Avatar: Legenda o Aangovi

• USA Avatar: The Last Airbender
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Mysteriózní / Komedie
USA, (2024–2025), 15 h 16 min (Minutáž: 47–64 min)

Tvůrci:

Albert Kim

Gordon Cormier, Kiawentiio, Ian Ousley, Dallas Liu, Paul Sun-Hyung Lee, Ken Leung, Daniel Dae Kim, Tamlyn Tomita, Yvonne Chapman, Elizabeth Yu, James Sie (více)

Série(2) / Epizody(16)

Mladík zvaný Avatar musí ovládnout čtyři živly, aby zachránil svět, který se zmítá ve válce. A taky porazil kruté nepřátele, kteří ho chtějí za každou cenu zastavit. (Netflix)

sheen

Na seriálové zpracovaní tohoto seriálu jsem se opravdu těsil. Animovaný Avatar je jeden z nej animovaných seriálů vůbec. Nedávno jsem ho celý znovu sjel abych si ho osvěžil. Tady jsem viděl zatím dvě epizody. Není to úplně přesné zpracování ale blíží se to až mě to docela mile překvapilo. Casting se opravdu povedl, třeba takový Gyatso byl jako kopie z animované předlohy, ovládání živlů vypadá parádně,  povedené intro a outro hudba stejná jako ze předlohy :) Tak třetí a 4tý díl ukázal, že to bude opravdu jiné něž předloha. V těchto dvou dílech se kombinuje několik příběhových linek (i z druhé řady), které byly rozděleny do více dílů, takže tvůrci používají zkratky ale je to asi pochopitelné, přeci jen je to delší seriál. Jinak tedy Bumi byl parádní :) Po posledním díle první série jsem spokojen, čekal jsem trošičku přesnější zpracování ale té nejhlavnější linky se to drží. Doufám, že natočí další série. ()

Kopi1

Anime předlohu neznám (pouze film), takže hodnotím jenom co jsem zde viděl. Efekty a vizuál celkově velmi dobrý, celý svět Avatara je opravdu hezký. Casting byl za mě nahoru dolu, někdo dobrej a někdo tragickej (Sokko). Nejlepší charaktery a vývoj měli nakonec Zuko se strýcem. Co ale neskutečně potápí seriál je scénář, který je opravdu špatný. Furt se opakují ta samá slova jako 'Musím zachránit přátele' a neustálá moudra od všech a plno dalších klišé. První 2 díly se mi moc líbily a byly na hezký 4 hvězdy, u dalších ale někdy jsem se často přemlouval abych to zapnul nebo dokoukal z povinnosti. Celkově je to na hraně 3 a 4 hvězd, ale kvůli mizernému scénáři a některým hereckým výkonům dávám 3. ()

Struhy

Oproti původnímu kreslenýmu seriálu je tohle spíš jen pro mladý publikum. Dětský herci bohužel ve většině neuměj hrát. Je to hrozně uhlazený. Sokka vypadá celou dobu, jak kdyby zrovna vyšel od kadeřníka. Všechny kostými jsou perfektně čistý a vyžehlený. Působí to hrozně teatrálně. Nad vodou to drží hlavně generál Iroh. Průser to vyloženě není, ale ... ()

Daiker

Příjemná fantasy pro celou rodinu. Vládce větru (film) se mi nelíbil, ale tuto seriálovou verzi jsem si oblíbil. Příběh, vyprávění funguje skvěle, postavy jsou sympatické a ten malý mudrlant Avatar tomu celému příběhu dal takovou jiskru. Trochu drhnou triky (digi bordel), to si měli pohlídat. Skvělé jsou však všelijaké originální příšery, kterých tam mohlo být daleko více. No a nejlepší ze všech byl vzdušný bizon, takový velký ňuňínek 🙂. Celkově jsem spokojený.... ()

