Velké nesnáze v Malé Číně

• USA Big Trouble in Little China (více)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

subic

I dnes pobaví a to je to, oč tu běží, i když je to taková blbina, která se každému nebude líbit. Je to jeden z prvních filmů, co jsem viděl kolem roku 90 na utahané VHSce s monotonním dabingem, zřejmě Ondřeje Hejmy, přesto a asi právě proto zanechal paměťovou stopu. 70% ()

Hawaj

Výborny frky a gagy. Tedle film jsem si nesmírně užil a zcela nekriticky mu dávám plnej počet bodů. Srdcovka. Už ten českej název je skvělej. Miluju ten autorskej nadhled a lehkost provedení a hlavně jak si to střílí samo ze sebe. ()

horor2

( Dennis Dun ) "SEŠ PŘIPRAVENEJ?" - ( Kurt Russell ) "NARODIL JSEM SE PŘIPRAVENEJ!" :-D :-D :-D Moje srdeční záležitost, která nabídne dobrodružnou jízdu plnou napětí, vtipů a akce. Kurt Russell hláškuje, jak to jen jde. Kim Cattrall je sexína a samozřejmě slizký James Hong tomu dodává na šťávě. John Carpenter ve své palbě. ()

PlayEasy

Velká hovadina s malým rozpočtem...... a taky s malými tržbami :-) Ach Johnny, Johnny, ať už točíš sebevětší kulťáky, pro nás jsi spíše shiťák, kterému se sem tam něco náhodou vyvede (viz. Věc). Cení se snaha o to být originální, cení se i několik zábavných scén. Naopak se ale necení trapné masky a efekty, příšerný scénář, sračkoidní akce a k tomu všemu tam hraje člověk s příjmením "Okamura" :-D. Ať už je to osmdesátková klasa jaká chce, pro nás prostě průměr. 55% ()

cinema_cz

Carpenterova mixáž akčních a horrorových scén, komických sekvencí, kung fu potyček a tajemné mystiky nenabízí skutečně nic jiného než jen a jen zábavu. I když jde přece jen o zábavu poněkud chudší než v případě Spielbergova "Indyho". (08/1991, Jiří Houdek) ___ Carpenterova variace na hongkongské filmy mísící prvky nadpřirozena, akce a dětinského humoru nabízí nenáročnou, leč i po letech zábavnou podívanou. 60 % (Ci 12/2007, str. 105) ()

Blazkowicz

Jako malému se mi to hrozně líbilo, teď už to samozřejmě tak slavné není. Celé je to natočené moc rychle, pořád se tam něco děje. Občas je to i trochu zmatené. Ale atmosféra a celkový styl jsou prostě špička. 4-* ()

ostravak30

Je pro mě docela překvapení, že tento snímek přeci jen byl až takovým propadákem. Film si utahuje z klasických akčních asijských filmů, což je celkem patrné. Jde vlastně o takovou parodii. A možná je to parodie i řady fantasy filmů odehrávajících se v moderním světě. Já osobně si myslím, že Kurt Russell byl výborná volba a neumím si v tomto typu filmu představit ani Jacka Nicholsona nebo Clinta Eastwooda. Pravda je, že jde čistě o oddechovou komedii plnou bizarních prvků, jež ale právě mají působit parodicky. Tu největší porci zábavy vytvářejí právě K. R. a Kim Cattrall, kteří se skvěle doplňují a právě její mužský kolega je svým zmatkářským hrdinstvím a vtipnými hláškami ten nejzábavnější prvek. ()

adamix

Nápadmi sršiaci Carpenter s osvedčeným hrdinským Kurtom Russellom v zajatí ázijskej mytológie v pochmúrnom San Franciscu. Hrátky s dejom a s trikmi potešia, občas aj z toho vzniknú dobré nápady a hlášky, ale mne na tom najviac vadilo, že to bola z veľkej časti komédia. Keby sa to celý čas tvárilo vážne, výsledný dojem by bol omnoho lepší. Napríklad keď sa ten svalnatý Číňan, čo bol jeden z hlavných big bads, začal predvádzať svojou silou a škeriť, neubránil som sa smiechu a toho som práve dosiahnuť nechcel, ak ho mám brať ako hrozbu. Plus tá akcia vyznie až moc zastarane a komicky, hlavne keď zoberieme do úvahy, že v tomto období sa Cameron pýšil votrelcami a terminátormi a napätie a vzrušujúcu akciu z tých filmov cítiť dodnes (aj keď mal na tie kúsky vždy väčší rozpočet, ako tu Carpenter). Za mňa ľahký nadpriemer. ()

ShotgunED

Prostě to k těm letem patřilo a my to všichni, tou dobou školou povinní, sme to žrali. Dnes naivní, ale pohodová oddychovka, která pobaví a jejíž hlavním plusem je, že se tam neustále něco děje. Navíc je to pěkně natočené a hudba také sedí. Vše to korunuje sladce naivní a neustále "hlásící" Kurt Russell. Tudíž dnes tři hvězdy,v minulosti čtyři,vysledná tři a půl. ()

honzic

Tenhle film se mi líbil jako malému, neb byl dobrodružný, fantastický, pěkně zpracovaný a místy i zábavný. S odstupem však postrádám od něj něco víc než laciné a čekané triky a nesmrtelné hrdiny. Přesto se na tenhle film ještě rád semtam mrknu. Hodnocení: 65 % ()

smrtubohem

Ježiš! tenhle film je pro mě hrozně osobní věc. Koukám na něj odmala, už jsem ho viděl tak stokrát, a furt si v něm dokážu najít něco nového. Triky s magií dokonalý(na svou dobu), Russell v příšernejch botách bezvadně hlásí a jeho žlutý společník se velmi obstojně pere. Když přidám hodně silnou první minutu filmu, zvládnutý hromadný souboje a Russelovo kecy do rádia, vyplývá z toho výborná akční fantasy dobrodružná komedie, která mi musela zákonitě přirůst k srdci. ()

rogger

Pri prepínaní Tv stanic som natrafil náhodou na Joj plus na ukážku z tejto srandičky z detstva. Kedže som mal ten večer čas pozrel som si Veľké problémy v malej číne a neolutoval som. Nie každý film alebo seriál z detstva ma baví aj v dospelosti ale toto je fakt taká milá blbostička na odpočinutie, že ma to fakt baví. No jo niekedy mi stačí málo... ()

Muff

Ztřeštěná, zmatená, uřvaná komedie bez scénáře a s hrozným dabingem. Dám tomu dvě hvězdy ze sentimentu. ()

Aywes

Hrozně přestřelená béčkovka. Nelogičnost a takové ty klasické chyby jsou téměř na každém kroku. Tentokrát jsem prostě nedokázal vypnout a nepřemýšlet. Vše to bilo hrozně do očí. Pro nenáročného diváka v nenáročnou dobu to může být až magický film. ()

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)