Mary Poppins se vrací

• Austrálie

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy / Muzikál

USA, 2018, 130 min

Nečekala jsem, že to bude pohádka pro děti. Místy to bylo přitažené za vlasy, ale celkově se mi to líbilo, ale takový průměr. Nevím, ale Emily Blunt jako Mary Poppins mě iritovala. Přišla mi panovačná. Nejvíce se mi líbil Ben Whishow v roli tatínka, který je výborný herec, umí hrát na city a celkově mu to věříte. Byla tam jedna dojemná chvíle díky němu, kdy jsem brečela. Colinu Firthovi role zlého bankéře sedla, ale oči ho prozradily. Mnohem víc se mi líbil film, inspirovaný právě Mary Poppins, "Kouzelná chůva Nanny McPhee", kde také hrál.(27.1.2019)

Na tenhle film jsem se těšila od té doby, co jsem se dozvěděla, že se bude natáčet. Emily Blunt byla skvělá volba do role Mary Poppins, nevěřím, že by to někdo zvládl zahrát lépe nebo se alespoň přiblížil originální Julii Andrews, tak jako ona. Klobouk dolů a nominace na GG je zasloužená! Písně trochu zklamání, až moc písní a tanečních vystoupení na úkor dějové linky, které nebyla ani moc dobře promyšlená. Navíc ani jedna z písní se mi nelíbila nebo neoslovila natolik, abych si jí po shlédnutí broukala. Chválím český dabing, nebylo to tak zlé, jak jsem očekávala, ale i tak se podívám na originál a třeba své hodnocení změním.(22.12.2018)

Na novou Mary Poppins jsem si chtěla zajít ze dvou důvodů. Tím prvním bylo, že původní film s Julie Andrews se mi moc líbil - jak po dějové, tak i hudební stránce - a považuji jej za jeden z klenotů kinematografie, který asi čeští diváci příliš neocení, vzhledem k tomu, že na dnešním představení v celém sále sedělo pouhých sedm lidí. Druhým důvodem byla má oblíbená Emily Blunt, která by mohla hrát v té sebe větší blbosti a já bych se na to stejně koukla. Má očekávání byla tedy vysoká a po zhlédnutí musím uznat, že chápu zdejší hodnocení. Ačkoliv obsazení bylo vybráno vskutku na jedničku, se samotným filmem už to trochu vázne. Největší zádrhel, aspoň pro mě, znamenalo obrovské množství hudebních čísel na úkor dějové linky. Ta mi připadala docela upozaděná a v podstatě celý film byl o tom, jak Mary Poppins trávila čas s trojicí malých Banksů (verze z roku 64 mi taky přijde o něco poučnější). Nicméně hodně se mi líbilo zpracování - tančení, sekvence v kresleném světě, kostýmy, prostředí... To je ten hlavní důvod proč dávám čtyři (horší) hvězdičky. Je možné, že své hodnocení ještě změním, až film uvidím v původním znění. Dabing se naštěstí i v tomto případě povedl, ačkoliv mně osobně vadilo, že byly nadabované i písně, kde člověk výrazněji vidí nekoordinovanost s tím, co herec ve skutečnosti říká, a jaký je český překlad. Možná i kvůli tomu mi zdejší písně nepřišly tak chytlavé jako ty z předchozí Mary Poppinsové. Byla jsem ale velmi potěšena, že Meryl Streep i tady namluvila Zlata Adamovská, která se tentokrát předvedla i se zpěvem. Závěrem asi jen řeknu, že už to prostě není ten echt Disney, ale vzhledem k tomu, že žijeme v době, kde kina válcují filmy se superhrdiny, je tohle příjemná změna s trochou kouzel.(20.12.2018)

