do něj bombí jeden stylizovaný záběr za druhým s hlavními hrdiny tak zajímavými, až se tomu věřit nechce. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Těžko si představit více cool zabijáka než je Mel Gibson a lepší film od muži, který si jde hezky přes mrtvoly pro svých 70,000 dolarů, než je Odplata. Má to všechno, co má pro mě film o pěti hvězdičkách mít: skvělé herecké výkony, kamerovými filtry krásně dokreslenou vizuální stránku, výbornou režii a scénář, drsné prostředí, styl, hlášky, stylovou hudbu, kde sem tam zazní nějaký ten song od Sinatry... Tím vším se zkrátka Odplata stala mou malou úchylkou, kterou si pro potěšení čas od času pouštím. "We went for breakfast... in Canada. We made a deal; if she'd stop hookin', I'd stop shooting people. (Pause) Maybe we were aiming high." ()

Galerie (34)

Zajímavosti (18)

  • Film se natáčel od 18. září do 27. listopadu 1997 v Chicagu a Los Angeles. Od 25. června do 2. srpna 1998 probíhaly dotáčky. (Dragoni)
  • Když se Porter (Mel Gibson) baví s barmanem, dá na bar peníze. Když pak položí na bar telefon, peníze tam už nejsou. (don corleone)
  • Věta "Get ready to root for the bad guy" musela být pro australskou verzi upravena jako "Get ready to cheer for the bad guy". Je to kvůli tomu, že "to root" vyjadřuje v australském slangu pohlavní styk. Přišel s tím Mel Gibson (Porter), rodilý Australan. (don corleone)

Související novinky

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (více)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)

Reklama

Reklama