Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

Crazer

Film velice zajímavý, plný temných zákoutí. Avšak tento film na mě zapůsobil pouze po prvním shlédnutí, kdy jsem se i místama bál. Avšak na konci filmu jsem zjistil, že nebylo ani čeho. Podle mě je to zvláštní film, který určitě stojí za shlédnutí (i když vidím v tomto filmu ještě určité rezervy). ()

Revanx

Dlhá, nudná a nechutne hlúpa- taká je Osada. Som rád, že stále viac ľudí si začína uvedomovať, že Shyamalan je jednoducho chlapík, ktorý mal raz dva-krát šťastie a ktorého filmy sa čím ďalej tým viac prepadajú do bahna podpriemeru. Osada je v ňom už minimálne po krk. ()

Tatatranka

Před vesnicí stát! Nevíte, co se může stát - když i proč. Chundel promotaných rovin, po nichž divák-štvané zvíře kličkuje s kompasem, nůžkami a lepidlem. ()

Kevin 3171

Další Shyamalanovka co mě uchvátila. O Vesnici si musí každý udělat obrázek sám. Někdo jí může obdivovat a druhý jí může nesnášet. Já mám osobně Shyamalanův styl rád a mě nezklamal. Vesnice může nabídnout skvělou atmosféru i krásnou horrorovou hudbu, která se do fimu hodí. Herci hrají také obdivuhodně a hlavně skvělé zpracování těch, o kterých se nemluví! 75% ()

Ajinka126

Dle autorského zákona patří film režisérovi, takže podle toho ho budu hodnotit. A bylo to hodně špatné. Pan Shyamalan asi nebyl často ve svém křesle, protože to postrádalo to NĚCO, co činí film zvláštním. Taky kamera naprosto příšerná. Možná chtěli dosáhnout toho "amatérského" a "bezprostředního" dojmu, ale nějak neúspěšně. Bylo mi líto, že to nemá žádné barevné ladění a velmi mě iritovala ta pozice kamery "za zády".. Neustále jsem měla něčí záda ve výhledu a měla jsem chuť tu postavu odstrčit, abych lépe viděla. A hlavně mi vadila hlavní postava. Rádoby slepá hrdinka. Pak celý ten styl vyprávění a život ála Amišové mi teda úžasné nepřišly. Já nevím, asi bych vám příště doporučila jít do lesa a házet tam šišky do kůry stromů, z toho se zabavíte líp, jak u Vesnice. Je to nuda. Celou dobu se to tváři tajemně, aby to náhle na konci vysypal všechny karty z rukávu. ()

curunir

Veľmi divné a zmiešané pocity vo mne pretrvávajú po vzhliadnutí tohto filmu. Rozhodne za to môže jeho netradičné, podivné spracovanie v ktorom režisérovi rozhodne nešlo o to, o čo sa môže na prvý pohľad zdať - a musím sa priznať, že to neviem až tak veľmi oceniť, či pochopiť. Prišlo mi to, ako keby sa Shyamalan inšpiroval Davidom Lynchom, pritom zanecháva dosť jasne čitateľný svoj vlastný rukopis. Väčšina filmu je na daný žáner až nehorázne nudná, viackrát sa mi stalo, že som skoro zaspal z čoho ma vytrhlo len niekoľko pasáží s "tými, o ktorých nehovoria", vtedy ma film neskutočné vypätie, keď prejde z úplne kľudnej scény do obrazu takej hrôzy a strachu, že mu ju hociktorý horor môže len ticho závidieť. Celkový dojem potom ešte viacej zamotá prapodivný koniec, mne osobne sa veľmi nepáčil. Rovnako zaujímavé je aj na hviezdy bohaté obsadenie, avšak väčšina filmu sa sústreďuje okolo Bryce Dallas Howard (neuveriteľne suverénna slepecká úloha) a tiež Joaquina Phoenixa, ktorý však v polovici filmu mizne a výstupy iných hercov pôsobia skôr epizódne. Dlho som uvažoval, aké hodnotenie dať filmu, no aj keď sa snažím sebaviacej, dám tu zatiaľ iba komentár. ()

