Alibi na vodě navazuje postavami kriminalistů Tůmy a Líbala na předchozí dva filmy režiséra Vladimíra Čecha 105% alibi a Kde alibi nestačí, v nichž alibi podezřelých hrálo hlavní roli. Děj třetího záhadného případu je zasazen do atraktivního prostředí filmařů a manekýnek. Režisér Konrád chce natočit pátrání policistů v novém kriminálním filmu experimentální dokumentární metodou. Na opuštěném hausbótu na přehradě nechá „zmizet“ svou hrdinku a tajně natáčí práci policie. Pokus však skončí tragicky, dívka je skutečně zavražděna. Všichni podezřelí mají alibi, zde doslova „na vodě“. Řešení případu je však velmi vtipné a originální. Kromě Karla Högera a Josefa Beka v rolích vyšetřovatelů se ve filmu setkáme i s Oldřichem Novým v roli fotoreportéra, Otomarem Krejčou jako režisérem Konrádem, dále s Jaroslavem Vojtou, Svatoplukem Benešem a Josefem Beyvlem. (Česká televize)

GIK

Velmi mdlý, profesorský výkon Beka. Symbolika: 5:54 – Bek – merkel sign; 36:48;  16:26; 52:52 – globus; 22:57 – stisk ruky Höger – Vojta; 31:48; 33:25 – Beyvl – merkel sign; 35:48 – Bek – merkel sign; 43:17 – brejlnoun – merkel sign; 58:42; 59:07 – Krejča – merkel sign; 1:25:12 – učeb. podání ruky Höger – Nový; 1:28:57 – Höger – merkel sign. ()

Fido

Z celé série jistě nejslabšíí, i když vlastně věta: "Pánové, dneska je riskantnější fotografovat oblečené laureáty, než svlečené ženské," velmi dobře vystihuje pravdy i omyly té doby i aktérů filmu... ()

navabaca

Atraktivní prostředí čs. filmu, modelingu a především hausbótu na přehradě, obohacené neobvykle dlouhou řadou povedených vtipů, je v samém konci zahaleno do rozčarování. Pachatel druhé vraždy pro mě nebyl přesvědčivě odhalen. ()

Kajislav89

Přestože po letech repríz už znáte rozuzlení, pokud máte pro detektivky ze šedesátých let slabost, tenhle film je právě pro vás. Mě na něm nejvíce potěšila atmosféra vyšetřování a dobré herecké výkony podpořené trochou humoru, někdy i černého: "Prohlédneme si v Muzeu jeden nový exponát...". Taky mám rád pěkné filmové lokace a Orlická přehrada i zámek jsou ve filmu hodně koukatelné. Nejoblíbenější scéna: Výslech Helgy Čočkové v holičství. ()

Havala

Téměř dokonalá zápletka. Tyto kriminální série měly své nezaměnitelné kouzlo. Pozoruhodná řádka skvělých starých herců. ()

Pitryx

Stejný film jako oba předtím proto komentář i hodnocení také stejné. Pomalý, skoro mrtvý děj, nudný a šedivý. Původně jsem dal jen 10%, ale ono je to fakt všechno na jedno brdo. A tak přidávám panu Vojtovi, v jedné z jeho posledních rolí. Do konce života už jen dvě. ()

tatopulos

Krejča film-pravda jako Goddard na začátku příjemný překvapení, aby to posléze sklouzlo do obrazů šedivých postav a děje (vrah Josefa Beyvla mi byl hned na začátku jasný, a to nemám detektivní nadaní Hercula Poirota ani rady Vacátka :-) ) Pozitivum filmu je, že Bek se mi tady zdál takový nějaký nenápadný. Jinak první dva díly této trilogie jsou celkem podařené. ()

Fajt

Typická detektivka ze šedesátých let. Pouze mě zaráží, že takový herec jako byl p. Höger nechápal rozdíl mezi neslyšícím (hluchým) a hluchoněmým !!!!! ()

ostravak30

Třetí a nejspíš nejzajímavější film s trojicí vyšetřovatelů Tůma, Líbal. Tentokrát jde totiž o originální pojetí, kdy se nejprve pohřešuje žena, která vlastně ve skutečnosti pohřešovaná být nemusí, aby se poté stala obětí vraždy. Sledujeme nejzajímavější prostředí a i vyšetřování. Přesto se vyšětřovatelé akorát pohybují mezi jednotlivými podezřelými sem a tam a film chvílemi trochu nudí. Za mě je nejlepší závěrečná pasáž byla ta, kdy hluchý Jaroslav Vojta odezíral. Právě prvorepubliková hvězda společně s Oldřichem Novým byli zajímaví herci tohoto dílu, kteří upoutají. Většina se objevuje ve více filmech a Nový jako vrah je vůbec zajímavá věc. A také Vladimír Menšík opět nechybí, ale objevuje se až v závěru. Ale celkově mě dvojice Karel Höger a Josef Bek bavila, pasovala k sobě a je škoda, že toho nenatočili víc. ()

papilon395

Ani nevím, proč mě tahle černobílá československá klasika dosud míjela. Špičkové herecké obsazení, dobrý námět. Oceňuji, že s výjimkou soudružských oslovení film postrádá jiné atributy socialistických detektivek. Závěr jako z Hercula Poirota. ()

Tominni

Třetí film (či případ) dvojice Tůma-Líbal, tentokrát kriminalisté vyšetřují mladé manekýnky, která se chce stát herečkou. Kdo měl tedy zájem na její smrti? Celkem zajímavá detektivka, kde pomáhá filmové prostředí, ale chybí lepší scénář, takže mi z toho vychází takový průměr. ()

Simako

Scénař sice není nejsilnější, ale vše to přehluší zpracování a herecké výkony pana Hogera a Beka. Pěkná zápletka. tedy za pět!!! ()