Velké nesnáze v Malé Číně

Big Trouble in Little China

Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

USA, 1986, 99 min

• kingik

Docela děs. Děj nekontrolovaně skáče od jednoho k druhému a bylo docela obtížné se v té krávovině orientovat. Carpenter sice nikdy neměl ambice prorazit do vyšší ligy, ale tohle bylo až téměř nedívatelné. Nebýt Kurta Russella, občasné snahy po originalitě, tak bych šel ještě níž. Je to slátanina o ničem. Vůbec se nedivím, že film kdysi komerčně propadl. 30%(17.11.2010)

Taková Carpenterova klička od atmosferických hororů a sci-fi snímků, kterými se proslavil. Do hlavní role obsadil svého dvorního herce Kurta Russella, který už předtím zazářil v režisérových starších dílech jako Útek z New Yorku či Věc. Akční fantasy komedie, která na přelomu osmé a deváté dekády minulého století dorazila také v hojném počtu pirátských VHS kopií i k nám do Československa. Je to správně potrhlá podívaná, ve které - i přes žánrovou odbočku - rozhodně naleznete Carpenterův osobitý rukopis. Výkladní skříň osmdesátkových béček. Sakra zábavných béček. Mňam.(5.9.2016)

"Lo Pan? Kterej Lo Pan? Ta stará popelnice na kolečkách nebo ten deset stop vysokej zátaras?" I já jsem byl v době otevření prvních videopůjčoven hladový po snímcích, ve kterých se akce mísila s humorem a kouzly. Velké nesnáze v Malé Číně tato náročná kritéria vždy splňovaly, i když se jednalo jen o osvobozovací akci dvou slečen, kterou Burton skvěle odhláškoval, Wang snaživě odbojoval, Gracie s Miao Jin prokrásněly, Hrom s Bleskem i Deštěm pročarovali a Lo Pan rentgenově prokoukal. Mé hodnocení je samozřejmě ovlivněno nostalgií, ale ve svých nejlepších letech Nesnáze na čtyři hvězdy určitě měly.(5.10.2016)

Carpenter se chtěl po spoustě masakrů na chvilku uvolnit a natočil si tuhle šílenost, která má jenom málo srovnání aneb jak kamioňák s rákosníkem zatočili s démony. Samozřejmě nemůžou chybět klasické špičkové (to myslím zcela vážně) efekty, které jsou pro režiséra tak typické. Je to sice blbost, ale veselá a parádně udělaná. 85%(26.2.2017)

Klasika osmdesátkových béčkových filmů, která od první scény a prvních slov Kurta Russella jasně vymezuje jak moc vážným směrem se asi tak v tomto příběhu Kurt vydá. Hlavní hrdina Jack Burton je až do extrému dotažený řidič kamionu, který je úplně mocným způsobem drsnej, nebo přinejmenším si to myslí alespoň on sám, a hází jednu tvrďáckou macho hlášku za druhou a samozřejmě s drsňáckým výrazem ve tváři, akorát vždycky když dojde na nějakou akci, tak je obvykle ten poslední kdo se do ní jakýmkoli způsobem zapojí ať už záměrně nebo nechtěně (když mu třeba padne kámen na hlavu, kvůli vlastní hlouposti). A taky celý příběh si dělá legraci z drsňáckého a hrdinského patosu ve všech těch rozmáchlých gestech a dialozích, které působí vesele samy o sobě, ale většinou je ještě dotváří charaktery jednotlivých postav ať už jde o děsně angažovanou a neústupnou právnici s příléhavým jménem Grace Law snažící se vtipně hrdým způsobem domoci se práv obyčejných obyvatel čínské čtvrti utlačovaných zlým Lo Panem a jeho gangem, nebo samotný mocný černokněžník Lo Pan obávaný po celé čínské čtvrti, co sice hází kouzla na všechny strany, ale jinak se chová velmi dětinsky poťouchle. Každá postava v tomto filmu paroduje nějaký známý stereotyp v příběhu, který obsahuje asi tak všechno, co osmdesátkové filmy obsahovaly a namixované tak bláznivě, že scéna v Lo Panově chrámu s neonovou výzdobou a eskalátorem asi nemůže už nikoho nechat na pochybách jestli je to nějak seriózně míněná akční komedie, nebo úplný úlet do sympaticky brakového vesmíru. :) A navíc jsem to viděla milionkrát jako mrňavá, takže stejně musím dát pětku. :)(28.9.2010)

• - Carter Wong, který hraje Hrom, ve skutečnosti pracoval jako instruktor bojových umění u Hongkongské policie. (c.tucker)

• - Při svatební scéně, kdy se Lo Pan (James Hong) snaží zasunout Jehlu lásky do ruky Miao Yin (Suzee Pai), zabodl Hong jehlu příliš silně a je vidět, jak Pai při vpichu nadskočí. (c.tucker)

• - Kurt Russell sa priznal, že mal pred natáčaním filmu veľké obavy, ako to celé dopadne. Mal totiž za sebou šnúru prepadákov a bál sa, že aj tento film skončí ako tie predošlé. Keď sa s tým zdôveril režisérovi Johnovi Carpenterovi, ten mu odvetil, že nech sa preto netrápi, že on chce tak či tak režírovať film v hlavnej úlohe práve s ním. (beso74)