Odplata

Payback

Odplata

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1999, 100 min

Jedna z tých akčných klasík deväťdesiatych rokov, ku ktorej som si nikdy úplne nedokázal nájsť cestu a tentoraz som vlastne ani nepochopil jej kultovosť. Samotný Mel Gibson je bez akýchkoľvek výhrad, predstavuje tu zaujímavú postavu, zásadového prefíkaného zlodeja, z ktorého navyše vyžaruje rešpekt, takže toho drsniaka som mu veril a hlavne všetky tie scény, v ktorých niekomu prejde cez rozum som si vychutnal, lenže zase tak moc ich nie je. Problémom je hlavne samotný dej, síce hlavná zápletka sa mi páči, vždy mám rád, keď relatívne normálny človek dokáže položiť celú vplyvnú organizáciu, nech je to akýmkoľvek spôsobom, či už násilným, alebo aj tým prefíkanejším, ale v tomto prípade mi prišiel dej dosť jednoduchý a hlavne príliš stereotypný, čakal by som niečo nápaditejšie. Tu ma vlastne výraznejšie bavil len úvod, záver a pár scén v priebehu, inak mi to prišlo len čisto priemerné. A nanešťastie film výraznejšie nepodporí ani akcia, keďže jej moc nie je. Ale zase musím uznať, že zničenie automobilu aj s osádkou a vystrieľanie ázijských gangsterov boli štýlové, tieto dve sekvencie sa vydarili. Sklamaním sú aj zvyšné postavy, síce sa tu nájde množstvo hercov, ktorých vždy rád vidím, ale z nich ma zaujali iba Kris Kristofferson, ktorý ako jediný zo záporákov vyvoláva rešpekt a možno ešte Lucy Liu, ktorá má aspoň zaujímavú postavu, ten zvyšok ako Bill Duke, James Coburn, Maria Bello a ďalší za moc nestoja. No zase režijne je to kvalitne zvládnuté, Brian Helgeland filmu dokázal dodať pomerne osobitý štýl, čo sa v tomto žánri zase tak často nestáva. Takže Odplata je ten typ filmu, ktorý si nemám problém raz za pár rokov pozrieť, keď mám chuť na niečo typicky deväťdesiatkovské, Mel Gibson, vizuál a zápletka ma vždy navnadia, len škoda toho slabšieho deja a minima akcie, takto je to pre mňa len lepší priemer. 64%(28.5.2012)

Výborný akčný film s vynikajúcim ozvučením a skvelou hudbou. Mel je absolútny bad-ass od začiatku až do úplného konca a svoju rolu si skvele užíva, Gregg Henry je takmer väčší magor než šialená verzia Guya Pearca, a dvojica krások Bello a Liu... Jeeden z najlepších filmov v rámci žánru, so skvelou hudbou, hercami, kamerou a scenárom.(31.7.2013)

Odplata je v podstatě žánrově naprosto nezačlenitelný film. Nemá klasickou zápletku, nerozlišuje dobro a zlo a rovněž nijak nemapuje jednání hlavních hrdinů. Gibson je člověk morálních zásad a tím to hasne. Nedá se nezvat ani "hodným" ani "padouchem". Možná právě to je fakt, díky kterému je Odplata natolik stylová jízda. Neodmyslitelně zde figuruje rovněž vybroušená formální stránka (filtry, kulisy, kamera) a několik perliček (sado maso, přehlídka bossů, zkorumpovaní poldové apod.), které jednoduše nejdou přehlédnout a chytnou za smysly ať už si o nich myslíme cokoliv. Děj je v podstatě banální, ale vše klape jako dobře promazaný stroj. Helgeland si je sakra vědom chatrnosti dané látky a nedá divákovi po celou dobu šanci si tento fakt uvědomit, přičemž do něj bombí jeden stylizovaný záběr za druhým s hlavními hrdiny tak zajímavými, až se tomu věřit nechce.(9.3.2007)

• Radko

Akčná, dejovo ľahko odhadnuteľná jednorázovka, o mužovi, ktorý sa mstí. Niekoľko týždňov od uzretia mi spoľahlivo vyšumela do stratena množstva podobne ladených thrillerov. Medzi pozitíva patrí zaujímavé sfarbenie, zopár vydarených dialógov a miestami nervydrásajúca atmosféra. Negatíva - neoriginálny, odhadnuteľný dej, slabé vyznenie, prílišná ukecanosť.(18.2.2005)

Po Statečném srdci jednoznačně nejlepší film Mela Gibsona. Výborná atmosféra a skvělý příběh o pomstě. U tohohle snímku rozhodně není nouze o napětí, skvělou akci a občasnou hlášku. Viděl jsem i režisérskou verzi z roku 2006 a v žádném případě je nehodlám srovnávat. Jsou to zkrátka dvě různé verze stejného filmu a obě jsou naprosto bombastické......(6.10.2007)

• - Film je jednou z přiznaných a velmi výrazných inspirací ke hře "Max Payne" (2001). (Jaroslaf)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 18. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Porter používá Magnum Smith & Wesson Model 27 357. (HellFire)