Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

Želik

Nádherný film, nádherná krajina, herci,dialógy dokonca aj dabing skvelý. Tim Roth to zahral tak, že som ho skutočne neznášala a naopak celú moju priazeň si získala Jessica Lange a Liam Neeson. ()

fmash

I když mi v Rob Roy dost vadilo, jak polopaticky je divákovi servírována informace, kdo je tu ten hodný a kdo ten opravdu zlý, jedná se o docela svěží podívanou. Se čtyřmi hvězdičkami jsem trochu váhal, ale vzhledem k tomu, jak se mi film zdá podhodnocený, bez výčitek zaokrouhlím nahoru. ()

kinderman

Jsem rád, že jsem v 90. letech chodil hodně do kina a všechny ty skvělé filmy viděl na velkém plátně. Třeba Roba Roye, který je mylně srovnáván se Statečným srdcem (patrně jen proto, že se děj obou příběhů odehrává ve Skotsku). Z tohoto filmu se lze učit, jak napsat funkční scénář, v němž má každá postava svoje nezastupitelné místo, všichni jednají logicky a tak, jak to vyplývá z jejich naturelu, nechybějí ani pamětihodné repliky. Všechny další aspekty filmu jsou ve vzácné rovnováze, režisér si rozhodně vybral svoji nejlepší kariérní chvíli. Co si přát víc? Bitvy plné statistů? Ale prosím vás, vždyť je to v jádru především působivé rodinné drama, kdy se ty největší bitvy odehrávají úplně někde jinde. ()

/Pablo

Podle mého názoru jde o nedoceněný film. Možná právě proto, že ve stejném roce vzniklo tolik uznávané Oscary ověnčené „Statečné srdce“ (nic proti němu) a které strhlo veškerou pozornost na svoji stranu. Ale zpět k tématu. V tomto veskrze realisticky zpracovaném historickém filmu nalezneme opravdu pár skvělých hereckých výkonů, počínaje standardně kvalitním Liamem Neesonem v titulní roli Roba Roye a konče Timem Rothem, vystupujícím coby úlisný a zákeřný Angličan Archibald Cunningham. Ocenit se musí i čarokrásná příroda Skotska a také soundtrack Cartera Burwella. Srovnávat film s originálem, čili se stejnojmennou knihou Waltera Scotta, bych však příliš nechtěl, poněvadž se zde podstatně liší dějová linie, což v tomto případě není na škodu (v knize se příběh odehrává v pozdějším období života Roberta Campbella McGregora a líčí jeho jiné životní osudy). Filmový Rob Roy působí sice poněkud romantičtěji, než jak byl vylíčen v knize, ale i to by se dalo opomenout. Hlavní myšlenka knihy (otázka cti a odpovědnosti) ovšem zůstala zachována. Za to budiž vzdán dík režiséru Michaelu Caton-Jonesovi. Roba Roye považuji za zdárný příklad, že ne vždy musí být kniha znehodnocena filmovým ztvárněním, ačkoliv je děj naprosto přestylizován. ()

Martin741

Pre mna nezazivna sucharina, ktora ma sice nadhernu prirodu, ale dohromady nema co ponuknut, len taky Braveheart 2 a o dost slabsi. 40 % ()

MrPierc

Sice dost zdlouhavý film ,ale ukazuje bez příkras jak si žila šlechta vs spodina. Liam Neeson jako vždy skvělý a Tim Roth je prostě haj*l, který si uvědomuje svou moc. Film je dosti naturalistický = soulož na louce, soulož Tima s posluhovačkou atd. Ještě ale tomu filmu něco chybělo. ()

