Karlík a továrna na čokoládu

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2005, 106 min

„Ale ja nechcem mať z dcéry čučoriedku!“ – „Veď z nej nechajte narobiť kompót...“ Fantázii sa medze nekladú alebo znova nastal čas, aby sa stretli rozprávkári Tim Burton a Johnny Depp, dvaja muži, ktorí boli po väčšinu svojho života chlapcami. Vodopády čokolády, burácajúce muzikálové vystúpenia (založia vo vás iskru), Umpa-Lumpovia (Deep Roy!), zubár (Christopher Lee), mama (Helena Bonham Carterová) a ponaučenie o sile rodiny. Zopár ústupkov voči knižnej predlohe (škriatkovia získali hororový nádych, deti nesprevádza jediný dospelý) bolo k veci a Johnny Depp je ako "pán Bonbón" fenomenálny. Nechcem sa rúhať, ale mňa osobne to bavilo oveľa viac, ako (inak pekná a kratučká) Dahlova knižná predloha (vyšla aj v slovenčine s reklamou na Orion priamo na obale!!). Kino Považan 2005(24.10.2005)

Film tak snivý a kouzelný, jako Střihoruký Edward, s tak zajímavým příběhem a poselstvím, jako Velká ryba a tak krásně vizuálně a atmosfericky zvládnutý jako Batman (i když samozřejmě v naprosto odlišném duchu). Všechny charaktery postav ve filmu vystupujících jsou dovedeny do naprostého extrému, ale tyto karikatury nepůsobí směšně ani trapně, ale naopak do příběhu krásně zapadají. Kapitolou samotnou pro sebe je vizuální a hudební stránka. Kulisy jsou ohromně kýčovité a účelné, ale toto má svůj smysl a opět do do filmu patří. A hudba a písničky Dannyho Elfmana jsou úchvatné, kdyby nebyly nazpívány hlasy Umpa-lumpů, mohly by vévodit světovým hitparádám.(25.11.2005)

Je to kouzelné!!! A je to i nádherně barevné, sladké a magické. Atmosféra je až omamná a taky trochu divná, což miluji. Je to fakt zázrak, dívat se na to. Daleko nad fantazii nás všech dohromady. Tim Burton je neskutečný blázen!! A mě se to tááák líbí.(13.5.2011)

Burton je stále ve formě, prostředí továrny je fantastické a postavy jsou skvělé - ani ne tak slušňák Karlík, ale zbylí čtyři výherci, a samozřejmě Willy Wonka, prvotřídní psychopat. Až na písničky Umpa-Lumpů, které mi přišly poněkud otravné (bohužel jsem viděl jen dabovanou verzi), prvotřídní film pro celou rodinu.(26.8.2005)

Tima Burtona jsem nikdy moc nemusel, ale jeho filmy mě obvykle nadprůměrně pobaví. KARLÍK je groteskní vizuální atmosférická žranice prošpikovaná příjemně černým humorem ("VŠECHNO JE TU JEDLÉ, I JÁ. ŘÍKÁ SE TOMU KANIBALISMUS, DĚTI.") a několika vtipnými popkulturními odkazy (2001, Umpa-lumpové imitující různé hudební skupiny), včetně minimálně jedné autocitace (Johnny Depp s nůžkami). Dětští herci jsou výborní a Depp si přidal do své sbírky neodolatelných excentrických postaviček další povedený přírůstek. Postrádal jsem jen trochu víc akce a že se tu při vší té ohromné výpravě a tricích toho moc nezničilo. A ta hudebně-taneční čísla mě taky moc nebrala.(14.12.2005)

• - Postava doktora Wilbura Wonka (Christopher Lee) bola napísaná špeciálne pre film, aby mal Willy Wonka (Johnny Depp) trochu rodinnej histórie. (Raccoon.city)

• - Bohatého pána Salta si chcel zahrať Sam Neill. (Raccoon.city)

• - Tim Burton během natáčení spolupracoval s autorovou manželkou Felicity Dahl, která mu pomáhala již v roce1966 na animovaném fantastickém dobrodružství Jakub a obří broskev, které taktéž vychází z jedné Dahlovy knihy. (Taninaca)