Mary Poppins se vrací

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy / Muzikál

USA, 2018, 130 min

• Matty

Muzikály mám rád, původní Mary Poppins si vždycky s chutí připomenu a Emily Blunt bych poslouchal, i kdyby předčítala televizní program, ale tenhle nostalgický remix je tak prázdný, až to bolí. ___ Samotná Mary má ve filmu ostudně marginální roli. Tvůrci s ní nepracují jako s plnohodnotnou postavou vyprávění, ale jako s pouhým symbolem (takže se její stín samozřejmě musí objevit na Big Benu). Pro příběh je přínosná pouze tím, že ve správnou chvíli posune zpátky minutovou ručičku. Jinak by ve filmu vůbec nemusela být. Stejně zbytečných je osmdesát procent děje, tvořených ledabyle seřazenými výchovnými (v lepším případě) písničkami, které zápletku nikam neposunují. Muzikální čísla představují vesměs jen technicky vyspělejší, delší a okázalejší variace scén z původního filmu - namísto tancujících animovaných tučňáků celá Zoo, namísto stepujících kominíků gang lampářů. ___ Jedna z nejvíc postradatelných scén je zároveň tou jedinou pamětihodnou, protože v ní Meryl Streep coby lehce pomatená cikánka odkudsi z východní Evropy zpívá totálně nonsensovou písničku o žábách (Shaimanovy slovní hrátky jsou hlavním důvodem, proč si pustit alespoň soundtrack). Dalším bolestivým příkladem plýtvání talentem je Colin Firth, který hraje - jak originální - zlého bankéře, obohacujícího se na úkor svých klientů, což ovšem není tak hrozný prohřešek jako skutečnost, že v sobě zadusil své vnitřní dítě. Jako kdyby společnost už nebyla dost infantilní. ___ Jde o stejný věšák na nákladná hudební/taneční čísla, jakým byl Čarovný les nebo Nine. Smutné je, že díky výpravě a hudbě bude tenhle bezdějový patvar zřejmě nominován na dost Oscarů a vydělá dost peněz, aby Rob Marshall mohl v páchání kinematografického zla pokračovat (už teď se můžeme „těšit“ na jeho Malou mořskou vílu). ___ Podívejte se s dětmi raději znovu na Paddingtona. 40%(20.12.2018)

Disney. Spoločnosť, pod ktorou si každý predstaví pozitívne, morálne a hlavne nekritické filmové predstavenie. Ono, vlastne ani oni sami nechcú byť prezentovaní ináč. Natočili pokračovanie snímku, ktorý nemá v dnešnej dobe šancu na blokbasterovský úspech ( aj keď nejaké tie doláre sa predsa len točia ). Dôvod? V kine vedľa mňa sedelo dievča ( 11-12 ), ktoré počas 75% filmu, odovzdávalo svoju dušu mobilnému telefónu ( snímok, ktorý neobsahuje žiadne technologické vymoženosti a odohráva sa dokonca až v prvej polovici minulého storočia - takže pre podobných ´´užívateľov´´ neprijateľná kulisa ). Čiže, skupina pre ktorú je tento snímok stavaný hlavne, bude trpieť ( teda ak sú sociálnosieťoví zombies ) a naopak tí, ktorí majú Mary radi ( staršia generácia, teda pokiaľ niesu sociálnosieťoví zombies ), budú mať o zábavu postarané. Je mi naozaj ľúto, že sa dnešná mládež ( 85% ) nechce pobaviť na starosvetskom dobrodružstve, ktoré akoby naozaj vypadlo z inej doby, a ktoré ponúka okrem vizuálneho opojenia aj pocit lásky a porozumenia. P.S. Som rád za každého obyvateľa tejto planéty ( bez rozdielu veku ), ktorí si stále uvedomujú, čo sú hlavné hodnoty ľudského bytia.(5.1.2019)

