Trio z Belleville

• Francie Les Triplettes de Belleville (více)

Šampion je osamělý chlapec, kterého adoptovala jeho babička, madan Souza. Ta se postará o to, aby vnuk našel věrného kamaráda v psovi Brunovi a aby našel životní zálibu v jízdě na kole. Pod babiččiným vedením se ze Šampiona stane favorit slavného cyklistického závodu Tour de France. Během závodu, vysoko v horách, je však Šampion spolu se dvěma dalšími kolegy unesen francouzskou mafií. Madam Souza s Brunem se rozhodnou ho zachránit. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Madsbender

Rozprávka? Dráma zo života, okorenená o slávny cyklistický závod a motív staroby? Podobenstvo o vzostupe a páde, ceste za úspechom a zašlej sláve zo symbolicky rastúcim Parížom a zástavbou, ktorá neberie konca a škrtí obyvateľov predmestí? Viacvrstevnatá satira modernej (nielen) francúzskej spoločnosti? Muzikál, resp. hudobný film? Pravoverná gangsterka? Číra cinefília, ktorá cituje a odkazuje, kde sa dá? Alebo snáď všetko dohromady? Odpoviem za vás - posledná možnosť je tá správna. Rozplývanie sa nad Chometovým umením skĺbiť neskĺbiteľné a vytvoriť tak dômyselne komplexný vzorec pokrivenej reflexie reality, to už urobili iní. Mne len zostáva povedať, že sa moje chorobné chronické pritakanie s týmto šibalským kúskom s pompou vracia na scénu. Nebudem to už predlžovať. 100% ()

Ruut

Opravdu mimořádné nápady a nevšední pojetí postav. Tady bych dal 5 hvězdiček. Bohužel samotný příběh moc velkou sílu neměl a hodněkrát jsem se přistihl že přěmýšlim o něčem uplně jiném než abych sledoval děj na obrazovce. Tohle něco mezi 2-3 hvězdičkami. Jako celek i díky zdařilému provedení DVD hodnotím slabšími 4 hvězdičkami ()

HAL

Ze všech filmů nejvíce, právě tento bych nejraději označil přívěskem "evropský Miyazaki". Ne tak infantilní, ale stejně hravým způsobem bizarní. Škoda jen v druhé půli nepříliš vyvedeného tempa, kdy některé dílčí části příběhu zabírají zbytečně moc prostoru na úkor jiných, najmě samotnému vyvrcholení. Přesto, vynikající. 8/10 ()

Aidan

Po výtvarné stránce slast, jíž se ani Pixar se vší svou digitální parádou nemůže rovnat, avšak příběh je divný (lepší by bylo užít anglického slůvka "weird"). Lidé jsou tu jen směšnými karikaturami , k nímž není snadno najít vztah. A také humor je natolik zvláštní, že jsem spíš kroutil hlavou, než abych se smál. Když už jsem se zasmál, byl to hořký smích. Výsledek je značně depresivní, ale bez čitelného poselství. Nemám potřebu přivozovat si samoúčelně sklíčenost, byť krásně animovanou. ()

