Rio přijíždí do města, aby se po pěti letech strávených ve vězení pomstil bývalému kamarádovi Dadovi, který ho podrazil při jedné bankovní loupeži v Mexiku a poté i s uloupenými penězi utekl. Riův plán ale komplikuje fakt, že Dad se stal zatím šerifem a nehodlá se jen tak nechat zabít. Pomsta nebude tedy jednoduchá. Jedná se o klasickou westernovou zápletku, v níž figurují peníze, zrada a následná pomsta. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Film Křivák, i zde Marlon Brando prokázal své herecké nesporné kvality. Jeho režie na druhou stranu zasouvá snímek pouze do průměru westernového žánru a dobrovolně se vrhá do patetické směsi levného melodramatu, chlapácké drsnosti a pomíjivosti kariérních a životních drah i samotné lidské existence. Košatící se žánrová klišé si našla zalíbení v teatrálně dramatických odmlkách životně závažných okamžiků. Brando zanechává přirozeně vznešenou hereckou stopu a jeho obdivovatelé mohou býti právem nadšení, výraz několika protagonistů naneštěstí působí karikaturně, občas toporně a velmi nevábně v křečovité strojenosti. Film osloví příznivce žánru a fanoušky Marlona, ostatní budou utaháni vlekoucí se leností, rozmáchlou ospalostí velikášských gest a ortodoxně zatvrzelým setrváním v šablonách žánrové zábavy. Hlavní postavou westernového příběhu zrady, pomsty a spravedlnosti je Rio alias The Kid (dobrý Marlon Brando), klasický hrdina, pohybující se na hraně zákona se zarputilou hrdostí a se stále zachovalou jistou hladinou morální cti. Zapadá do škatulky opravdových mužů, je statečný a tělesně zdatný, je charismatický a postupem času se vkrádá do jeho mysli více a více pochybností o zvoleném způsobu života. Za vším lze nalézt ženu, byť na prvním místě je stále mužská hrdost a napravování pocitů nespravedlnosti dle syrových zvyklostí chlapáckých mužů. Druhou stranou dramatického střetu je Dad Longworth (velmi zajímavý Karl Malden), šerif kalifornského městečka Monterey a bývalý Riův nerozlučný kumpán. Touha po spravedlivé odplatě škádlí strach, vyvolává kruté obranné kroky, k tomu se přidá zmatení rozumu, citové vzplanutí, snaha o kompromis, zneužití a uspokojení. Konečný střet je i přes veškerou snahu stejně neodvratný. Výraznou postavou je Bob Emory (zajímavý Ben Johnson), obezřetný desperát, který v každé chvíli sleduje své vlastní zájmy a neváhá je podpořit i zásadně radikálním činem, po kterém již není na výběr. Hlavní ženskou postavou je Louisa (naivní Pina Pellicer), důvěřivá adoptivní Dadova dcera hispánského původu. A nutná romantická linka je v táhlých tazích toporného melodramatu rozechvívána v těžkých tónech přepjatého patosu. Zajímavější ženskou postavou je Louisiina matka a Dadova oddaná manželka Maria Longworth (šarmantní Katy Jurado), hozená bez přípravy do rozpolcené nejednoznačnosti vyhrocené situace. Z dalších rolí: úlisně zákeřný šerifův zástupce Lon Dedrick (Slim Pickens), věrný Riův partner na cestě za spravedlností Chico Modesto (sympatický Larry Duran), Bobova pravá ruka Harvey Johnson (Sam Gilman), rusovlasá animírka (Miriam Colon), mexický kapitán pronásledující skupiny (Rodolfo Acosta), Riův zabitý kumpán Doc (Hank Worden), či tanečnice flamenca Nika (Margarita Cordova). Fanoušci žánru by měli být spokojeni. I když je patrná snaha o komplexní vykreslení rozpolcené duše hrdiny s chybami, utápí se film ve stereotypech a nenabízí nic nového, ani zajímavého, ani strhujícího. Alespoň ta jednoduchost drsného světa opravdových mužů je neměnná a nesmiřitelný boj dobra se zlem své druhové obdivovatele vždy najde. () (méně) (více)

