Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (350)

Asia_Power 

všechny recenze uživatele

Pokud některá z Vás milé slečny a paní jste výstavní kus a k tomu se pyšníte zelenejma bulvama a to i bez kontaktních čoček, můžete se spolehnout, že se Vám do kalhotek bude chtít nabourat přes dva tisíce let starej čaroděj Pan Lo. Ten sám o sobě umí jedno pořádné kouzlo a jinak velký H a malé o , takže potřebuje na ochranu svého seschlého těla tři bratry ve slamákách co maj jak svaly tak čáry a když se zrovna nenafukujou k prasknutí tak i nějakou tu prdel dovedou nakopat. JENŽE !!! Na straně dobra je pán z kurtů Russel a spolu s kámošem co umí kung a fu k tomu jde zachraňovat rovnou dvě zelenooké nádhery, jelikož se jim s kámošem chtěj do kalhotek nabourat dřív. Kdo koho nakonec vojede je tedy hlavní zábleptka filmu a i když je to strašlivá pitchovina, tak je to zábavnější než by se zdálo a nezbejvá než doporučit všem co mají rádi takzvané vypínáky, kde divák sedí na šunkách, žere Chio chips a nemusí myslet na to co se ve skříňce na trubadúry odehrává protože je to prostě RELAX. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Tohleto měl točit někdo jinej, než Carpenter, protože ten nemá šajn co je to pravá oddychová zábava. Už jen ta fakt blbá hudba je toho důkazem. Navíc Kurt Russell tu fakt hláškuje a je hustej, jenže za celej film prostě nedal nikomu do držky (až na hodně vtipnej buranskej způsob jak zabije hlavního padoucha) a všechnu akci obstarává ten jeho asiat. Jsou tu jako zábavný části, ale často jsem se i nudil a taky jsem se těšil jak se Kurt Russell popere s tou obří gorilou, nebo co to bylo, a ona ten film nakonec přežila, aniž by jí někdo nějak zvlášť setřel. Fakt škoda, mohl to bejt fakt hodně mazáckej filmek. ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

V televizi s dabingem a ořezaným obrazem nestojí Velké nesnáze za nic, ale v originále a širokoúhle je to naprosto šílená a roztomile přiboudlá jízda v osmdesátkovém akčně-dobrodružném stylu. Kurt Russel je nádherně blbej a legrační, Kim Cattrall zase krásná a film se řítí jako splašený vlak. Pěkné vzpomínky na dobu, kdy jsem chodil na základní školu a z tohohle bijáku byl úplně vedle. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nestárnoucí upomínka na dobu, kdy blockbustery byly pouťově spektakulární a nemaskovaly svou podstatu za rádoby mnohovrstevnatost. Navíc Carpenterova klasika představuje fascinující projekt, který se pokusil do amerického mainstreamu přenést žánr hongkongských fantaskních báchorek, které tam v osmdesátkách revitalizoval Tsui Hark. Carpenter výtečně vystihl jejich karnevalovou rozjívenost a totožně i svůj biják zaplavil praktickými speciálními efekty, fyzickou akcí, hororovými elementy i slapstickovým humorem. Při tom současně podvrací a s nadsázkou glosuje klasický obraz amerického filmového macho hrdiny, když Jacka Burtona se vší jeho nabubřelostí a frajírkovstvím ukazuje jako ryze chaotický element, který spíš jakékoli situace komplikuje než zachraňuje. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Po Úteku z New Yorku druhá (a posledná) spolupráca Carpenter/Russell. Fantasy scenár s ázijskou mytológiou robí režisérovi problémy a na výslednom dojme sa kladne nepodieľa ani čudný strih (občas neviete, kto na koho mieri pištoľou) a fakt, že nech sa Carpy akokoľvek snaží, mizerné rozpočty nikdy nevedel dobre zamaskovať a inak tomu nie je ani teraz (gumené nohy chlpatého monštra). Napriek tomu sníme nemožno uprieť dobré herecké obsadenie, vtipné konverzačné scény a svižné tempo. ()

Galerie (90)

Zajímavosti (24)

  • Původně byl příběh napsán jako western, ale Carpenter se rozhodl převést jej do současnosti. Původně tak měl být namísto Jackova (Kurt Russell) nákladního vozidla ukraden kůň. (c.tucker)
  • Egg Chenova budova je požiarna stanica, rovnaká budova, ktorá sa používala ako kancelárie a skladisko v pôvodných Krotiteľov duchov (1984). (Valdevieso)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama