Rituál

• Česko Proutěný muž (více)

Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky. Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)

Freemind

Klasika, kult a perlička v horrorové historii. V příběhu o komunitě novopohanské komunitě na jednom skotském ostrově se horrorové prvky organicky mísí s kriminálkou, hodně černou komedií i muzikálem. Líbivá kamera, skvělé songy, syrové krajinky, snová, místy až surreální atmosféra (žena na hřbitově). Krása. ()

fragre

Zpočátku jsem film považoval za takovou tu staromódní, idylickou anglickou detektivku a čekal jsem, kdyže se objeví slečna Marplová. Sám seržant mi připadal jako karikatura upjatého, puritánského a komisního policisty, ač se mu na konci nedá upřít jistý heroism. Leč ta milá, sousedská a stále jakoby rozjařená nálada ostrova v průběhu seržantova pátrání nabývá jen nejasně tušeného stínu, který se mění v uskutečněnou noční můru. Ale nehledě na konec, má film stále jakousi mírně halucinogenní a praštěnou atmosféru (už jen ten nápad: ostrov znovupopohanštělý viktoriánským gründerským podnikatelem), podporovanou hudbou, rituály a v neposlední řadě Britt Eklandovou (ach!!!). Nicméně ten konec zapadá do obecně náboženské ideje, že bez oběti není spasení. ()

harfuska

Nekonvenčný snímok o skupine voľnomyšlienkárov, ktorí poskakujú po ostrove a spievajú si stupídne piesne. Film je plný absurdností a zvráteností, ale ani v najmenšom nepripomínal horor, skôr len frašku podivného vyšetrovania. Vačšinou som mala pocit, že sledujem dokument o domorodcoch, ktorí si schovávajú predkožky do fliaš, vzývajú penisy a skáču cez ohne, v nádeji, že im neobhoria chlpy na prirodzení. Táto pohanská komunita nieje nič pre mňa. ()

Maq

Připadalo mi to jako taková hipícká recese. Spíš komediální než napínavé. Ale tolik uznávám, že je to docela originální. Včetně hudební složky. ()

dr.Orlok

Opravdu nechápu "kultovní" status tohoto filmu... film je spíše směšný než temný či napínavý. Oproti remaku tu není fyzické násilí proti ženám a hláška "get off my bike" a všechny narážky na včely " no, not the bees " zato tu je chlípný tanec Britt Eklandové, jež vzrušuje hlavního hrdinu, přestože ji nevidí a je ve vedlejší místnosti. Vesničané se tu chovají nelogicky ( střídavě existenci dívky připouštějí a odmítají), alespoň že zpívají hezké písničky ( nejlepší je ta před scénou ve škole - http://www.youtube.com/watch?v=eSvJgRSiJSM , kde se mladé dívky učí o falickém symbolu).... ()

Hamaradža

Na jednu stranu veľmi pofidérna scenáristika s nepresvedčivými hercami vyznieva niekedy ako sebaparódia, na druhú vizuálna a najmä hudobná stránka je okúzľujúca a myslím, že práve vďaka nim sa film zaslúžil o kultový status. Ako tieto dve strany mince zapadajú dohromady, sa mi nepodarilo rozlúštiť - pre mňa ide o po všetkých smeroch čudný film (Čo nemusí byť nutne zlé :) ()

Dikaiarchos

Proutěný muž je koncipován jako detektivka s prvky hororu, na druhou stranu dílo disponuje přívětivým tónem, který umocňuje hudební, takřka muzikálová složka filmu a absurdní situace, do nichž je zapřisáhlý katolík seržant Neil Howie hnán. Konflikt katolictví a „osvíceného“ pohanství je příčinou humorných i dramatických situací; ať už ale panuje jakákoli momentální nálada, pel čehosi znepokojivého, zlověstného cítíme téměř nepřetržitě. Jako by každý žert byl latentním gestem zločinu či dokonce smrti a naopak i velmi neblahou situaci lze v okamžení proměnit v pouhý šprým... (více) ()

Zmiu

Kdyby to nebylo natočeno tak dávno, tak bych asi 4 hvězdičky nedala. Některé myšlenky tam jsou pojaty dost naivně. Jinak bych tento film radši zařadila do žánru Drama/ komedie, než thrilleru nebo hororu. Když se na ten konec díváme z pohledu ostrovanů, tak to přece žádná tragédie není. :-) Tohle je svým způsobem kultovní film, a říkám rovnou, ten remake opravdu vidět nechci. ()

Foma

Docela sranda, tedy až na tem závěr :-). Úplně surreálnej film, skoro od prvního okamžiku. Ostrovní typy skvěle vybraný a taková pohansko-hippie atmosfére z filmu úplně sálá. Chvílema i docela zásadní filosoficko-náboženský otázky to klade. ()

radektejkal

Pohanství, kult slunce a úrody, ani jeho starobylé obyčeje a rituály, nemohou být nikdy zcela překryty monoteistickým ani ateistickým pohledem na svět a jeho proměny. "Osvícené" pohanství v "Proutěném muží" (dále jen Proutníkovi) je současně vizionářské i padlé na hlavu, dramatické i směšné. Na druhé straně je jednoznačně řešena otázka, proč byl komisař obětován (v Proutníkovi). Pro svou křesťanskou neústupnost, zaslepenost, neschopnost vidět něco nějak jinak... Neil LaButeův remake je ovšem nepoměrně slabší. ()