Jednu věc si ujasněme hned na začátek: Dodnes jsem neviděl původní Mary Poppins! A tím pádem nebude můj názor na novou Mary Poppins závislý na té staré a budu tak k nové Mary Poppins milosrdnější možná právě proto, že jsem neviděl originál, který jsem v plánu shlédnout před premiéry dvojky ale časovej pres to prostě neumožnil takže jsem ve výsledku šel na dvojku aniž bych o jedničce nevěděl jenom pár základních informací o čem původní film je, jaké tam jsou postavy a kdo ty postavy hraje. Mary Poppins se vrací ale naštěstí funguje sama o sobě a neměl jsem pocit, že mi něco schází a vůbec se na pokračování nechytám. Problém je možná také v tom, že mám slabost pro muzikály všeho druhu a především pro muzikály se slušnou vizuální stránkou a tam bych se nebál Mary Poppins se vrací zařadit. Režíruje navíc Rob Marshall, režisér mého oblíbeného muzikálu Chicago, dle mého zdařilých Pirátů z Karibiku 4 a dalšího slušného muzikálu jménem Čarovný les. Marshall možná není jeden z nejlepších režisérů světa, rozhodně se ale jedná minimálně o slušného řemeslníka a především se hodí právě k muzikálům. A dle těch ukázek z jedničky jsem měl pocit, že je Emily Blunt perfektní náhrada za Julii Andrews a proto jsem se na Mary Poppins 2 těšil a i když jsem byl poslední dobou spíše negativní a návštěvu kina jsem zvažoval, nakonec jsem do toho šel. A rozhodně nelituju.... Jak říkám vůbec nevím jak na tom je jednička, hodně názorů ale směřovalo k tomu, že Mary Poppins 2 stylem kopíruje původní film a několik materiálů z původního snímku mě v tom utvrdilo. Mary Poppins se vrací opravdu připomíná filmy/muzikály, které se už v současnosti netočí, jednoduše proto, že se žánr přesunul na jinou úroveň a právě v té zastaralosti je jeho kouzlo. Povedená barevná stylizace, kýčová muzikálovost, naivita nebo bezbřehý optimismus jsou jedním ze základních faktorů filmu a upřímně bych řekl, že se jednalo o nejlepší muzikálový zážitek od La La Landu, i když La La Land jde se svou hlavní myšlenkou mnohem výš a ve finále se jedná o hodně dospělejší podívanou, Mary Poppins 2 stále zůstává především dětskou podívanou, ale dětskou podívanou, kterou si užije i starší obecenstvo. Člověk může nadávat na studio Disney co jen to jde, musí se ale uznat,že servíruje to nejlepší možné producentské zázemí a vždycky je minimálně na co se koukat. Ať trávíme čas v nočním Londýně, vodním světě nebo animovaném světě jedná se o vizuálem nádherně vykreslená místa propracované do každého detailu. Klíčový je také pro děj celého filmu fakt, že dvě hlavní dětské postavy z prvního dílu jsou nyní dospělé a musí se vyrovnávat se ztrátou dětství a dospěním. Připomnělo mi to letošní další Disneyovku, tentokráte Kryštůfka Robina, která ale tuto myšlenku rozpracovala trochu víc. Charakterový a dějový vývoj Michaela Bankse v podání Bena Whishawa ale funguje a je uvěřitelný, Whishaw především dokazuje svůj jedinečný herecký talent. Květinou filmu je ale opravdu Emily Blunt! Nedovedu si představit v té roli nikoho jiného, jelikož Blunt hraje Poppins s takovou elegancí a švihem a vytváří tu skutečnou charizmatickou ženskou hrdinku. Čím více Emily Blunt, tím prostě lépe. A když v roce 1965 vyhrála Julie Andrews za roli Mary Poppins v původním filmu Oscara, nezlobil bych se kdyby byla minimálně nominovaná alespoň i Blunt, protože je prostě skvělá. Musím ale pochválit především Lina-Manuela Mirandu. Ten ve filmu hraje druhou hlavní roli jménem Jack a zvládl vytvořit charismatického hrdinu, který si mimochodem ukousne velké sousto, jelikož je to právě on kdo otevře film svojí písní. A už právě perfektním úvodem přesvědčí, že bude o co stát. Především ale stojí za zmínku, že všechny tři hlavní dětské postavy jsou dobře obsazeni a nejenom, že umějí zpívat ale i hrát. A především a to je důležitější, jsou ty postavy dobře napsány a tím pádem ve finále divákovi na těch postavách záleží a přeje jim happy end. Zbytek obsazení rozeberu v rychlosti: Meryl Streep je jako šílená sestřenice Mary Poppins, Topsy fajn a jedná se o úplně jiný typ postavy než Mary což je velice fajn. Colin Firth tu hraje hlavního záporáka, jehož hlavním problémem je, že v sobě zapudil vnitřní dítě a vyměnil ho za peníze a i když se nějakého zajímavého záporáckého vývoje nedočkáme, Firth klasicky hraje perfektně. Cameo Angely Lansbury je fajn. Julie Walters je pořád zábavná herečka. A především.... DICK VAN DYKE NA TO NA TO V 93 LETECH JEŠTĚ POŘÁD MÁ!! Chápu, že si někteří budou stěžovat, že to v té choreografii nešlo na maximum, že tam chyběli břišní tanečnice, plameny a exploze.... každé taneční vystoupení je ale parádní, především scéna kde společně tančí asi 10-20 lampařů je velice působivá a vyhrává si se stíny, plameny a Mirandovým sexy hlasem. Mary Poppins se vrací se především nestydí za svojí pohádkovost a když divák zapne toleranci na maximum dočká se prostě parádní podívané. a obrovské zábavnosti. Snadno se to dá označit jako nestravitelná blbost jelikož se občas jde do full retard modu jelikož se na plátně dějou věci na které každý nebude připravený. Není to úplně film pro milovníky Christophera Nolana, Quentina Tarantina nebo Stevena Spielberga. Jedině co můžete udělat je prostě a jednoduše vypnout mozek a dostat se do poctivě odvypravěného pohádkového světa. Život je svině, jednou je potřeba se u filmu jen tak pobavit což tady především ve finální hudební pasáži funguje na maximum. Věřím, že Mary Poppins se vrací bude ve finále bojovat o pár Oscarů a dost možná některé i vyhraje. A je to rozhodně zaslouženě. Vzpomenu si hned na několik lepších Disneyovek, na druhou stranu si ale vzpomenu na spoustu horších a i v tomhle roce se řadí do té lepší půlky letošních Disneyovek. Celkově překvapená spokojenost a hrdě píšu: #BluntforOscar. PS: Naštěstí bude ve finále v českých kinech možné navštívit film jak v dabingu, tak v originálním znění. A já jsem rád, že jsem film viděl v originálním znění, jelikož český dabing prostě musí polovinu songů a dialogů zabít. A to si prosím neber zle Mončo Absolonová, věřím, že Emily Blunt v písničkách předabuješ na výbornou a celkově ti fandím.(20.12.2018)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $171,958,438Tržby Celosvetovo $349,472,797Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Štúdio Disney produkuje jednu rodinnú umelinu za druhou, čo im šibe, przniť ešte aj takúto klasiku. Toto zveriť ani nie rutinérovi ako je Rob Marshall je teda veľká odvaha, ten je už dosť dlho mimo misu. V podstate z roztomilého námetu vyšiel len takýto otravní paškvíl, kde čiastočne poteší len Emily Blunt ale nemá to šancu utiahnút. Zbytočný gýč. /40%/(26.5.2019)

• Emily Blunt