Dej si pohov, kámoši

• USA Grumpy Old Men (více)

Film režiséra Donalda Petrieho (Mystic Pizza) je především hereckým koncertem dvou osobností – Waltera Matthaua a Jacka Lemmona. Herečtí bardi tu představují dva letité rivaly a zároveň sousedy Johna a Maxe. Oba si už vlastně ani nepamatují, čím začalo jejich „dědkovsky paličaté“ škodolibé nepřátelství, které se sestává z drobných lumpáren a zlomyslností. Karty jsou už léta rozdány a nic by se nezměnilo, kdyby se do sousedství nepřestěhovala extravagantní a stále velmi atraktivní dáma jménem Ariel. Její volnomyšlenkářské chování okouzlí oba postarší pány tak, že v nich navíc vzplane žárlivá mužská rivalita. Svérázná a temperamentní Ariel si ovšem do ničeho nenechá mluvit a vybere si podle svého. Úsměvná komedie někdy s nadhledem a někdy vážněji ukazuje, jak chutná „podzim života“. V druhém plánu sledujeme i milostné vztahy Johnovy dcery Melanie (Daryl Hannahová), která právě opustila manžela a nyní až příliš sympatií věnuje Maxovu synovi Jacobovi. Že by mladí konečně usmířili znepřátelené staříky? (Česká televize)

Wormboy

Velmi prijemna komedia so skvelym ustrednym duom, ktore dokazuje, ze ani pridane rocky im neuberaju nic na sarme, charizme a hereckej bravure. No a vety, ktore vypusta stary otec Gustafson su absolutne perly. ()

MarekT

"Holy moly!" Moje velkorysé hodnocení má samozřejmě na svědomí dvojice Lemmon - Matthau, u které mi ani tak nevadilo, že místo obvyklého přátelení jejich vztah silně připomíná komiksové soupeření Kačera Donalda a jeho souseda Jonese (byť jsem si jako divák musel vybrat, komu budu fandit - oproti větší části pisatelů mé sympatie směřovaly spíše k Jackovi, který je mi tak nějak charakterově bližší), výborně se vedle nich činí také Ann-Margaret coby hlavní předmět sporu a Gustafsson senior v podání Burgesse Mederitha. Škoda, že v některých momentech se jedná spíše o rodinnější zábavu a závěr příběhu je bleskově převlečen do moralit a sentimentality podobně jako v seriálu "Krok za krokem", již zmíněné obsazení a závěrečné titulky se nepodařenými záběry z natáčení vše přebíjí v sympatický evergreen. 70% ()

gabin(a)

Balzám na duši! Všichni perfektní, ovšem nejlepší je starý pan Gustafson! Pře-fik-ni ji synkuuu! Nebo ji pošli za mnou! Myslím že Lemmon&Matthau jsou nejlepším filmovým párem všech dob:-) Předčí i Laurela a Hardyho a Lorenovou s Mastroiannim:-). Jinak pokud jde o film, byla jsem v pokušení zkopírovat komentář od Amarcord_1, natolik je výstižný a mluví mi z duše. ()

LeoH

Dvojice amerických důchodců s velkými domy v idylicky zasněžené Minnesotě, šišlavé urážky, drsné kanadské žerty, debaty o nemocech, smrti a rybaření, válka s exekutorem – a samozřejmě trojitá porce romantiky plus mírná životní moudrost a lehké tragično v mezích pohodlného dojetí, jsme přece v Hollywoodu. Možná to zní strašně, ale díky chytře napsanému scénáři, vkusné režii a Lemmonovi s Matthauem, kteří se nestydí být opravdu za dědky plesnivé (v dabingu se ovšem tahle kvalita trochu ztrácí), výsledek spolehlivě pozvedá i nejčernější náladu a možná by si ode mě vysloužil plný počet, nebýt zbytečného důrazu na romantickou linii a občasné prvoplánovosti hlavně v užití muziky. ()