Laurent

V žánrových kategoriích chybí ještě muzikál a krimi. Potěšilo by mě, kdyby se někdo rozhodnul tento film přetočit, protože by tomuto námětu slušel mnohem tajemnější háv s pořádně děsivou hudbou. Starousedlíci by mohli být ještě více ulítlí. Taky by snímku prospělo, kdyby se alespoň několik scén odehrávalo v noci, nebo k večeru. ()

d-fens

V tomto filme si každá "ideologická skupina" nájde niečo svoje, a najmä, každá sa bude asi snažiť vysvetliť si ho vo svoj prospech. Moderní mladí paganisti budú obdivovať uvolnenosť a zároveň zjavnú prosperitu a všeobecnú vzájomnosť tejto pohanskej spoločnosti, a otravného policistu budú vnímať ako narušiteľa starých a osvedčených poriadkov. Monoteisti, čiže aj kresťania (ku ktorým sa snáď radím ešte stále aj ja) , budú film vnímať ako poukázanie na nehumánnosť, zvrátenosť, nemorálnosť predkresťanskej doby, a možno ich aj napadne, že každé zlo si žiada obetu čestných a oddaných ľudí. Ale najúrodnejšou pôdou je film najskôr pre ateistov, ktorý v ňom (nie neprávom) budú vidieť jasný relativizmus medzi šialenosťou akýchkoľvek vierovyznaní, a až tragikomickú absurditu pri ich vzájomnom strete. Tak isto si ateisti určite všimnú to, že kresťanov pobúri paganistická ľudská obeta starým bohom, no neuvedomia si, že aj ich náboženstvo je založené na obete človeka (Krista) Bohu .... film každopádne ponúka dosť priestoru na uvažovanie, nie je nijak zvlášť desivý, vcelku slušne buduje atmosféru izolácie a uzavretosti, a využíva prvky surrealizmu a absurdity na zneistenie nie len hlavnej postavy, ale asi každého diváka.... čo mi mierne vadilo boli akoby až muzikálové pasáže, najmä hipisácke vybrnkávačky moc nemusím, a sem mi vôbec nesadli.... naopak, ľudová keltská hudba bola zaujímavá, a pasovala ..... Celková ambivalentnosť výpovede však nie je to, čo vo filmoch vyhľadávam, a preto aj keď nerád, uberám jednu hviezdičku... 80-85% ()

gumli

Horror ani moc nie,skôr taká kombinácia thrilleru a detektívky s hudobným žánrom.Voľné spracovanie románu Davida Pinnera.Dej je situovaný na ostrov Summerisle pri Škótsku,ktorý leží v súostroví Inner Hebrides.Policajný seržant tam hľadá nezvestné dievča,ale všetci tvrdia že ju nevideli.Ako veľký kresťan je zhrozený,pretože celý ostrov vyznáva nejaký Celtic Neo-Pagan Cult,s reinkarnáciou,rituálmy plodnosti a sexuálnej mágii.Samé zvieracie masky,rôzne amulety,kamenné figury o pod.Christopher Lee hraje dobré,ale začína hrať až v polovici filmu,čo je škoda.Veľa vecí je vystrihnutých a vôbec nikdy nevyšiel takýto nevystrihaný film,čo je tiež škoda.Ináč je to výborná britská kultová klasika. ()

easaque

ve své době určitě kontroverzní a zapovězovaný film a i když na něm jsou ty roky znát, tak své kouzlo má stále - hlavně díky poutavé skotské krajině a prostředí jeho venkova. Hudební vložky vyvolávají dojem poněkud hipický a zpočátku jsem byl kvůli nim v rozpacích, ale po chvíli jsem si zvyknul. Provedení není úplně dokonalé, ale je tam cítit nadšení lidí při tvorbě filmu, což je velké plus. Dnešní fanoušky hororů určitě neokouzlí, ale vnímavější duše a hledače roztodivných filmů by to mohlo zaujmout jako mě a napětí jsem cítil po větší části filmu - takže žádná nuda. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

BoredSeal

Je to trochu zastaralý bizarní film se zajímavým nápadem, ale tvůrcům se podařilo vytvořit kouzelnou atmosféru pohanského venkova, kvůli které jsem přece jen šel v hodnocení na čtyři hvězdy. Ve své době musela tahle otevřená provokace vůči křesťanství vzbudit asi slušný rozruch. Muzikálové vložky dodávají snímku správný absurdní humor, ale jsou klíčové i pro vyprávění děje. ()

