Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Pokiaľ niekto vyčítal Veľkej rybe jej „neburtonskosť“, tak v prípade Karlíka to vôbec nehrozí. Burtonova pečiatka búcha po filmových okienkach od prvého do posledného záberu. Či ide o dizajn stavieb (na pokrivené domy si Burton môže požiadať o trademark), farebnosť scén alebo výber hercov, ktorí sú neobyčajne burtonovsky škaredí a zároveň neuveriteľne sympatickí. Kto iný „skrášli“ Helenu Bonham Carter žltými zubami a Johnny Deppa zas umelými belostnými tesákmi. Na čom som sa veľmi bavil bolo aj to, že polovica detí vyzerá ako vzor árijcov, tie modré oči sú skrátka neprehliadnuteľné. Musím takisto pochváliť ako sa Burton (i deti) popasovali s jednotlivými charaktermi postáv, ktoré sú úžasne uletené, skrátka povedané , pri ich predstavovaní som sa od smiechu temer váľaľ pod sedadlom. Karlík je skrátka film s veľkým F, ktorý nepokazil ani dabing (Hogun, môžeš ľutovať :-) ) na ktorom nenachádzam jedinú jednu chybu. Johnny Depp v jednom rozhovore povedal, že ho nezaujíma ako film ohodnotia kritici, ale ako ho ohodnotia jeho vlastné deti. Myslím, že deti budú z jeho šibnutej kreácie úplne nadšené, takže môže byť spokojný. Tim Burton zas v jednom rozhovore povedal, že po karlíkovi má chuť natočiť horor alebo poriadne porno....každopádne ktorúkoľvek z týchto možností budem očakávať s nadšením. Kto má naozaj rád film, nemôže tomuto filmu dať iné ako absolútne hodnotenie. 10/10(22.8.2005)

Tim Burton je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Na tento film jsem se možná až příliš těšil, ale čekalo mě zklamání. Jistě uznávám naprosto originální nápad, dobré scény i hudbu. Umím si představit, že bych byl z filmu nadšený před nějakými deseti lety, ale teď už je tohle na mě trochu moc. Nuda a trochu blbost. I ty tři hvězdičky jsou možná moc.(26.12.2007)

Kam se na tento film hrabe originál. Samozřejmě drzost nemá obdoby a to je možná jeden z hlavních rozdílů mezi přespříliš přeslazeným originálem. Johnny Depp samozřejmě tomu všemu dodává na geniálnosti. Ačkoliv to se dalo čekat. Hraje si s divákem, jako myš s kočkou a podporováno fantastickým hudebním podtextem Dannyho Elfmana vše vypadá na klasickou Burtonovku a taky tomu tak je. Nevím jak je to možná, ale právě Tim Burton tu atmosféru má jedinečnou a geniální. Tak jako má David Lynch punc deprese a nechápavosti. Tim Burton má copyright na zvláštnost a temnotu podporovanou špetkou legrace zamíchanou v kotli plném síly postav, které jsou napsané naprosto bravůrně, praštěně a chytlavě. Tento film, ale je přecijenom trochu více dětský a pro děti než, aby se v něm objevilo více mystičnosti a duchařství, ale na druhou stranu to vůbec nevadí. Beztak je toto film, který se mu opět a naprosto dokonale vydařil. Takže je to vlastně jedno. --- Všechno v téhle místnosti je k jídlu. Dokonce i já jsem k jídlu, ale tomu se říká kanibalismus a většina společností to odsuzuje.(19.10.2007)

Připomněl jsem si Burtonovu adaptaci. Po opravdu dlouhé době a navíc poté, co jsem viděl verzi Mela Stevarda. A musím říct, že to šlo v mých očích hodně dolů. Určitě v tom hraje hlavní roli právě srovnání se slavnou původní verzí, která má o tolik propracovanější charaktery. A to jak Wonku, který je v Deppově podání prostě dětinský podivín, kdežto Wilder mu dodal opravdu ďábelský podtón, tak především Karlíka, který v Burtonově verzi pro jistotu nemá žádnou osobnost. A je to nebezpečný posun. Zatímco v originálu Karlík zvítězil, protože odolával pokušením a dělal rozhodnutí, zde zvítězí, protože na rozdíl od ostatních dětí nemá žádnou charakteristiku, které by mohl propadnout a zkrátka nic nedělá. Jistě se v tom odráží Burtonův život. Ví se o něm, že byl tichým a nevýrazným dítětem a nejspíš je dodnes přesvědčený, že tak se má správné dítě vypadat. Karlík tu tedy jen dvě hodiny chodí po továrně, mlčí a na rozdíl od všech ostatních dětí není stavěn před žádné zkoušky, takže nemá v čem uspět či neuspět. Opět se odvolám k Stevardově verzi, kde se Karlík nejprve pokoušel ukrást Wonkovu technologii, aby pomohl rodině - nakonec odolal. Stejně jako ostatní děti před něj byla postavena zkouška odpovídající jeho stereotypizaci chudého dítěte, které chce žít líp, a ve zkoušce jako jediný uspěl. Burton tohle nepochopil a prostě jen dvě hodiny blbne s postavami, které jsou trestány za to, že se nějak projevují a hlásí s k nějakému aktivnímu stylu života. Karlíkovo neprojevování, vyprázdněnost a nevýraznost jsou pak předkládány jako vzor - což je fakt hrůza.(2.9.2008)

Tahle Burtonovka se mi moc nelíbila, také je dost atypická. Burtonův styl je ponurý, což tenhle film není. Smekám ale před Deppem, který vystřihl podivína jedna radost. I když čokoládu miluju, provedení továrny na čokoládu bylo až moc na efekt, na tenhle film až moc nereálné. Štvaly mne také písničky těch pidimužíků....(11.10.2007)

• - Tim Burton během natáčení spolupracoval s autorovou manželkou Felicity Dahl, která mu pomáhala již v roce1966 na animovaném fantastickém dobrodružství Jakub a obří broskev, které taktéž vychází z jedné Dahlovy knihy. (Taninaca)

• - Johnny Depp má ve skutečnosti hnědé oči, jeho postava Willy Wonka má však oči modré. (Mr.Hudson)

• - Bohatého pána Salta si chcel zahrať Sam Neill. (Raccoon.city)