mortak

Skvěle rozehrana zápletka, ve které je Brando ten "dobrý", protože nemění kabáty, a je pořád tím, čím je, slabosskym amoralnim hezounkem, zatímco Malden tím "zlým", pokrytcem a chameleonem, je bohužel brzy zlikvidovana melodramatickou zápletkou o ženě spasitelce. A tak Brando v sosnych postojích posedava u moře a trpí, logika příběhu trpí s ním (proč ho ti bandite poslouchají?). Naštěstí to konec trochu napraví, ale pachuť ze zmarene příležitosti zůstává. ()

eye candy

One-Eyed Jacks je vlastně příběh Billyho Kida situovaný do Mexického města Monterey kam Brando alias Rio přijíždí aby se pomstil Dad Longworthovi - kamarádovi který ho při jedné bankovní loupeži podrazil. Riův plán má jen dva nepatrné háčky. První, že Dad se stal zatím šerifem a druhý, že se neplánuje nechat zastřelit. Bohužel ani fakt, že je Brando mým oblíbencem nemění nic na tom, že se jedná jen a pouze o průměrnou kovbojku s celou řadou směšně najivních postaviček a zbytečně dlouhou stopáží. Karl Malden, je zde ale výbornej a Branda tentokrát strčil do kapsy. ()

hans500

Rozhodně nadprůměrný western. Jediný film režírovaný legendou, samotným Marlonem Brandem. Brando sice není zrovna Kubrick (který měl režírovat původně), ale zde odvedl velmi dobrou práci. A herecky se opět předvedl dokonale, jeho výkonu, jako tradičně, nelze nic vytknout. A svou roli si užil i Karl Malden. Ne zrovna nejoriginálnější příběh, ale to zde vůbec nevadí. Hutná atmosféra a pomalé tempo filmu jedině prospívají. Oscarová nominace za kameru je zasloužená. ()

LeoH

Ale to se podívejme, Brandovi režie vážně docela šla. A i když měl pocit, že mu studio sestřihem z pěti hodin do dvou a čtvrt zplacatělo charaktery postav, pořád je jejich zamýšlená morální ambivalence, naznačená v originálním názvu („one-eyed jacks“, pikový a srdcový kluk, ukazují na kartách jen jednu tvář a druhou skrývají), znatelná a na tu dobu osvěžující podobně jako přímořské scenérie nebo orchestrální muzika postavená na žestích, takže působí víc jako z Hitchcocka než jako z westernu. — Na DVD z LK mimochodem není ořez, ale open matte verze – víc obrazu nahoře a dole, ne míň vlevo a vpravo, i když na levé straně v tomhle případě přece jen kousek chybí. Barvy jsou ovšem opravdu pekelné, z Technicoloru zbylo cosi, co vypadá jako ručně kolorovaný ČB film, takže atmosféra notně posunutá. ()

senor

Solidní westernové drama s výborným Brandem a Maldenem a pro western s nezvyklým zasazením do pobřežní krajiny slunné Kalifornie. ()

JohnSmith

Kdyby režisér Brando ubral dobrých 40 minut, udělal by lépe. Evidentně chtěl,aby na jeho film chodily i ženy/dívky,proto tolik romantiky a dlouhého tlachání. Vlastně krom dvou scén je to naprostá nuda. ()

ArdathBay

Celý Don Corleone a to ani nemusel mít nic v ústech. Charisma z něj jen teče a ženy rovněž. Radost pohledět. Malden si též svoji vychutnává. Výsledkem je skvělý western, který rozhodně patří mezi ty nezapomenutelné. Otázkou je o kolik by ho pozvedl božan Stanley Kubrick. ()

Han22

Marlon Brando v tradičním příběhu o pomstě - dvojice bankovních lupičů prchá po loupeži, jeden jede pro koně, ale nevrátí se, druhý je chycen a pět let v kriminále čeká až ho bude moc zabít. Líbil se mi začátek, líbil se mi konec a líbila se mi postava "záporáka" ve skvělém podání Maldena, který po 5 letech chce žít normální život a návrat kumpána se mu nehodí do krámu. Bohužel film má skoro 2,5 hodiny a prostředek je šílená nuda - romantika jak z telenovely podpořená mexickým prostředím a ošklivou a nehrající seňoritou. Flákání se na pláži, popíjení s kumpány, tančení, spousta zbytečných lží (proč ho prostě nezabil rovnou?) A kupodivu dost špatný Brando. To jeho huhňání s kamennou tváří a nulovými emocemi sleduju už v druhém filmu a je všechno jen ne solidní herectví. Spíše mi to připomělo osmdesátkové pokusy o hraní Arnolda Schwarzeneggera. Shovívavé 3* protože jsem sledoval teď jiné věci a naladit se na retro vlnu chvíli trvá a moje hodnocení tím může být ovlivněno. ()

