V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

wikus

Po prečítaní obsahu a hereckého obsadenia som predpokladala, že pôjde o kvalitný historický film. Mýlila som sa. Film mal v sebe len veľmi málo toho, ako je opísaný v of.texte distribútora. Nudný, nešokujúci, nedráždivý. Nemyslím si, že takto vyzerá ,,rocková hviezda stredoveku´´. ()

Rudinsky

Päť a ani nemrknem. Charakter, kontroverznosť a amorálnosť hlavnej postavy je výsledok mixu perverznosti najhrubšieho kalibru, inteligencie a morálneho úpadku. Kamera, vizuálna stránka filmu a spotené ksychty Anglickej aristokracie navodzujú atmosféru, ktorá zapácha kyslým potom a predraženým parfumom, a vy sa bojíte, že po finálnych titulkoch stúpite do lajna na kamennej dlažbe a nebudete sa môcť umyť. A pretože som sám v duchu tak trošku sociopat a anarchista, skvelo som sa bavil. Na perfektných a hutných dialógoch, uletenom humore a v každom zmysle aj skvelej pointe. Johny Depp tradične dobrý, no ani ostatné (a hlavne ženské) osadenstvo sa nestráca. Poloinscenačná fajnšmekrovina, ktorá ukazuje kvality britskej školy v stopercentnom ťahu na diváka. ()

BlackTom

Devízou Libertina je oproti tematicky podobnému Quills, ktoré sa vo veľkej miere odohráva v uzavretom priestore ústavu pre choromyseľných, práve atraktívna lokalita. Anglicko 17. storočia je plné hnusu, kuriev a špiny a to sa k príbehu aristokatického zhýralca náramne hodí. Johnny Depp v titulnej roli opäť exceluje, či už ako plný energie alebo zoslabnutý syfilitik. Takže John Wilmot predsa pravdu nemal - zamiloval som si ho. Jeho ostrovtip a rebélia sú rovnako sympatické ako samotný predstaviteľ. John Malkovich ako Karol II. je rovněž skvelý. Nemám čo dodať, len krôčik k dokonalosti. ()

Kapybara

Dost mizerné a dobří herci to nespasí. Hned v úvodu filmu avizovaná nenávist vůči Johnu Wilmotovi se nedostaví, horší však je, že se nedostaví ani cokoliv jiného, v mém případě pouze naprostý nezájem o tu namyšlenou osobu se zažloutlým, nezdravě vypadajícím obličejem, která ze sebe co chvíli sype promyšlené a břitké odpovědi (koneckonců to má ve scénáři, jinak pochybuju, že by byl někdo schopný se neustále takhle vyumělkovaně vyjadřovat). Ten chlápek neměl charizma ani co by se za nehet vešlo, věčně ožralý a pokud jsem si stačila všimnout, tak žádný velký svůdník, jak se rád holedbal, taky nebyl, neboť klátil hlavně prostitutky, což zrovna příliš mnoho šarmu nevyžaduje. Tak jak ničil sebe, ničil život i ostatním a dopadl opravdu nezáviděníhodně. Ale chtěl to tak sám, panáček. A bylo docela dost úmorné ten jeho postupný rozklad sledovat. Hrozná nuda... Mě už prostě nebaví koukat na filmy, v kterých se arogance a cynismus povyšují na nějaké ctnosti. Leč konec moralizování - vynasnažím se být objektivní, přesto však vidím jen skoro samé zápory. Děj prakticky žádný, trochu zmatečný, nemůžu si vzpomenout na jediný opravdu silný moment (a to jsem to přitom dokoukala před čtvrt hodinou), dialogy jsou hodně šroubované, patetické a nezajímavé. Nevyhnu se srovnání s Quills: Perem markýze de Sade - a de Sade z toho vychází nesrovnatelně lépe. Libertin naprosto postrádá šťávu, John Wilmot mě ničím neupoutal. Jediné, co bych vyzdvihla, je melancholická a temná hudba, která si ale zasloužila mnohem zajímavější příběh. ()

