Velké nesnáze v Malé Číně

Veľké problémy v Malej Číne

Big Trouble in Little China

Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

USA, 1986, 99 min

,,Víš, co vždycky říká starej dobrej Jack Burton?" ,,Kdo?" ,,Jack Burton, já! Starej Jack vždycky říká... vždyť je to jedno..." Klasika od Johna Carpentera mě oslovila asi kolem třináctého roku mého života. Skvělá atmosféra plná černé magie, skvostného humoru a s razantním nadhledem. Ale proč jsme zase u Asiatů? Ti totiž umí! Znáte to. Řídíte si svůj milovaný tahač a chcete pomoct příteli. Nakonec to dopadne tak, že musíte zachránit svět, zničit starodávného čínského černokněžníka, zmrskat pár oblud a vypít lektvar nadlidskosti. Pro Jacka Burtona je to ale procházka peklem, doslova. Pro jeho přítele Wanga je to jen cesta za záchranou čínské přítelkyně se zelenýma očima. Kurt Russell v roli Jacka je neskutečně perfektní. Střílí hlášku za hláškou a neustále se do někoho naváží. I do nesmrtelného poloboha z dávné Číny. Nenchte se zmást, film se neodehrává v Číně ale v Čínské čtvrti. Po celou stopáž to ale vypadá jinak. V době vzniku se jednalo o nadprůměrný oddechový flák netradičního masa, který za ty roky tak zlidověl, že se může řadit mezi klasiky akčně/komediálního žánru. V dnešní době je to, hlavně u nás v Česku, jen průměrný film a celkem přehlížený. Mně ale baví a baví hodně, nedám na něj dopustit! 5* a.k.a 95%(5.2.2016)

Zabavny fantasy akcny film s neskutocne roztomilym Russellom, ktory tu je za totalneho vola. Hlavnym hrdinom tu je skôr neznamy a mimo akciu nevyrazny Dennis Dun, ktory vsetkym nakope prdel. Skoda, ze nevyslo obsadenie pôvodne zvazovaneho Jackie Chana. S Russellom by boli dobra dvojka. Cela ta cinska carodejnicka mytologia ma na jednej strane bavila, ale na druhej o nej az prilis kecaju a vysvetluju ju, co sa mi zdalo trochu otravne. Velkym plusom su na americky film nezvycajne spickove bitky, so skvelou choreografiou, ktore pôsobia dostatocne kontaktne. Velku radost mi znova spravil Al Leong ako jeden z poskokov, ktory tu ma dost bitiek v ktorych sa neskutocne predvedie. Tentokrat ho picne James Lew. Dalsi to povedomy azijsky xicht. Medzi zaporakmi nemôze chybat ani Okamura alebo v jednej scene aj Tagawa. Z obsadenia este musim vyzdvihnut sexicu Kim Cattrall, ktora ale prekvapivo vynimocne neukaze svoje vnady. Po trikovej stranke to vyzera stale pôsobivo a bavilo ma to ovela viac ako sucasny standardny digibordel. Jedine, co mi pripadalo smiesne su masky dvoch priser. Tie boli trapne. Hlavny hudobny motiv sa uz tradicne Carpenterovi vydaril. Vysledkom je stale velmi zabavny film, ktoremu by neuskodilo vystrihnut niektore zbytocne kecy, cim by ziskal na tempe a bola by z neho bezchybna pecka. Ale aj tak som dost spokojny a je to jeden zo styroch Carpenterovych filmov, ktore ma bavia. CZ dabing je zlo. 7/10.(9.5.2016)

Tak nevim. Mám to hodnotit podle pocitu, když jsem to viděl poprvé a výborně jsem se bavil směsicí akce, exotiky a výbornejch gagů, kde vrcholem je Kurt Russell s UZI v ruce a létající čínský záporák v rýžovém klobouku. A taky zelenooká krasavice. Nebo podle pocitu, když jsem to viděl loni? Fuck it, budu hodnotit očima dvanáctiletého filmového nadšence. 5*(26.11.2018)

Filmy Johna Carpentera jsou vždy jedinečné. Napadá mě bezpočet důvodů proč tento film musí malý kluk, který ve mě dřímá, milovat. Kurt v 80. letech měl veliké štěstí na kultovní role. A tak se k MacReadymu a Snake Plisskenovi přiřadil i hodně namachrovaný řidič kamiónu Jack Burton. PS: Málem bych zapomněl zmínit opět jedinečný hudební doprovod pana Carpentera.(24.7.2012)

Klasika osmdesátkových béčkových filmů, která od první scény a prvních slov Kurta Russella jasně vymezuje jak moc vážným směrem se asi tak v tomto příběhu Kurt vydá. Hlavní hrdina Jack Burton je až do extrému dotažený řidič kamionu, který je úplně mocným způsobem drsnej, nebo přinejmenším si to myslí alespoň on sám, a hází jednu tvrďáckou macho hlášku za druhou a samozřejmě s drsňáckým výrazem ve tváři, akorát vždycky když dojde na nějakou akci, tak je obvykle ten poslední kdo se do ní jakýmkoli způsobem zapojí ať už záměrně nebo nechtěně (když mu třeba padne kámen na hlavu, kvůli vlastní hlouposti). A taky celý příběh si dělá legraci z drsňáckého a hrdinského patosu ve všech těch rozmáchlých gestech a dialozích, které působí vesele samy o sobě, ale většinou je ještě dotváří charaktery jednotlivých postav ať už jde o děsně angažovanou a neústupnou právnici s příléhavým jménem Grace Law snažící se vtipně hrdým způsobem domoci se práv obyčejných obyvatel čínské čtvrti utlačovaných zlým Lo Panem a jeho gangem, nebo samotný mocný černokněžník Lo Pan obávaný po celé čínské čtvrti, co sice hází kouzla na všechny strany, ale jinak se chová velmi dětinsky poťouchle. Každá postava v tomto filmu paroduje nějaký známý stereotyp v příběhu, který obsahuje asi tak všechno, co osmdesátkové filmy obsahovaly a namixované tak bláznivě, že scéna v Lo Panově chrámu s neonovou výzdobou a eskalátorem asi nemůže už nikoho nechat na pochybách jestli je to nějak seriózně míněná akční komedie, nebo úplný úlet do sympaticky brakového vesmíru. :) A navíc jsem to viděla milionkrát jako mrňavá, takže stejně musím dát pětku. :)(28.9.2010)

• - Jack Burton's (Kurt Russell) má ve filmu zbraň Intratec TEC-9. (dc125)

• - Úvodní melodie, kdy Jack jede náklaďákem a je na asijském trhu se jmenuje Porcho exspres (v překladu Vepřový exspres) a stejně se jmenuje i jeho náklaďák. (LION-MR.T)

• - Kurt Russell měl během natáčení těžkou chřipku. Pot na jeho těle je proto v některých scénách skutečný, postarala se o něj horečka. (c.tucker)