Na západní frontě klid (TV film)

All Quiet on the Western Front

• slovenský

Na Západe nič nového

Válečný / Drama

USA / Velká Británie, 1979, 150 min

Humanita, pokrok, rozum, svoboda. To přece vůbec nejsou špatné ideály. Tak proč se kvůli ním nezačít masakrovat? První světová válka byla důsledkem toho, čemu se říká "modernita". Jednalo se o naprostý krach celého velkolepého projektu evropské kultury. Tahle válka není "barbarská", tohle je přece civilizovaný boj. Nervové plyny a granáty, pěkně čistě a hlavně humánně - nejsme žádní divoši. Stojí za námi Sókratés, Platón, Aristotelés, Descartes, Leibniz, Hume, Berkeley, Kant, Goethe, Schiller, Fichte, Hegel... Žijeme v civilizovaném světě, staráme se o nemocné, práci za nás dělají stroje, vzděláváme masy. Lidé jsou svobodní. To jsou věci, pro které stojí za to ležet dva roky v bahně v zákopu, nechat se okusovat krysami, čekat na rozkaz k bezvýznamnému útoku na protější zákop, nechat si uříznout nohu, rozežrat si plíce nervovým plynem nebo se vrátit domů jako mrzák do rozvrácené země. Nebo ne? (627., 27. III. 2011)(2.4.2011)

Takže ako je vidieť, dostal som sa k novšej verzii tohto filmu. Kniha ma svojho času veľmi zasiahla, starší film bol taktiež veľmi veľa vypovedajúci a pre mňa silný zážitok, tento film už tak skvelý nebol, ani tie retrospektívy neboli tak dobré, ale stále je to veľká kvalita, veľká protivojnová kvalita, ktorá zmetie mnohé ilúzie o vojne. Blato, špina, potkany, nezmyselné útoky, to bola táto vojna a film ju do veľkej miery skvelo opisuje. Dosť mu uberá jeho veľká dĺžka, pre ktorú môže začať mnohých nudiť, ale ak sa vžijete do deja a začne rozmýšľať a chápať, film pochopíte a možno sa vám bude tak ako mne svojím spôsobom páčiť(7.12.2012)

Dlouho jsem se na tento film těšil poté co jsem přečetl knihu až jsem se nakonec dočkal. Jenže to všecko dopadlo bohužel na čtyři hvězdičky, i když i tak velice solidní čtyři hvězdy na to, že je to televizní film. Možná z něj srší jistý způsob nechutenství a odporu k válce, ale v dnešní době jsem už takových filmů viděl tolik, že mě to nedokáže šokovat, tak jako knížka. Ono by to dokázalo, kdybych už těch filmů neviděl tolik, samotný film potenciál v sobě rozhodně má. Je na něm vidět, že směřuje do prázdnoty svým prostojem k té době, tak jako v knize, ale nemohu si pomoci, kniha byla daleko drsnější a odvážnější než je tento film. Každopádně i tak rozhodně stojí za to tento film vidět, je natočen hodně dobře a zajímavě a kolik filmů z první světové války existuje...hodně málo.(9.11.2008)

Povinné čítanie, ktoré som nečítal, a nebolo by to ľahké čítanie. Už dávno ma film takto neunavil. Prekvapil ma krutosťou vojny, nezmyselnosťou vraždenia, hlavne keď dôjde na boj zoči voči, scéna so zabitím francúzskeho typografa v zákope je asi tým najsilnejším z celého filmu. Ako zo skupiny kamarátov zo školských lavíc ich ostávalo stále menej nažive, zmocňoval sa ma nepokoj a ani návrat domov na dovolenku nepriniesol žiadnu úľavu. Aj tam je všetko len o klamstve ako celá vojna a jej proklamovaný zmysel zo strany generálov alebo cisára na slávnostnej prehliadke. –––– Německo je krajina Beethovena, Schillera a Goetha. –––– Dnes je nádherný den. Všichni jsme se najedli za dva a navíc přišla pošta. –––– Velení myslí na vše. Současně s rakvema posílají i náplň.(5.9.2016)

Viděl jsem dnes obě verze hned za sebou. Jak verzi z roku 1930 režiséra Milestona, tak tuhle Mannovu. Ale zatímco na tu starší jsem se podíval s radostí tak tuhle jsem vyloženě přetrpěl. Hrozně rozvláčný, nezáživný a nudný film, který mě prostě vtáhnout nedokázal. Navíc z něj nehorázně číšela televiznost na což já jsem hodně alergický. Původně jsem chtěl dát 2 hvězdičky, ale zpětně uznávám, že to zas taková katastrofa nebyla. Každopádně Milestonově verzi tato nesahá ani po kotníky.(3.1.2012)

• - Ostnaté dráty byly zhotoveny z umělé hmoty, aby se o ně nikdo nezranil. (jenik71)

• - Komunisty bourané historické centrum města Most posloužilo filmařům jako skvělé kulisy. Nejde tedy o žádné atrapy, ale o trosky významných památek zničených za účelem těžby uhlí. (Rover)

• - Film je adaptací stejnojmenného románu Ericha Marii Remarquea, německého veterána první světové válk, který ve svém díle použil vlastní zkušenosti ze zákopů. (x_silver)