Lijavec

(divadelní záznam)
TV spot

Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel neradostnému poznání: ani jedno z děl, které podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec. (oficiální text distributora)

Philoun1

Moje druhá hra viděná naživo(zatím poslední). Jak už tu bylo řečeno hra je opravdu slabší a na největší klenoty opravdu nemá, ale zato seminář... U DJC 4* nedávám. ()

jefff

Trošku zklamání. Lijavec považuji za slabšího Cimrmana. Chybělo mi víc vtipu i příběh mi nepřišel zrovna zajímavý. Přednáška je naopak jedna z těch zábavnějších. I tak jde o zdařilé dílo. ()

Rousse

Tak tohle mi příjde jako nejslabší Cimrmanova hra vůbec. Abych se přiznala, nikdy jsem ji ani nedokoukala do konce... Opravdu mi přišla suchá - bez obvyklé Cimrmanovské šťávy. ()

Melios

"Na slepé koleji, stojí vagón plný sýra..." Neexistuje lepší popis divadelnej hry ako, keď sa vždy točí o tom istom no je to niečo iné. Cimrmani opäť a zas nesklamali a vytvorili extrémne zábavnelé vystúpenie, ktoré má síce trošku slabšiu jednoaktovku, no za to silnú besedu. V našich končinách len tak nenájdete spoločenstvo, ktoré by vám servírovalo s bontónom to isté, len vždycky od základov iné. Vyborní herci a zľudovené hlášky sú už samozrejmosťou. Nemám, čo dodať. Skrátka nadpriemerné vystúpenie. A ak sa ma pýtate, prečo nedávam číselné hodnotenie, dôvod je jasný..."já to totiž organizuji". ()

Devadesát Dva

Seminář patří mezi absolutní TOP, taky je velmi zajímavé, jak moc byla tato hra cenzurována, upravována a dřív i zakázána. Herberk a Vymýšlení anekdot jsou extrémně silné a zábavné části, ale samotná hra už se spíše jen táhne. "Možná si říkáte, proč také nepřemýšlím... to je tím, že já to organizuji." (...) "Na slepé koleji..." (...) "A dál?" "No dál... já to dál ještě nemám..." (...) A nevadí, když to bude takové pánské košilaté...? Na slepé koleji stojí už měsíc vagón plný pánských košil...(...) ...ještě je nechytili." (...) "Ale já nejsem Karel. Karel je tady Alois." ____ 72% (1982) ()

Kovaja

Tuhle hru táhne Svěrák,,to je bez debat.V tradiční přednášce se mi moc líbil rebelující a tak trošku oprávněně odsunutý J.Weigel. ()

Ixbalanke

Dávám 4, protože 5 dávám jen ve výjimečných případech. Takže výborná podívaná od začátku do konce. Seminář i hra kvalitka. ()

Disease

Seminář jako obvykle zábavnější nez hra, ale tentokrát je to tak správně meta- , že jsem se bavil neméně. ()