KAM AŽ SAHAJÍ HRANICE LIDSKOSTI... - Charlie Smith (Jack Nicholson) se s manželkou stěhuje k mexickým hranicím v Texasu, kde Charlie začne pracovat jako pohraničník. Jeho nový parťák Cat je zjevně zapleten do špinavých kšeftů - tajně si přivydělává tím, že pašuje lidi přes hranice, a svádí ke snadnému zisku i nového kolegu. V drsném světě každodenní korupce to Charlie zprvu nevnímá, ale stále častěji si začíná uvědomovat, že kromě hranic, které střeží, by v každém z nás měly existovat i hranice lidskosti. Když pochopí, že se pohybuje na hraně, postaví se proti zkorumpovaným kolegům a pomáhá mladé Mexičance hledat dítě, které se zřejmě stalo obětí obchodu s nemluvňaty. Působivé drama osamělého hrdiny, které by se bez velké nadsázky dalo označit za moderní western, umocňují herecké výkony obou hlavních představiteků (po boku Jacka Nicholsona se v roli parťáka Cata představí Harvey Keitel). (oficiální text distributora)

Gary

Charlie Smith (Nicholson) se stěhuje s manželkou k mexickým hranicím v Texasu, aby si ženuška mohla zařídit dvojdomek snů a on se přidává k místním pohraničářům. Jeho nový parťák Cat (Keitel) tak trošku vydělává bokem a Charlie si musí ujasnit, kde jsou mimo hranic mexických taky hranice lidskosti. Mňo. Tak by to nějak bylo. Režisér Tony Richardson (držitel Oscara, který zemřel na AIDS za necelých deset let po tomhle filmu) má své světlé i ty trošku nezvládnuté chvilky. Čekal jsem něco vy stylu Země Policajtů s pořádnou přestřelkou na konci. Bohužel právě střílení je Richardsonova slabá stránka a některé hlavní akce jsou krátké a působí vtipně. Situace utečenců a nahlédnutí do života amerických pohraničářů i se vší korupcí je zajímavá, a když k tomu připočteme správňáka Jacka balancujícího na hraně spravedlnosti, vychází to suma sumárum na 80% :-) ()

Falcor

Jo jo, US pohraničáři jsou dost drsní chlápci a v drsnějším prostředí se s ničím se moc nes.... . .....Chuck Norris ve Wolkerovi to není. ()

corpsy

Jack Nicholson, ako už neraz dokázal, vie ťahať film. Ale je škoda, že film nevie ťahať s ním. Malo to byť drsnejšie a nekompromisnejšie, námet si to pýtal. Takže iba pohraničný ´´zľahka ´´ thriller, ktorý má aspoň to kúzlo osemdesiatok. ()

DEXTER099

Hranice je film o jednom příslušníkovi hraniční policie,který toto místo veme za vidinou lepší životní úrovně a ,aby jeho si jeho žena mohla kupovat různé nesmysly,ale netrvá dlouho a Charlie Smith zjistí,že tamní hranice nemá jen kontrolovat a vracet běžence zpět,ale měl by podle Harveyho Keitela napomáhat jejich prodeji různým překupníkům s lidmi na území USA a to se našemu hrdinovu zajídá akor když se do toho zahrne,vražda,únos dítěte a jiné nechutnosti.Jack Nicholson se tedy musí rozhodnout jestli pro něj je více výdělek z této činnosti a nebo vlastní svědomí a slušné jednání.Od filmu jsem očekával větší zamyšlení,ale přesto jako příklad toho co má být mezi lidmi přednější snímek působí dobře.Za mě celkově tedy 75 % a čtyři hvězdy. ()

Orlau32

Film z roku 1982, kde oba herci Jack NICHOLSON a Harvey KEITEL jsou ještě poměrně mladí, ale již osobnosti. Je zajímavé, kolik námětů se dá zpracovat o nelegálním přistěhovalectví. Je to zřejmě problém nejen USA ale už i Evropy. Rozdíl je jen v tom, že zatím co ještě před 30 lety bylo uprchlictví z politických důvodů, dnes je to převážně z ekonomických důvodů. A jak je ve filmu vidět, korupce kvete všude a hyeny mezi pohraničníky se najdou všude. Velmi podobný tomuto filmu je film z r.1980 "Hraniční čára" v titulní roli s Charlesem BRONSONEM. Tento snímek se mi líbil více. Nepřipomínal tolik novodobý western jako film "Hranice". ()

type_B

Moc pěkný snímek. Mám rád osamělé typy hrdinů (a zvlášť, když je hraje Nicholson), kteří mají dobrý důvod být v depresi . Moc se mi líbily i exteriéry, které jsou v tomhle filmu přiměřeně ošuntělé a prázdné. Některé scény, např. ty, kde zrovna probíhá party, na mě působily až surrálně. Pěkně je v nich zachyceny absurdita středostavovské společnosti v konfrontaci s absolutní chudobou o kus vedle. V tomto ohledu bylo bezkonkurenční házení jídlem. Ovšem nejvíc jsem se identifikoval se scénou, když se Nicholson (rozuměj jeho postava) probudí a hned se, ještě ospalý, natáhne pro cigáro. To je prostě srdcovka. Škoda, že konec nebyl trochu víc tragický. ()

