Mary Poppins se vrací

• Austrálie

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy / Muzikál

USA, 2018, 130 min

Jasně, banky a bankéři byli přítomní už v první Mary Poppins, ale tady se z toho stává téměř učebnice finanční gramotnosti, která varuje před lehkovážnými půjčkami, zástavou domu, nesplácením a také neopatrným zacházením s dokumenty, které prokazují vlastnictví akcií (na druhé straně závěrečné vyústění je hotové finanční deus ex machina, kterému se v době dnešních úroků i se zohledněním toho, co se dělo na konci první Mary Poppins, nechce věřit). A tímhle vším včetně trudnomyslné atmosféry kvůli smrti matky těžkne film, který by měl rozdávat radost. Emily Bluntová, která je skvělou Mary Poppins, protože jí dává trochu jiný odstín, to nespasí, stejně jako Rob Marshall, který už zřejmě zapomněl, jak dát muzikálovým číslům šťávu (od Chicaga už holt uplynulo hodně vody).(23.12.2018)

Na tenhle film jsem se těšila od té doby, co jsem se dozvěděla, že se bude natáčet. Emily Blunt byla skvělá volba do role Mary Poppins, nevěřím, že by to někdo zvládl zahrát lépe nebo se alespoň přiblížil originální Julii Andrews, tak jako ona. Klobouk dolů a nominace na GG je zasloužená! Písně trochu zklamání, až moc písní a tanečních vystoupení na úkor dějové linky, které nebyla ani moc dobře promyšlená. Navíc ani jedna z písní se mi nelíbila nebo neoslovila natolik, abych si jí po shlédnutí broukala. Chválím český dabing, nebylo to tak zlé, jak jsem očekávala, ale i tak se podívám na originál a třeba své hodnocení změním.(22.12.2018)

• Spiker01

Hned na začátek bych rád zdůraznil, že jsem tak trošku věděl do čeho tématicky jdu a že nejsem cílovka. Ačkoliv jsem původní film neviděl (a po téhle zkušenosti ani neuvidím), postavu dobře znám z jedné epizody Simpsonů či Guardians of the Galaxy 2 (jedna velká reklama od Disneyho na tento film) a přijde mi strašně otravná. Nicméně platonicky miluji Emily Blunt a doufal jsem tedy v efekt usmíření. Což se, k radosti Američanů, pro něž je film velkým kultem jako pro nás Mrazík, nestalo a nová Mary Poppins je naprosto věrná své předloze. Celkově jsem se, stejně jako u Kryštůfka Robina, vyloženě pekelně nudil a musím říct, že má Disney v tomhle ranku co dohánět (i ten britský Paddington je o několik řádů jinde) a jestli někdy bude sequel, já to už riskovat nehodlám. Nudný film v nádherných kulisách. Krátil bych jako zběsilý.(15.5.2019)

• Matty

Muzikály mám rád, původní Mary Poppins si vždycky s chutí připomenu a Emily Blunt bych poslouchal, i kdyby předčítala televizní program, ale tenhle nostalgický remix je tak prázdný, až to bolí. ___ Samotná Mary má ve filmu ostudně marginální roli. Tvůrci s ní nepracují jako s plnohodnotnou postavou vyprávění, ale jako s pouhým symbolem (takže se její stín samozřejmě musí objevit na Big Benu). Pro příběh je přínosná pouze tím, že ve správnou chvíli posune zpátky minutovou ručičku. Jinak by ve filmu vůbec nemusela být. Stejně zbytečných je osmdesát procent děje, tvořených ledabyle seřazenými výchovnými (v lepším případě) písničkami, které zápletku nikam neposunují. Muzikální čísla představují vesměs jen technicky vyspělejší, delší a okázalejší variace scén z původního filmu - namísto tancujících animovaných tučňáků celá Zoo, namísto stepujících kominíků gang lampářů. ___ Jedna z nejvíc postradatelných scén je zároveň tou jedinou pamětihodnou, protože v ní Meryl Streep coby lehce pomatená cikánka odkudsi z východní Evropy zpívá totálně nonsensovou písničku o žábách (Shaimanovy slovní hrátky jsou hlavním důvodem, proč si pustit alespoň soundtrack). Dalším bolestivým příkladem plýtvání talentem je Colin Firth, který hraje - jak originální - zlého bankéře, obohacujícího se na úkor svých klientů, což ovšem není tak hrozný prohřešek jako skutečnost, že v sobě zadusil své vnitřní dítě. Jako kdyby společnost už nebyla dost infantilní. ___ Jde o stejný věšák na nákladná hudební/taneční čísla, jakým byl Čarovný les nebo Nine. Smutné je, že díky výpravě a hudbě bude tenhle bezdějový patvar zřejmě nominován na dost Oscarů a vydělá dost peněz, aby Rob Marshall mohl v páchání kinematografického zla pokračovat (už teď se můžeme „těšit“ na jeho Malou mořskou vílu). ___ Podívejte se s dětmi raději znovu na Paddingtona. 40%(20.12.2018)

• Aljak

Žiadne horibilné očakávania som nemal, ale toto bolo veľmi veľmi (ale naozaj veľmi) slabučké. Akosi neviem prísť tým filmom Roba Marshalla na chuť, a zatiaľ sa mi od neho nepáčilo prakticky nič! A to dokáže do svojich filmov nalákať naozaj veľké hviezdy. Ani účasť vždy sympatickej Emily Blunt však tento "klenot" nezachránila. A to mám muzikály celkom rád, ale samozrejme len tie, ktoré majú vydarené aranžmá (hudobné, textové, aj vizuálne) - čo sa však o tomto povedať nedá... Dej bol maximálne prvoplánový (zaujímavý maximálne tak pre deti do 10 rokov), texty a hudba fádne, no a postavy ťažkopádne. Jediné, čo sa mi fakt že páčilo, boli kulisy a čiastočne aj kostýmy. Inak naozaj bieda... P.S. Miestami som mal pocit, že Mary Poppins je tu skôr vedľajšia postava (občas takmer komparz).(24.4.2019)