joker.george

Já bych Rob Roye a Statečné srdce navzájem nesrovnával, každý film mi přijde pojatý jinak, tento snímek je komornější a díky tomu nemusí padnout donoty všem, alevýhody, které z toho plynou dokonale využívá. Podle mě je dobře, že se film nezabýval Royovou minulostí a jen se o ní zmínil, protože se tím vyhnul klišé, které by z přerodu na hrdinu vyplývalo a rovnou nám servíruje ctnostnou postavu, která se rozhodne čelit bezpráví čistou spravedlností. Liam Neeson sice nepředvádí své maximum, ale za výkon se nemusí stydět. Hvězdou snímku tak je bezkonkrenčně Tim Roth a jeho geniální ztvárnění slizkého parchanta. Vše dokresluje pěkná krajina a Burwellova hudba. A závěrečný šermířský souboj jetřešinka na dortu a pastvou pro oko, absence hudby, sokové, z kterých čiší osobní síla, charizma a rivalita, mě oslnil a užíval jsem si ho do naprostého konce. Přesto všechno to nejsou plné čtyři hvězdy. ()

BarryLyndon

Nejhorší, co se Rob Royovi může stát je, že na něj naběhnou ve fandové Liama Neesona po Taken nebo ctitelé Statečného srdce. A já to kdysi kvůli kombinaci obojího pronudil. Teď jsem se k tomu dostal přes MZ Live právě o Bravehearth. A byla to láska na druhý pohled. Je to jiný, ale ne horší film. Má to jednoho z něj filmových zaporaku s tváří Tima Rotha. Úžasnou skotskou hudbu Cartwella Burwella pasující k přenádherne skotské vysočině. Za sebe musím ještě vypíchnout Jessica Lange, která zpětně dokazuje, že silná ženská hrdinka nemusí být akorát jinak napsaný  chlap bez koulí. ()

Juto

Veľmi príjemná, inteligentná dobová dráma. Rob Roy obsahuje dokonalú rovnováhu dramatického napätia, akcie a dokonca aj občasného humoru. Postavy sú dobre koncipované, dokonale tlmočia ľudovú slovnú zásobu a spôsoby, ktoré ich zakomponujú do autentického dobového prostredia. 7/10 ()

emo

Celkom v pohode filmík na pozretie v telke... Slušné herecké obsadenie kazí akurát nesympatická Langeová. Rothov Cunningham je v porovnaní s takým Isacsovým Tavingtonom patetický chudák - to len na margo jeho zbožťovania všade navôkol. Caton-Jones nie je ani spolovice taký režisér ako Gibson, čo platí aj o porovnaní Rob Roya a Braveheart... ()

Blackros

Já obvykle ztrácím objektivitu jakmile se v hlavní roli objeví Liam Neeson. Nedokážu se ubránit jeho charismatu a musím pak často hodnotit lépe, podvědomě snad jen kvůli němu. A to je přesně tento případ. ()

majo25

Napínavý a dojímavý príbeh, silne rezonujúca škótska folková hudba, silné herecké výkony, charizmatický záporáci. Atmosféra, ktorú má iba málo historickým filmov. Pre mňa skvost. Hodnotenie: 95% ()

Radiq

Tak trochu to v roce vydání zaniklo ve stínu Statečného srdce, ale možná se mi Rob Roy líbí i více, navzdory očividně menšímu rozpočtu a absenci velkolepých bojových scén. Jako člověk mi totiž přijde víc uvěřitelný a líbí se mi dialogy a jeho postoj ala "ztělesněná čest". A pak tu hlavně máme Tima Rotha, kterému asi některé gesta zůstaly i do Tarantinovy povídky "The Man from Hollywood" ze Čtyř pokojů ze stejného roku, kde hrál hotelového pikolíka. I když je tady zženštilej a chová se a vypadá jak buznička, je to pěkná svině a taky to pěkně sviňsky zahraje. Obdivuju, že ten člověk umí zahrát všechno a dokonale. A nutno říct, že spolu s Liamem Neesonem (který tenkrát ještě hrál fakt dobře a ne jen rutinně zabíjel všechny okolo) jsou hlavní tahouni, přičemž nechci shazovat další herecké výkony ostatních herců. Je to prostě tak správně skotské, akorát jsem se divil, že jim tam vůbec neprší. Ale ty hory tam mě vždy dostanou. Já mám tenhle film rád i po letech. ()

