Reklama

Reklama

Karlík a továrna na čokoládu

  • USA Charlie and the Chocolate Factory (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Karlík Bucket žije se svými rodiči a prarodiči v polorozpadlém domku. Jsou chudí, ale milují se a nedali by jeden na druhého dopustit. Nedaleko se nachází obří továrna na čokoládu, kde kdysi Karlíkův děda pracoval a poznal osobně samotného majitele Willyho Wonku. Karlík, který miluje čokoládu má sen se do továrny jednou podívat, ale to se zdá celkem nemožné až do té doby, kdy Willy Wonka vyhlásí soutěž, jejíž pět dětských vítězů z celého světa bude moct strávit jeden den v továrně. Stačí jen v jedné z čokolád najít zlatý kupon... (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (1 305)

castor 

všechny recenze uživatele

Moje v pořadí již desátá filmová schůzka s osobitým stylem Tima Burtona. A tenhle autorský režisér má jednoznačně kreativity na rozdávání. Karlík je v mnoha ohledech určen spíše dospělým obdivovatelům jeho díla. Vedle klasických symbolů (noční záběry padajícího sněhu, děravá střecha, četné retrospektivy aj.) je Karlík, inspirovaný Dickensem, hlavně pastvou pro oči. Ujetý majitel čokoládového impéria dá o sobě po letech opět znát a pěti dětem dá možnost ochutnat kouzlo jeho království. Čeká nás tak vtipné seznamování s kvartetem spratků (a jejich rodiči jako jejich předobrazy), kteří vyhrají pohádkovou výhru. Úvodních třicet minut o Willy Wonkovi spíše jen slyšíme a pouze dvakrát nám ukáže v krátkosti svoji podobu (v jedné scéně s "edwardovskými" nůžkami) - upřednostňován je nám tak život mladého Karlíka - pátého šťastlivce - žijícího v chudých poměrech (v mých očích nejlépe ilustrovaných utrápeným pohledem Heleny Bonham Carter). Deppův Wonka žije izolován od skutečného světa ve svém čokoládovém paláci, nese si v sobě trauma z dětství, v podobě výchovy přísným otcem-dentistou, je zcela neschopný běžné komunikace, má nepřirozenou barvu tváře, nosí rukavice a podivně střižené vlasy. Jeho práce je hlavně pořádnou alchymií, místy děsivým podobenstvím, stejně jako vizuálně skvostným chrlením nových a nových nápadů. Lahůdkou je již zmiňovaný Johnny Depp, symbol burtonova bizardního světa!! Stejně tak precizní muzikálové (i kterékoliv jiné) výstupy "oompa loompů" pod křídly Elfmannových melodií. I když závěrem začíná být čokoládově dojemný svět poněkud monotónní, přesto tohle rande dopadlo na výtečnou!! ()

maxi6 

všechny recenze uživatele

......Vzrušující procházka snovou zahradou, kde vše do sebe precizně zapadá, příběh vás pohltí a Burton tak jako vždy rozvine a předvede celé své neuvěřitelné, krásné bláznovství. Neskutečné fantasy plné života, barev, hudby. Wonka z roku 1971 za vším silně pokulhává. Pro mě v každém případě film roku 2005..... ()

Reklama

Brouk 

všechny recenze uživatele

Ach jo, Time i ty kujóne... Ty nám holt nedáš pokoj, co??? Hnusná to závislost... ujíždět na Burtonovi... :-)) Karlík je dílo na druhé podání!!!! Poprvé kroutíte hlavou a říkáte si: "Ten Burton se snad zbláznil! Co to je? Na to mám nechat koukat děti? No ani náhodou!!!" Podruhé zjistíte, že si pobrukujete znělku Willy Wonka a mezitím Vám děcka vyskládají z LEGO kostek celou podlahu a hrají si na čoko factory a že to ten Burton myslel vážně... Prásk a jste jeho... Já jo a junioři taky.... a z dětského pokoje je čokoládová továrna, doslova... ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Skvělý film nadupaný k prasknutí skvělými nápady a tou dobře známou Burtonovskou režií. Johnny Depp si to nehorázně dává, předvádí asi 3 miliardy hereckejch výrazů a je snad ještě víc crazy, než Jim Carrey v "Řadě nešťastných příhod" a to už je co říct. Dále musím vyzdvihnout hudbu, protože ta je skvělá. Film sice nemá občas takové tempo jaké by bylo třeba, ale Umpa-Lumpové co čuměj v telce na Kubrickovu "2001 Vesmírnou Odysseu" vám to vynahradí. Jo a ještě je tam skvělá parodie na "Psycho." ()

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

Burton mi definitivně potvrdil, že jako novátorský tvůrce už před lety vyhasnul, a tak se nás aspoň – se střídavými uspěchy – snaží „pouze“ bavit. Tentokrát mu to jakž takž vyšlo. Film je – i díky Deppovi – velmi ulítlý a má pár výborných jednotlivostí (veverky, některá hudební čísla, překvapivé alternace Umpa-Lumpů), takže nakonec přece jen překonává adaptaci ze 70-ých let. Jinak ovšem Burton vytvořil velmi hustou pavučinu odkazů a na osobitou výpověď nebo opravdové emoce prakticky rezignoval. Stejně jako Elfman paroduje ty nejotřepanější pop-rockové styly uplynulých dekád, tak Burton buď zůstává věrný knize nebo se kryje pohodlnými satirickými stereotypy nebo cituje ty nejotřepanější ikonické scény kinematografie, a taky vykrádá sám sebe (zejména STŘIHORUKÉHO EDWARDA). Jeho srdcové plochy (melancholie, sentiment) působí už velmi obnošeně, naštěstí ale nejsou nijak rozsáhlé (a předpokládám ani vážně myšlené), a přednost dostává „silly“ nátěr. Burton na drogách. ()

Galerie (184)

Zajímavosti (82)

  • Nugátová hora, na kterou upozorňuje Willy Wonka (Johnny Depp) ve výtahu, je stejná jako hora Matternhorn, která leží v Alpách mezi Itálií a Švýcarskem. Tato hora je mimo jiné součástí loga firmy Toblerone, která vyrábí tyčinky a jiné výrobky z čokolády. (sQelle)
  • Celosvětová premiéra proběhla 10. července 2005 v Hollywoodu. (Varan)

Související novinky

Chalamet bude Willy Wonka

Chalamet bude Willy Wonka

25.05.2021

Hvězda filmů Dej mi své jméno a Duna Timothée Chalamet získal po předchozích spekulacích hlavní roli v nadcházejícím prequelovém filmu o Willy Wonkovi. Snímek od studia Warner Bros. pojmenovaný… (více)

Willy Wonka se dočká prequelu

Willy Wonka se dočká prequelu

20.01.2021

Studio Warner Bros. oznámilo chystaný prequel Karlíka a továrny na čokoládu jednoduše pojmenovaný Wonka na 17. března roku 2023. Bude se tak jednat o prequel vyprávějící origin postavy Willyho Wonky,… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)

Willy Wonka shání obsazení

Willy Wonka shání obsazení

06.06.2018

Studio Warner Bros. by rádo další miliardový úspěch a jedním z projektů, který by této mety mohl potenciálně dosáhnout, je remake oblíbené muzikálové klasiky Pan Wonka a jeho čokoládovna. Ten se… (více)

Reklama

Reklama