MIMIC

Je ca. 21.00. Celkom podľa pravidiel surrealistickej "objektívnej náhody" náhodne zapadám po čerstvom zhliadnutí Tria z Belleville do istého slovenského baru zvaného príznačne Belleville - pardón - Manhattan. V jeho výklade ma víta socha Slobody (hoci nie taká obézna ako tá vo filme) a poltucet ca. 40 cm vysokých epoxidových jazzových hudobníkov. Hm... Vo filme sa muzicíruje prostredníctvom extrémne originálnych hudobných nástrojov, masáž tela je prevádzaná psychopatologickými technikami. Babička Souza (vďaka ktorej je Trio z Belleville geriatrickou obdobou Alice v krajine zázrakov) zďeľuje emocionálne hnutia píšťalkou, pri výbere obuvi uprednostňuje silne psychedelický štýl a z času načas produkuje dadaistické výtvarné diela s utilitárnym upotrebením (bicyklové koleso na Eiffelovej veži). Pes Bruno trpí chronickým stresom a následnými nočnými morami v najklasickejšom štýle talianskej metafyzickej maľby. Zdivočelá Chometova fantázia sa ako u Miyazakiho explozívne rozpína ďalej a jej triumfom je mnohovrstvová metafora v podobe premietacieho plátna rútiaceho sa ulicami. Trio z Belleville je ozajstný skvost, ktorý nestavia na príbehu, ale na dianí ako takom, v ktorom je literárnosť a naratívnosť vytlačená v prospech sledu obrazov nabitom dynamikou emócií. Mafiánska zápletka je len zámienkou na rozohranie nostalgických a melancholických nálad s mierne depresívnym podtónom. Spôsob, akým Chomet dojemne a láskyplne mýtizuje, mytologizuje (tri jazzové veteránky revokujú v privátnej sfére čarodejnice zo Súboja titanov) a démonizuje New York je paralyzujúco odzbrojujúci. A o čom že to má všetko vlastne byť? Ak má nejaký film také jedinečné poetické kvality, ja jednoducho po zmysle nepátram. Asi kvôli presvedčeniu, že poézia je tým najväčším zmyslom skutočného umeleckého diela. Trio nepotrebuje žiadne 3D k tomu, aby pôsobilo "plasticky". V tejto súvislosti ma zaujíma názor šéfov štúdia Disney na budúcnosť 2D. ()

Legas

Mám rád Nema, ale Trio z Belleville by si Oscara zasloužilo více. Nadhled, smysl pro absurdní fantazii, psí humor, bláznivou animaci, filmovou parodii... a swing... ()

Anderton

Tak toto je jedna z mála výnimiek, keď ma pri animáku zaujal viac scenár ako animácia. Práve ona môže za relatívne nízke hodnotenie, pretože ma skôr rušila. Predovšetkým zobrazenie veľkomesta. Aj keď pre odporcov hyperrealistických amerických animácií je práve toto to pravé... No a Pixar to má s tou dokonalou animáciou rovnako ako so scenármi. Možno bude problém aj v tom, že nie som priaznivec cyklistiky a nemám ani bicykel. ()

Vodnářka

Krásné animace, zvlášť ve scénách, kdy se propojují s živým obrazem, ale děj na tohle až příliš spoléhá a mě osobně teda vůbec nezaujmul. ()

Frajer42

Převelice francouzské a převelice nápadité, originální a především divné. Veliký vybroušený originál opravdu každým coulem. Ať už je řeč o vývoji příběhu, nebo velmi zajímavé animaci. Kdo je vášnivým milovníkem kuriozit a neprobádaných tvůrčích filmových cest, ten by mohl pociťovat určité šimrání v místech, která se ve slušné společnosti nosí zahalená. Moje hodnocení je úměrné faktu, že jakkoli byl film netradiční, tak to nebyl můj šálek kávy a až do konce jsem si v něm nedovedl najít zalíbení. Celou stopáž jsem žasl nad originálností motivů a divnosti celého díla, než že bych jej jakkoli obdivoval. Proto "jen" 3 kousky pro Trio Z Belleville. ()

swamp

Naprosto epesní animák, který se zcela vymyká těm ostatním. Je prostě jiný - a to sakra dobře jiný. Výborná hudba, krásné prostředí, divoká představivost - Sylvain Chomet. To je Les Triplettes de Belleville. ()

Němi

Stává se vyjímečně, aby se mi ve filmu líbilo opravdu všechno. VŠECHNO. Trio z Belleville je jedna z těch vyjímek. Jednoduchý, ale sympatický příběh, nádherná animace, idealizovaná atmosféra staré Francie, hudba... Beze slov plynoucí příběh nenudí i díky neustálé přítomnosti nepřeberného množství drobných geniálních nápadů, každá z postav je roztomilá karikatura vhodná k okamžitému zamilování (pes neustále štěkající na všudypřítomný vlak a jeho černobílé sny), celé to uteče způsobem, že ještě dlouho budete koukat na obrazovku i po skončení filmu. Sylvain Chomet je génius, který natáčí filmy (krátkometrážní Stará dáma a holubi) stvořené jak přímo pro mě. Přesně takhle si to představuji, to jsou místa, v kterých bych chtěl žít. ()