plechulka

Tahle dvojka kámošů v obsazení téměř vždy znamená, že ať se děj odehrává na ledu či písku a okolo se motá kdokoli, "chemie" obyčejné lidské sounáležitosti a přátelství funguje. Říkají nám, že nemusíme nutně v životě řešit globální problémy ani být hollywoodské hvězdy, aby jsme si zasloužili když ne lásku, tak alespoň přátelství lidí okolo. Takovéhle filmy je třeba mít ve filmotéce a v případech, kdy máte pocit, že si na Vás někdo tam nahoře zasedl, si uvařit horký čaj nebo kafe, usednout do pohodlného křesla a zasusout DVD či kazetu. Většinou po zkouknutí zjistíte, že se Vám na tváři usadil malý úsměv a že svět je o něco snesitelnější. ()

dvopet

Výborná komedie, při jejímž prvním sledování jsem se u některých scén téměř válel smíchy. Staříci v podání Lemmona a Matthaua (oba dva excelentní) jsou i přes některé dost výrazné chyby naprosto neodolatelní. Vše korunováno Lemmonovým stařičkým chlípným otcem :) Výborný scénář a povedený humor dělají své a proto se na tento film podívám v budoucnu kdykoliv a rád. Než dlouhosáhle komentovat, raději se podívat... ()

Haretix

I ve svém věku podávají Jack Lemmon a Walter Matthau perfektní výkony. Matthauovi ksichty jsou pomalu legendární. Scénář je napsán opravdu výtečně, jelikož sousedské vztahy tu mají vše co k nim patří a když k tomu přidáme krásnou ženu, hnedka je o zábavu a perfektní scény postaráno. ()

lennyd

Max Goldman a John Gustafson vedle sebe žijí již od malička. Před mnoha lety se ale rozhádali (kvůli ženě, samozřejmě) a od té doby je jejich každodenní kratochvílí, tomu druhému něco provést (schovat smradlavou rybu do auta, případně nechat spadnou tunu sněhu za krk je jen tím menším, co si navzájem provádějí). Když se ale do jejich sousedství přistěhuje svérázná vdova, Ariel Truaxová, začne jít skutečně o život. Který ze staříků nakonec ženu získá?... Film jsem poprvé viděl před mnoha a mnoha lety, a musím říct, že se mi docela líbil. Z dnešního pohledu už sice působí trochu archaicky, ale ani to divákovi nebrání, aby se při naschválech, které si staříci provádějí, minimálně neusmíval. Zápletka je sice trochu naivní, ale ani to moc nevadí, kouká se na to docela dobře. Nejvíce se mi ale asi líbila závěrečná scéna, kdy pohřební řeči typu Všichni tam musí nejsou úvodem k očekávanému pohřbu, ale naopak velké svatbě. A který ze staříků nakonec dámu získal? Podívejte se sami.. ()

Pavlínka9

Jacka Lemmona mám ráda hlavně z jeho období filmů ze 70.let - to byl fešák ;) A herec vynikající v jakémkoliv období :) Za to Walter Matthau pro mě v tomto filmu byl určitým člověkem "navíc" :D :D Vtipný příběh o "nepřátelství" mezi dvěma "přáteli" :) Vtipně podané, neberou si servítky a základní spor se točí okolo ženský :) Klasika :) ()

bobby_jean

Toto je presne ten typ filmu, ktorý je pekný, milý, pohodový, ukáže vám silu priateľstva, vtipné dialógy, ale nič viac z toho nie je. Pre mňa žiadna pridaná hodnota, síce sa mi to pozeralo veľmi príjemne. Určite film, ktorý poteší, vyčarí úsmev, ale nie je ničím výnimočný. ()

Fakipics

Myslím si, že by se novodobé komedie zde mohli něco přiučit. Místy fakt zvrácený naschvál, který vás pobavil do morku kostí. Pobavil jsem se tak, že mi zde nevadila ani softová romantika, kterou v softových komedií absolutně nemůžu vyzvracet(možná, že to bylo věkem). Taková podívaná na lidi v patřičném věku, kdy už si člověk myslí, že toho moc v životě nezažije, dokáže zpříjemnit den.. proto dávám plné hodnocení. ()

jujec

Velmi vtipná a svěží komedie - důchodci blbnou jako malé děti, bohužel někdy jejich vtípky jsou "za hranou", ale i tak je to zábavné. ()

JohnSmith

Lemmon a Matthau spolu i proti sobě. Parádní důchodcovská komedie. Vtipné, rychlé a dojemné. Třešinkou na dortu pak byl Meredith. ()