LEATHERFAC

V podstatě průměrný western, místy až nudný. Nemám rád westerny odehrávající se v Mexiku. Ale mám rád Marlona a od chvíle, kdy se na plátně objeví smyslná mexická Audrey Hepburn (a to mě ta pravá nikdy moc nebavila), je film mnohem více, než jen pouhý western. Nelze si ji nezamilovat. Škoda, že toho nestihla uhrát víc. Oproti tomu Marlon se tu chová buď jako hroznej hajzl, nebo hroznej pitomec. První poloha mu svědčí, ta druhá už méně... ()

Artmovie

Nadprůměrný western s perfektním Brandonem. Pěkný snímek a navzdory své délky vůbec nenudí. Hlavní indicie jsou: Pomsta, láska, nečestnost. Prostě je to jedna velká westernovská jednohubka... ()

Rozjimatel

[2,5*]     "My mother gave me this ring just before she died. It'd mean a lot to me, señora, if you'd wear it for me."     Melodramatický western s banálne klasickou zápletkou, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Tento žáner je americkým národným pokladom, takže to by nemohol byť Marlon Brando, americká ikona, aby sa na ňom nejakým spôsobom nepodieľal. Príbeh sa odohráva v malebných scenériách, často s krásnym morským pobrežím na pozadí, občas je pozadie až doslova maľované. Okrem obvyklých westernových záležitostí tu prebieha aj hrozne naivná romanca so škaredou babou s hrubým hlasom (Pina Pellicer, údajne „mexická Audrey Hepburn“(!)), ktorá z filmu za tónov presladenej dramaticko-dojimavej hudby robí miestami až telenovelu. Marlon Brando, hoci nehraje zle, mi pripadá skôr ako pozér, než ako herec (aj sám vyhlasoval, že ho herectvo veľmi nebaví) - vždy a za každých okolností hustý, či už výrazom tváre a či spôsobom reči. Ani Karl Malden nie je herecky zlý (lepší ako Brando), akurát mi je záhadou, ako sa dokázal s takým strašným nosiskom (alebo skôr uhorkou namiesto nosa) presadiť v Hollywoode. Dosť mi prekážalo, ako hrozne v tomto filme postavy mumlú (aj tí mexikánci rozprávajú čistejšie ako Američania), pričom kráľom je Marlon Brando, ktorý akoby mal rečovú vadu. Aby som iba nekritizoval, páčila sa nejednoznačnosť dvoch hlavných postáv a tiež niekoľko silných scén (najviac ten zvrat v správaní šerifa a následná bezútešnosť Riovej situácie). Film je inak neopodstatnene naťahovaný a už vôbec si neviem predstaviť to utrpenie sledovať ho v pôvodnej 5-hodinovej dĺžke.     "You think that to kill him will make you a man?" ()

Klajnik odpad!