honajz2

Horory o sektách mám rád fakt hodně, ale Rituál mě nikdy nezaujal, ani ten remake a teď se mi přesvědčilo, že ani ten originál. Pravda, orignál je mnohem lepší než remake s Nicolasem Cagem, ale i tak to není bůhvíjak dobrý. Hlavní problém Rituálu (teď budu myslet už jenom originál) je v tom, že skoro celý film nepůsobí jako horor. Pořád tu hraje nějaká veselá muzika, pořád se tu zpívá, dokonce je to spíš muzikál, všechno je strašně klidné, jenom až ve finále se něco stane, ale ta cesta k tomu je dlouhá a dost nudná. Nějaká pořádná atmosféra tomu taky chyběla, protože jak už jsem psal, ten film je strašně klidný. Napětí je tu slabé a někteří herci tu i celkem přehrávají. Zas abych jenom nekritizoval, kameru to má pěknou a někteří herci tu hrají dobře (ačkoli Edward Woodward na konci podle mě celkem přehrával), pár scén je zajímavých včetně drsné finální scény, ale jinak jsem se u tohohle muzikálového hororu bez nějaké atmosféry dost nudil a víc jak 2* mu fakt dát nemůžu. I Slunovrat se mi líbil víc, a to už je co říct, protože na Slunovratu vidím hromadu chyb. Lepší 2* ()

Martin741

United Kingdom f*cking rules alebo dalsi genialny britsky horor, presne to je The Wicker Man. Pribehovo je film dost osemetny : ide len o patranie po nezvestnej dievcine. Co ale stoji za zmienku, je postupne budovana strasidelna atmosfera, ktora pekne hustne kazdou dalsou a dalsou minutou. Az vyvrcholi mrazivym a brutalnym extremom, ktory doposial nemozem zabudnut. Rezia Robina Hardyho je doslova genialna a prakticky jej niet co vytknut. Z hercov zaujal jednoznacne Christopher Lee ako vodca toho zapadnuteho skotskeho mestecka. Ale za zmienku stoji aj ucast Britt Ekland, uz vtedy bola doslova nadherna. Mnam. Takze ako uz dlhodobo tvrdim : najlepsie horory vznikali v 70. rokoch, to mi proste nikto nevyvrati. 100 % ()

Nautila

Jedna z nejzajímavějších věcí, co jsem v tomhle oboru zatím viděla. Skvělá atmosféra, působivá hudba spolu s tanci dívek a chlapců, Christopher Lee (hmm...tak krásný, dokonce i v sukni a zpívající!), ale hlavně příběh. Woodward je tu jako policista a křesťan, ale hlavně cizinec mezi lidmi, kteří mají vlastní pravidla a logiku. Prochází městem a ptá se lidí, odmítá rozumět a jeho hlava mu logiku těch lidí nebere. Nerozumí neexistenci víry v Ježíše a rád by to změnil, "osvětil", ale je sám, jediný a cizí. Bez pokusu o jakékoliv pochopení vše jiné zatracuje. Na druhé straně lidé, zcela klidní, svoji, hrají si s křesťanem jak kočka s myší, rozumějí mu, ale je jim ukradený. Setkání dvou náboženských světů: slepé víry a pouhé řeči o ní, a víry prastaré, prosté a aplikované, nemůže dopadnout dobře. Film nenabízí rozhřešení, čí pravda je tou pravou, pouze vypráví a na konci si snad ani nikdo vybrat nedokáže. Film není po stránce technické ani herecké nikterak osilnivý, ovšem spoustu scén se vryje do paměti, v doprovodu se skvěle komponovaným soundtrackem (Fire Leap se scénou nymfiček skákajících přes oheň, Summer is a cumen in v silném, dechberoucím závěru -aneb jak může být píseň o létu a kravičkách děsivá- a samozřejmě Willow's song) se tu vznáší erotický, lehce zvrácený a groteskní opar, a přece i čistý a přírodní. Není to nějak extra film, ale je to film přesně pro mě a právem kultovní. Jak já si přeju být v Summerisle. ()

dubinak

The Wicker Man si diváky získá asi hlavně mysterióznem, tajemnem a znepokojující atmosférou vytvořenou zfanatizovaným obyvatelstvem podezřelého ostrova. Zvláštní roli zde hrály i poněkud zvrhlé hudební scény, které se mi tam v první vteřině nezamlouvaly, ale ve druhé už jsem si to bez nich nedokázala představit. Předvedou se nám zde i výborní herci s ještě výbornějším typickým přehnaným britským akcentem, který můj zážitek ještě více posiloval. Pro tento film nemám ani moc slov. Nadchl mě snad ve všech směrech, především svou nesmírnou originalitou a zakomponovanou perverzností. Remake jsem neviděla a ani si jím nechci kazit dojem. Za mě jednoznačně pětihvězdičková záležitost. ()

C0r0ner

Místy to přecházelo do až moc velké magořiny a grotesky, což filmu zbytečně ubírá procenta, protože jindy zase přišla solidně silná scéna s pořádným napětím. Dohromady tedy dost rozporuplné pocity, nicméně si umím představit, že v roce 73 to asi muselo být něco. 70% ()

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

31.07.2018

Režisér Ari Aster svým hororovým debutem Děsivé dědictví udělal slušnou díru do světa. Distribuční společnost A24 si díky jeho filmu připsala celosvětově nejvýdělečnější snímek vůbec a vzhledem k… (více)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith