Kenpú denki Berserk

• Japonsko 剣風伝奇ベルセルク (více)
Japonsko, (1997–1998), 9 h 10 min (Minutáž: 22 min)

Epizody(25)

Zdevastovaným královstvím Midland prochází záhadný Černý válečník a bojuje s démony. Místo useknuté ruky protéza s opakovací kuší, v druhé ruce masivní meč velikosti dospělého muže. Po boji během odpočinku v lese vzpomíná na doby, kdy jeho jméno bylo Guts. Na doby války Midlandu proti říši Chuder, na své tažení s Midlandskou kumpanií Jestřába, žoldáckou bandou vedenou charismatickým albínem Griffithem, Bílým jestřábem. Griffith věří, že jeho osudem je stát se králem a tomuto osudu zasvětil život svůj i celé kumpanie, která ho oddaně následuje. Sledujme tedy s Gutsem jeho heroickou pouť za snem.

Anime seriál plný krve, války, intrik a bojů - středověká rytířská dark fantasy. Navíc dle mínění fanoušků seriál velice zdařilý, držící čestné 49. místo v databázi AnimeNewsNetwork (2.3.2007), a to i přes fakt extrémně častého využívání statické animace a dalších finančně nenáročných animátorských technik. (Subjektiv)

Herr_Karotte

Proste super bojové anime, ktery by si zadny anime-maniak nemel nechat ujit! Velice propracovany pribeh, kde si muzete zamilovat hned nekolik postav. Zadne fillery a dokonale boje. Pri prvnim dile se mi animace zdala dost zvlastni, ale pak si na to clovek zvykne a muze se tesit na opravdu nevsedni zazitek. ()

Kimkong

Guts je hlavní tahoun celého seriálu. Není to jen díky tomu, že je hlavní postava, ale charakterově je dost sympatický. Co seriál sráží je bohužel Griffith, který mě od začátku přijde na rozdíl od všech postav v seriálu naprosto protivný, a nesympatický. Všichni je mu snaží pomoci na vrchol a nakonec... Závěr tomu všemu nasadil korunu. Málo dovysvětlené proč to udělal, snad v další řadě. Co se kresby a animace týče, na dvacet let staré dílo to není vůbec zlé. Pochválit musím také kvalitní hudbu, zvláště pak Forces. ()

Nowecki

Nejlepší animované fantasy které jsem měl tu čest shlédnout. V podžánru dark fantasy zatím nesrovnatelný filmový počin. Příběh člověka, vymaněného z kol osudu, který se rozhoduje mezi hledáním svého snu a naplněním vize svého nejlepšího přítele. Seriál Vás pomalu ale jistě zavine do svých osidel, aby Vás pak připoutané k obrazovce nechal sledovat závěr, který jste vůbec vidět nechtěli. Označení "příběh lásky, přátelství, zrady a nenávisti" zde pro mě získal nový rozměr. Nesouhlasím s tím, že je škoda, že děj není zakončený - završený je určitě, jen to musí západní divák zvyklý na happy endy chvíli rozdýchávat. Další pouť Cascy a Gutse je již jiný příběh, který lavíruje na jedné straně mezi ještě větší brutalitou a na straně druhé mezi neuvěřitelnou infantilitou, která by temnotu první série s jistotou zabila - snad se ale stejně kvalitně převedené druhé série přesto dočkáme (pro zájemce o pokračování příběhu viz http://www.thehawks.org/ ). ()

Thovt

Berserk v mnoha ohledech převyšuje většinu anime produkce o třídu- lahůdková psychologie tří hlavních postav, temnej příběh s uspokojivým počtem zvratů a překvapení, hutná atmosféra... vytknout můžu často velice naivní děj (triky při dobývání), animaci (tolik statickejch záběrů!), možná hudbu a schématičnost vedlejších postav (v rámci anime nepříliš pohoršující, v závěrečných dílech navíc hezky nahlodávaná- Corkus apod.)... celkově opravdovej klenot mezi anime, škoda toho useknutí série- manga má v současnosti několik stovek dílů a případný zpracování do anime, jéjej, to by bylo... (: ()

Palisander

Názov charakterizuje hlavného hrdinu výborne. Troška drsnejšie anime, ale stredovek mal od romantiky dosť ďaleko. Ako sa dalo čakať od začiatku, kruh sa uzavrel. A uzavrel sa pre všetkých, vinných aj nevinných. Život skrátka nie je med. Pocítili to viacerí hrdinovia seriálu, ale Casca si ten blen vypila naozaj až do dna. ()

