Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Western / Dobrodružný / Krimi

USA, 1969, 110 min

Filmový hit, romantický western s komediálními prvky, téměř bez hluchých míst, dva charismatičtí a okouzlující psanci na vrcholu svých uměleckých sil (kterou společně o čtyři roky později v Podrazu dotáhli v dokonalost), ve filmu však jen na útěku:-) Od začátku až do konce jim držíte pěsti i když to jsou vlastně jen lotři. Krásná hudba, hitová píseň B. J. Thomase "Raindrops Keep Fallin' on My Head". Film v sobě nese spoustu napínavých a nezapomenutelných scén, napínavá je samozřejmě ta při přepadení vlaku nebo nakonec při samém zúčtování včetně pamětihodného filmového záběru, nezapomenutelné pak především scény plné spontánní komiky např. ekvilibristická kreace Butche na kole s přítelkyní a pak i sám jako představení, skok ze skály, učení se španělských slovíček ap. Klasika o jednom velkém přátelství na život a na smrt, která snad nikdy nezestárne.(13.5.2006)

Bylo by zvláštní, když bych se k takovému filmu vyjadřoval jinak, než kladně. Přiznám se ale, že jsem westerny od mládí vynechával (vyjma Bud Spencera a Terence Hilla) a teď se k těm americkým velikánům dostávám až takhle pozdě. Paul Newman neuvěřitelný sympaťák, kdekoliv jsem ho viděl, okamžitě jsem si jeho postavu klaďase zamiloval. Je to taky jeden z prvních herců minulosti, kterého mám za tu dobu ve filmech opravdu rád. Robert Redford je taky skvělej, ale u něj mi to ještě chvíli asi bude muset trvat. Co se týče samotného filmu, čekal jsem to víc drsnější a míň vtipnější. To, že je to vlastně vesměs docela komedie jsem ale každopádně uvítal a hnedka se mi na to líp koukalo. Jako dvojice je Newman a Redford naprosto vynikající, škoda jen prostředku filmu, který trošičku polevil, aby na konci zase přidal na brutálním tempu. Bylo by to u mě za pět, takhle za čtyři, ale se vzpomínkou na dva kamarády, kteří se nerozdělí ani když budou kolem nich kulky lítat.(25.1.2013)

Skoda tej Australie... Tak ako sa za nasej generacie hovorilo Arnostek je bozi, tak nase matky urcite museli o Newmanovi a Redfordovi hovorit to iste :) Vynikajuci film, niet co dodat. (Videne 23.8.2010)(23.8.2010)

Neuvěřitelný zážitek... a to jak po herecké, tak po scénáristické, režijní, kamerové, střihové, lokační... atd. atd. stránce. Tenhle film nemá chybu, nebo se snad pletu? Já ji neviděla, nenašla. Dvojice Newman / Redford - lamači ženských srdcí, ach, ano. Charisma stříká každým krokem, jejich krása se nedá zpochybnit... když byla scéna, kdy Kid seděl v koutě pokoje a dával "příkazy" ženě, ať se pomalu vysvleče, ať zatřese hlavou, už jsem si říkala - no to snad ne, něco mi uniklo? Oni to nakonec nebudou kladný postavy? A ejhle... Vyšperkovaná podívaná, která nemá jediné slabé místo. Potěší, pobaví, překvapí, nadchne, přivede do úžasu i do děsu... povinnost všech filmových nadšenců, kritiků... a vlastně... všech!(31.8.2009)

Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh v akci. Plně hodnotím prostřední "útěkovou“ část začínající stylovým nástupem ozbrojené party oklahomského stopaře a končící příjezdem desperátů do Jižní Ameriky (především díky nádherným záběrům Conrada L. Halla). Nedoslovný závěr s povelem „Fuego!“ nenechává fantazii moc prostoru a jde ruku v ruce s romantickým vykreslením těchto dvou ne zrovna svatých ikon Divokého západu.(14.1.2009)

• - Roli Etty Place (Katharine Ross) si mohla zahrát Joanna Petter, ale odmítla kvůli těhotenství. (HellFire)

• - Scenárista William Goldman strávil pátraním po živote Butcha Cassidyho celých 6 rokov a odmenou mu bol dovtedy rekordný honorár vo výške 400 000 dolárov. (marlon)

• - Redford (Sundance Kid) a Newman (Butch Cassidy) skutečně skočili z útesu, nicméně dopadli na žíněnku. (Kulmon)