Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Tim Burton dokázal vykouzlit parádní film s výchovným podtextem, Johnny Depp sehrál další ze svých okouzlujících bizarních rolí. Karlík a továrna na čokoládu si bezpochyby najde své místo ve Vašich srdcích díky skvělému vizuálnímu zpracování, maličkatým Oompa Loompům(masově naklonovaný Deep Roy), vycvičeným veverkám a především vypravěčskému stylu. Freddie Highmore svůj talent ukázal už ve Finding Neverland a zde ho jenom potvrdil. Film své kouzlo neztratí ani lehce klišovitým závěrem, suveréním způsobem útočí na Vaše city a nedá tak na sebe zapomenout. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/475 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(26.10.2006)

Karlík a továrna na čokoládu je jedna z knih Roalda Dahla, která na mě nijak moc nezapůsobila. Příběh mi připadal nudný, ba až přímočarý bez jediného překvapení, ale to co s ním dokázal Tim Burton je zázrak. Film i chudém Karlíkovi, který se svojí rodinou žije v rozpadlém domku je dokonalý jak po vizuální stránce, se kterou si mistr Burton opravdu pohrál, tak i v samotné příběhové linii. Příjemně mě překvapilo, že film obsahuje i větší množství odkazů na jiná filmová díla (například scéna, ve které drží Willy Wonka nůžky nám připomíná Střihorukého Edwarda). Byl jsem fascinován, jak se dokáže snímek věrně držet knižní předlohy, a přitom se od ní na tolik vzdalovat. Do filmu přibyla například postava otce Willyho Wonky, který byl zubař a zakazoval svému synovi cokoli by mu mohlo pokazit jeho zuby, mladý Willy z něj měl strach a myslel si, že jej otec nemá rád... Když už jsme u majitele čokoládovny, rád bych se zmínil o tom, že Johnnyho Deppa bych si jako jeho ztvárnitele nedokázal představit ani v těch nejtemnějších snech, a přitom to je právě on, kdo dodává příběhu tu pravou sílu. Johnny Depp je skvělý herec a postava Williho Wonky mu opravdu sedí, a navíc je přesně taková, jakou ji popisoval Roald Dahl. Karlík a továrna na čokoládu mě dokázal překvapit svou pohádkovou opravdovostí, přesvědčivými černobílými charaktery, ale hlavně díky mistrovské režii, která z tohoto snímku dělá nezapomenutelný film.(8.1.2006)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $206,459,076Tržby Celosvetovo $474,968,763║ Uletené to je a dosť ale skutočné čaro príbehu príde až samým záverom, ostatok je na vážkach znesiteľnosti a zábavnosti, takže len priemer. /videl v kine: 55%/(4.9.2005)

Momentálně není na světě druhý takový člověk s TAKOVOU fantazií, jakou má Tim Burton. Na jeho film bych šla, i kdyby to byl dvouhodinový statický obrázek jeho rodiny. Vizuální pestrost a kouzelnost všech Burtonových filmů je zcela geniální. A když ty filmy natočí se svým alter egem, Johnnym Deppem, není již potřeba více. Sice mi u "Karlíka" maličko vadilo morální ponaučení na závěr, ale to prostě nemohlo nic změnit na tom, že jsem zase nevěděla, kam dřív s očima a Deppova kreace je zas dalším lístkem na oscarový ceremoniál. K tomu všemu jako třešnička na dortu skvělí dětští představitelé. No klobouk dolů, Time !(3.9.2005)

Na Tima Burtona jsem byl připraven. Na vynikajícího sarkastického Wonku taky. Na pohádkovou linii taky. I na tu nepřekonatelnou chuť na čokládu během projekce. Ale to na co jsem připraven nebyl, byli Umpa Lumpové. Jejich dechberoucí písničky katapultují tento film do vod nepřekonatelné zábavy. Všechny ty jejich profese jsou toliko fascinující až moje bránice nestíhá čemu se smát dřív. Film má vcelku pomalý úvod, ale jakmile se hrdinové dostanou do továrny děj dostává na spádu a samozřejmě i na vtipu (taky díky famóznímu Deppovi, jahož Wonka dle mě překonal i svého opilého Sparowa). Burton zde dokazuje že je výtvarník na slovo vzatý. Veškeré kýčovité kulisy a prvky vrhá na plátno s takovou grácií, že to divákovu oku může jenom lahodit. Bohužel v sobě nezapře svoji pohádkovou předlohu a to bohužel i s toliko typickým koncem. Je to právě ta předloha, která mě brání dát plné hodnocení. PS: poprvé a snad naposled mohu říci že dabované písničky se mi líbili více, než v originále.(7.8.2006)

• - Willy Wonka (Johnny Depp) říká Augustovi, když se nahýbá nad čokoládovou řekou, že se jeho řeky nesmí dotknout lidská ruka, ale Umpalumpové v řece mohou dokonce i plavat. Ale když se Mike Telekuk (Jordan Fry) díval na Umpalumpy a zeptal se: „A jsou to vůbec lidi?“, Wonka odpověděl: „Ovšem, že to jsou lidé.“ (holyterry)

• - Texty na štyri z piatich hudobných čísel vo filme boli napísané samotným Roaldom Dahlom. (Raccoon.city)

• - John August si pozrel pôvodnú snímku Willy Wonka a továreň na čokoládu (1971) až po dopísaní scenára. (Raccoon.city)