Důkaz

Catherine je sedmadvacetiletá žena, která je oddaná svému otci Robertovi, geniálnímu a proslulému matematikovi. Zatímco se Robertova obratnost ve světě čísel stále jeví jako neotřesitelná, jeho kontakt s realitou se pomalu vytrácí. Když Robert propadne šílenství, Catherine začne přemýšlet o tom, zda mohla po tátovi zdědit duševní chorobu společně s jeho mimořádným matematickým talentem. Po Robertově smrti se na Catherine obrátí Hal, otcův nadaný, ale příliš horlivý student, který chce nahlédnout do poznámek zesnulého muže v naději, že objeví jeho poslední významný počin. Zatímco Catherine se zdráhá ponořit hluboko do otcovy práce v obavách, že by tam mohla vyčíst něco o své vlastní budoucnosti, Halovi k tomu dá svolení. Odhalení matematického důkazu potenciálně historických rozměrů, který se skrývá v jednom z poznámkových bloků, vyvolá vlny šoku, a to v nejednom slova smyslu. (HBO Europe)

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +dobré herecké výkony, dramatické scény, dialogy, hudba -čekal jsem víc, hlavně lepší finále/// Spoiler: Důkaz mě naprosto odrovnal dvěma scénama, hlavně pětiminutový rozhovor završený slovy "To já jsem ho napsala" Konec spoileru. To jsem prostě čuměl jak to tele na vrata jaký to na mě mělo dopad. Jenže zhruba od poloviny jsem se v tom začal ztrácet. Časté prolínaní s tím co bylo mě to moc neosvětlilo a pozdější dokazování důkazu jsem si představoval jinak. Velkolepěji. Takže po této stránce jsem od filmu čekal víc. Pokud bych ho však měl brát jako rodinné drama, tak je to na 4*, jenže nejsem si jist, jestli to tak tvůrci zamýšleli. Každopádně Důkaz ve mě ještě dlouho zůstane jako silný filmový zážitek./// Celkem 65%/// ()

Aidan

Génius je můj oblíbený filmový hrdina. Léčím si na něm své mindráky a procvičuji závist. Nejraději mám Amadea, neboť má po svém boku Salieriho a s ním i truchlý svět těch, kdo jsou jen "velmi nadaní" a chtějí víc. Na druhém místě je sympaťák Will Hunting. Trojka je Catherine z Důkazu - patřičně složitá, patřičně excentrická, balancující na hranici vyšinutosti a rozhodně ne prvoplánově sympatická. Hollywoodsky nakýčlou Čistou duši nechává s bramborovou medailí za sebou. ()

k212

Hodinka a půl ve společnosti tohoto matematicko-psychologického filmu rozhodně nemůže uškodit, je to komorní drama o čtyřech lidech a jejich spřízněnosti - profesní a osobní, také o velmi nepatrné hranici mezi šílenstvím a normálností. Což je v podstatě v Důkazu tou největší otázkou předloženou, nicméně nezodpovězenou. Herecké výkony jsou opravdu obdivuhodné a nejen bezchybné postavy Catherine a otce v podání Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkinse, ale rovněž Hal Jakea Gyllenhalla a pragmatická sestra Hope Davisové. Jemný a bolestný koncert dvou excentrických, dvou relativně normálních postav, je umocňován citlivou hudbou a přesnou režií. Co víc chtít od takového filmu? Snad onen důkaz? Těžko říct. ()

kingik

Slátanina. Bohapustý výplod, který jsem nepochopil. Paltrow je ve skutečnosti afektovaná, jak její postava, takže to ani moc nemusela hrát. Nebavil jsem se, nudil jsem se. To je nejhorší, co se může u sledování filmu stát. 40% ()

Snorlax

Mám pocit, že tohle nemohlo fungovat ani na divadelních prknech, jako film je to absolutně bezzubé. Vše je zcela povrchní, aby bylo jasné, že téměř všichni zúčastnění jsou matematičtí géniové, v pravidelných intervalech skloňují slovo "prvočíslo." Těžko říci, zda mělo jít o romantický film, o drama dvou sester, nebo boj hlavní hrdinky o zachování vlastního duševního zdraví, nic není dotaženo, celý film je malátným popisem určitého časového úseku života několika lidí. ()

