Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Konečně po dlouhé době film, z kterého fantazie tvůrců tryská plným proudem! Připadal jsem si zase jako desetileté děcko, nevěřícně zíral s otevřenou pusou a smál se z plných plic. Pro všechny milovníky čokolády, Tima Burtona, Johnnyho Deppa a lehce šílených komedií povinnost. Škoda cokoliv dodávat, určitě to bude jeden z nejlepších snímků roku 2005.(25.8.2005)

Pokiaľ niekto vyčítal Veľkej rybe jej „neburtonskosť“, tak v prípade Karlíka to vôbec nehrozí. Burtonova pečiatka búcha po filmových okienkach od prvého do posledného záberu. Či ide o dizajn stavieb (na pokrivené domy si Burton môže požiadať o trademark), farebnosť scén alebo výber hercov, ktorí sú neobyčajne burtonovsky škaredí a zároveň neuveriteľne sympatickí. Kto iný „skrášli“ Helenu Bonham Carter žltými zubami a Johnny Deppa zas umelými belostnými tesákmi. Na čom som sa veľmi bavil bolo aj to, že polovica detí vyzerá ako vzor árijcov, tie modré oči sú skrátka neprehliadnuteľné. Musím takisto pochváliť ako sa Burton (i deti) popasovali s jednotlivými charaktermi postáv, ktoré sú úžasne uletené, skrátka povedané , pri ich predstavovaní som sa od smiechu temer váľaľ pod sedadlom. Karlík je skrátka film s veľkým F, ktorý nepokazil ani dabing (Hogun, môžeš ľutovať :-) ) na ktorom nenachádzam jedinú jednu chybu. Johnny Depp v jednom rozhovore povedal, že ho nezaujíma ako film ohodnotia kritici, ale ako ho ohodnotia jeho vlastné deti. Myslím, že deti budú z jeho šibnutej kreácie úplne nadšené, takže môže byť spokojný. Tim Burton zas v jednom rozhovore povedal, že po karlíkovi má chuť natočiť horor alebo poriadne porno....každopádne ktorúkoľvek z týchto možností budem očakávať s nadšením. Kto má naozaj rád film, nemôže tomuto filmu dať iné ako absolútne hodnotenie. 10/10(22.8.2005)

Burton je stále ve formě, prostředí továrny je fantastické a postavy jsou skvělé - ani ne tak slušňák Karlík, ale zbylí čtyři výherci, a samozřejmě Willy Wonka, prvotřídní psychopat. Až na písničky Umpa-Lumpů, které mi přišly poněkud otravné (bohužel jsem viděl jen dabovanou verzi), prvotřídní film pro celou rodinu.(26.8.2005)

Je-li to komedie, jsem smuten, že roli Willyho Wonky neobsadil zvažovaný pan Carrey, jelikož by se do ní tento komediální mág náramně hodil a navíc bychom se bezesporu ještě více pobavili. Nemůžu si pomoct, ale Depp a Bonham Carterová pod taktovkou Tima Burtona mně bohužel pořád nutí spojovat si tento zdánlivě kýčovitý a sladký skvost se všemi Burtonovými pochmurně laděnými mrtvými nevěstami a ďábelskými holiči. Jmenované snímky jsou bez diskuze kvalitní, ale bohužel nejsou mnou oblíbené pro svou smutnost, jež se bratrsky pojí s temností. Karlík je samozřejmě jiný: je barevný, živý, světlý, dobrodružný a chutný, ale jakási podobnost tu je. Nemohu ovšem tvrdit, že jsem se u filmu nebavil, právě naopak. Ať už to byly opravdu "různorodé" obličeje originálních Umpa-Lumpů - mistrů estetiky, všechny vynálezy spojené s výrobou a zpracováním hnědé pochoutky, nebo snad má oblíbená píseň Willy Wonka v podání ohninevzodrných loutek - to vše mě nadmíru uspokojilo... Karlík a továrna na čokoládu je cukrovinka na které jsem si pochutnal tak akorát na to, abych její chuť ocenil čtyřmi hvězdami. IT WAS QUITE TASTY PICTURE.(29.12.2008)

Tim Burton dokázal vykouzlit parádní film s výchovným podtextem, Johnny Depp sehrál další ze svých okouzlujících bizarních rolí. Karlík a továrna na čokoládu si bezpochyby najde své místo ve Vašich srdcích díky skvělému vizuálnímu zpracování, maličkatým Oompa Loompům(masově naklonovaný Deep Roy), vycvičeným veverkám a především vypravěčskému stylu. Freddie Highmore svůj talent ukázal už ve Finding Neverland a zde ho jenom potvrdil. Film své kouzlo neztratí ani lehce klišovitým závěrem, suveréním způsobem útočí na Vaše city a nedá tak na sebe zapomenout. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/475 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(26.10.2006)

• - Když na začátku filmu vyjíždějí náklaďáky s čokoládou do města, je jich pět. Během další scéně, kdy jsou vidět shora, jich je však mnohem více. (Mr.Hudson)

• - Stroj, ktorý vyrába žuvačky, bol v skutočnosti stroj na výrobu cukríkov. (Raccoon.city)

• - Ponuku na rolu dedka Joa dostali od štúdia aj Gregory Peck a Peter Ustinov, avšak odpovede sa predstavitelia Warner Bros. nedočkali, pretože obaja herci zomreli. (Raccoon.city)