V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

stephano

Proč ? Proč ? Když už jsem jednou ve své hlavě označíl Johnny Deppa za nejlepšího herce současnosti musí přijít takováhle kokotina (omluvte moji francoužtinu). Je pravda že tak žalostný herecký výkon jaky Johnny předvádí tady jsem videl naposledy možná na prime u rodinných pout. A vono to je cely jeste pěkná blbost. ani nevim proč davám jednu * asi že to má pěknej název. ()

Bigfuckman

Oplzlé (což je dobře), dlouhé (až příliš utahané). Úvodní i závěrečný prolog byl poněkud kontroverzní, nicméně shledal jsem je poměrně zajímavými což už se nedá říct o celém filmu.Depp sice hrál velmi dobře, ale celkově mi to přišlo takové nijaké a nudné. Páni maskéři odvedli na Deppovi (hlavně v posledních 30 minutách) kus práce a krásně jej znetvořili. "Já skládám verše, vypiju vaší lahev vína omrdám každou kurvu. A vše to svedu zároveň. V tom jsem nejlepší." Ano na tahle slova jde jen steží zapomenout. Dal bych tak 65%. ()

monty.cl

nezamilujete si mě- to souhlasí.Jedině díky Deppovi jsem to dokoukal až do konce, který je na celém tomhle roztáhlém nudném kostýmním spektáklu to nejlepší. Jo ještě ta divadelní hra, ta je taky fajn :D 60% ()

MartinJ5

Tento film dokonale ztvárnil život muže, jehož antisociální stránka byla vyšší, než by se od hrabětě v tehdejší době čekalo. Do ponurého prostředí tehdejší doby, kdy v Anglii pomalu padala většina společenských tabu, je úžasně zasazen Johny Depp, král tehdejších tabu a cynik údajného zlatého věku :). Nemohlo být lépe ztvárněno. ()

Olafsson

Herecký koncert Johnnyho Deppa... Film jsem viděl několikrát a rád se k němu budu vracet... Mám rád zhýralé uchyláky oplývající nadprůměrnou inteligencí a rebelským duchem... V životě i na plátně... "ALLOW ME TO BE FRANK AT COMMENCEMENT... YOU WILL NOT LIKE ME... THE GENTLEMEN WILL BE ENVIOUS AND THE LADIES WILL BE REPELLED, YOU WILL NOT LIKE ME NOW AND YOU WILL LIKE A GOOD DEAL LESS AS WE GO ON..." ()

kubilov

Nevim no, Johnnyho Deppa jsem nikdy moc nemusel, zvlášť v takýchto polohách. V Libertin hraje jakousi středověkou sexuální celebritu, jejíž příběh mě teda doopravdy nezaujal a spíše pomalu unudil až ke vzdálenému konci. Navíc celý ten vizuál je hrozně ošklivý. ()

Yin

Temnější, depresivnější variace na Formanův Valmont. Ke konci filmu nádherně vykreslená osobnost hraběte Wilmota - dekadentní šlechtic, génius a zvrhlík, se pomalu rozkládá vlivem osudové lásky, alkoholu, nemocí a vlastní nezkrotné povahy. Depp buďto ztvárňuje bizarní postavy, většinou ve filmech ujetého Tima Burtona, nebo svůdníky. Líbilo se mi to, odpustil bych i lacinější výpravu s málo uvěřitelnou realitou Anglie 17. století. Depp podává jeden ze svých životních a velice podmanivých výkonů. ()

wendus92

Nemám slov. Vynikajicí. To, co zde předvádí Johnny Depp mi vyrazilo dech. Temné zobrazení 17. století, jako doba rozvíjející se ve všech směrech a společnost, od které se velmi lišil jeden člověk - John Wilmot. Ano, já ho měla ráda. Měla jsem ho tak ráda, že jsem si tenhle film po shlédnutí pustila ještě dvakrát. Opravdu úžasný film, který mě svým pojetím velmi zaujal. Skvělá režie, kostýmy, hudba, scénář a hlavně - herecké výkony. Johnnyho Deppa jsem si po Libertinovi začala jako herce vážit mnohem víc. Někomu to může vyznít hloupě, ale mě ten film opravdu dojal. John Wilmot - bezbožec a rebel sám svůj život "ukončuje" kajícně....Libertin není film pro každého a tak chápu, když mu někdo dá za 2*. Pro mě už je to ale jeden z nejlepších filmů, které jsem zatím shlédla. ()

mgerlich

Pro mně jeden z nejlepších filmů vůbec! Naprosto boží armosféra rozblácené Anglie. BRUTÁLNĚ NEDOCENĚNO!!! Rokenrol jak kráva! ()

Weirdman

Libertine vyžaduje intenzívne participujúceho a sústredeného diváka aby sa mu dostal pod kožu. Ale ja som veľmi nespolupracoval, a tak miesto strhujúceho uchvátenia (ktoré zažívala pri filme kamarátka, s ktorou som pozeral) mi ostane len spomienka na vizuálne zaujímavú one-man show Johnnyho Deppa... (●) ()

Juri-Sai.