Skip

Solidní drama z prostředí americký strážců jižní hranice, kde bují korupce a hlavní hrdina, ač zaplétán do jejích sítí, se snaží uchovat si alespoń kousek cti. Nicholson s Keitelem jsou velmi dobří parťáci/protivníci a především jejich zásluhou jde o film, který zůstává v paměti. ()

fmash

Charlie je normální chlap, trochu nesmělý a spíš zamlklý, který na imigračním oddělení dělá, co musí. Ostatně ani neví, co by měl dělat jiného. Peněz moc nevydělá a doma mu sedí manipulující žena, znuděná, povrchní a lačná „skutečného“ života, jehož si na předměstí L. A. moc neužije. Když se spolu přestěhují do El Pasa, Charlie vidí „své“ imigranty takříkajíc přímo u zdroje a může nahlížet na jejich nuzné živobytí zblízka. Vidí, ostatně věděl to vždycky, že jsou to obyčejní lidé s mnoha problémy a nelehkým údělem. Charlie je skromný a rozumný člověk, ale snaha uspokojit nešťastnou a rozhazovačnou ženu jej přiměje přistoupit na zdánlivě neškodnou levárnu, která nikoho nic nestojí a přitom může leckomu (včetně Charlieho) prospět. Potom se ukáže, že všechno je sice relativní, ale když čertovi podáš prst, začne chtít celou ruku. Charlie má rád svůj (vnitřní) klid a když dojde k hranici, za kterou už nemůže v rámci jeho zachování jít, vzepře se a začne dělat, co musí.       Hranice patří k snímkům, jež dovedou velmi neokázalou formou navodit atmosféru, která na diváka dýchá. V tomto případě dýchá vedrem a prachem texaské pouště, dusnem a prázdnem krajiny i mezilidských vztahů. Věci často nejsou takové, jaké se zdají být (což mimo jiné naznačuje i volba herců, když Keitel hraje zápornou postavu a Nicholson kladnou). Příběh není komplikovaný, to ale v tomto případě není na škodu, protože to co poskytuje i tak stačí k přemýšlení. Hranice nenabízí velkolepou podívanou, ani strhující napětí - jako drama osamělého strážce zákona však do značné míry plní všechno, co slibuje. 75 %. ()

Sheldra

Ani Jack Nicholson, ani Harvey Keitel, ani téma vážný jak Dürerův autoportrét nedokážou přeprat fakt, že Hranice je jedna velká nuda a že ten správňáckej konec je natolik přepísklej, až to hraničí s hovadinou. Vedle toho musím konstatovat, že Jackovi prostě víc slušej role pazdrátů... ()

starbrejkr

Pořádně dlouho jsem čekal, až se film vůbec v něco vyvine. Tématika mexicko-americké hranice je v USA rozhodně horkou věcí, ale obávám se, že nás tak vzdálené nemůže až tak zasáhnout a dlouho jsem se skoro upřímně nudil. Naštěstí přišla alespoň lehká gradace, když se hraniční policie začala čím dál více vybarvovat a krátký závěrečný souboj Jacka a ostatních v čele s Harvey Keitelem měl dokonce strhující náboj. Přesto je mi trochu záhadou, že takové dvě herecké hvězdy (pravda, že Harvey Keitel v té době pořád víceméně začínal) šli do takového filmu, který smrdí až televizní produkcí. ()

tomtomtoma

Trochu naivní drama o pohraničnících na americkomexické hranici. Určitá lidskost a pochopení se skrývá za nově příchozím Charlie Smithem (Jack Nicholson), který je konfrontován s korupcí a bezbřehým vyděláváním na převaděčství ze strany pohraničníků. Tato větev je zastoupena šéfem pohraničníků Redem (Warren Oates) a zvláště všehoschopným Catem (dobrý Harvey Keitel). Ty ještě doplňuje mexický mafiánek Manuel (Mike Gomez). Charlie se pod tlakem své konzumní manželky Marcy (Valerie Perrine) přidává na stranu zkorumpovaných, aby pak pod tíhou svědomí s braním životů a okouzlen mladickým půvabem mladé Mexičanky Marie (Elpidia Carrillo) obrátil. A přes velké překážky všechny zlé dostane. Má to pár velmi slibných míst, dobrou atmosféru, ale jako celek je to sráženo do průměru svou naivní polohou o tom jak lidská spravedlnost vítězí nad chamtivou zkorumpovaností policejních příslušníků. ()

majo25

Pre zlého muža Hollywoodu Nicholsona dosť atypická rola čestného policajta so zmyslom pre spravodlivosť a ľudskosť. A ešte keď sa jeho postava v niektorých momentoch, keď chce pomáhať malej indiánke, chová ako naivný 'stupidos'. Namiesto toho, aby si urobil poriadok doma s rozhadzovačnou manželkou, ktorá si myslí, že plat policajta/hraničiara je rovnaký ako plat hollywodskej hviezdy. Napriek tomu je Nicholson dobrým ťahúňom filmu, ktorý má fajn zápletku a v závere graduje. Akurát vzťah s manželkou ostal nevyriešený. ()

andrii

Hlídače, psa obranáře, pošlete na ně. Na křivé tváře bledé, které jedou v nekale výnosných obchodech, v proudech s masovým jedem. ()

Brain-D

"Někdo ti nasral do piva ?" Role kde hraje Jack klasického dobráka moc nepotěšila, každý mi dá za pravdu, že mu jdou lépe role psychopatů nebo záporáků. Film byl jinak o přestupovaní mexičanů přes mexické hranice s USA. ()

fefee

Parádny Jack Nicholson v celkom priemernom filme, kde hrá kladného hrdinu ktorého ničí realita, no omnoho viac by mu sekla rola záporáka. Drsňák by bol geniálny...škoda. ()

ArdathBay

Velmi průměrný kriminální příběh ve všech možných ohledech. Nicholson s Keitelem jsou asi to jediné, proč by se měl člověk na Hranici podívat. Zápletka je tak nenápaditá až to bolí. Světlé momenty a i vtipné jsou manželské trable a drobné problémy v domě i na zahrádce :) ()