Phex

Na rozdíl od animátorsky skvělé filmové trilogie se seriál "vyspoileruje" hned prvním dílem (behelit na krku voškliváka), takže tak nějak tušíte kam to s Griffithem pospeje. Pro ty méně chápavé to ještě zopakuje v šestém díle Zodd. Ve filmu to je jiný kafe, pokud neznáte předlohu tak ze závěru vám bude zcela jistě šokantně špatně. Vychvalovaná manga (komiks) je neskutečně dlouhý a příliš mě v něm nesedí opravdu dětsky naivní obličejíčky některých protagonistů - kontrast s temnotou některých pasáží příběhu je prostě moc velký. ()

StefeMakovec

"Hell yeah dude.." je to sice anime z roku 1997-1998, ale i v roce 2023 to furt píše. Krásný, temný a srdceryvný příběh, který je teda tímto seriálem podle všeho neuzavřený, ale jako fantasy seriál je úžasný. Je to hodně lehké na sledování, přestože je to v japonštině s titulky. A to díky animaci, která je hodně jednoduchá vzhledem k tomu že je to z konce devadesátek, ale kdo se v tom najde tak se v tom najde. Je to jako sledovat komiks s titulky obraz častokrát stojí pár sekund na místě a máte šanci se na něj jen dívat a užívat si krásně nakreslené pozadí a hlavní dění. Bojové scény sice nejsou tak akční jak u novodobých anime ale má to své kouzlo. Nahlédnout do doby kdy to ještě nebylo všechno přehlcené audiovizuálem. A říkám audiovizuálem, protože kromě vizuálních efektů je tam taky velmi zřídka použita hudba. Kromě Intra, outra a dvou skladeb, které se vždycky někde v průběhu dílu objevují , žádnou hudbu neuslyšíte. Což některé novodobé konzumenty Netflix píčovin možná bude totálně nudit, ale average 90s anime beauty enjoyer si nad takovou věcí klidně vyhoní protože ví, že když už se nějaká hudba objeví tak to opravdu stojí za to. Taktéž je to i se zvukovou kulisou, která se vždy soustředí na jednu max dvě činnosti. např. při chůzi můžete slyšet jen jak šustí tráva, při tekoucí vodě slyšíte jen šumění vody, ale když už je na řadě akční bitva tak to stojí za to. Vývoj jednotlivých postav tady jde velmi dobře zaznamenat, i přesto že je to seriál hlavně o Gutsovi. A to hlavně v druhé polovině kdy jsou přidány do scénáře i monology některých postav uvnitř jejich hlavy. Máte tak krásný přehled co si daná postava a situaci myslí, jak se zachová a proč se tak zachová. Do seriálu je zapleteno spoustu motivů ať už je to láska už tak omláceného a necitlivého Gutse, to jak každá postava má svůj ideál života, smrt přátel nebo dokonce jejich vyhoření na úplné dno, beznaděj, strašlivá temnota ze které až mrazí a přátelství, které v tomhle seriálu rozhodně není jako takové klišé, nýbrž jako hodně silný symbol. Seriál mi trvalo shlédnout asi měsíc s tím že jsem to dvakrát po dvou dílech vzdal protože mě to nechytlo, ale napotřetí jsem to dal skoro na one take. Určitě by se na tuto krásu měl podívat každý kdo chce mít přehled jak anime svět z devadesátek vypadá.   LÁSKA, NENÁVIST, UTRPENÍ, ROZKOŠ, ŽIVOT A SMRT.. TO JE TEĎ PŘED NÁMI.. TO JE KRÁSA ČLOVĚKA.. A DÉMONA. ()

Agraynel

27 let!!!! Je to starý 27 let a taková kvalita! Celej seriál je vytvořenej jako vzpomínky "normálního" života BERSERKA Gutse - numero uno killera co se od mala učí zacházet smečem, kterej je větší než on sám, protože prostě život je boj. Celý anime je postavený na jednoduchý kresbě, která je ale naprosto super. Hudba dosti poutavá, atmoška se kolikrát dala opravdu krájet, postavy a hlavně celkově jejich charaktery a vzájemný vazby.... pěkné, pěkné, pěkné! Příběh peak, následování vůdce Grifitha a jeho životního snu společně s cpt. Cascou a celou skupinou žoldáků Jestřába... jakože líbilo se a hodně, po tom konci chce člověk mnohem víc. Doporučujuu :) ()