Aknah

Na to, že je tu furt omýlané jedno téma, tak je to působivé drama a gwyneth tu předvádí doslova hereckej koncert plný emocí. Sice je to spíš pořád v jedný rovině, ale je to udělaný tak, že to působí věrohodně a opravdově. Taky je fakt, že ty rozhovory jsou furt dokola, ale za herce a nápad dávám slušné 4 hvězdy. ()

Šakal

Páni akademici a valná většina měla (má) celkem jasno. and the winner is.... Beautiful mind. Já říkám, Madennův snímek je lepší a vyzrálejší. Chcete důkaz? Vezmeme to hezky popořádku. Tady se neútočí na divákovi city ( tak jak to má např. Ron Howard v oblibě a občas to přepískne, což ve výsledku snímek sráží). Tady se ani nepodbízí, žádná prvoplánová podívaná se nekoná. Proof je mnohem komornější, méně senzacechtivý.... ve výsledku tak mnohem uvěřitelnější. Hlavním důvodem (vyjma citlivé, volně plynoucí režie) budiž herecké výkony. Překvapivě to není sir Anthony Hopkins, ani Jake Gyllenhaal, ale přirozená, nenucená a tím pádem naprosto přesvědčivá Gwyneth Paltrow, která nenechává nikoho na pochybách, že je to právě ONA, která táhne tento snímek krůček po krůčku k poměrně očekávanému konci, který je mi ale ve výsledku mnohem bližší, než kdyby se tvůrci snažili o nějaký „šokující zvrat“. Tento snímek člověku uběhne před očima (jako když se vám při pádu promítne bleskově celý život) a na jeho konci budete mít ten blažený úsměv na rtech z dobře odvedené práce, pro jehož plné pochopení a zejména vychutnání si nemusíte být nutně milovníky popsaných plachet hemžících se integrály, derivacemi a limit blížících se k nekonečnu. To myslím hovoří za vše. 89,9% ()

Anderton

To vám hollywoodsky scenárista raz napíše kvalitný komorný scenár, ktorý sa zfilmuje. Vy si ho pozriete v kine a začnete pochybovať, ako to, že v sterilnom prostredí Hollywoodu niekomu takýto nekomerčný výtvor niekto natočil. Týždeň to analyzujete s odborníkmi. Dospejete k názoru, že scenár skutočne napísal daný scenárista v továrne na sny. Lenže ten sa na vás urazí, pretože ste mu neverili, a chceli ste od neho dôkaz. Aj keď je najdôležitejšia matematika hollywoodu prepočty rozpočtov a tržieb, Madden podáva dôkaz, že sa tu dajú natočiť veľmi kvalitné osobné snímky. ()

boshke

Po Donniem Darkovi v poslední době druhé drama s Jakem Gyllenhaalem. A vítězně z tohoto "souboje" vychází Důkaz. Nemá sice tak hutnou, temnou atmosféru jako Donnie, alespoň jsem ho však pobral. O emočně vypjaté scény tu není nouze, ač jsou relativně často prokládány vatou, zejména flashbacky (jsem proti anglicismům, ale vhodný ekvivalent mne nenapadá). Líbilo se mi ústřední trio, Hopkins moc prostoru nemá, a tak jen paběrkuje... 80% ()

leila22

Okolo tohto fimu som nejaký ten čas už krúžila - pozrieť/nepozrieť. Lákal ma scenár, Hopkins a Gyllenhaal. Odrádzala ma hlavná postava v podaní Gwyneth Paltrow, ktorú mám bohužiaľ zafixovanú v podobe letušky 1.triedy a ďalších podobných rolí, ktorými ma nijakým spôsobom nepresvedčila o svojom hereckom nadaní. Po vzhliadnutí tohto filmu, ktorý ma podotýkam pohltil už po pár minútach, môžem len skonštatovať, že Hopkins a Gyllenhaal ma nesklamali, no Gwyneth ma nadchla a zaskočila dokonalým zvládnutím svojej postavy. Zaujímavá téma, pár pekných zvratov, napätie a veľmi príjemný filmový zážitok :) ()

