Muž v divočině

Man in the Wilderness

Dobrodružný / Western

USA, 1971, 104 min

Poměrně naturalistický pohled na boj o přežití v divočině s vážným zraněním. Krásné záběry přírody, poutavá hudba hodící se k daným scénám, charismatický hlavní hrdina, ale také pomalejší tempo a zejména úvodní část snímku nabízí nepatrně nudnější podívanou, což je také jeden ze dvou důvodů mého tří hvězdičkového hodnocení, avšak je mi jasné, že onou počáteční rozvleklostí tvůrci pěkně vylíčili utrpení a boj mezi životem a smrtí hlavního hrdiny, kterého stále něco drží na světě, jako kdyby měl ještě něco před svým skonem vykonat. Přestože se snímek údajně zakládá na skutečném příběhu, zdálo se mi kurýrování Zacharyho poněkud nemožné (např. pochod se zlomenou nohou přes hory nebo téměř jistý krok u konce filmu či hojení jizvy na tváři) - což je můj druhý důvod k neudělení 4*. Nedostatek: Ve scéně, v níž je z trochu větší dálky záběr na Zacharyho stoupajícího do zasněženého vrcholku hory, si lze všimnout, že i svoji poraněnou nohu pokrčuje stejně jako zdravou, přičemž na ní měl improvizovanou dlahu.(4.2.2012)

Cožpak o to, oba hlavní představitelé jsou nanejvýš dobří, ale styl vyprávění mi blízký není. Na mysli mám hlavně flashbacky do dětství a dob rodinného života, které nemohu vystát prakticky v žádném filmu. I tady, ač jich tam příliš není, jsou tak dle mého jedním z největších negativ. Naopak na hlavní dějovou linku se kouká pěkně, příroda jistě potěší leckteré romantické oko, Bassova snaha o přežití zase zaujme milovníky dobrodružství. Právě v tom je film vcelku podobný geniálnímu Jeremiahu Johnsonovi. Silné 3*.(31.3.2010)

"Píše se rok 1820. Výprava kapitána Henryho se vrací s nákladem kožešin z dvouleté výpravy po neprobádaném severozápadu. Hnáni nutností dosáhnout řeky Missouri dříve než napadne první sníh, probíjejí se lovci kožešin se svou lodí taženou 22 mezky rozlehlou divočinou.Věří, že po vodách řeky Missouri doplují k obchodníkům na jihu a prodají svůj drahocenný náklad. To, co se během výpravy přihodilo, je historickou skutečností." ... tak psáno v úvodu a tak začíná tento drsný příběh o zradě, chamtivosti, bezohlednosti, výčitkách svědomí a silné vůli přežít. Nastane v životě okamžik, kdy si člověk v hlavě promítá zpětně svůj život, hodnotí své minulé činy a zpytuje svědomí. Pak pochopí, čeho se v minulosti dopustil a co už neodčiní. Pochopí například i to, jak chutná, když je člověk tím druhým opuštěn. Až teprve pak se snaží některé věci alespoň částečně napravit návratem domů. Za zmínku stojí skvělý hudební doprovod, který navozuje patřičně napjatou atmosféru. Drsností zpracování připomíná Muž v divočině snímek režiséra Sidney Hayerse z roku 1966 s názvem Zálesák (The Trap), který vřele doporučuji všem těm, kteří příběhům z Divokého západu fandí. POZNÁMKA: nesouhlasím s obsahem uvedeným k tomuto filmu (autor sud). Lovci nedoufají a nevěří, že se Zachary uzdraví. Spíše naopak, ve skutečnosti se bojí, že uzdravený se vrátí a oni nebudou schopni se mu podívat rovně do očí. Namlouvají si mezi sebou, že se uzdraví, jen aby uvnitř své duše omluvili jednu neomluvitelnou věc. Že svého druha opustili (jedni z bezohlednosti a druzí ze strachu) a v nouzi nejvyšší se o něj nepostarali. Prostě mysleli jen na sebe a své zájmy. Na adresu autora výše uvedeného obsahu můžu napsat, že se jedná o naprosté nepochopení významu a smyslu děje celého filmu.(25.8.2011)

Kuriózní mix westernu s prvky "survival" dobrodružství. Netradičnost filmu lze rozpoznat již po několika minutách a ve chvíli, kdy je hlavní hrdina ponechán svému osudu v nelítostné divočině, se naskýtá šance, že v následujících minutách bude divák svědkem pozoruhodných událostí. Několik záběrů připomene legendárního Robinsona Crusoe či podobné drama The Edge. Bohužel filmu dosti škodí rozvleklé flashbacky , s nimiž režisér osvětluje Zacharyho minulost. Jako zpestření dějové linky mohly posloužit dobře, nebýt jejich biblického podtextu, který měl spíše snahu uspávat, než budit pozornost. Sarafian dává vyniknout hlavně přírodním scenériím a na obsah se soustředí jen okrajově. Pár záběrů vyobrazeno sugestivně, zejména závěr, který je skutečně diskutabilní.(2.12.2013)

Dojemný príbeh o mužovi menom Zachary Bass,ktorý ťažko zranený prežil v divočine,aj keď sa už pomaly blížila zima.Napadol ho medveď a poriadne ho doriadil.Kamaráti ho nechali na pospas osudu.Film sa vlečie veľmi pomaly,niekedy to naozaj nudí.Ale celý film je robený priamo v nedotknutej prírode,čo pôsobí dobré.Film je založený na skutočnej udalosti.Príbeh sa volá Frontiersman And Trapper Hugo Glass.Ale ten príbeh bol samozrejme iný,film bol len inšpirovaný týmto príbehom.Ak by boli film skrátili aspoň o 20 minút,možno by urobili dobré.Ale ináč sa na to dobré pozeralo.Dobrá ukážka toho,že ak chce človek prežiť,musí znášať neuveriteľné útrapy,jesť dokonca aj zdochliny keď nemá nič iné.(5.12.2009)

• - Medvědici, která na začátku napadla Zacharyho (Richard Harris), si zahrála samice medvěda grizzlyho – latinsky Ursus arctos horribilis - jménem Peggy. (Prochy38)