Mary Poppins se vrací

• Austrálie

• Nový Zéland

Rodinný / Fantasy / Muzikál

USA, 2018, 130 min

Nečekala jsem, že to bude pohádka pro děti. Místy to bylo přitažené za vlasy, ale celkově se mi to líbilo, ale takový průměr. Nevím, ale Emily Blunt jako Mary Poppins mě iritovala. Přišla mi panovačná. Nejvíce se mi líbil Ben Whishow v roli tatínka, který je výborný herec, umí hrát na city a celkově mu to věříte. Byla tam jedna dojemná chvíle díky němu, kdy jsem brečela. Colinu Firthovi role zlého bankéře sedla, ale oči ho prozradily. Mnohem víc se mi líbil film, inspirovaný právě Mary Poppins, "Kouzelná chůva Nanny McPhee", kde také hrál.(27.1.2019)

• sidzej

To čo fungovalo v roku 1964 žiaľ v roku 2018 nefunguje. A príčin je viacero. Predovšetkým nechápem ako štúdio môže dať takúto látku režírovať Marshallovi pre ktorého sú pojmy výpravný, epický a veľkolepý španielskou dedinou. Zvládol by točiť divadelné muzikály ale s filmovou výpravou a trikovou stránkou si absolútne nerozumie čo dokázal už v minulosti s Pirátmi z Karibiku 4. Celá vizuálna stránka je umelá, štúdiová a choreografia na úrovni divadelnej inscenácie. Pri niektorých piesňach a hereckom prehrávaní mi bolo až trápne. Navyše všetky pesničky boli na jedno kopyto ani jedna nedokázala nadchnúť a zaujať. Emily Blunt mám ako herečku veľmi rád ale do tejto úlohy sa nehodila hoci sa snažila. Pár dojemných disneyovských scén sa nájde ale celkovo je to v mojich očiach dosť veľké sklamanie. Ak ste nevideli originál s Julie Andrews odporúčam ten, toto dielko s kľudným svedomím môžete vynechať a o nič podstatné neprídete.(28.12.2018)

Prvý film niekedy z doby kamennej predstavoval pre mňa ťažko stráviteľné peklo, čím rozhodne patrím k menšine. Malo to ale jednu výhodu, od návratu Mary som neočakával zhola nič, snáď len vyše dvojhodinovú pohyblivú fotogalériu Emily Blunt. Takže som rád, že som sa nenudil, že som sa v tomto uletenom a značne infantilnom svete cítil celkom príjemne, ale okrem zápletky s nejakým dlhom som si nič dejotvorné nevšimol. Len neviem, čo si myslieť o finále, v ktorom Mary buď preukázala riadne čierny zmysel pre humor, alebo záľubu v sledovaní činnosti, pri ktorej sú jej milovaní na hranici smrti, pričom pomôže už keď to smrteľníci nezvládajú. Milostná linka sa rieši iba v prípade jedného páru, pričom tých smutných a osamelých je tu celá plejáda, vrátane chúďatka Mary, ktorá sa ale tvári, že je husto nad vecou. Neverím jej a kľudne môže priletieť ku mne domov, keď jej bude vážne smutno.(30.12.2018)

Disney. Spoločnosť, pod ktorou si každý predstaví pozitívne, morálne a hlavne nekritické filmové predstavenie. Ono, vlastne ani oni sami nechcú byť prezentovaní ináč. Natočili pokračovanie snímku, ktorý nemá v dnešnej dobe šancu na blokbasterovský úspech ( aj keď nejaké tie doláre sa predsa len točia ). Dôvod? V kine vedľa mňa sedelo dievča ( 11-12 ), ktoré počas 75% filmu, odovzdávalo svoju dušu mobilnému telefónu ( snímok, ktorý neobsahuje žiadne technologické vymoženosti a odohráva sa dokonca až v prvej polovici minulého storočia - takže pre podobných ´´užívateľov´´ neprijateľná kulisa ). Čiže, skupina pre ktorú je tento snímok stavaný hlavne, bude trpieť ( teda ak sú sociálnosieťoví zombies ) a naopak tí, ktorí majú Mary radi ( staršia generácia, teda pokiaľ niesu sociálnosieťoví zombies ), budú mať o zábavu postarané. Je mi naozaj ľúto, že sa dnešná mládež ( 85% ) nechce pobaviť na starosvetskom dobrodružstve, ktoré akoby naozaj vypadlo z inej doby, a ktoré ponúka okrem vizuálneho opojenia aj pocit lásky a porozumenia. P.S. Som rád za každého obyvateľa tejto planéty ( bez rozdielu veku ), ktorí si stále uvedomujú, čo sú hlavné hodnoty ľudského bytia.(5.1.2019)

Nikdy by mě nenapadlo, že remake klasického velkého muzikálu budu považovat za lepší film, než je originál. Jenže původní Mary Poppins je výjimka na výjimky a já jsem rád, že Mary Poppins se vrací nejde tak úplně ve stopách svého zdrogovaného a děj zcela postrádajícího bizarního předchůdce. Naopak, Mary Poppins se vrací je veskrze průměrným a obyčejným muzikálem, se vším dobrým i špatným, co k takovému označení patří. Songy nejsou příliš zapamatovatelné a po technické stránce nevybočuje film z hollywoodského průměru. Ještě horší je to s postavou otce (v původním filmu postava chlapce), který pro mě byl natolik odpudivým a sebelítostivým ztroskotancem, že jsem momenty v jeho přítomnosti doslova nesnášel. Naopak musím ocenit zpracování charakteru samotné Mary Poppins. Ta je v novém podání Emily Blunt mnohem sympatičtější a zábavnější postavou. Oproti původní Mary Poppins Julie Andrews je ta současná aktivním hybatelem děje a nepůsobí namyšleným a narcistním dojmem, nýbrž zábavně ironickým. Zdá se to jako malý rozdíl, ale v celkovém kontextu to pro mě osobně mění pohled na celou postavu a její přínos pro děj filmu. Ve výsledku je tak třeba ocenit, jak se s celým tím soustem tvůrci popasovali, protože jak už bývá zvykem, málokdy se vůbec stane, aby novodobý remake nějaké filmové klasiky vůbec obhájil důvod své existence. To se myslím nové Mary Poppins povedlo. 6/10(3.1.2019)

• - Pred tým, ako bola obsadená do úlohy Marry Poppins herečka Emily Blunt, sa uvažovalo o herečke Cate Blanchett. (Keithe)

• - Celosvětová premiéra proběhla 29. listopadu 2018 v Los Angeles. (Varan)

• - Ve filmu má cameo i Karen Dotrice, která si zahrála malou Jane Banks ve snímku z roku 1964 Mary Poppins. Ve filmu se objeví jako „Elegantní dáma“. (Streeper)