Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (366)

Makky 

všechny recenze uživatele

V súčasnosti už veľmi úsmevná a naivne pôsobiaca fantasy komédia plná silno kričiacich a gestikulujúcich Číňanov. Vo svojej dobe určite splnila svoj účel a pamätám si, že ešte ako malý chlapec som Veľké problémy v Malej Číne skutočne žral. Bitky, výbuchy, čary, príšery a vtip, to si každé dieťa musí naplno užiť. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

V televizi s dabingem a ořezaným obrazem nestojí Velké nesnáze za nic, ale v originále a širokoúhle je to naprosto šílená a roztomile přiboudlá jízda v osmdesátkovém akčně-dobrodružném stylu. Kurt Russel je nádherně blbej a legrační, Kim Cattrall zase krásná a film se řítí jako splašený vlak. Pěkné vzpomínky na dobu, kdy jsem chodil na základní školu a z tohohle bijáku byl úplně vedle. ()

Reklama

HAL 

všechny recenze uživatele

Říká se že dostat se v nějakém velkém městě do čínské čtvrti je jako dostat se do jiného světa. Že se to říká asi slyšel i John Carpenter... jenže s vyšinutostí sobě vlastní to vzal tak trochu doslova - a udělal z ní fantasy svět, ve kterém se zběsile mlátí mafiánské gangy s démony, po večerech obětují zelenooké pany temným bohům, každý seschlý stařík si tyká s čaroději a i vyjukaný klučík z restaurace umí létat. A k tomu tam mají zhruba 60 různých druhů pekla. Takže se pak nejde moc divit že, když se do tohoto všeho namočí úplně obyčejný, nechápající a trochu buranský řidič náklaďáku, a co hůř mu ten náklaďák ukradnou, tak se trochu naštve a chce všem dát po hubě. Taková přesdžková od Kurta Russela, to je vždycky hezká podívaná - ale i tady film klame tělem, Kurt je za ňoumu co nejen že nic nechápe, ale k tomu je i v boji většinou jen ten hláškující vtipálek vzadu, zatímco drátůplnou akci obstarávání ostatní. Což taky jde, Kurt je sympaťák a táhne tuhle fantasy-komediální frašku dopředu silou vůle i přes zmateně ujetý děj s logickými krátery, i přes haprující zábavnost a mírnou zdlouhavost. Protože ani "WTF?!!" si nikdo nevydrží říkat věčně a když už to neudrží akční scény, tak se pomalu ale jistě vkrádá nuda. 6/10 ()

LION-MR.T 

všechny recenze uživatele

Jsem rád,že kromě prvních 3 fotek jsem zbylou galerii k filmu dělal já. Film je pro mě ten nejakčnější jaký jsem,kdy viděl. Carpenter dokázal,že dokáže nejen vystrašit,ale i pobavit a to je dobře. Je tam všechno co já filmový fanoušek mám tak rád. Příšery,bitky,pěkné staré efekty,přestřelky a nonstop akce. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

John Carpenter režíruje nepřetržitě akční a zábavnou bláznivou komedii, v níž hláškující Kurt Russell proniká do podzemí sanfranciské čínské čtvrti, aby zachránil snoubenku svého parťáka a získal zpátky náklaďák, co mu ukradli. A nechybí v tom ani kouzla, kung-fu, nepřetržitá střelba a vybuchující hlavy. Velké nesnáze v Malé Číně se nesmí brát ani trochu vážně, je to opravdu jen bombastická taškařice ideálně vhodná pro půlnoční promítání a jsem rád, že se mi poštěstilo ji vidět na velkém plátně. [KVIFF 2018] ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • V počítačové hře „Mafia II“ se na tento film odkazuje. Pokud hráč vytáhne zbraň na ulici před gangsterem, gangsteři reagují stejně a v čínské čtvrti toto doplní hláškou: „Netahej velké problémy do Malé Číny.“ (Nick321)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama