Dej si pohov, kámoši 2

Grumpier Old Men

Daj si pohov, kamoš! 2

Komedie / Romantický

USA, 1995, 101 min

"Nikdy nevstoupíš do téže řeky", už zde chybí originalita provního dílu. Ale pořád milá, i když oproti reálu trochu učesaná, bžunda dvou odvěkých přátel-nepřátel. K obsazení není co říct, světová esa nemohou zahrát špatně. Škoda, že svět spěje k jednoduchosti a jejich nadání nelze v současné době plně využít-pokud si odmyslíte hlavní představitele, tak Vám z toho vyjde obyčejná americká srágora typu Denis postrach ....Jen pár fandů ví, kdo je Sofia Lorenová ... Nevím, jestli je to tak správně.(5.1.2009)

"Ty bys nechytil ani filcku vod levný štětky !!" - "Jo, a mimochodem, jak se má Tvoje sestra ??" ;) Kryndy pindy, zase jednou výjimka potvrzující pravidlo slabších sequelů, byť zde by se dalo spíš přesněji mluvit o jakési parafrázi než o pokračování, no, ona to pravidlo nepotvrzuje, ona si s ním dělajíce dlouhý nos vytírá řiť, když jedničku poráží o prsa Sophie Loren, rozuměj o třídu, dvě, ona totiž tahle dvojka, ať už ve smyslu kamarádů Maxe Goldmana a Johna Gustafsona, které si s chutí znovu zahrály dvě legendy Hollywoodu, Walter Matthau a Jack Lemon, či ve smyslu volného pokračování původního snímku, mě tolik bavila, až jsem se opravdu dusil smíchy !! Osmý z deseti společných projektů dua Matthau, Lemmon platí rozhodně za maximálně nahláškovanou komedii s parádně úderným timingem, byť stejně dobře funguje i v rámci romantického žánru, ačkoliv by jeden jistě neřekl s jakým zalíbením bude sledovat milostné tokání dvou gerontů, nicméně Walter Matthau a jedenašedesátiletá stále překrásná Sophia Loren, které by zde v roli Marie Sophie Coletta Ragetti její věk rozhodně nikdo nehádal, vás přesvědčí o naprostém opaku, ta jejich vzájemná chemie stavící na základě přitažlivosti protikladů mě prostě odrovnala !! Samotný příběh se sice rozhodně nedá nezvat nijak složitým a logicky ani převratným, sledujeme totiž znovu pouze dvojici stárnoucích a neustále se špičkujících přátel, kteří se snaží chytit legendárního sumce a vyrovnat se s tím, že jejich děti Jacob Goldman slušného Kevina Pollaka a Melanie Gustafson Daryl Hannah, která pravděpodobně nikdy nevypadala rozkošněji, se rozhodly žít spolu, zatímco v lásce teď má přijít řada konečně i na Matthewova Maxe, což však rozhodně není vůbec na škodu, celý snímek si tak rozhodně na nic nehraje a chce prostě jen pořádně pobavit, k čemuž pomáhají i další menší rodinné zápletky, především pak děda Gustafson skvělého Burgesse Mereditha, kterého jsem si zamiloval už ve Stallonově sérii Rocky v roli kouče Mickeyho Goldmilla, mě vždy spolehlivě rozesmál, stejně jako Ann Morgan Guilbert v roli Mama Ragetti, neodpustím si připomenout, že ta ačkoliv hraje matku Sophie Loren, je ve skutečnosti jen o šest let starší !! Oproti prvnímu snímku došlo ke změně režiséra, když velmi dobrého Donalda Petrieho, který mimochodem pro film objevil Julii Roberts, nahradil Howard Deutch, přičemž právě Grumpier Old Men rozhodně platí za jeho majstrštyk, i kameramana, což vnímám jako největší plus, geniálního Taka Fujimota totiž považuju za jednoho z nejméně doceněných lidí v oboru, což rozhodně nelze říci o Alanu Silvestrim, kterého naopak dnes zná téměř každý, i v tomto smyslu došlo ke kvalitativnímu posunu, tentokrát se totiž často se vykrádající lenivý Silvestri znovu předvedl !! Scénář má na svědomí znovu Mark Steven Johnson, který mě chytil za srdce Simonem Birchem, aby pak následně vplul do vod komiksových adaptací, s nimiž si však dokonale zkazil svoji pověst, ony totiž snímky jako Daredevil či Ghost Rider spadají spíš do kategorie dost velkých zklamání, z čehož nakonec vyplývá, že zde prostě a jednoduše zafungovala ta obligátní shoda okolností, když jen tak mimochodem vznikla geniální komedie, která stejně jako Matthau s Lemonem zraje jako víno, ta silná nadčasovost mě opravdu fascinuje, Dej si pohov, kámoši 2 totiž vůbec nestárne a kouká se na to stejně krásně jako na Sophii Loren, jejíž půvab prostě jednomu dokáže vynahradit všechny ty drobné nedostatky téhle lehce pozapomenuté pecky !!(19.1.2014)

Reziser Howard Deutch /Spravna Dvojka 2, Napadnici/ natocil uz podstatne slabsie pokracovanie nez kultova jednicka Dej Si pohov, kamosi . Dvojica Jack Lemmon /Byt, na Titulni starne/ a Walter Matthau sa tu objavili znova. Humoru ubudlo, tocil to aj iny reziser a opat plati to co v jednotke - obaja si robia napriek, a aj blizki ludia umieraju. No ale plati to, ze dvojky su regulerne podradne filmy, a tuna je to rozhodne tak : 75 %(24.9.2016)

Pokračování se nese v duch jedničky, tzn. že nic nového nepřináší, stále jde i o jezero a ulovení starého sumce. To ovšem dorovnává i nová postava, nová sousedka, kterou není nikdo skvělejší než Sophia Loren. Krom toho dostane i trochu větší prostor Daryl Hannah, aby řekla pár vět a uronila pár slz.(20.1.2014)

Jen o malý kousek slabší než díl první. Vše ovšem vynahrazuje svou hereckou účastí Sophie Loren co by nápadnice Waltera Matthaua , který přišel v prvním díle co se týče ženy zkrátka a takříkajíc ostrouhal. Film prakticky navazuje na dění z prvního dílu a aby to divákovi nebylo líto , tentokráte dostane více prostoru již zmiňovaná dvojice Loren - Matthau a že to stojí za to se nemusím ani zmiňovat. Opět nechybí tradiční hašteření mezi sousedy a také prostořeký a věčně nadržený starý pan Gustafsson , který se konečně dočká... ale to nebudu prozrazovat. "Můj zeť vypadá jako makrela!" Vřele doporučuji. Film: 86%(22.3.2006)

• - Poslední film Burgesse Mereditha. (HellFire)

• - Sophia Loren (Maria Sophia Coletta Ragetti) je iba o šesť rokov mladšia než Ann Morgan Guilbert, ktorá si vo filme zahrala jej matku. (m.a.t.o.)

• - Ve scéně, kdy oba Gustafsonové sedí na gauči u rybníka, se mezi střihy dědovi (Burgess Meredith) přesouvá pivo a cigareta z jedné na druhou stranu a zpátky. (DexMASTER094)