Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Tim Burton je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Na tento film jsem se možná až příliš těšil, ale čekalo mě zklamání. Jistě uznávám naprosto originální nápad, dobré scény i hudbu. Umím si představit, že bych byl z filmu nadšený před nějakými deseti lety, ale teď už je tohle na mě trochu moc. Nuda a trochu blbost. I ty tři hvězdičky jsou možná moc.(26.12.2007)

Dalsi vynikajici film od Burtona. Prislo mi, ze narozdil od Burtonovych ostatnich filmu je tenhle urcen jen pro pobaveni a nema cenu v nem hledat nejaky hlubsi smysl, i kdyz tu jsou nastinene nejake veci jako dulezitost rodiny a ze zlobivy deti budou potrestany. Samotny herci jsou vybrany perfektne, hlavne Karlikova rodinka, kluk Gdoule, Oompa Loompove v dokonalejch obleckach a vynikajici Johnny Depp, kterej vypada jako neco mezi Amelii, Draculou a pedofilem a ma skvely hlasky. Film je predevsim komedie, ale najdeme tu i nejaky ten drsnejsi humor a temnejsi pasaze jak je u Burtona zvykem, i kdyz toho tam neni tolik, protoze to je precejen podle detske knizky. Hodne se mi libila hudba a hlavne pisnicky Oompa Loompu ty fakt nemeli chybu. Ale i ostatni slozky jsou vyborny, kamera, triky, spousta vynikajicich scen, kdy se bud smejete nebo zirate co za uchylnost to Burton vymyslel, proste me nenapada co filmu vytknout. Mozna snad jen to, ze od zacatku do konce nam Burton predklada, jak je Karlik strasne hodnej a nevinnej, misty mi lez na nervy. Cekal jsem, ze mi bude vadit dabing, ale kupodivu me to nijak zvlast nestvalo, i kdyz v originale to musi bejt samozrejme lepsi. Tak po shlednuti originalni verze musim rict, ze jak jsem cekal, byla lepsi, ale tohle je jeden z mala pripadu, kdy i dabing je v porovnani s originalem na velmi slusne urovni. Proste dalsi z Burtonovo vynikajicich filmu.(9.9.2005)

Už se ti někdy stalo, že sis vzal kousek čokolády a ten ti zachutnal natolik, že jsi během následujících pěti minut spořádal celou tabulku a jedl bys dál? Oblízal klidně i ten alobal? Pak se nediv, protože nejsi jediný, komu se to stalo. Stalo se to mně, stalo se to tobě a stalo se to i hrdinům této netradiční fantasy. Čokoláda vyvolává totiž u člověka touhu sníst jí obrovské množství. Nejenom ona a nejenom u člověka. Dozvěděl jsem se, že za to může neuropeptid enkefalin, opioid, který je uložen v mozku a míše, přesněji v zadních míšních rozích a v šedé hmotě mozkové, a to v blízkosti tzv. Silviova kanálku(!). To jsem totiž dosud netušil. V mozku pak generuje příkazy v podobě náhlých impulsů typu "Nacpi se, Johnny" a "Sežer toho víc". Jsem přesvědčen o tom, že neuropeptid vyvolává u všech obratlovců naprosto nekontrolovatelnou touhu po těchto čokoládovitých druzích poživatin. Navíc víme, že neuropeptid nutí podobným způsobem obézní lidi, aby se i jinak přežírali, a drogově závislé, aby si šlehali víc a víc. Takže hrdinové z tohoto filmu nejsou za kašpary, kterým se dostane spravedlivého trestu za jejich nenažranost a hlavně obžerství, jsou to jen oběti vlastních chemických procesů. Takže ve filmu je docela špatně naloženo s šablonami dobra a zla. Monopolista Wonka, ač archetyp úspěšného poctivého podnikatele, by se měl chytit za rypák.(11.10.2012)

Úvod filmu neskutočný, vtiahlo ma to do deja vychutnával som si každú sekundu. Zlomový bod prišiel v okamihu, keď začali "umpalumovia" spievať prvú pesničku... celkovo mi tie pesničky dosť vadili. Taktiež mi vadilo, keď to začalo naberať smer fantasy / sci-fi, ešte veveričky boli zábavné, no inak mi to prišlo trochu prehnané. Koniec sa mi však tiež páčil, bolo to dobre vymyslené a celkovo som s filmom spokojný :)(20.12.2010)

Spolupráca Burton-Depp opäť vyšla na výbornú a táto príjemná rozprávočka krásne spestrila moje zaspávanie. Krásny príbeh, výborný Johnny, túto rolu zvládol bravúrne a opäť dokázal, že vie zahrať čokoľvek! Nádherné hranie sa s farbami, počas celého filmu pútajú prepracované interiéry a záver to všetko len umocní. Super... 80%.(19.4.2006)

• - Když Willy Wonka (Johnny Depp) oznamuje svým zaměstnancům zprávu o zavření továrny, nachází se před ním mikrofon. Během jeho odchodu však již mikrofon vidět není. (Mr.Hudson)

• - Texty na štyri z piatich hudobných čísel vo filme boli napísané samotným Roaldom Dahlom. (Raccoon.city)

• - Když na začátku filmu vyjíždějí náklaďáky s čokoládou do města, je jich pět. Během další scéně, kdy jsou vidět shora, jich je však mnohem více. (Mr.Hudson)