Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Zrovna jsme se s mým potomkem shodli, že bychom si takový výlet skleněným výtahem dali taky. Co výlet, ale takový sjezd divoké, čokoládové řeky čechrané čokoládovým vodopádem, který nemá žádná jiná čokoládovna na světě. Jediné, co mi tady silně lezlo na nervy byly ty písničky zpívané pralesním druhem pidičlověka Umpalumpů, kteří vypadali navlas stejně a přestárle. Jinak opravdu skvělá pohádka plná fantazie. Je to druh filmu, který si pokaždé užíváme a pokaždé vzdycháme, jak bychom se tohoto dobrodružství sami chtěli účastnit.(16.11.2015)

Úvod filmu neskutočný, vtiahlo ma to do deja vychutnával som si každú sekundu. Zlomový bod prišiel v okamihu, keď začali "umpalumovia" spievať prvú pesničku... celkovo mi tie pesničky dosť vadili. Taktiež mi vadilo, keď to začalo naberať smer fantasy / sci-fi, ešte veveričky boli zábavné, no inak mi to prišlo trochu prehnané. Koniec sa mi však tiež páčil, bolo to dobre vymyslené a celkovo som s filmom spokojný :)(20.12.2010)

Na Tima Burtona je vždycky spoleh, kdykoliv něco natočí, tak to stojí za to. A i tentokrát potvrdil, že je to filmařskej machr. Sice jsem původního karlíka neviděl, ale zpracování Tima Burtona se mi hodně líbilo, i když je u Burtona pokaždý hodně stejný. A to, že nejdřív používá takovou temnou atmosféru a pak do toho vloží prozářenej příběh plný barev a kontrastů a hudba je taky pořád stejná nebo aspoň podobná, ale když je to všechno dokonale zpracovaný, tak to vůbec nevadí a nakonec si to už ani moc neuvědomujete. Asi nejvěvětší výhrou Burtona bylo angažování Johnnyho Deppa, v jeho podání byl Willy Wonka téměř dokonalý a když se pak přibrali výborně vybraný děti, který se do své role skvěle hodily, ať už vzhledově nebo svým chováním, tak i obsazením se dá nazvat dokonalým. Jedinej kdo byl tak trošku mimo byl Karlík, ten byl na muj vkus až moc hodnej a Burton po celou dobu filmu pořád divákovi předhazuje, jak neni ani trochu zkaženej, jak je upřímnej a to až moc okatě. Jinak k tomu už moc výtek nemam a i když se mi to na plných 5* nezdálo, tak za několik hodně povedených scén, dokonalýho Deppa a za kruťáky Oompa Loompa je dám(9.9.2005)

Kam se na tento film hrabe originál. Samozřejmě drzost nemá obdoby a to je možná jeden z hlavních rozdílů mezi přespříliš přeslazeným originálem. Johnny Depp samozřejmě tomu všemu dodává na geniálnosti. Ačkoliv to se dalo čekat. Hraje si s divákem, jako myš s kočkou a podporováno fantastickým hudebním podtextem Dannyho Elfmana vše vypadá na klasickou Burtonovku a taky tomu tak je. Nevím jak je to možná, ale právě Tim Burton tu atmosféru má jedinečnou a geniální. Tak jako má David Lynch punc deprese a nechápavosti. Tim Burton má copyright na zvláštnost a temnotu podporovanou špetkou legrace zamíchanou v kotli plném síly postav, které jsou napsané naprosto bravůrně, praštěně a chytlavě. Tento film, ale je přecijenom trochu více dětský a pro děti než, aby se v něm objevilo více mystičnosti a duchařství, ale na druhou stranu to vůbec nevadí. Beztak je toto film, který se mu opět a naprosto dokonale vydařil. Takže je to vlastně jedno. --- Všechno v téhle místnosti je k jídlu. Dokonce i já jsem k jídlu, ale tomu se říká kanibalismus a většina společností to odsuzuje.(19.10.2007)

Připomněl jsem si Burtonovu adaptaci. Po opravdu dlouhé době a navíc poté, co jsem viděl verzi Mela Stevarda. A musím říct, že to šlo v mých očích hodně dolů. Určitě v tom hraje hlavní roli právě srovnání se slavnou původní verzí, která má o tolik propracovanější charaktery. A to jak Wonku, který je v Deppově podání prostě dětinský podivín, kdežto Wilder mu dodal opravdu ďábelský podtón, tak především Karlíka, který v Burtonově verzi pro jistotu nemá žádnou osobnost. A je to nebezpečný posun. Zatímco v originálu Karlík zvítězil, protože odolával pokušením a dělal rozhodnutí, zde zvítězí, protože na rozdíl od ostatních dětí nemá žádnou charakteristiku, které by mohl propadnout a zkrátka nic nedělá. Jistě se v tom odráží Burtonův život. Ví se o něm, že byl tichým a nevýrazným dítětem a nejspíš je dodnes přesvědčený, že tak se má správné dítě vypadat. Karlík tu tedy jen dvě hodiny chodí po továrně, mlčí a na rozdíl od všech ostatních dětí není stavěn před žádné zkoušky, takže nemá v čem uspět či neuspět. Opět se odvolám k Stevardově verzi, kde se Karlík nejprve pokoušel ukrást Wonkovu technologii, aby pomohl rodině - nakonec odolal. Stejně jako ostatní děti před něj byla postavena zkouška odpovídající jeho stereotypizaci chudého dítěte, které chce žít líp, a ve zkoušce jako jediný uspěl. Burton tohle nepochopil a prostě jen dvě hodiny blbne s postavami, které jsou trestány za to, že se nějak projevují a hlásí s k nějakému aktivnímu stylu života. Karlíkovo neprojevování, vyprázdněnost a nevýraznost jsou pak předkládány jako vzor - což je fakt hrůza.(2.9.2008)

• - AnnaSophia Robb prezradila, že od žuvania žuvačiek chytala kŕče do čeľustí. (Raccoon.city)

• - Během celého filmu najdete několik scén, kde můžeme v odrazu něčích brýlích vidět členy štábu. Nejvíce je to zřejmé při scéně v televizní místnosti. (LoLaa)

• - Postava doktora Wilbura Wonka (Christopher Lee) bola napísaná špeciálne pre film, aby mal Willy Wonka (Johnny Depp) trochu rodinnej histórie. (Raccoon.city)