Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Mel Gibson vrhá drsné pohledy na všechny světové strany. Jde si pro svoji odplatu a nemíní na nikoho brát ohled. Kvalitní thriller v kvalitním balení. Je to drsné, nápadité a bez zbytečných keců. Film si dává záležet na kvalitním vizuálu, nevyhýbá se ani naturalisticky pojatým scénám. Stárnoucí Mel Gibson, to sice nehraje na hloubku svojí postavy, kromě toho nebylo mu to ani umožněno scénářem, ale rozdává rány na všechny strany a má na to pádné argumenty. Něco málo do plného počtu chybí. Vypiloval bych ještě scénář a dodal ještě nějaký ten neočekávaný zvrat v ději, protože se jedná vesměs o přímočarý thriller. Odplata, jak ji neznáte a po "melgibsonovsku". 80%(3.2.2009)

No more Mr. Nice Guy...that´s what´s going on... Gibson je v roli Portera, kterého všichni odkecali (ale nezabili dost pečlivě), úplně geniální. Protože jemu nejde o ty prachy (zase tolik jich nebylo), ale řekněme, že o princip. A jde si za svým cílem dostatečně tvrdě, efektně, chytře a vtipně, aby si zasloužil čtyři hvězdy. A dalo by se uvažovat i o páté - za hudbu, kameru, Marii Bello, Lucy Liu, psa Portera a Vala Resnicka, jednu z nejhnusnějších krys stříbrného plátna. Za požitek ze sledování ode mě 90%.(31.1.2003)

Vzali mu 70 tisíc dolarů, poctivě si je ukradl a přesně tolik chce zpátky. Ani o dolar víc. Koupil dvě kulky do zad, přišel o manželku i „přítele“ a otevřel se mu tím jeden účet. Brian Helgeland začal psát scénáře až téměř ve čtyřiceti, na papíře točil žánry a následně přicházely úspěchy na obou stranách barikády (oceňované L. A. – Přísně tajné, kritizovaný Posel budoucnosti). A pak se rozhodl, že si jeden svůj malý nezávislý kus zrežíruje. Jenže jméno Mel Gibson toho času budilo velkou jistotu, takže peněz přibylo a očekávání taktéž. Vyplatilo se. Hodně neryzí charakter hlavního hrdiny se do tohohle pošmourného atmosférického světa dokonale hodí, nechybí nadhled, hodnověrné pointy, naturalistická brutalita a řada milých vedlejších postaviček – sadomasochistická Lucy Liu, zmetek Gregg Henry, věrná šlapka Maria Bello nebo dvojice zkorumpovaných detektivů. A divák se tetelí blahem. Dobré účty holt dělají dobré přátele.(6.5.2015)

Čo mi utieklo pred rokmi doháňam teraz. Mel Gibson ide nekompromisne rovnako za svojimi prachmi ako tempo s filmom do finále. Porter tu síce vyfajčí a vypustí viac hlášok ako nábojov zo svojho koltu, ale aj tak sa jedná o perfektný akčný krimi film s drsnými scénami, priamočiarým príbehom, sympatickým Gibsonom, sexi kočkami a modrým filterom. Brian Helgeland aj napriek tomu, že mal s časti spútané ruky štúdiom, natočil výborný film. 85% - 4*(28.10.2013)

Po Statečném srdci jednoznačně nejlepší film Mela Gibsona. Výborná atmosféra a skvělý příběh o pomstě. U tohohle snímku rozhodně není nouze o napětí, skvělou akci a občasnou hlášku. Viděl jsem i režisérskou verzi z roku 2006 a v žádném případě je nehodlám srovnávat. Jsou to zkrátka dvě různé verze stejného filmu a obě jsou naprosto bombastické......(6.10.2007)

• - Chyb je ve filmu více, například zmizí peníze z baru, které tam dá Porter když se baví s barmanem. Když pak položí na bar telefon, peníze tam už nejsou. (don corleone)

• - V původní verzi je šéfem organizace pan Bronson (Kris Kristofferson), v režiserském sestřihu je to paní Bronsonová. (giallo)

• - Odplata je nepřiznaným remakem nebo reinterpretací kultovního filmu s Lee Marvinem Point Blank (1967), nebo (chcete-li) již druhou adaptací románu Richarda Starka "The Hunter". (Eldrick)