cab

John Wilmot jako (chameleon Johnny Depp) je pozoruhodna postavicka Anglie 17. stoleti. Umelec proslaveny svoji promiskuitou, vulgarnimi projevy, pijactvim, skandaly a brzkym a trpkym umrtim. Coz dava moznost ke vzniku zajimaveho dila. Misto toho je nam podstrcena jakasy art-zpoved v umorne pomalem tempu bez skoro jakychkoliv zajimavych odbocek. Vzdavam holt panu Deppovi and that's all. 35% ()

Hopper

Nenaplnené ambície. Málo deja, málo škoujúcich momentov, ktoré film veľkohubo sľubuje, veľa patetických a hlavne prázdnych preslovov a celkovo príliš veľká nuda, ktorá dovolí film dopozerať len s veľkým sebazaprením. Ale zase na druhej strane, syfilitické prejavy sú pomerne zaujímavé... ()

1860

Dobré zpracování osusu člověka, který si mohl dělat prakticky co chtěl a říct královi fuck! tento film se nám snaží zase vnutit myšlenku, že na každého jednou dojde a přesvědčí vás o tom.. filmu nemůžu akorát odpustit stupidní závěr, kdy rozpadající hrabě přesvědčil nějakej parlament.. z tohoto závěru mám divnou pachuť, která mi kazí celkový dojem z punkera středoveku.. ()

wosho

Komorní a herecký historický film, jenž než nablýskanou výpravou diváka zaujme všedním portétem nevšedího idiota z dob znovunastolené monarchie v Anglii v druhé polovině 17 století. Kdo by čekal že Libertin pujde ve šlépějích Amadea, bude sklamán. Scénář neřeší skoro vůbec dobu, dokonce ani střet individualisty s pokryteckou morálkou (jako Quills). Film je prakticky o ničem, divák se nedozví nic zajímavého (snad jen to, že někdo takový žil a umřel docela mladý). Co však diváka ohromí (a neznalého překvapí) jsou herecké výkony. Depp je dobrý (nezáří, ale odvádí poctivý výkon), Malkovich je přesný (a k nepoznání namaskovaný), Rosamunde Pike odvedla zatím svůje nejlepší herecký výkon a divák jí vše bezproblému uvěří (aristokatickou ženu, romanticky poblázněnou dívku, tragicky milující a trpící ženu). Ale nad všemi ční Samantha Morton, zastínila všechny a vše a každou scénu svým výkonem ukradla pro sebe (stejně tak, jak Depp v Pirátech z Karibiku). A režie Laurence Dunmore je dobrý režisér, ikdyž jej neznám, myslím si, že má mnoho skušeností z divadla. Ale to mu nebrání k vizuálním hrátkám s ruční kamerou. A célý film natočil zlehka, svižně, ale né hloupě. Celkově je Libertin lehce šokujícím a zbytečně obcésním snímkem, který dokáže své publikum dostatečně naladit k tomu, aby si sehnalo nějaké informace o druhém hraběti z Rochesteru Johnu Wilmotovi. ()

Rema

Film ostrý jako břitva, takže sedm z devíti lidí odešlo ze sálu už během prologu, protože tak čisté zrcadlo unese jen málokdo. Geniální není jen adaptace původní poměrně plytké hry, geniální je i světlo, kamera, kostýmy a všichni herci. Obětavost, jakou do filmu dali, je až dojemná. ()

Zik2

Osobitý, pochmurný příběh z pochmurného Londýna v pochmurné době. Výborně umělecky zpracované. Byl jsem spokojen, ale ne nadšen - pět hvězdiček dát nemohu. ()

