Muž v divočině

Man in the Wilderness

Dobrodružný / Western

USA, 1971, 104 min

Kuriózní mix westernu s prvky "survival" dobrodružství. Netradičnost filmu lze rozpoznat již po několika minutách a ve chvíli, kdy je hlavní hrdina ponechán svému osudu v nelítostné divočině, se naskýtá šance, že v následujících minutách bude divák svědkem pozoruhodných událostí. Několik záběrů připomene legendárního Robinsona Crusoe či podobné drama The Edge. Bohužel filmu dosti škodí rozvleklé flashbacky , s nimiž režisér osvětluje Zacharyho minulost. Jako zpestření dějové linky mohly posloužit dobře, nebýt jejich biblického podtextu, který měl spíše snahu uspávat, než budit pozornost. Sarafian dává vyniknout hlavně přírodním scenériím a na obsah se soustředí jen okrajově. Pár záběrů vyobrazeno sugestivně, zejména závěr, který je skutečně diskutabilní.(2.12.2013)

,,POZNÁM CHLAPA ČO ZOŽRAL SVOJU STARÚ. HEJ, MÄSO, AKO MÄSO." ,,ZJEDOL STARÚ?" ,,LEN NECHTY VYPĽUL. S TÝMI SA ŠPÁRAL V ZUBOCH." __ O tomto filme som sa dozvedel vďaka pripravovanému remaku. ,,Muž v divočine" je ideálnym sústom pre všetkých romantikov a milovníkov neprebádanej divočiny ,,predwinnetouskej" Ameriky, navyše obohatený o naturalistický výkon Richarda Harrisa, ktorý sa do úlohy zálesáka naozaj hodí. Zmieniť treba predovšetkým až surrealistické zábery bandy otrhaných trampov ťahajúcich drsnou krajinou loď, čo za prispenia skvelej hudby len umocňuje nebývalé predstavenie. V niektorých smeroch je film jasne idealizovaný, tieto skutočnosti sa však dnes v súvislosti s rokom vzniku dajú prepáčiť. Treba tiež povedať, že tých niekoľko retrospektív dej výraznejšie neretarduje, takže nuda sa nedostavuje. Dojemná je scéna s bielym zajačikom. (53. hodnotenie, 13. komentár k filmu)(18.11.2011)

Dojemný príbeh o mužovi menom Zachary Bass,ktorý ťažko zranený prežil v divočine,aj keď sa už pomaly blížila zima.Napadol ho medveď a poriadne ho doriadil.Kamaráti ho nechali na pospas osudu.Film sa vlečie veľmi pomaly,niekedy to naozaj nudí.Ale celý film je robený priamo v nedotknutej prírode,čo pôsobí dobré.Film je založený na skutočnej udalosti.Príbeh sa volá Frontiersman And Trapper Hugo Glass.Ale ten príbeh bol samozrejme iný,film bol len inšpirovaný týmto príbehom.Ak by boli film skrátili aspoň o 20 minút,možno by urobili dobré.Ale ináč sa na to dobré pozeralo.Dobrá ukážka toho,že ak chce človek prežiť,musí znášať neuveriteľné útrapy,jesť dokonca aj zdochliny keď nemá nič iné.(5.12.2009)

Ač bez velkých zvratů a pomalu plynoucí, přesto silné dobrodružné drama o zraněném muži, který se snaží přežít v divočině. Film zaujme též panenskou přírodou Severní Ameriky, která je ve filmu čistá a nezničená. Někomu se může zdát příběh pomalý, rozvláčný a netradiční konec málo efektní. Ale jiným (jako třeba mě), když příběh vezmou jako drama o těžkém údělu člověka, z toho vyjde kvalitní film s kvalitními hereckými výkony Richarda Harrise a Johna Hustona.(23.7.2006)

Reziser Richard C. Sarafian /Vanishing Point/ natocil len priemerny survival film o cloveku, ktoreho zranil medved, pricom ho ostatni nechali napospas osudu. Ten clovek, ktoreho stvarnil Richard Harris /Strazce lvu, Il Deserto Rosso/ sa vsak dokazal zachranit. Film nema velke zvraty a dejova linia plynie pomaly, treba sa naladit na film. Ja som sa nenaladil a dost som sa nudil, nadherna priroda to uz potom nezachranila. 60 %(19.1.2016)

• - Medvědici, která na začátku napadla Zacharyho (Richard Harris), si zahrála samice medvěda grizzlyho – latinsky Ursus arctos horribilis - jménem Peggy. (Prochy38)