Dvou a půl hodinová melodramatická sračka, která dnes už nemá šanci zaujmout, protože film netáhne linka zrady (zůčtování mezi protagonistou a mužem, který ho na začátku zradil, je naprosto nepamětihodné) ani romantická linka (ta je schématická a pro příběh naprosto zbytečná). Celé je to scénáristicky plytké, umělé, nudné a dialogy zní samozřejmě strojeně. Nejpřekvapivější však je otřesný herecký projev Marlona Branda, kterého jsem dosud považoval za herecký kalibr (nutno ale uznat, že valnou většinu filmů, v nichž hrál, jsem dosud neviděl). Spíše než jako herectví mi to přišlo jako póza - Brandův protagonista zachovává klid a na tváři se mu za všech okolností zračí švihácký úsměv. Vypadá příliš uhlazeně na to, že jeho postava posledních 5 let strávila jako trestanec kopáním v dole. Ten málomluvný kovboj, jehož pár slov by mělo mít o to silnější dopad, však nefunguje i proto, že Brando po celou dobu mumlá, což je, zdá se mi, takovým jeho zvykem, ale v této roli jsem mu to zcela nežral a působil na mě debílek. Film mi tu postavu vůbec neprodal, ačkoliv by to na ní mělo velmi stát. Nepřišla mi charismatická, ani příliš schopná. Nejspíš proto film propadl navzdory tomu, jakou byl Brando hvězdou. ____Nevím, jaká mohla být ta původní 4,5h verze, z níž je vysekán tento cut. Teoreticky mohla být plnější, tematicky bohatší, propracovanější a tedy i emocionálně funkčnější. Na druhou stranu - ani v této 2,5h verzi jsem neviděl nic, co by mě zaujalo, takže se obávám, že ty 2h navíc by výsledek učinili ještě neúnosnější. ()

strikeman

Dlouhá stopáž? Mně osobně bylo líto, že tento film skončil tak brzo. Na Marlonův herecký koncert bych se klidně vydržel koukat o hodinu déle. Tuctová zápletka? Jistě - v kontextu toho, co všechno bylo dodnes natočeno ano - ale je třeba si uvědomit, že tento western vznikl v roce 1961 - takže když jej srovnám například s některými naivními superklišoidními megasračkami s Johnem Waynem, nemohu dáti méně než 9 z 10. ()

kkarx

Z toho mám rozpačité dojmy, ačkoliv Brando celkem udrží pozornost, chybí celkový koncept. Do určitého momentu bych dal i pět hvězd, pak se ale děj stává strašně rozvláčným. Z těch stočtyřiceti minut by se dalo udělat hned několik verzí filmu, jedna akční, jiná psychologická, další romantická. Dokonce by šlo střihem měnit i vyznění jednotlivých charakterů. Bez problémů by bylo možné zkrátit film až o hodinu. V podobě, v jaké je, se zdá, že toho je příliš moc a zároveň i příliš málo. ()

Joski

Ako western nič extra - klasický príbeh,. Na druje strane nachadzajú sa tu originálne prvky: prostredie pri mori, hlavná postava nie je frajer-hrdina, prostredie neposôbí konkrétne - ani USA ani Mexiko. Marlon Brando ako zvyčajne vie podať svoje postavy veľmi dramaticky a s prehľadom. Priznám sa, že najviac ma zaujala jeho "láska", ktorú hrala mladá mexičanka Pina Pellicer. Tak svojský a nenápadne silný ženský charakter som ešte vo filme nevidel. Celkový dojem je kvalitný nadpriemer až na samotnú kvalitu snímku, ktorú som sledoval z DVD zakúpeného v Levných knihách. Na rozdiel od filmu disk v tomto vydaní neodporúčam! 75% ()

Bigfuckman

Nejsou lidé jenom černobílý. Právě Marlon Brando v roli lupiče se tu vybarvuje od té největší čené až skoro po idylickou bílou. A jeho parťák, později šerif s ním perfektně kontrastuje. Parádní poctivej western! ()

cinema_cz

Western opřený o oidipovskou dějovou linku z průměru nevyjímá jen nezvyklé prostředí kalifornského pobřeží, inovativní práce s kamerou a "šokující" násilné scény, ale i ambiciózní délka. 60 % (Ci 02/2008) ()

Chladek

Přemýšlím, zda-li je tohle antiwestern, ale zřejmě nikoliv. Film má klasickou westernovou zápletku, ale přesto jsou tady prvky které nás z typického žánru vytrhnou. Především je to Brandova hravost s malými detaily, jako Mona Lisa na stěně v saloonu, nebo oslovování Ria/Chica/Kida Romeo (kvůli milostné aféře). Také nás z typického západu může vytrhnout v duhé půlce stále přítomný příboj moře, před nímž vypadá Brando jako milovník z romantického filmu než pistolník z westernu. Na film se ale dívá dobře, je napínavý, dobrodružný, možná až trochu moc romanticky založený, ale tak,....Marlon... ()