Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Přál bych si dvě věci: aby byl film méně pro děti a aby ho Tim Burton bral trochu víc vážně. Místy se až vkrádá pocit, že Burton na diváky naprosto kašle a baví se hlavně sám sebou. To samé v bledě modrém platí i pro Dannyho Elfmana. Tentokrát vám ta úleťárna ještě vyšla, ale pro příště si, pánové, dejte pozor!(8.9.2005)

Na Tima Burtona je vždycky spoleh, kdykoliv něco natočí, tak to stojí za to. A i tentokrát potvrdil, že je to filmařskej machr. Sice jsem původního karlíka neviděl, ale zpracování Tima Burtona se mi hodně líbilo, i když je u Burtona pokaždý hodně stejný. A to, že nejdřív používá takovou temnou atmosféru a pak do toho vloží prozářenej příběh plný barev a kontrastů a hudba je taky pořád stejná nebo aspoň podobná, ale když je to všechno dokonale zpracovaný, tak to vůbec nevadí a nakonec si to už ani moc neuvědomujete. Asi nejvěvětší výhrou Burtona bylo angažování Johnnyho Deppa, v jeho podání byl Willy Wonka téměř dokonalý a když se pak přibrali výborně vybraný děti, který se do své role skvěle hodily, ať už vzhledově nebo svým chováním, tak i obsazením se dá nazvat dokonalým. Jedinej kdo byl tak trošku mimo byl Karlík, ten byl na muj vkus až moc hodnej a Burton po celou dobu filmu pořád divákovi předhazuje, jak neni ani trochu zkaženej, jak je upřímnej a to až moc okatě. Jinak k tomu už moc výtek nemam a i když se mi to na plných 5* nezdálo, tak za několik hodně povedených scén, dokonalýho Deppa a za kruťáky Oompa Loompa je dám(9.9.2005)

Burton mi definitivně potvrdil, že jako novátorský tvůrce už před lety vyhasnul, a tak se nás aspoň – se střídavými uspěchy – snaží „pouze“ bavit. Tentokrát mu to jakž takž vyšlo. Film je – i díky Deppovi – velmi ulítlý a má pár výborných jednotlivostí (veverky, některá hudební čísla, překvapivé alternace Umpa-Lumpů), takže nakonec přece jen překonává adaptaci ze 70-ých let. Jinak ovšem Burton vytvořil velmi hustou pavučinu odkazů a na osobitou výpověď nebo opravdové emoce prakticky rezignoval. Stejně jako Elfman paroduje ty nejotřepanější pop-rockové styly uplynulých dekád, tak Burton buď zůstává věrný knize nebo se kryje pohodlnými satirickými stereotypy nebo cituje ty nejotřepanější ikonické scény kinematografie, a taky vykrádá sám sebe (zejména STŘIHORUKÉHO EDWARDA). Jeho srdcové plochy (melancholie, sentiment) působí už velmi obnošeně, naštěstí ale nejsou nijak rozsáhlé (a předpokládám ani vážně myšlené), a přednost dostává „silly“ nátěr. Burton na drogách.(20.8.2005)

......Vzrušující procházka snovou zahradou, kde vše do sebe precizně zapadá, příběh vás pohltí a Burton tak jako vždy rozvine a předvede celé své neuvěřitelné, krásné bláznovství. Neskutečné fantasy plné života, barev, hudby. Wonka z roku 1971 za vším silně pokulhává. Pro mě v každém případě film roku 2005.....(31.1.2006)

Ach jo, Time i ty kujóne... Ty nám holt nedáš pokoj, co??? Hnusná to závislost... ujíždět na Burtonovi... :-)) Karlík je dílo na druhé podání!!!! Poprvé kroutíte hlavou a říkáte si: "Ten Burton se snad zbláznil! Co to je? Na to mám nechat koukat děti? No ani náhodou!!!" Podruhé zjistíte, že si pobrukujete znělku Willy Wonka a mezitím Vám děcka vyskládají z LEGO kostek celou podlahu a hrají si na čoko factory a že to ten Burton myslel vážně... Prásk a jste jeho... Já jo a junioři taky.... a z dětského pokoje je čokoládová továrna, doslova...(18.4.2006)

• - Během celého filmu najdete několik scén, kde můžeme v odrazu něčích brýlích vidět členy štábu. Nejvíce je to zřejmé při scéně v televizní místnosti. (LoLaa)

• - AnnaSophia Robb prezradila, že od žuvania žuvačiek chytala kŕče do čeľustí. (Raccoon.city)

• - Spevný hlas Oompa-Loompa (Deep Roy) patrí Dannymu Elfmanovi. (Raccoon.city)