Radim

Nebýt Deppa a vlastně celého osazenstva, byla by z filmu nudná slátanina. Takhle je to jen slátanina. Nesnáším tyhle filozofické žvásty, kde se autor utápí a ukájí v nabubřelých frázích. Asi to vše mělo nějaký hlubší význam, ale mě minul. Nicméně skvěle podaná atmosféra - absence barev, nazelenalý nádech a šero dodávalo dekadentnosti tu správnou odpornou pachuť. V kombinaci s hudbou a již zmíněnými hereckými výkony to dělalo z filmu (jednou) koukatelnou záležitost. ()

Bathoryčka

"Nezamilujete si mě." To sice John Wilmont na začátku filmu tvrdil, ale u mě to není až tak moc pravda. Svým chováním, vyjadřováním, pitím a svým cynismem odpuzuje asi spoustu lidí, ale zase na druhou stranu to byla aosoba, která si šla za svým za každou cenu a nebál se říct přesně to, co si zrovna myslel a přesně tím jsem si ho zamilovala. A na konci, na konci mi ho bylo líto. I když to nebyl asi člověk, pro kterého by moc lidí truchlilo, takový hnusný konec si nezasloužil ani on...Nicméně k tomuto filmu se někdy zase moc ráda vrátím!............. Když dovolíte, budu hned od začátku upřímný. Nezamilujete si mě! Pánové mi budou jistě závidět, dámy budu odpuzovata zamilujete si mě ještě mnohem méně až si povíme víc. Dámy, oznamuji vám: Jdu si po tom. A v jedom kuse. Nechlubím se tady, konstatuji pouze holý lékařský fakt - jebu co se dá, víte? Až uvidíte moje hanebnosti, budete po nich vzdycjat. Nemusíte, radši se tedy jenom dívejte a udělejte si svůj závěr z povzdálí a ani si nepřejte, abych se vám dostal pod sukně. Pánové, vy nezoufejte. Jdu si po tom stejně tak a týká se vás stejné varování. Počkejte se ztopořením než domluvím a až budete mrdat a vy buete mrdat, čekám od vás ztopořený úd a poznám, jestli nepředstíráte. Chci, aby vás při mrdání můj maličký obraz šimral na vašich varlatech. zakoušejte, jak mi při tom bylo, jak mi při tom je a zvažujte: Je to stejné zachvění, jaké zažil on, nebo se dostal hloub než já, či v té zákeřné slavné chvíli bije jen hlavou do téže zdi ohavnosti on, jako my? A to je vše. takový je můj prolog. Žádné rýmy, žádná falešná skromnost. Doufám, že jste ji ani nečekali. Jsem John Wilmot, druhý hrabě z Rochesteru a nechci, abyste si mě zamilovali!...... To je ten, co se obráil k Bohu až na sprtelné posteli. Zbožný prostopášník. Nedokázal bych se mírnit, kdepak. Dejte mi víno, vypiju ho do dna a prázdnou láhen odhodím. Ukažte mi umírajícího Krista a já mu ukradnu hřeby a zarazím si je do svých dlaní. A tekhle se teď šourám ze světa a slina mi stéká na Bibli. Zvednu kapánek hlavu a vidím tančit anděly. Tak co, zamilovali jste si mě? zamilovali jste si mě? zamilovali?... ()

DannyBoy80 odpad!

Odpad, odpad, odpad. Sprostých slov více než v nejdrsnějším černošském filmu z gheta. Samé mrdat, mrdat, mrdat, ale mrdačka tam není žádná. Týpek chvástající se tím, že za prachy omrdá kdejakou děfku. Co to jako má být? Film o kokotovi, prapředkovi dnešních metrodiskomrdáků. Nemá to děj, nemá to náboj, ze sexu už tam není vůbec nic (krom pár hnusných koz), art už vubec ne. Naprosto zbytečný a nudný film, který nudí od začátku až do konce o typkovi, který se proslavil jedině tím, že byl bratr krále. Deppe do čeho ses to zas uvrtal!!! Omlouvám se za slovník, ale přesně koresponduje s filmem. Moto: ještě žádná mrdačka žádný film nezachránila, tady není ani ta mrdačka..... ()

