Karlík a továrna na čokoládu

• Austrálie

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie / Austrálie, 2005, 115 min

Zrovna jsme se s mým potomkem shodli, že bychom si takový výlet skleněným výtahem dali taky. Co výlet, ale takový sjezd divoké, čokoládové řeky čechrané čokoládovým vodopádem, který nemá žádná jiná čokoládovna na světě. Jediné, co mi tady silně lezlo na nervy byly ty písničky zpívané pralesním druhem pidičlověka Umpalumpů, kteří vypadali navlas stejně a přestárle. Jinak opravdu skvělá pohádka plná fantazie. Je to druh filmu, který si pokaždé užíváme a pokaždé vzdycháme, jak bychom se tohoto dobrodružství sami chtěli účastnit.(16.11.2015)

Tak poprvé jsem si vychutnala Burtona v kině a odměnou mi byla skvělá pohádkovo - fantasy jízda, která vám nedá chvíli vydechnout, kdy se neuvěřitelně bavíte, smějete a zas máte slzy v očích, obdivujete ty neuvěřitelné nápady, barevnost, dokonalého Johnny Deppa, výborné děti v rolích vítězů Wonkovy soutěže o zlaté kupony a všechny ostatní herce, Elfmanovu hudbu a samotný kouzelný příběh Roalda Dahla. Potěšil i velmi dobře zvládnutý dabing.(7.9.2005)

• ripo

Veľmi som sa premáhal, aby som to nevypol uprostred filmu..... Brrrr .... Prvá štvrtina filmu - pred vstupom do továrne bol vizuálne zaujímavý kus. So samotným vstupom sa na nás valí neskutočné množstvo farieb, podivuhodných kulís, sťa z českej televíznej inscenácie konca osemdesiatych rokov. Nedokonalé triky a zábery ( najmä pri plavbe loďou ) ma začali utvrdzovať v tom, že to bude "silná káva" !!! Vrcholom nevkusu boli samotné psychedelické postavičky Umpa-dumpov a prachsprosté negustiózne pesničky v podaní týchto kreatúr, oblečených v latexových kombinézach, ktoré mi skôr pripadali ako z nejakej nepodarenej nízkoročpotovej argentínskej telenovely. Nemohol som sa ubrániť dojmu, že tvorcovia sa inšpirovali nahrávkami megaúspešných hudobných shitov v podaní modrých animovaných Šmolkov ... Dámy a páni ! Tim Burton je síce Tim Burton, ale kvôli jeho menu a predchádzajúcej ( i následnej ) tvorbe mu nebudem dávať hviezdičky navyše.(29.11.2006)

Neznám starší verzi a neznám ani Dahlovu knihu. A jak to vidím já, znát Burtonovu verzi je vším, co člověk v otázce továren na čokoládu potřebuje ke štěstí:) Vizuální i vypravěčský styl vyšponovaný na nejzazší míru únosnosti, barevný až kýčovitý nápor na smysly, příšerné postavičky dětí (není divu, že se Willymu tak hnusí;)) a zcela a naprosto brutální kompozice Dannyho Elfmana na čele s texty písní a tanečními kreacemi umpalumpů. Plus samozřejmě kýbl vtipů navrch...space odyssey a cvičené veverky ať mluví za všechny. 90% a výborný český dabing a dílo překladatelské v ceně výrobku. Bravo. PS: Jak to ta Helena Bonham Carterová dělá, že čím hůř má vypadat, tím víc jí to sekne?:)(23.12.2006)

Scénář: John August .. Vizuálně i obsahově překrásné a místy dosti vtipné zpracování slavného dětského příběhu. Samozřejmě i s nutným morálním poselstvím, které ale má určitě mnoho do sebe! Zvláště ze začátku dosti dojemná podívaná - po scénách s hledáním a poté rozbalením čokolády s posledním zlatým lístkem mi vážně tekly slzy.. Ovšem jen tam. Až do samotného konce takhle silná a krásná scéna už nebyla. "-Bez své rodiny? -To je bonus!:)" 90%.(1.9.2005)