Mary Poppins se vrací

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy / Muzikál

USA, 2018, 130 min

• Fr

„POUŠTĚL JSEM DRAKA A CHYTIL JSEM NA NĚJ CHŮVU....“ /// Pan Banks je po smrti ženy dost tragickej, takže tady máme exekuci a dům má připadnout bance. Za 5 dní. Přišel čas na návrat té, pro kterou je všechno možný… i to nemožný… Tak ty písničky mě neberou (ale co se dá dělat). Kouzla, divy, zázraky – hlavně pro děti. Dovádí Emilka, dovádí filmaři – animace spolu s herci, barevný písničky…. Těch je vážně moc! (dají se přetáčet…) Nevím, nakolik jsou dnešní děti muzikální… nebo spíš ochotný je všechny poslechnout. Minimálně zdržujou v ději, kterej by se zjevně obešel i bez Mary Poppins. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju stejnojmennou knižní sérii, kterou napsala Pamela Lyndon Travers. 2.) Mám draka a nevím, jestli na něj můžu něco chytnout. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(10.10.2020)

"Mary Poppins Returns" je tohtoročným posledným kino filmom. Takže sa opäť uvidíme v kine až v roku 2019. Bol som skutočne zvedavý ako toto zapôsobí. Pôvodný film je podľa mňa nádherná magická jazda od Disney plná krásnej atmosféry, výbornej muziky a v mnohom asi aj revolučný. Nádherne sa na to divá a skvele sa to počúva. Pokračovanie, ktoré vyšlo o 54 rokov neskôr je na tom pre mňa podobne. Vyzerá to, že väčšina divákov je sklamaných, no ja som ako veľký Disney fanúšik spokojný. Podľa mňa má film veľmi dobré herecké výkony. Emily Blunt je podľa mňa vynikajúca ako Mary Poppins a priam by som úplne uveril, že Mary nikdy nezostarla. Čo je na tomto filme skutočne úžasné. Ako keby jej vrátila ten život, ktorý predtým priniesla. Návšteva magických svetov je tu pre mňa skvelá. Cestovanie cez vaňu, návšteva animovaného sveta v porcelánovej váze či obrovské tanečné čislo s lampármi je pre mňa nádherné. Okrem toho som mal pocit, že tie momentky dávajú aj deťom príjemné a dobré lekcie do života. Ako napríklad: "Obal nie je skutočný text." A nie každý kto sa tvári, že je tvojim priateľom je skutočne aj tvojim priateľom. Spojenie animovaného sveta s hraným je pre mňa vždy veľká výzva, no tu som tomu uveril absolútne. Pôsobilo to úplne prirodzene. Hudobné čísla v dabovanej verzii sú pre mňa trošku mix. Viem si predstaviť, že v originále to znie lepšie ako v slovenčine. Niektoré slová boli divné, spevácke výkony boli slabé a dosť to tomu uberalo. Ale skladby boli podľa mňa dobre skomponované, mali dosť pozitívnej energie a bavili ma. Aspoň teda väčšina. Otcov žiaľ nad stratou manželky sme tam nepotrebovali mať. Tanečné čísla sú takisto energické a skvelé. Celkovo som z filmu nadšený, no môj problém tkvie ešte aj v tom, že Disney chcú vytvoriť znovu niečo, čo sa znovu vytvoriť už nedá. A veľa sa tu opakuje. A potom veci pôsobia trošku staro. Ale okrem toho som spokojný. A nevyvraciam ani to, že by som sa k tomu možno niekedy vrátil. Hodnotenie: B+(29.12.2018)

• Arsenal83

Konečne som spoznal, kto to tá Mary Poppins vlastne je. Vlastne nie konečne, skôr nanešťastie. Ako každý muzikál je to film veľmi dlhý a dosť sa tam spieva, nič prekvapujúce, ale ten fúzatý mladík spieval strašne, v divadle by ho nezobrali ani za šepkára. A kúzelná Mary nemala v podaní Emily Blunt žiadne kúzlo. No deťom sa môžu páčiť aspoň animované postavičky, ktoré sa miestami ukážu.(27.12.2018)

Na novou Mary Poppins jsem si chtěla zajít ze dvou důvodů. Tím prvním bylo, že původní film s Julie Andrews se mi moc líbil - jak po dějové, tak i hudební stránce - a považuji jej za jeden z klenotů kinematografie, který asi čeští diváci příliš neocení, vzhledem k tomu, že na dnešním představení v celém sále sedělo pouhých sedm lidí. Druhým důvodem byla má oblíbená Emily Blunt, která by mohla hrát v té sebe větší blbosti a já bych se na to stejně koukla. Má očekávání byla tedy vysoká a po zhlédnutí musím uznat, že chápu zdejší hodnocení. Ačkoliv obsazení bylo vybráno vskutku na jedničku, se samotným filmem už to trochu vázne. Největší zádrhel, aspoň pro mě, znamenalo obrovské množství hudebních čísel na úkor dějové linky. Ta mi připadala docela upozaděná a v podstatě celý film byl o tom, jak Mary Poppins trávila čas s trojicí malých Banksů (verze z roku 64 mi taky přijde o něco poučnější). Nicméně hodně se mi líbilo zpracování - tančení, sekvence v kresleném světě, kostýmy, prostředí... To je ten hlavní důvod proč dávám čtyři (horší) hvězdičky. Je možné, že své hodnocení ještě změním, až film uvidím v původním znění. Dabing se naštěstí i v tomto případě povedl, ačkoliv mně osobně vadilo, že byly nadabované i písně, kde člověk výrazněji vidí nekoordinovanost s tím, co herec ve skutečnosti říká, a jaký je český překlad. Možná i kvůli tomu mi zdejší písně nepřišly tak chytlavé jako ty z předchozí Mary Poppinsové. Byla jsem ale velmi potěšena, že Meryl Streep i tady namluvila Zlata Adamovská, která se tentokrát předvedla i se zpěvem. Závěrem asi jen řeknu, že už to prostě není ten echt Disney, ale vzhledem k tomu, že žijeme v době, kde kina válcují filmy se superhrdiny, je tohle příjemná změna s trochou kouzel.(20.12.2018)

V první řadě oceňuji, že se tvůrci vyhnuli modernizaci a film je natočen v duchu a stylizaci původního filmu. Pak také potěší cameo kominíka a vlastně i majitele banky z prvního filmu, Dick van Dykea. Emily Blunt byla super a vlastně celé obsazení je dobře zvládnuté. Ať děti vidí, jaké krásné filmy se dříve točili. Za mě jo.(17.3.2019)

• Ben Whishaw