Na tenhle film jsem se těšila od té doby, co jsem se dozvěděla, že se bude natáčet. Emily Blunt byla skvělá volba do role Mary Poppins, nevěřím, že by to někdo zvládl zahrát lépe nebo se alespoň přiblížil originální Julii Andrews, tak jako ona. Klobouk dolů a nominace na GG je zasloužená! Písně trochu zklamání, až moc písní a tanečních vystoupení na úkor dějové linky, které nebyla ani moc dobře promyšlená. Navíc ani jedna z písní se mi nelíbila nebo neoslovila natolik, abych si jí po shlédnutí broukala. Chválím český dabing, nebylo to tak zlé, jak jsem očekávala, ale i tak se podívám na originál a třeba své hodnocení změním.(22.12.2018)

Snazili se. Ale je to asi jak pokouset se napodobit Columba s novym hercem. Proste to uz nefunguje. Jakesi kouzlo te stare pohadky z r. 64 tu uz neni, i kdyz to primo navazuje a doporucuji tedy puvodni film urcite predtim zhlednout - uzijete si pak spoustu odkazu - predmety, slovni narazky, postavy a lokace. Akorat misto kominka tu tentokrat mame jeho kamarada lampare (Miranda - btw je mi strasne nesympaticky), deti jsou 3 a cele se to odehrava po dvaceti letech v obdobi Velke hospodarske krize. Michael a Jane - deti z puvodniho filmu - uz jsou velke a maji vlastni, jiz dospele, starosti. Co se tyce scen, vypravy a triku, je to vpodstate doslovna kopie puvodniho filmu - opet jsou tu naklicovane animovane postavy, blazniva pribuzna (Streepova), bankovni padouch (Firth). V tom vsem je paradoxne upozadena samotna Mary Poppins, takze tu hraje zanedbatelnou roli a je to skoda. To, co by melo byt ale u muzikalu nejdulezitejsi, tedy hudba a pisne, me vubec nenadchlo. Nemaji zapamatovatelnou melodii, natoz slova. Spousta pisnicek a dialogu je navic strasne ukecana a velmi obtizne prelozitelna - no proste jak mam rad titulky, tady jsem skripal zuby. Misty se to nedalo stihat a vetsina textu nedavala absolutne zadny smysl. Jednak to podle me bylo nekvalitnim prekladem, jednak tim, ze zvolili pro tento film nevhodny styl, a tudiz ze se snazili pisne - misto doslovneho prekladu - lyricky prevypravet, aby se rymovaly. Vysledkem bylo, ze ceske texty byly uplne o necem jinem, nez se ve skutecnosti zpivalo. No...mrknu v budoucnu na dabing, ale titulky v kine opravdu hruza a des. I kdyz to tedy jako celek ma podobny "ujety LSD feeling" jako original, neco tomu schazi. Jakasi duse. Je to jen hromada textu s nemastnou neslanou hudbou, Mirandou, ktery podle me zpivat neumi, a Bluntovou, ktera obcas hezky zamrka... V tom vsem je nejvetsi peckou 93tilety Dick Van Dyke (Bert z puvodniho filmu). Proc uz se nemohla zucastnit i J. Andrews (83 let) ale netusim...to by byla tresnicka na dortu uplne dokonala.(22.12.2018)

Nečekala jsem, že to bude pohádka pro děti. Místy to bylo přitažené za vlasy, ale celkově se mi to líbilo, ale takový průměr. Nevím, ale Emily Blunt jako Mary Poppins mě iritovala. Přišla mi panovačná. Nejvíce se mi líbil Ben Whishow v roli tatínka, který je výborný herec, umí hrát na city a celkově mu to věříte. Byla tam jedna dojemná chvíle díky němu, kdy jsem brečela. Colinu Firthovi role zlého bankéře sedla, ale oči ho prozradily. Mnohem víc se mi líbil film, inspirovaný právě Mary Poppins, "Kouzelná chůva Nanny McPhee", kde také hrál.(27.1.2019)