amica

Velmi působivý film, který mě vtáhl "do hry" už prologem Johnnyho Deppa... zhýralý a cynický hrabě z Rochestru, co s potěšením strhuje masku přetvářky, bez zábran bortí kulisy prohnilé společnosti... Ve skutečnosti je to však jeho způsob boje s vnitřní prázdnotou, světem, který jej nedokáže naplnit, zoufalá touha po životě, ne pouhé frašce ("I wish to be moved."). Hudba Michaela Nymana velmi citlivě podtrhuje atmosféru filmu. Závěrečné Rochester's Farewell mluví samo za sebe... "Well, do you like me now?..." I do, Johnny. ()

ekomo odpad!

Hrůza, příšernost, zvrhlost. Ani nevím co si mám o tomto filmu myslet, at se na mě pan Laurence Dunmore nezlobí, ale slova kunda, jebat, prcat a mrdat ještě v sedmnáctém století určitě neexistovala a mimoto, slušný režisér ví, že do historického dramatu se asi slova typu jebat jaksi nehodí, naopak taková slova používájí režiséři pornografických snímků, nebo "béčkových filmů", celý film jak se mně zdálo byl hlavně o sexu, hlouposti a rozežranosti. Typický příklad béčkového filmu. ()

Zombi

Tak tohle bylo hodně nezáživné, plná huba vznosných nebo naopak prostopášných keců, roztažených skoro na dvě hodiny, tohle se u mě opravdu minulo účinkem. Ovšem Depp hraje tradičně dobře. Edit: původně jsem dal 3 hvězdy, ale nějak se mi to rozleželo a snižuju, přeci jen to byla fakt nuda, i když celkem zajímavě natočená. ()

conery1

O kom je tento film ? " Ak je opitý bude to ľahké, ak je podnapitý dajte si pozor. A ak je triezvy ? Tak to nebude on." Druhý vojvoda z Rochestru, zhýralec a opilec, ktorý zomrel po tridsiatke na celú škálu pohlavných chorôb namixovanú s alkoholom. Žil v dobe Karola II, kedy sa morálka a city nenosili. " Keď chlap vidí na ženskej ducha, namiesto aby jej civel na kozy, je s ním koniec. " ( rozmýšľam, či sa od vtedy niečo zmenilo ) No bol to aj veľký obdivovateľ a podporovateľ divadla.Príbeh opisuje vojvodu ako obeť svojej doby a príbeh ho predstavuje ako neohrozeného odporcu vtedajšej morálky, alebo lepšie - nemorálky a dokonca pranierujúceho nemorálnosť samého Karola. V hre o ňom, herec hrajúci kráľa hovorí : " ...jem aby som pichal a pichám, aby som jedol. " ( historické pramene potvrdzujú tento fakt ) Tak, ako je príbeh pomníkom vojvodu, tak výkony Malkovicha, Mortonovej a Deppa sú pomníkom herectva a musel by som stratiť vkus a zrak, aby som nedal plné hodnotenie. Tých momentálnych 64 % je hodnota užívateľov a nie filmu. ()

Matros

Obsahově docela prázdný film se zajímavou hereckou sestavou, z něhož si ale po čase budu pamatovat pouze prodloužený nos Johna Malkoviche. Když už se točí film o takovéhle osobě, tak by neuškodilo trochu přitlačit na pilu. ()

alenka

temer exoticka kamera a mlhave prostredi bylo fajn, ale parkrat uz jsme to videli, ze...malkovich k sezrani, a johnny depp klasicky jako vzdy, takze pro vetsinu supr, pro me nic zajimaveho. kdyz uz se hrabe nazyva sprostakem, rebelem a nejlepsim pichacem vsech dob, mel by to ve filmu taky prokazat. nepotrebuju videt cunacinky, ale v libertinovi by bodlo skutecne cokoli, protoze takhle to bylo hlavne cekani na konec... ()

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)