Sabrewulf

Když jsem byl ještě hloupý usmrkanec, koukající na filmy naprosto povrchním způsobem, Robu Royovi jsem se vysmíval. Šel totiž do éteru ve stejný rok jako Statečné srdce a mé tupé, nevyzrálé já pohrdalo absencí velkých davových scén, či stříkání krve na všechny strany. Nutno podotknout, že bych si za to dnes pořádně vylískal. Rob Roy je skvělý historický kousek, který neoslní mega bitvami či velkolepými stavbami, soustředí se spíše na jeden konflikt mezi horalem a šlechtou, ale o co komornější je, o to víc přirozeněji působí. Už jen z té hradní stavby, ve které se odehrávají šermířské souboje, přímo dýchá chlad skotských vysočin. Příjemně se poslouchají archaické dialogy ("Láska je kopka hnoje a já jsem kohout, který si na ni vylezl, aby si zakokrhal"), což je po např. moderně mluvících (a chovajících se) Indiánech v Prey přímo balzám. Casting je výborný, všichni do svých rolí padnou jako ulití, zejména Liam při své výšce jako hora, navlečen ve skotském kiltu, ohánějící se těžkým mečem, už být víc horalštější ani nemůže a Tim Roth je kapitola sama o sobě, tak neuvěřitelně slizského záporáka aby člověk pohledal, kdo navíc holduje dabingu, tak doporučuji verzi, ve které ho dabuje Lukáš Vaculík. Ten i když téměř nedabuje, přesto (nebo právě proto?) se k němu hodí famózně a ještě násobí jeho slizskost. Najdou se i fajn režijní nápady jako třeba parafráze na kradení tisíc Liber prostřihem na vesnickou tancovačku, kdy během divoké honičky na koních hrají vesničani svižnou hopsačku, zatímco vražda už je doprovázena pomalou baladou. Finální šermířský souboj herci předvedli přímo skvěle. No a hudba tenhle příběh o cti a hrdosti krásně podtrhuje. Další z kousků, které docenuji až zpětně. P.S: A nyní mne omluvte, jdu si vylískat. ()

Decker

Zkratka nektere filmy jsou pro me natolik dulezite a memu srdci blizke ze nemuzu dat mene nez pet hvezdicek a Rob Roy je jednim z nich. At uz se jedna o prenadherne exteriery skotske vysociny, vynikajici vykony Liama Neesona, Tima Rotha a Briana Coxe ci skvelou zapletku a atmosferu az po vyborny scenar, hudbu a celkovou kompaktnost se kterou na me film pusobil. Zkratka nemohu jinak, protoze na historickych filmech velmi lpim. Za pet! ()

Wallas

Trošku moc vyumělkované, ale uvěřitelnější než rádoby historické Statečné srdce. A Tim Roth je výborný slizoun, záporňák jaký se jen tak nevidí. ()

Jaňo

Nie zlý film, škoda len, že brnká stále na rovnakú strunu ostatných príbehov, ktoré sú popri Rob Royovi oveľa zvučnejšími melódiami. Ale aj tak, Liama Neesona mám rád a svoju robotu urobil dobre, takže keď sa bije jedno s druhým (pretože ten záver bol... ach jaj...) tak priemer je namieste. ()

filmmovier

Je to dlouhé a skoro vůbec nic se tam neděje. Nicméně odehrává se to ve Skotsku (úžasnou přírodou a úchvatnými panoramaty se nešetří) a herecké výkony jsou naprosto britsky prvotřídní. Neeson hraje standart, Jésa Lange je fajn, John Hurt nezapomenutelný a Tim Roth by si klidně zasloužil víc prostoru. Hudba je skvělá, ale po dějové stránce je to prostě docela bída a Rob Roy ve výsledku opravdu není film, který vám sebere dech, právě naopak, moc dlouho si asi nezapamatujete a opravdu pořádně by mu prospěla bitva. Klidně jen jedna, ale za to pořádná. Fajn dobrodružství, ale ne lepší, než průměrné. 65%. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)