berny2468

Shyamalanovu tvorbu mám rád čím dál tím více. Jeho smysl pro správnou atmosféru je neskutečný a k tomu je ještě výborným scenáristou. A to vše platí i v tomto filmu skvělá atmosféra, zajímavý příběh se zajímavou pointou, která mě sice až tak nepřekvapila, ale přesto je to zajímavá myšlenka. Hodně se mi také líbila hudba. Jen si myslím, že je škoda mít ve filmu tolik skvělých herců, a tak málo je využít. Samozřejmě Shyamalan už to bude mít vždy těžké něco natočit, protože vše bude ihned srovnáváno s Vyvolený nebo se šestým smyslem a to je obtížné obstát, ale přesto je to film, který si zaslouží Vaši pozornost....75%. ()

pivo

Je síce pravda, že je to jeho asi najslabší film z posledných štyroch, stále je to však nadpriemerný zážitok. A to hlavne vďaka nádhernej hudbe, ktorá skvelo dopĺňa príbeh. Najmä v scéne, keď prvýkrát prichádzajú Tí, o ktorých nehovoríme. Herecké výkony sú taktiež vyborné, hlavne predstavitelia oboch hlavných postáv odvádzajú skvelú prácu. ()

seeker23

Hodnotit Vesnici je zvláštní počin. Jestliže Šestý smysl pracuje s běžnými žánry horroru/thrilleru, jen přístup je jiný, ve Vyvoleném je ze žánrového hlediska vše už složitější, pracuje se tu se superhrdinskym motivem, ale nejde o komiksový film jakožto žánr, který se teď točí. Vesnice se sice na oko tváří jako thriller/horror, ale je to zdánlivé podobně jako nebezpečí v okolních lesích. Nosnými prvky je tu spíše (melo)drama a momenty v podstatě pohádkové či spíše mýtické. Obdobně je tomu s charakterem pointy: V šestém smyslu přesně v souladu s žánrem, který se dotýká hlubších ontologických či epistemologických nejistot (byť čistě za účelem vyvolat děs či jiné spřízněné emoce) je tu pointa hluboce ontologického charakteru, ve Vyvoleném je naopak zásadně etické povahy a byť je nečekaná, pouze intenzifikuje onu práci s charaktery padoucha a superhrdiny, skrze kterou se vyjevuje smutek a bolest v silném slova smyslu. Ve Vesnici se pointa objeví poměrně brzy a slouží pouze k dekonstrukci žánru či zdůraznění žánru jiného - už se tu výrazně objevuje snaha jít po kořenech fungování žánru či vyprávění vůbec, které se naplno věnuje Žena ve vodě. I přes pohrávání si s žánry netypickými pro (současný) film a možná právě skrze ně tu jde obdobně jako ve Vyvoleném o vyrovnávání se s vnitřními nepřáteli a strachy. ()

Anchi

Konečné rozuzlení či vysvětlení, jak chcete, mě hodně zklamalo... Üplně mi zničilo celkový dojem, který většinu filmu nebyl až tak podprůměrný... Škoda. ()

Lokutus odpad!

Shyamalanovy filmy byly až donedávna zárukou jisté alespoň řemeslně dobře zvládnuté podívané s kvalitní (i když rovněž se značně sestupnou tendencí) pointou na závěr. Jeho nejnovější projekt není bohužel ani kvalitně napsaný, ani natočený. Jediným vydařeným aspektem je hudba Jamese Newtona Howarda a kamera Rogera Deakinse. Bohužel i když film nabízí řadu kvalitních herců, neposkytuje jim dostatek prostoru k rozvinutí konkrétních postav a zdá se, jako by byly všichni udivení a znudění, což se velmi rychle přináší a na diváka, který musí 2 hodiny sledovat radostné skotačení mentála Adriana Brodyho, který si žejmě jako jediný tento projekt skutečně užíval. Bohužel spíš než zapálení retardovaného Brodyho, na diváky se přenáší znudění všech ostatních. Jako béčko relativně vydařený snímek, jako hollywoodský A projekt s hvězdným obsazením a nejvyššími ambicemi s pravděpodobně dosavadní největší zklamání tohoto roku, které se zřejmě vyrovná i Králi Artušovi. ()

depony

Já osobně se na to velmi těším... doufám, že nezklame:) edit: nezklamal. Pro mne to navíc ze studijního hlediska bylo velmi zajímavé. A stálo to za to:) ()

