Talentovaný pan Ripley

Talentovaný pán Ripley

The Talented Mr. Ripley

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1999, 139 min

Hodně zvláštní, neobvyklý, ale rozhodně výborný film. Režisér Minghella před nás postavil hlavního hrdinu, který začíná jako zakřiknutý klaďas a končí jako...no, v každém případě, po celou dobu mu divák fandí. Damona nemám nijak v lásce, ale tímhle výkonem mě alespoň z části přesvědčil, že hrát umí (btw, výborně vykreslený charakter Tomovy postavy). Law i Paltrow byli dobří, jen mě zklamala Blanchett, která se ve filmu pohybovala jako éterická bytost, která tam ani nepatří (vůbec celá její postava byla napsaná nějak divně :-)). Filmu můžu vytknout snad jen delší stopáž, ale vzhledem k tomu, že jsem u něj neusnul ani cca v 1 hodinu ráno, tak vlastně proč ne. Možná lehce nadhodnocuju, ale tenhle film má ode mě 5*. Zajímavý komentář: Nathalie(28.6.2009)

• IQ Tiqe

Slibný námět, nadějný úvod. Pak se děj chvíli bincá v Itálii, ale cca první hodina mě bavila. Pak ale začala nuda. Děj se tahnul a navíc mi přišel nepravděpodobný. On příliš riskuje, takhle by se rozumný člověk nechoval. A hlavně nechápu, proč to dělá. SPOILER: možná, že za nudou stála i homosexualita, kvůli které jsem pochopil, že už asi nic nebude. Fakt mě to mrzí, protože začátek byl hodně slibný.(11.2.2014)

Moje dosavadní setkání s Anthony Minghellou bylo veleúspěšné. Anglický pacient a především pak Návrat do Cold Mountain jsou obrovské a silné příběhy, navíc bravurně natočené. Nehledě na mnohem důležitější hodnoty, chybí Anthony Minghella na tomto světě jako režisér. Proto jsem se na Talentovaného pana Ripleyho dost těšil a schválně jsem si o jeho obsahu předem skoro nic nezjišťoval. O to víc jsem byl zaskočen a překvapen psycho atmosférou, kterou Ripley oplývá. Jednoznačně mě několikrát napadly Polanskiho thrillery se svojí typickou stísněnou atmosférou. Skvělé obsazení, skvělá režie, díky za další zážitek pane Minghello. 9/10(26.3.2013)

Dobrý herecký výkony ve všech rolích, pěkně vystižená, pohodová atmosféra Itálie. První polovina filmu dost slušná, no ale co se dělo potom sráží hodnocení hodně dolu a jsou to s odřenýma ušima 3 hvězdy. Já si celou dobu myslel, že je to krimi ve stylu Colomba, že ta najivita italských detektivů je jen předstíraná a co nevidět nad "talentovaným Tomem" sklapnou klec, jenže film běžel dál a dál, kupily se další a další najivní lži, podvody a kamufláže, který by odhalil i ten nejmenší pitaval z velkýho města, ale furt nic...Kdyby ho zabásli tak půl hodky před koncem a nějak slušně to dotáhli do finále byl by to dobrej film, ale takhle vyloženej trapas, kterej od druhé poloviny zachranujou jen herecký výkony.(14.9.2005)

Famozna studia o jednom seriovom vrahovi, ktory zabija tak nejak zhodou nestastnych okolnosti. Ani neviem co skôr vynachvalit. Ten film nema skoro ziadnu chybu. Az ma to prekvapuje vzhladom na to, ze ziadny dalsi Minghellov film ma nebavil. Film ma uchvatnu retro atmosferu, ktoru podtrhuje skvela hudba. A aj ked jazz bezne nemusim, tak pri cisle v ktorom Law spieva sa mam chut k nemu pridat. Damon tu podava najlepsi vykon svojej kariery. Na jednej strane sa z neho postupne stava seriovy vrah, ale kedze vrazdi rozmaznanych zbohatlikov, tak mu tak nejak drzite palce. Este lepsi je ale Law ako rozmaznany playboy. Film dokonale sprostredkoval to, ze ked Lawovu postavu zaujmete, tak sa citite jak v nebi ale akonahle ho prestanete bavit, tak vam strasne ublizi. Takze jeho osud si o to viac vychutnate. Gore sceny su prvotriedne. Zaroven neskutocne stavnate a zaroven pôsobia az umelecky. Z dalsich postav zaujmu protivny Philip Seymour Hoffman alebo trpitelka Gwyneth Paltrow. Snad jedinu vytku by som mal k urcitej prekombinovanosti v druhej polovici filmu behom ktorej Ripleymu tie vrazdy prechadzaju vdaka rôznym stastnym nahodam a totalnej neschopnosti policie. Ale nad tym sa daju prizmurit oci. Vzdy som si prial vidiet dalsie osudy Ripleovej postavy v Damonovom podani. Snad sa niekedy dockam. 9/10.(26.11.2017)

• Jude Law

• - Matt Damon zhubnul kvůli filmu asi 12 kilo. (don corleone)

• - Jude Law se naučil kvůli filmu hrát na saxofon a Matt Damon zase na piano. Ani jeden z nich ve filmu však na nástroje skutečně nehraje. (don corleone)

• - Spoiler: Tom zabije Freddieho se sochou římského vládce Hadriana, který měl milence, který byl zabit. (don corleone)