Nykrous

Zatím jsem v polovině a mám toho tolik na srdci, že se musím vypsat už teď. Casting 50/50, vizuál trochu moc digi, ale dá se to pochopit a hudba skvělá. Akce nic moc, nepřehledná se spoustou střihů. Charaktery to trochu mění a úplně mi to někdy nesedí. Sokkův humor je často dost na sílu a není to tak přirozené, ale jeho cast mi narozdíl od ostatních lidí příjde jako jeden z nejlepších, Aangovi nedokážu uvěřit nic a určitě z něj necítím to spojení dětskosti a moudrosti. Iroh skvělý, Azula zatím nic moc, Zuko mi ze začátku nesedl, ale začínám si zvykat, Jett skvělý, Sai taky super. 3. epka má sice nejhorší hodnocení, ale to nejspíš kvůli nespokojeným fanouškům předlohy, protože to zatím udělalo největší změny. Ale za sebe musím říct, že se mi ta epka líbila mnohem více než první 2. První a druhá epizoda se sice držely předlohy dost věrně, ale bylo to urychlené a nasoukané na sebe, příliš mnoho prostřihů a počítalo to s tím, že známe předlohu. Vztah Suki a Sokky mi přišel taky urychlený a chyběla tam nějaká zábrana třeba v podobě, že kluci se nemůžou učit být Kyoshi válečníkem. 3. epka sice nejméně věrná předloze, ale sama za sebe fungovala dost slušně a spojení linek Omašu, Saie a Jetta funguje a samotné linky neztrácí na významu. Ve 4. epizodě mám problémy ohledně adaptace. Bumiho charakter hodně změnili, samotné jeho odhalení bylo odstraněno atd. Dále spojení se Secret Tunnelem mi přišlo dost jednoúčelové a bylo tu hlavně pro fan service a trochu to ztratilo na původním významu, ale zase samo za sebe, když nebereme v potaz předlohu, to funguje docela dobře. Jinak pří té písničce jsem se strašně usmíval. Akce mi přijde, že se ve 3. a 4. epizodě o něco zvedla, ale možná si jen navykám. Dále škoda, že ukázali Ozaie takhle brzo a neudělali to jako v animáku, že ho skrývali většinu času, protože to alespoň přidalo něco navíc takhle jednocharakterovému záporákovi. Pár zbytečných věcí navíc tu také je. Např. ta backstory na začátku nebo předvedení Azuly tak brzo. Nebo třeba změna důvodu proč Aanga přestali mít ostatní rádi. V animáku to bylo mnohem silnější. Na druhou stranu předvedení Irohovy backstory je fajn a emočně funguje dobře a jeho téma je úžasné. Pokud se nepletu je to variace na Leaves From the Vine. Zhaovi určitě chybí to očividné opovržení Iroha a Zuka, ale to je maličkost a nemění to kvalitu seriálu. Uvidím jak se to vyvine, ale zatím jsem tak na 65% s tím, že to pro mě má vzestupnou tendenci a rozhodně chválím jejich snahu spojit více linek dohromady, aby nám ukázali i linky, kterých bychom se nedočkali, kdyby šlo jen o hlavní příběh. Celkově vidět ty lokace v live action je splněný sen. Na konec to zůstalo tak nějak na stejné úrovni až do konce. Akce furt taková kolísavá. Chvíli to vypadá fakt skvěle jak třeba boj mezi Zukem a Katarou, ale pak je tu třeba duel Pakkua a Katary a to byla hrůza. Jinak dějově: u 5. a 6. epizody zase dost pozměnili předlohu a spojili více linek do sebe, ale tady to na mě už nefungovalo tolik jako u Omašu a přišlo mi, že hodně z toho ztratilo původní vyznění. Duch lesa úplně ochuzen, pasáž z Kohem ztratila atmosféru a linka s Rokuem byla naprosto vykastrovaná. Celkově to byl takový mišmaš různých linek a nedrželo to moc pospolu a ani jednu linku nedokázali plně využít. Radši měli něco odstranit a udělat to pořádně. Trochu mě mrzí, že změnili vyprávění o Zukově backstory, a že to zde nevypráví Iroh vojákům, ale je to tu jen tak hozené. K tomu Agni Kai s Ozaiem mi přišla strašná, necítil jsem z toho takovou váhu a i průběh duelu byl zbytečně pozměněn a znehodnotil některé myšlenky. Na druhou stranu backstory posádky si z animáku teď nevybavuji, ale přišlo mi to dost dobré a nakonec to mělo podobný dopad jako v předloze i přesto, že to zpracovali trochu jinak. Rozhovor mezi Aangem a Zukem byl docela fajn, ale necítil jsem ze Zuka tu jeho nerozhodnost a možná až moc ukázali jeho dobrou stránku. A teď poslední 2 epizody. Zase dost urychlené všechno. Hlavně vztah Yue se Sokkou nebo Katary a Pakkua. Pakku mi celkově vůbec nesedl a dost okrouhli jeho charakter. To jak Katara dovedla ženy do boje také nemělo moc dopad, protože to nemělo výstavbu. Dále když Yue mluvila s tátou a řekla mu že je overprotective tak nám to aspoň mohli předtím párkrát naznačit, ale reálně jsme tam jejich vztah vůbec neměli možnost vidět. A tak konec také moc dobře emocionálně nefungoval. Jinak finále bylo slušné a bylo tam několik epických momentů a i akce mi přišla fajn. Ještě jedna věc, která mi trochu vadila v průběhu celé série byla ta, že jsme vůbec neviděli tréninky, a tak schopnost Katary ovládat vodu přišla odnikud a k tomu ani Aang netrénoval ovládání vody což je taky škoda. I přesto, že nejsem ze seriálu nijak extra nadšený, tak jsem rád, že vznikl a mohl jsem se do mého oblíbeného světa zase vrátit z trochu jiné perspektivy a vidět všechny ty lokace je opravdu paráda. Zůstávám na 65%. () (méně) (více)

• Stejně jako v animované předloze jsou jednotlivé části rozděleny do vypravěčských celků. Poznáme to v úvodu každé epizody, které jsou zbarvením rozděleny po dvojicích podle živlů: vzduch, země, oheň a voda. (UncleMorty)