Terminus

Vyznění Shyamalanova ambiciózního filmu poněkud devalvuje fragmenárnost první poloviny, která působí jako sled malebných, avšak špatně provázaných scén. Druhá polovina filmu už je mnohem konzistnější. Zajímavá je barevná symbolika - zatímco v italském "žánru" giallo je žlutá spojená s nebezpečím, zde je barvou ochrannou. Režisér a scenárista Shyamalan se tentokrát více soustředil na poselství svého filmu, nadpřirozeno není, jak se ukáže, přítomno. V rámci poselství však autor místy skutečně přehnal patetičnost promluv. Film se dočkal pro mě až překvapivě diametrálně rozdílného přijetí kritickou veřejností (např. recenze K. Grossmanové na Filmwebu /text se hemží označeními jako divná slátanina, nudný a trapný film, ksichtící se Brody / a oslavný text V. Ryndy na dokina.cz). ()

zdepapepa

Pan režisér Shyamalan si zřejmě myslí, že bych se u toho měl bát, ale já se nebál, nejenom, že jsem se nebál, já se i chvílemi nudil. Mno, doufejme, že to je jen krátký výpadek a že dokáže natočit další skvosty jako Znamení, apod. ()

Cimr

Tak tady kontroverzi vážně nechápu a dle mého názoru není na místě. Podle zdejších komentářů jsem čekal něco úplně jiného - nějaký nesmyslný nevysvětlitelný příběh podivínů, co běhají po lese s pláštěnkou. To lidi, co hodnotí dvěma hvězdičkami a méně, vážně nepochopili hlubokou myšlenku tohoto filmu? Jeho naléhavost, co mi na konci vzala dech? Vesnice je rozhodně ze všech Shyamalanových filmů nejuvěřitelnější (určitě víc než příběh ducha nebo mimozemšťanů) a to se mi líbí. Jak si pohrává s realitou. A tak vůbec. Zklamání se nekoná! ()

keddy79

Nelogická, naivní slátanina. Pozor, zbytek komentáře obsahuje spoilery ! Otec pošle svou slepou (!) dceru samotnou lesem (ve kterém nikdy nebyla) do města (ani pořádně neví, co to je) a doufá, že se nějak vrátí i s životně důležitými léky. Kluk, co ji objeví, se vůbec nezajímá, kde se tam vzala, proč vypadá jak ze středověku a nenapadne ho nic jiného, než ukrást doslova přímo před nosem svého kolegy léky v jejich základně a ještě jí pomůže překonat překážku oddělující civilizaci od rezervace, přestože právě on má na starosti, aby byl dodržen zákaz vztupu. Jednu hvězdičku dávám kvůli Adrienovi. ()

Krissty

"To, co chceme, neuděláme jen proto, aby ostatní nevěděli, že to udělat chceme.." Tak tohle byl opravdový filmový zážitek! Popravdě absolutně nechápu, proč je v tomto případě hodnocení tak nízké, protože tohle je pro mě jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděla.. Příběh mi vůbec nepřišel hloupý, podle mě to je skvělý nápad...je to prostě něco, co tu ještě nebylo (nebo o tom alespoň nevím). Skoro celý film jsem měla husí kůži a běhal mi mráz po zádech. Rozuzlení pro mě osobně bylo naprosto nečekané, úplně úžasné! Co se týče hereckých výkonů, tak nemám co kritizovat.. Adrien zahrál místního "blázna" opravdu velmi dobře a zaujal mě hned po jeho první scéně.. Bryce mě opravdu hodně mile překvapila, protože jsem nemyslela, že by to mohla být právě ona, kdo mě na celém filmu zaujme nejvíc.. No a samozřejmě můj oblíbenec Joaquin, ten byl skvělý.. Jsem ráda, že jsem ho poznala konečně v úplně jiné roli jako nesmělého, nemluvného a milého kluka.. Příjemná změna :)) ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)