Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Momentálně není na světě druhý takový člověk s TAKOVOU fantazií, jakou má Tim Burton. Na jeho film bych šla, i kdyby to byl dvouhodinový statický obrázek jeho rodiny. Vizuální pestrost a kouzelnost všech Burtonových filmů je zcela geniální. A když ty filmy natočí se svým alter egem, Johnnym Deppem, není již potřeba více. Sice mi u "Karlíka" maličko vadilo morální ponaučení na závěr, ale to prostě nemohlo nic změnit na tom, že jsem zase nevěděla, kam dřív s očima a Deppova kreace je zas dalším lístkem na oscarový ceremoniál. K tomu všemu jako třešnička na dortu skvělí dětští představitelé. No klobouk dolů, Time !(3.9.2005)

Moje v pořadí již desátá filmová schůzka s osobitým stylem Tima Burtona. A tenhle autorský režisér má jednoznačně kreativity na rozdávání. Karlík je v mnoha ohledech určen spíše dospělým obdivovatelům jeho díla. Vedle klasických symbolů (noční záběry padajícího sněhu, děravá střecha, četné retrospektivy aj.) je Karlík, inspirovaný Dickensem, hlavně pastvou pro oči. Ujetý majitel čokoládového impéria dá o sobě po letech opět znát a pěti dětem dá možnost ochutnat kouzlo jeho království. Čeká nás tak vtipné seznamování s kvartetem spratků (a jejich rodiči jako jejich předobrazy), kteří vyhrají pohádkovou výhru. Úvodních třicet minut o Willy Wonkovi spíše jen slyšíme a pouze dvakrát nám ukáže v krátkosti svoji podobu (v jedné scéně s "edwardovskými" nůžkami) - upřednostňován je nám tak život mladého Karlíka - pátého šťastlivce - žijícího v chudých poměrech (v mých očích nejlépe ilustrovaných utrápeným pohledem Heleny Bonham Carter). Deppův Wonka žije izolován od skutečného světa ve svém čokoládovém paláci, nese si v sobě trauma z dětství, v podobě výchovy přísným otcem-dentistou, je zcela neschopný běžné komunikace, má nepřirozenou barvu tváře, nosí rukavice a podivně střižené vlasy. Jeho práce je hlavně pořádnou alchymií, místy děsivým podobenstvím, stejně jako vizuálně skvostným chrlením nových a nových nápadů. Lahůdkou je již zmiňovaný Johnny Depp, symbol burtonova bizardního světa!! Stejně tak precizní muzikálové (i kterékoliv jiné) výstupy "oompa loompů" pod křídly Elfmannových melodií. I když závěrem začíná být čokoládově dojemný svět poněkud monotónní, přesto tohle rande dopadlo na výtečnou!!(26.11.2006)

Tam, kde se plní všechna sladká přání, tam, kde parta malých stvoření zpěvem glosuje vaše nevydařené loompárny, tam, kde je slovo rodina takovým malým zaříkadlem.. Tam na vás čeká jeden kouzelně tajemný mistr cukrátek, kterému budete připadat divní, ať se budete snažit jakkoli. Jenže ta návštěva za to stojí. Tak buďte rádi, že žádný kupón hledat nemusíte a pojďte se po tom vodopádu svézt taky.(26.12.2007)

• Sarkastic

Doufám, že se mýlím, když jsem někde slyšel, že to má být pohádka?! Tímhle, co si říká pohádka, krmí děti v USA a ve Velké Británii? Doufám, že to byl překlep (pohádka má úplně jiné znaky). Takže pokuď to hodnotím jako normální film (ne jako komedii, protože tu nebylo téměř nic vtipného, spíš trapného), dospěji k lehkému podprůměru. Takže dávám 2*, 1 vizuální stránku, 1 za hudbu.(21.2.2008)

Jeden z dalsich Burtonovych filmov, od ktoreho som mal aj na zaklade traileru pochybnosti o tom, ci sa mi bude pacit, ci nebude naozaj natoceny cisto iba pre deti, zato ma ale jednoducho uniesol do nadherneho Burtonovho detskeho sveta fantazie, pricom som na chvilu zabudol na realitu a proste sa mi velmi pacil. Snad neexistuje dieta, ktoremu by sa tento film nepacil :-)(24.5.2007)

• - Během celého filmu najdete několik scén, kde můžeme v odrazu něčích brýlích vidět členy štábu. Nejvíce je to zřejmé při scéně v televizní místnosti. (LoLaa)

• - Scény, ktoré sa natáčali vo Veľkej Británii komplikovali tamojšie zákony, ktoré deťom dovoľovali pracovať maximálne štyri a pol hodiny denne. (Greenpeacak)

• - Když malý Willy Wonka chodí na Halloween na koledu, má s sebou tmavý pytlík na sladkosti. Jakmile přijde domů a jeho otec sladkosti přesouvá do misky, vysypává je z dýně. (LoLaa)