Avatar: Legenda o Aangovi

• USA Avatar: The Last Airbender
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Mysteriózní / Komedie
USA, (2024–2025), 15 h 16 min (Minutáž: 47–64 min)

Tvůrci:

Albert Kim

Gordon Cormier, Kiawentiio, Ian Ousley, Dallas Liu, Paul Sun-Hyung Lee, Ken Leung, Daniel Dae Kim, Tamlyn Tomita, Yvonne Chapman, Elizabeth Yu, James Sie (více)

Série(2) / Epizody(16)

Mladík zvaný Avatar musí ovládnout čtyři živly, aby zachránil svět, který se zmítá ve válce. A taky porazil kruté nepřátele, kteří ho chtějí za každou cenu zastavit. (Netflix)

von.netvor

Není to špatné, je to hloupoučké. Vyrobené pro puberťáčky a nedospěláčky. Scénářem a dějem mi to připomíná dětské inscenace z Bratislavské televize, nicméně ty byli o něco poutavější, dobrodružnější a chytřeji napsané. Nemohli se totiž opírat o počítačem vytvořený, ač dost bídný, vizuál. Můžeme tu sledovat deseti až patnáctileté hlavní hrdiny, Dospěláci jsou nekompetentní, neschopní a až na naprosté výjimky naprosto zbyteční. Jak je v tomhle seriálu někomu více něž dvacet let, je to buď tupec, blbec hajzl a nebo laciný cíl dětské tvořivosti a nebo třeba lstivosti. Během pátého dílu to letělo do koše. Výrobce by udělal lépe, pokud by peníze vložené do tohoto díla nasypal na hromadu a spálil je, pokud by nechtěl zvyšovat uhlíkovou stopu, mohl by nechat místo toho vyrobit několik atomovek a nebo pár tisíc tun chloru. Jen tak pro tu zábavu. bylo by to zábavnější a užitečnější. ()

Marissa33

Recenzie na toto dielo sú dosť rozporuplné. Ale treba si uvedomiť jednu vec je to adaptácia kresleného seriálu. Efekty sú na seriál vcelku pekne spracované, vizuál a kasting chválim. Samozrejme má to kopu dejových medzier, skratkovitých rozhodnutí, Aang lieta po svete aby sa naučil ovládať ostatné živly a vlastne nestretne nikoho čo by ho reálne aj učil len každý očakáva, že spasí svet. A veľa iného.  Z môjho pohľadu je to však celé zamerané na mladšie publikum. Ako dieťa by som to zbožňovala. Osobne sa mi najviac páčila dejová linka princa Zuca a pokračovanie si rada pozriem. ()

jakkobCZ

Ufff. Vypadalo to solidně, vypadalo to nadějně, ba až překvapivě dobře, ve výsledku je z toho ale dosti kolosální selhání a já vpravdě nerozumím, co tolik místních vede k tomu, aby to tady bezmyšlenkovitě opětkovávali a velebili, jako by se mělo jednat o nějaké další zjevení archanděla Uriela. Máte snad, milí zlatí, hlavu zaraženou v totálně usmolené řiti? Hele, zase ať jsem fér, ono to vypadá a zní většinou fakt suprově - tedy až na občasné výjimky téměř výlučně z řad postav. No, ale to je tak asi vše pozitivní, co k tomu může člověk říct, zvláštně když to pozoruje optikou milovníka origo animáku, kterým si na pravidelné bázi penetruje oční buly už od útlého věku. Určitě nepřekvapí, že řada zdejších souputníků mne za toto porovnávání předlohy a adaptace bude chtít ztrestat haagským tribunálem, poněvadž adaptace je přece samostatnou jednotkou a jde si svou cestou, a podobné tupé poznámky alá coping-mechanism. Ale kolegové, uvědomte si, že každý prvek v původním seriálu měl své perfektně exaktní místo a byl maximálně důležitý pro budování charakterových vlastností postav, vztahů mezi nimi, dávkování děje a mnoho dalšího, čímž se dosáhlo výsledného jedinečného kouzla. Jasně, sahat se do toho dá, hraná adaptace ze zřejmých důvodů nemůže být 1:1, ale musí se tak činit opodstatněně a s maximálním citem a respektem vůči předloze. Koho by tak napadlo, že přenechat tvorbu hrané adaptace infantilním egoistickým neumětelům navíc oplývajícím zjevnou nenávistí vůči původnímu materiálu a přesvědčením, že oni to přece dokážou napsat lépe, ultimátně vede k fatálnímu narušení harmonické dokonalosti a hloubky předlohy (čtěte domrdání takřka všeho možného). Když vás navíc v průběhu produkce pošlou do prdele a distancují se od vás tvůrci původního projektu, je to určitě dobré znamení! Kombinace až na výjimky zpackaného castingu (za pozitivní zmínku stojí Suki a Zukův daddy), kataklyzmaticky otřesného scénáře, zbavení postav jejich charakterů a vzájemných vztahů, změn v ději narušujících jeho vývoj a logičnost (zde se dá uvést sourozenecké duo v jeskyni lásky, už jen chyběl nějaký ten incestík) a v neposlední řadě vyřazení pro příběh naprosto esenciálních částí z toho dělá bídnou slátaninu povětšinou oscilující na hraně cringe a notné zklamání. Dávám jednu hvězdu za povedené přenesení předlohy, respektive její audiovizuální stránky, do živé formy, a druhou za absenci multikulti mimozemšťanů náhodně vygenerovaných pohlaví, která je pro Netflix dnes už obdivuhodná. Tomu stačí, že markantní většinu diváků evidentně tvoří vygumované opice, kterým tyto výtvory stačí ke štěstí, a tak se může s radostí pustit do produkce zbylých dvou sérií. Tak jen doufejme, že se na to snad někdy v průběhu vysere, takhle to prznit fakt není cool, ale co jiného čekat, že jo. ()

