Talentovaný pan Ripley

The Talented Mr. Ripley

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1999, 139 min

• Baronne

Néééééééééééééééééééééééééééééééééééé, tohle nemá pět Oscarů . Nemá tyvole nemá . Proč slizkej herec hraje slizkej charakter, ale skoro VŠUDE ! Proč je ten film úplně o ničem takovym způsobem, že je to snad jedinej film kterej sem v poslední třetině celej přetočil ? A proč tady hraje jak Gwyneth tak Galadriel, tak kvalitní herečky ? Kriste pane, Alláhu, Buddho, všichni svatý, Bože, Evo, Adame, Mohamede, matko Terezo, panno Marie, Františku, Václave, Václave, Václave, Karle... Asi si rozbiju hubu o zeď a pak se nechám utopit, tak mě opatrujte.(2.1.2015)

Nevidel som zatiaľ TRULY, MADLY, DEEPLY, ale odhliadnuc od toho ostáva pán Ripley najrafinovanejším videným kúskom vo filmografii A.Minghellu. Toma Ripleyho mi bolo ľúto, štval ma, obdivoval som ho, nenávidel - a táto zvláštna ambivalentnosť je tak príťažlivá a filmársky zaujímavá, že každým jedným pozretím objavím vo filme niečo nové - a to mi príde ako obrovský kompliment smerom práve k režisérovi. Mimochodom, dokazom, že menej vie byť viacej, je herecký priestor a prejav G.Paltrow vs.C.Blanchett. Katka je jednoducho dokonalá. Na všetky zmysly zaberajúca vecička.(3.9.2009)

Psychologický rozbor duševního přerodu z přicmrndávače v tak trochu vyšinutého zabijáka hnaného zprvu věcí celkem pochopitelnou a později už strachem z prozrazení, to všechno s dokonalým Damonem, který je vám nejdřív šumák a potom se vám zhnusí. Jude Law v roli prachatého fracka a záletníka se mu však v mnohém vyrovná a hlavně díky němu (a P. S. Hoffmanovi) je první polovina filmu tak dobrá. Od chvíle, kdy Ripley začne svůj dvojí život, je film syrovější, Ripley nebezpečnější a příběh trochu zmatenější. V některých scénách se ale napětím až tají dech a vy žasnete, jak tomu Ripleymu všechno vychází, takže mu odpustíte, že vás pořád tak vodí za nos. Konec byl hodně dobrý, celkově mistrně zvládnutý snímek s perfektními hereckými výkony.(8.11.2008)

Film je jistou zásadní událostí (nebudu spoilerovat, ale až na ni ve filmu dojde, tak určitě pochopíte, kterou jsem myslel) rozdělen skoro přesně na dvě poloviny. A ta první výrazně převyšuje tu druhou. Zpočátku film vypadá velmi nadějně - je výborně vygradovaný a tajuplný stejně jako (Mattem Damonem skvěle ztvárněný) Tom Ripley. V příběhu jsou pořád takové divné podtóny, něco tam tak zvláštně nesedí a divák napjatě čeká... Pak ale přijde onen zlom a film ztrácí kouzlo - stává se trochu natahovaným konvenčním thrillerem. Přijde jeden konec, pak druhý, pak další a pak už mě to vlastně ani nezajímá. I kvůli plánovaným, leč nezrealizovaným dalším dílům nakonec slibný snímek vyšumí do prázdna.(5.6.2013)

Začiatok ,,Talentovaného pána Ripleyho" som videl niekoľko krát, no muselo prejsť viacero repríz, aby som si ho pozrel v jeho celej kráse, pričom dovtedajšie projekcie mi boli zakaždým znemožnené nejakým rušivým vplyvom, brániacim mi sledovať film ďalej napriek tomu, akým pútavým samotný príbeh je. Ripley je pravdepodobne Damonova životná rola a pre neznalosť pôvodného filmu si nedokážem predstaviť, ako by mohol túto úlohu stvárniť charakterovo úplne odlišný Alain Delon. Výborné obsadenie, skvelá dramatická Yaredova hudba a emocionálne zdrvujúci Petrov záverečný monológ. Akademikom absolútne nepovšimnutá ostala skvelá farbistá kamera prehlbujúca atmosféru filmu a istá pochvala patrí aj maskérom, kde sa vďaka reklame na ,,Max Factor" dostal film do môjho povedomia už pred mnohými rokmi. (96xx hodnotenie, 309. komentár k filmu)(30.11.2013)

• Jude Law

• - Matt Damon zhubnul kvůli filmu asi 12 kilo. (don corleone)

• - Matt Damon dostal roli po svém výkonu ve filmu "Dobrý Will Hunting", kterým nadchnul Anthony Minghellu. Ten chtěl do té doby obsadit Toma Cruise. (don corleone)

• - Úvodní scéna, která otevírá celý film se natočila původně v Římě, ale pro nespokojenost se později přetočila v New Yorku. (don corleone)