Slarque

Velice vydařená animovaná pecka někde mezi jazzovou improvizací a němou groteskou. Spousta gagů je opravdu neuvěřitelná a o animaci, která už je za hranicemi běžné karikatury, to platí také. Gurmánská lahůdka. ()

Tomco

Skutočne krásny projekt. Nielen po vizuálnej, ale hlavne po príbehovej stránke. Vtipné, nápadité. V jednoduchosti je krása. ()

Willy Kufalt

Nejvíc jsem si na Triu z Belleville užil prvních a posledních 15 minut filmu: spočátku mi totiž nějakou dobu ke spokojenosti stačila obdivuhodná forma s velmi milou animací a množstvím stejně milých nápadů a směrem k závěru se tu konečně rozjel dost napínavý děj (včetně akce, která tu oproti moderním americkým animákům na mě nepůsobila vůbec trapně). Od počátku představení s cyklisty a mafiány v sále mě film znovu plně pohltil a po skončení jsem také musel uznat, že Sylvain Chomet měl celý obsah a koncept dost dobře promyšlený, včetně rámcující scény u televize i řady postav a opakujících se motivů. Vše vygraduje, má důstojné završení, skvělá je i hudba (včetně vystoupení neotřelého hudebního tria), ale přesto si nemohu pomoct, během filmu jsem se občas i nudil a vzhledem k často jen minimálnímu „příběhu“ pro mě skvělá formální stránka se sérií nápadů a několika odkazů celovečerní stopáž plně neutáhla. S mnohem kratší stopáži nebo s mnohem výraznější dějovou linkou by to mohl být fakt skvělý zážitek z „jiného“ současného animovaného filmu. Tak zbyl v mých očích zase spíš jen pozoruhodný a originální experiment... [70%] ()

dopitak

Zajímavý způsob, jak si nachytat žáby k večeři anebo opravit defekt za pomocí domácího (kulatého) mazlíčka. Tenhle film si bere na paškál všemožná gesta a klišé (plazící se číšník u mafiánského stolu, totálně neschopní pistolníci, mafiáni znázornění jako "hrany" a spousta dalších), působí na naše pocity bez zbytečných slov. Je to moc dobrá animovaná detektivka, kde si musíte hodně domýšlet a málo přemýšlet. Zvuk je na Oskara, moc se mi líbil také střih a práce s kamerou (výběr úhlů pro snímání), rovněž tak animace - především pohyby babičky a psa neměly chybu (a taky jak pořád štěkal na vlaky), v neposlední řadě i písničky. Velmi příjemné překvapení. ()

bassator

Už jen za skvělý (převratný) způsob animace by si film zasloužil taková hodnocení a když se k tomu přidal i zajímavý příběh... - kino Vesmír - Náchod - 90% ()

Chrustyn

Hodně, opravdu hodně podivný animák, který pod jednoduchým příběhem rozehrává smršť podivných a skoro až nepochopitlených výjevů. Množství dialogů je srovnatelné s "Krtečkem", takže si asi 98% filmu vystačí jen s obrazovým vyprávěním ale překvapivě to docela funguje. Popravdě jsem vůbec nevěděl do čeho jdu a byl jsem celým děním docela vyplašen a některé části stejně jako specifická animace mi nepříjemně lezly na nervy. Film v sobě skrývá něco vyjímečného ale na mě bylo té poetiky a podivných výjevů až moc a párkrát jsem se dostal do fáze, že jsem nevěděl o čem, že ten film vlastně je. ()

Chomet si troufá na italskou legendu

Chomet si troufá na italskou legendu

10.08.2014

Francouzský animátor a režisér Sylvain Chomet za sebou ještě mnoho celovečerních filmů nemá, ale vždy, když s něčím přijde, je to velká událost. Jeho Trio z Belleville a Iluzionista jsou špičkou… (více)