OsahuKimina

Je vidět, že si s tím pořádně vyhráli. Podmanivě sympatická podíváná se skvělou výpravou, kostýmy a CGI triky, která ten pocit pozoruhodného a hluboce propracovaného světa živlů jenom umocňuje. Nečekejte však nic co by vás vystřelilo z trenek, kdy nebudete napětím ani dutat. Je to spíše dětsky pojatá show s vcelku plochými hereckými výkony a dialogy co odrostlé publikum nechá na klidové tepové frekvenci od začátku do konce. Ale pěkně se na to dívá a je zajímavé sledovat jak tíha osudu celého světa leží na zádech malého kluka co na to ještě není připravený a musí se spoléhat ne jenom na svoje schopnosti. Jako televizní zábava pro celou rodinu se bude v konkurenci poslední doby, težko hledat něco lepšího. ()

Keks

Jo dobře...neni to nejlepsi adaptace co kdy svet videl a jo - spousta veci mi tam chybela...oblehani severu by si zaslouzilo minimalne jeste 1 dil...ale zase nemuzu rict ze se mi to vylozene nelibilo...zacatek byl mega slusnej, pak jsme se dostali do Omashu kde to zeslablo, pak zase v epizode 6 to slo nahoru, ale to zas trochu vychladlo to finale coz je skoda, protoze sice Oblehani Severu je moje nejmene oblibene finale ze vsech tri, ale stale ma svoje vyborne kvality(Zukuv monolog - ten zde chybel uplne, boj Pakkua a Katary - zde chybi jejich spojeni skrze nahrdelnik) ano, k dokonalosti tomu chybi hodne, ale i tak respektuji vsechny co na tom delaji, casting se povedl, soundtrack je perfektni, efekty taky..tesim se na dalsi serie a treba se jim to povede vytahnout protoze Kniha 2 a 3 jsou vyrazne mene epizodicke/neni tam tolik veci moznych vynechat...tak se nechame prekvapit a ja tomuto davam krasne 4 hvezdy ()

VasekM

Mně se to líbilo. Pokud opustíme jakoukoliv polemiku o tom, jak moc je seriál věrný animované předloze, jedná se o moc pěknou pohádku pro děti. Být mi třináct let, absolutně to zbožňuju. Samozřejmě neustále se omílající fráze se sladkým poselstvím "jen přátelstvím přemůžeme zlo" či "musíme se přenést přes minulost a myslet na budoucnost" dospělého diváka časem trochu omrzí. Ovšem pokud se člověk dokáže přes toto přenést a trochu se na seriál dívat očima mláděte, i dospělý si seriál dokáže užít. A posledně bych rád zmínil vizuální stránku. Kamera je sice chvílemi hodně odfláknutá, ale tak je to televizní tvorba... Efekty jsou moc pěkné. Ano vypadá to občas uměle af. Ano ta animace vody vypadá jak z 3D malování. Ale hej, má to 15 hodin, tak uplně nemůžeme očekávat Avatara z Pandory. A ta chlupatá kráva a ta ušaté vopička se jim fakt povedli, to mi nikdo nevymluví. Těšim se na další sérii. ()

Artyom_SVK

Vizuál na seriál fakt špičkový to musím uznať. Na Netflix celkom podarená adaptácia. Fajn postavy a príbeh, ale tie dialógy by aj sám chatGPT lepšie napísal. ()