Mary Poppins se vrací

• Austrálie

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy / Muzikál

USA, 2018, 130 min

"Mary Poppins Returns" je tohtoročným posledným kino filmom. Takže sa opäť uvidíme v kine až v roku 2019. Bol som skutočne zvedavý ako toto zapôsobí. Pôvodný film je podľa mňa nádherná magická jazda od Disney plná krásnej atmosféry, výbornej muziky a v mnohom asi aj revolučný. Nádherne sa na to divá a skvele sa to počúva. Pokračovanie, ktoré vyšlo o 54 rokov neskôr je na tom pre mňa podobne. Vyzerá to, že väčšina divákov je sklamaných, no ja som ako veľký Disney fanúšik spokojný. Podľa mňa má film veľmi dobré herecké výkony. Emily Blunt je podľa mňa vynikajúca ako Mary Poppins a priam by som úplne uveril, že Mary nikdy nezostarla. Čo je na tomto filme skutočne úžasné. Ako keby jej vrátila ten život, ktorý predtým priniesla. Návšteva magických svetov je tu pre mňa skvelé. Cestovanie cez vaňu, návšteva animovaného sveta v porcelánovej váze či obrovské tanečné čislo s lampármi je pre mňa nádherné. Okrem toho som mal pocit, že tie momentky dávajú aj deťom príjemné a dobré lekcie do života. Ako napríklad: "Obal nie je skutočný text." A nie každý kto sa tvári, že je tvojim priateľom je skutočne aj tvojim priateľom. Spojenie animovaného sveta s hraným je pre mňa vždy veľká výzva, no tu som tomu uveril absolútne. Pôsobilo to úplne prirodzene. Hudobné čísla v dabovanej verzii sú pre mňa trošku mix. Viem si predstaviť, že v originále to znie lepšie ako v slovenčine. Niektoré slová boli divné, spevácke výkony boli slabé a dosť to tomu uberalo. Ale skladby boli podľa mňa dobre skomponované, mali dosť pozitívnej energie a bavili ma. Aspoň teda väčšina. Otcov žiaľ nad stratou manželky sme tam nepotrebovali mať. Tanečné čísla sú takisto energické a skvelé. Celkovo som z filmu nadšený, no môj problém tkvie ešte aj v tom, že Disney chcú vytvoriť znovu niečo, čo sa znovu vytvoriť už nedá. A veľa sa tu opakuje. A potom veci pôsobia trošku staro. Ale okrem toho som spokojný. A nevyvraciam ani to, že by som sa k tomu možno niekedy vrátil. Hodnotenie: B+(29.12.2018)

Třetí hvězda hodně těsná a v podstatě zachráněná tím, že jsem si na Spotify našel originální soundtrack. Jednička je jednoduchá, rozjuchaná a kouzelná. Pokračování se snaží být příběhové, vážné a dramatické. A výsledek je (hlavně v první polovině) poněkud depresivní. Více v recenzi.(21.12.2018)

• sidzej

To čo fungovalo v roku 1964 žiaľ v roku 2018 nefunguje. A príčin je viacero. Predovšetkým nechápem ako štúdio môže dať takúto látku režírovať Marshallovi pre ktorého sú pojmy výpravný, epický a veľkolepý španielskou dedinou. Zvládol by točiť divadelné muzikály ale s filmovou výpravou a trikovou stránkou si absolútne nerozumie čo dokázal už v minulosti s Pirátmi z Karibiku 4. Celá vizuálna stránka je umelá, štúdiová a choreografia na úrovni divadelnej inscenácie. Pri niektorých piesňach a hereckom prehrávaní mi bolo až trápne. Navyše všetky pesničky boli na jedno kopyto ani jedna nedokázala nadchnúť a zaujať. Emily Blunt mám ako herečku veľmi rád ale do tejto úlohy sa nehodila hoci sa snažila. Pár dojemných disneyovských scén sa nájde ale celkovo je to v mojich očiach dosť veľké sklamanie. Ak ste nevideli originál s Julie Andrews odporúčam ten, toto dielko s kľudným svedomím môžete vynechať a o nič podstatné neprídete.(28.12.2018)

Cílovka, která na Mary Poppins vyrůstala, by asi měla být spokojená. Dostane totiž snadno stravitelný a obecně přístupný příběh, několik muzikálových scén a z toho jednu animovanou, odkazy na původní film a šarmantní Emily Blunt. Jenže je to po všech stránkách taková sázka na jistotu, že mě to zkrátka nijak zvlášť nebavilo.(21.12.2018)

Prvý film niekedy z doby kamennej predstavoval pre mňa ťažko stráviteľné peklo, čím rozhodne patrím k menšine. Malo to ale jednu výhodu, od návratu Mary som neočakával zhola nič, snáď len vyše dvojhodinovú pohyblivú fotogalériu Emily Blunt. Takže som rád, že som sa nenudil, že som sa v tomto uletenom a značne infantilnom svete cítil celkom príjemne, ale okrem zápletky s nejakým dlhom som si nič dejotvorné nevšimol. Len neviem, čo si myslieť o finále, v ktorom Mary buď preukázala riadne čierny zmysel pre humor, alebo záľubu v sledovaní činnosti, pri ktorej sú jej milovaní na hranici smrti, pričom pomôže už keď to smrteľníci nezvládajú. Milostná linka sa rieši iba v prípade jedného páru, pričom tých smutných a osamelých je tu celá plejáda, vrátane chúďatka Mary, ktorá sa ale tvári, že je husto nad vecou. Neverím jej a kľudne môže priletieť ku mne domov, keď jej bude vážne smutno.(30.12.2018)