ElFifo

Jeden z nejlepších anime seriálů co jsem viděl. Žádné infantilnosti se člověk nedočká, zato vývoj jednotlivých postav (Guts je prostě Borec ze všech největší) a poutavý děj Vás donutí pouštět další díly hned po sobě čím jste v příběhu dál..prostě závislost. A ten konec...neskutečnej nářez. ()

Lefiath

Nepříliš povedený počin podle velké předlohy, kterému ale nemůžu upřít pár fantastických věcí. Ironicky jsem nejdřív viděl anime, které jsem příliš nechápal, a podle toho jsem se vydal shánět mangu. Jsem za to vděčný, protože jinak bych asi nečetl kus, který řadím mezi nejpovedenější a nezajímavější mangy všech dob (nejsem nějaký znalec, ale pár solidních kusů jsem četl/čtu). Naprosto největší problém Berserku-anime je nedostatek prostoru. Pravděpodobně nebyly finance na víc, než těch 25 epizod, a je to znát. Viděl jsem to už dávno, takže si nepamatuju detaily, ale spousta věcí není vysvětlena nebo nedává smysl, takže pokud k tomu přijde někdo bez znalosti mangy, bude zuřit, bude si vlasy trhat, bude se dovolávat vysvětlení, ale to nepřijde. Teď když jsem naházel bahno na problémy s příběhem, musím pozdvihnout to skvělé. Hudba - báječná, božská. Dabing je solidní, scenérie hodně povedená, animace ujde. Co mi ale extrémně vadilo je Griffit - v manze jsem ho neměl moc rád, ale to ostatně sedí, protože je to hlavní padouch. Tady jsem ho nemohl vystát do úrovně, kdy jsem zvažoval, jestli to stojí za to se dál koukat. Anime zabírá jenom část celého příběhu, který se mezitím slušně rozrostl, a paradoxně je v ní hlavní postavou spíš Griffit, než náš hrdina Guts (who has some serious balls). Navíc, k čemu je název Berserk, když Gats je většinu času (hlavně ke konci) klidný a veškeré řádění obstarává Casca? Jako hlavní přínos tedy vidím hudbu, dobrý dabing a scenérii. Ale sledovat to znovu asi nebudu, raději si pročtu mangu - je výživnější, a i když roztahaná tak, že by se dala zkrátit na polovinu, pochopíte vše a skutečně si to užijete. ()

Warzy

Skvelé anime len škoda že skončilo na začiatku čo čitatelia mangy vedia a myslím že aj ľutujú manga je proste skvelá Kentaro Miura vytvoril jeden z najúžasnejších príbehov, ktorý nie je vôbec rozprávkový, je brutálny a nádherný. Kentaro Mitura pracuje na mange od roku 1988 a stále ju kreslí sám a stále sa neblíži ku koncu tak toto krátke anime je iba úvod k jeho veľkolepému dielu. ()

Setanta

Ono to není dokonalý. Souboje jsou dělaný tak, že se mává kusem železa nahoru dolů a občas se vystřelí z kanónu. Závěr anime je těžce neuspokojivý (tak neuspokojivý, že mě donutil přečíst si mangu, a vůbec toho nelituju, protože je to jedna z nejlepších věcí, které se mi kdy dostali pod ruku). Ale svět je tak temný, příběh krásně propletený, postavy k pomilování a zpracování při své statičnosti tak akční, že mi jeho neohrabané souboje připadají stokrát lepší než vystajlované battly moderních filmů. Jedno z nejlepších anime, jaké se mi kdy dostalo pod ruku. Btw, nadhodnota? Nula. Jen super zážitek. ()

Saroman

Díky Dark Souls jsem se rozhodl omrknout tento oldschool seroš, se kterým má moje oblíbená herní trilogie velkou návaznost. V první půlce jsem se víceméně nutil na to koukat s očekáváním toho co dělá tuhle značku touhle značkou. Ale dočkal jsem se. Nehledě na animace je charisma postav, příběh a celkové tajemno a nedovysvětlené linky to, co dělá skvělým i Dark Souls. Nejlepší fantasy je takové, které tě příbehově pohltí a nutí tě si ho domyslet sám. ()

necrosrandist

Konečně jsem tohle anime viděl celý. Má to samozřejmě hluchý místa a spoustu statickejch frejmů, ale nakonec to předčilo mý očekávání. Ten závěr je prostě kulervoucí. Druhá řada, která vznikla po 20 letech, bude mít jen těžko takovouhle kvalitu... ()