nascendi

Pred pár dňami som u filmu Navštívte raj napísal, že ide o nezaujímavo spracovanú zaujímavú tému. Film Dôkaz považujem za opačný prípad. Masová obľuba matematiky, najmä tej vyššej, nehrozí a preto sa scenárista s hercami museli veľmi snažiť, aby zaujali. Pomohlo im aj to, že matematika príbeh, psychické a vzťahové problémy aktérov iba rámcovala. Gwyneth Paltrow sa svojej úlohy zhostila výborne, u sira Hopkinsa sa iné ani nedá očakávať. Gyllenhaalov Hal na mňa pôsobil neprirodzene, Catherinina sestra naopak prirodzene odpudzujúco. Nenudil som sa, nič ma osobitne nenadchlo, takže obligátne tri hviezdičky. ()

Slarque

Když mi řeknete jednou větou, o čem ten film je, bude mi to připadat zajímavější než konečný výsledek. Bohužel. Mně ten scénář pořád přišel příliš divadelní a ani flashbacková režie to nedokázala zakrýt. Naštěstí tu aspoň zbyla čtveřice výborných herců a hereček, jejichž výkony nehodlám zpochybňovat. A pouhý fakt, že z těch čtyř mi připadal nejméně zajímavý Anthony Hopkins, svědčí o tom, že laťka byla nastavena hodně vysoko. ()

LoLaa

Miluju filmy, při kterých vydržím napjata až do konce. A tím Důkaz bezesporu je. Nebo není? Tak tedy zkuste dokázat opak... ;) + můj oblíbenec Jake, výborný Anthony a okouzlující Gwyneth! ()

eLeR

Matematika mi nikdy dobre nešla, takže všetko toto okolo nej ma vždy fascinuje + výborní herci = kvalitný film. ()

klerik

Veľmi zaujímavé. Herecky skvelé, ale napísané je to geniálne. Dokonalá práca s postavami a samotnou témou dôkazu. Film, ktorý si napriek svojej nenápadnosti určite zapamätáte... ()

jojinecko

Gyllenhaalla aj Hopkinsa mám veľmi rád a považujem ich za skvelých hercov...Ale Proof je pre mňa obrovským sklamaním, ako však vidím ostatné hodnotenia, nie je nás veľa, čo zmýšlame rovnako:)...Tu je moja alternatíva hodnotenia- nezvládnutá dráma, psychológia postáv a dialógy sú plytké, povrchné a celé mi to prišlo tak hrozne "americky" umelé až hrôza. Ak chcete vidieť naozaj dobrú a kvalitnú drámu s matematickým pozadím o tom, že hranica medzi genialitou a šialenstvom je veľmi tenká, pozrite si Pí! Aj keď niektoré "perly" z tohto filmu sú hodné zapamätania: "Keď rodičia a deti trávia spolu viac času, začne sa ich písmo na seba viac podobať":))))...Tento filmík som pozeral za ideálnych podmienok v pohodovej a príjemnej atmosfére a už dlho sa nestalo, že by som bol po skončení produkcie taký otrávený!!! Ble... ()

honajz

Ačkoliv v tom hrají mí oblíbení herci, to dojení dojetí mi opravdu hodně vadilo, a jisté nelogičnosti taky. ()

Janek

Prkna skřípají jen co je pravda....pravda i je, že bych raději zašel na divadelní hru, než do kina na hraný film...tady to ale zachraňují herecké výkony - ty jsou pozoruhodné, film je pomalý, ale má určité tempo, které vás chytí (teda mě alespoň ano), takže těšil jsem se v celku oprávněně - kvalitní filmařina, která má sice pár hluchých míst, ale nicméně i tak poslouží jako kvalitní a koukavé drama... ()

18.01.2006

14.12.2005