Na západní frontě klid (TV film)

All Quiet on the Western Front

• slovenský

Na Západe nič nového

Válečný / Drama

USA / Velká Británie, 1979, 150 min

Knižní předloha je perla světové literatury (byť třeba Jiskru života nebo Noc v Lisabonu považuji za ještě mnohem vyzrálejší) a film je opravdu důstojnou interpretací, ale kniha je prostě kniha, některé dialogy mi tam vyloženě chyběly. Základ je ovšem zachycen dobře, obyčejní mladí lidé semletí zbytečnou válečnou mašinérií. Proměna hlavního hrdiny v duševního starce přesně odpovídá předloze. Pěkný protiválečný film.(17.2.2019)

Válka je peklo. Když ji přežijete, uvažujete proč jste zrovna Vy měli to štěstí a ostatní ne. Navíc vás to změní, nemůžete spát, přestane vás zajímat okolní svět. Tak alespoň popisují válku váleční veteráni. Tenhle film to popisuje stejně tak. Nejde tu o střílení vojáků znepřátelené armády. Jde tu právě o psychiku účastníku války (obyčejných studentů gymnázia, hlavně uvážlivého Paula Bäumera). Bohužel mě to moc nezaujalo. Důvodem je příšerná zdlouhavost. Kdyby to mělo tak hodinku a půl bylo by to ideální. Možná mi to tak přišlo, protože jsem věděl jak to skončí (díky anotaci na obalu knihy). Poslední půlhodinka má ale pořádné grady. 65%(7.10.2011)

Viděl jsem dnes obě verze hned za sebou. Jak verzi z roku 1930 režiséra Milestona, tak tuhle Mannovu. Ale zatímco na tu starší jsem se podíval s radostí tak tuhle jsem vyloženě přetrpěl. Hrozně rozvláčný, nezáživný a nudný film, který mě prostě vtáhnout nedokázal. Navíc z něj nehorázně číšela televiznost na což já jsem hodně alergický. Původně jsem chtěl dát 2 hvězdičky, ale zpětně uznávám, že to zas taková katastrofa nebyla. Každopádně Milestonově verzi tato nesahá ani po kotníky.(3.1.2012)

Nejen ve filmu a literatuře nepřitahuje první světová válka takovou všeobecnou pozornost jako WW II. O to víc si cením tohoto filmu, zvlášť když je natočen podle bestselleru mého oblíbence Remarqua, kterého jsem si touto knihou zamiloval. Film překvapivě nepůsobí lacině, bitevní i nemocniční scény jsou věrohodné, neznámí herci nezklamali a závěr jen podtrhuje nevyzpytatelnost a absurditu každé války. Čeští herci potěšili. Jen nevím, jestli to, že se natáčelo částečně v ČR, je něco, čím bychom se měli chlubit. Je to přeci jen něco jiného než smaragdová krása irské přírody v Excalibru... Těším se na verzi z roku 1930.(19.12.2009)

Nejsem až takový fajnšmekr a milovník artových filmů, tak jsem zvolil novější interpretaci románu E.M. Remarqua Na západní frontě klid. Kniha se mi velmi líbila a byl jsem vcelku mile překvapen i jejím filmovým zpracováním, které přes svůj televizní původ nabídlo solidní podívanou s velmi povedenými válečnými scénami. Něco bylo vynecháno, něco ne a tak to u podobných filmů chodí. Ale s výsledným produktem jsem velmi spokojen nenudil jsem se a vše potřebné bylo řečeno. Třeba se časem dostanu i k verzi z roku 1930 abych mohl porovnat.(21.7.2011)

• - Ostnaté dráty byly zhotoveny z umělé hmoty, aby se o ně nikdo nezranil. (jenik71)

• - Komunisty bourané historické centrum města Most posloužilo filmařům jako skvělé kulisy. Nejde tedy o žádné atrapy, ale o trosky významných památek zničených za účelem těžby uhlí. (Rover)

• - Epizodní role a kompars si zahráli čeští herci, studenti FAMU i vojáci základní vojenské služby. (jenik71)