Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

• TeeAge

To ma asi trestá fakt samotný duch filmového sveta, že posledný rok sa pozerám v 95% na silne hodnotené filmy. Predvčerom som zažil úplný šok vzkrze Speed Racera, kde ma ubíjala farebnosť a blbosť. A já nepoučiteľný som si pustil práve tento kus! Ješššiš Maria ako som si mohol vybrať po sebe práve tieto gíčovitosti? No čo už, bolo to ešte stále lepšie, Depp je proste špička, ale Burton ma dajak veľmi nepotešil. Možno nabudúce. (Ajkeď sa priznám, že odteraz sa trochu budem báť...)(9.1.2009)

Spolupráca Burton-Depp opäť vyšla na výbornú a táto príjemná rozprávočka krásne spestrila moje zaspávanie. Krásny príbeh, výborný Johnny, túto rolu zvládol bravúrne a opäť dokázal, že vie zahrať čokoľvek! Nádherné hranie sa s farbami, počas celého filmu pútajú prepracované interiéry a záver to všetko len umocní. Super... 80%.(19.4.2006)

Jeden z dalsich Burtonovych filmov, od ktoreho som mal aj na zaklade traileru pochybnosti o tom, ci sa mi bude pacit, ci nebude naozaj natoceny cisto iba pre deti, zato ma ale jednoducho uniesol do nadherneho Burtonovho detskeho sveta fantazie, pricom som na chvilu zabudol na realitu a proste sa mi velmi pacil. Snad neexistuje dieta, ktoremu by sa tento film nepacil :-)(24.5.2007)

Dívat se na filmy Tima Burtona pro mě znamená navštěvovat domov v alternativním světě. Každý z nich je jako útulný dům s krbem a rodinou archetypálních motivů, postav i postupů, které "dělají" Burtonovu charakteristickou poetiku. Karlík představuje dílo absolutně ponořené do precizní vizuality a typické plasticity fantaskního světa bizarního čokoládového mága Willy Wonky. Neuvěřitelná exploze barev i zvuků je zvládnutá s absolutní bravurou a krom dynamické jízdy po čokoládové řece zbývá jako vždy místo i pro vykreslení postav. Pravda, střední pasáž je snad až moc fixovaná na obraz, ale marná sláva – ohňostroj invence a parádních melodií Danny Elfmanna jsou natolik strhující, že člověk odpustí. Vrcholem je bezesporu parodická citace Kubrickovy Vesmírné odyseje a také to zvláštní napětí mezi laskavě pohádkovým humorem a tušeným ostřím černého humoru, bez kterého si Tima už nelze představit... Jenže Karlík po tom všem vychází neobyčejně harmonicky a všechny domnělé ostré hrany jsou obroušené překrásným finále. Ozdobou Burtonova lahůdkářství je rozhodně Johnny Depp, jehož Wonka balancuje kdesi mezi křehkostí Ichaboda Cranea (Sleepy Hollow) a excentričností kapitána Jacka Sparrowa. Jeho duet s Freddie Higmorem vychází podobně jako v Zemi nezemi nádherně i navzdory mnohem omezenějšímu prostoru. Karlík a továrna na čokoládu možná není po obsahové stránce až tak vzrušující, přesto jeho vizuální stránka, humor, kouzlo a šarm vytvářejí další perlu z dílny podivína Tima.(21.1.2006)

Burton je stále ve formě, prostředí továrny je fantastické a postavy jsou skvělé - ani ne tak slušňák Karlík, ale zbylí čtyři výherci, a samozřejmě Willy Wonka, prvotřídní psychopat. Až na písničky Umpa-Lumpů, které mi přišly poněkud otravné (bohužel jsem viděl jen dabovanou verzi), prvotřídní film pro celou rodinu.(26.8.2005)

• - Scéna, kde Oompa Loompa (Deep Roy) na dračej lodi búcha na bubon a určuje tempo plavby, je odkazom na film Ben-Hur (1959). (Raccoon.city)

• - Pri získavaní záberu zo suda čokolády nebol objektív kamery riadne zaistený, a tak doň spadol a zničil sa. (Raccoon.city)

• - Ponuku na rolu dedka Joa dostali od štúdia aj Gregory Peck a Peter Ustinov, avšak odpovede sa predstavitelia Warner Bros. nedočkali, pretože obaja herci zomreli. (Raccoon.city)