Podle mého se jedná o nejlépe vystihující dílo ktere ukazuje jaká byla opravdu šlechat za středověku. Možná i místy mírně přitažené za vlasy ale i tak vzkutku brilantní kousek, když opomenem pár malých vad v podobě až přílišně tmavého zpracování filmu. ()

aggatka

Muka a nuda obalená v krásnom barokovom kabáte...čim dlhšie som na film pozerala tym viac sa moje nadšenie menilo na jedno veľké sklamanie. Nepomohol ani Johnny Depp, ani kostými, ani hudba a ani sex ... dlhé a zbytočné... ale mohlo byť i horšie :-) ()

spotczek

Libertin není dějový film, proto je nejspíš pro mnoho lidí neatraktivní. V podstatě je na něm hodně znát divadelní předobraz, náročný na vnímání, zvláště dialogů a chápání jejich point (člověk musí přemýšlet; přičemž si myslím, že zde není podstatné nějaké jedno hlavní sdělení). Původní hra je tu ještě navíc přilepšena úžasnou kamerou (obzvlášť prací se světlem), skvělými hereckými výkony, působivými kostýmy, maskami, scénou i výpravou obecně (nemusí se opírat o lacinou líbivost) a hlavně excelentní hudbou M. Nymana (zvlášť závěrečná scéna je jedním z nejkrásnějších filmových závěrů, které jsem kdy viděla: reálný předobraz hlavního hrdiny se prolíná s jeho dramatickou kopií a díky divadelně budované filmové scéně se "mediální" obraz boří, před námi vyvstává skutečná bytost, která zprvu velikášsky a sebejistě ohrnovala nos nad uznáním či milostí druhých, aby nakonec pozbyla této libertinské jistoty; bez operního podkresu by rozhodně nebyl účinek této proměny, tohoto existenciálního strachu, zda to všechno mělo vůbec nějaký smysl, tak působivý). Film se celým svým vyzněním snaží korespondovat s pózou skutečného Wilmota. Balancuje tak na hraně vlastního pozérství, což především ve scénách hýřících falickými symboly a vulgární mluvou trochu snižuje jeho váhu. Nevím, zda to bylo vůlí scénáristy, režiséra či produkce, že je řada scén příliš koncentrovaných na hrdinu (v podstatě celý film). Depp je pro podobné role skvělým interpretem, také je má nepochybně rád, bohužel strhává na sebe tolik pozornosti, že leccost dalšího zaniká, až si někdo může mylně myslet, že to on drží celý film pohromadě. Někdy se zdá, že má děj šílený spád (podobně jak "splašený" byl sám hrdina) a my si nestíháme všechny "duchaplnosti" pořádně vychutnat. Ale lyrický podtext a celé vyústění všechno kompenzuje. V tomto dílku, stejně jako nejspíš v obyčejném životě, jde především o kouzlo prchavých momentů; nejen o originalitu a opravdovost v názorech a umění (ať už se to králi, matce, nebo někomu jinému bude líbit či nikoliv), v odhalování pravdy i nahoty druhým, ale také v odvaze podívat se sám na sebe, připustit si všechny vášně a v určitý okamžik jim buď podlehnout, nebo odolat, ne však obojí. ()

BrckoGOS

Druhá polovina filmu lepší než první. Chvili jsem se bal, nakonec se na to ale divat dalo. Pribeh je to zajimavy, ale ne natolik, abych se na to podival znovu. ()

Vlado_B

Film s výraznou a podľa mňa aj výbornou atmosférou - výborná je práca s kamerou a svetlotonálnym riešením každej scény. Takisto výrazné filmové zrno je jednoznačne zámerom a umocňuje dojem všadeprítomnej špinavosti a ponurosti. Herci na čele s Deppom sú výborní (skvelý casting). Nie je to úplné a tiež nie dokonalé ztvárnenie doby, ale v rámci rozprávania Johnnyho príbehu sú niektoré jej aspekty zachytené výborne. /celkovo celá špinavosť a atmosféra filmu nie je samoúčelná, dialógy šľachty, ľudia a ulice Londýna sú veľmi blízko bývalej realite/ Nie je to príbeh pre tých, čo hľadajú romantickú víziu doby plnú veľkolepých historických budov, šťavnato zelených trávnikov, modrej oblohy a ľudí v dokonale upravených a čistých dobových kostýmoch vedúcich patetické dialógy. ()

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)