Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Už se ti někdy stalo, že sis vzal kousek čokolády a ten ti zachutnal natolik, že jsi během následujících pěti minut spořádal celou tabulku a jedl bys dál? Oblízal klidně i ten alobal? Pak se nediv, protože nejsi jediný, komu se to stalo. Stalo se to mně, stalo se to tobě a stalo se to i hrdinům této netradiční fantasy. Čokoláda vyvolává totiž u člověka touhu sníst jí obrovské množství. Nejenom ona a nejenom u člověka. Dozvěděl jsem se, že za to může neuropeptid enkefalin, opioid, který je uložen v mozku a míše, přesněji v zadních míšních rozích a v šedé hmotě mozkové, a to v blízkosti tzv. Silviova kanálku(!). To jsem totiž dosud netušil. V mozku pak generuje příkazy v podobě náhlých impulsů typu "Nacpi se, Johnny" a "Sežer toho víc". Jsem přesvědčen o tom, že neuropeptid vyvolává u všech obratlovců naprosto nekontrolovatelnou touhu po těchto čokoládovitých druzích poživatin. Navíc víme, že neuropeptid nutí podobným způsobem obézní lidi, aby se i jinak přežírali, a drogově závislé, aby si šlehali víc a víc. Takže hrdinové z tohoto filmu nejsou za kašpary, kterým se dostane spravedlivého trestu za jejich nenažranost a hlavně obžerství, jsou to jen oběti vlastních chemických procesů. Takže ve filmu je docela špatně naloženo s šablonami dobra a zla. Monopolista Wonka, ač archetyp úspěšného poctivého podnikatele, by se měl chytit za rypák.(11.10.2012)

• TeeAge

To ma asi trestá fakt samotný duch filmového sveta, že posledný rok sa pozerám v 95% na silne hodnotené filmy. Predvčerom som zažil úplný šok vzkrze Speed Racera, kde ma ubíjala farebnosť a blbosť. A já nepoučiteľný som si pustil práve tento kus! Ješššiš Maria ako som si mohol vybrať po sebe práve tieto gíčovitosti? No čo už, bolo to ešte stále lepšie, Depp je proste špička, ale Burton ma dajak veľmi nepotešil. Možno nabudúce. (Ajkeď sa priznám, že odteraz sa trochu budem báť...)(9.1.2009)

Krásná moderní filmová pohádka (trochu jako ty psané od Jiřího Wolkera), zajímavě vizuálně natočená, s potrhlým Johny Deppem v roli továrníka. Plno neobvyklých nápadů klasika Tima Burtona. Trailery: http://www.csfd.cz/film/135983-karlik-a-tovarna-na-cokoladu-charlie-and-the-chocolate-factory/videa/#(4.1.2009)

Momentálně není na světě druhý takový člověk s TAKOVOU fantazií, jakou má Tim Burton. Na jeho film bych šla, i kdyby to byl dvouhodinový statický obrázek jeho rodiny. Vizuální pestrost a kouzelnost všech Burtonových filmů je zcela geniální. A když ty filmy natočí se svým alter egem, Johnnym Deppem, není již potřeba více. Sice mi u "Karlíka" maličko vadilo morální ponaučení na závěr, ale to prostě nemohlo nic změnit na tom, že jsem zase nevěděla, kam dřív s očima a Deppova kreace je zas dalším lístkem na oscarový ceremoniál. K tomu všemu jako třešnička na dortu skvělí dětští představitelé. No klobouk dolů, Time !(3.9.2005)

"Kolik nám zbývá dětí?" Čtyři odporní parchanti a jeden sympatický klučík ve spárech maniakálního továrníka na čokoládu aneb Deset malých černoušků se zpěvy a tanci. Konečně k tomu došlo! Roald Dahl byl muž, jemuž v žilách koloval kyanid a kromě toho můj nejoblíbenější spisovatel. Tolikrát jsem si říkal, jak krásné by bylo jeho spojení s Timem Burtonem..! Dosavadní adaptace Dahlových knížek byly lepší nebo horší, ale nikdy ne dokonalé, protože studia se pokaždé odpíchla od zavádějící teze "je to přece pro děti" a notně ty příběhy zkrouhla. I jinak povedené Čarodějky Nicholase Roega mají úplně změněný, "rodinně přijatelný" konec a Matilda Dannyho DeVita zase hýřila nápady, ale selhali někteří herci. Teď jsem konečně spokojený, tohle je Roald Dahl, jak ho vnímám já. Držte si plomby, prohlídka začíná! 100%(19.4.2006)

• - Literárny historik J. R. Townsend obviňoval R. Dáhla z rasizmu, nakoľko mu pracujúci Oompa-Loompovia pripomínali Pygmejov a otrockú prácu. (Raccoon.city)

• - Tim Burton sa snažil vyhýbať prílišnému používaniu digitálnych efektov, pretože chcel aby sa herci lepšie vžili do reálneho prostredia. Z tohto dôvodu boli tvorcovia nútení vytvoriť obrovské rekvizity a modely. (Greenpeacak)

• - Když Willy Wonka (Johnny Depp) oznamuje svým zaměstnancům zprávu o zavření továrny, nachází se před ním mikrofon. Během jeho odchodu však již mikrofon vidět není. (Mr.Hudson)