Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Drama / Krimi / Western / Životopisný

USA, 1969, 110 min

Pokial sa jedna o westerny, vzdy budu u mna na pvom mieste talianske spagety. Dlhe zabery na prizmurene oci pistolnikov...ved to poznate. Samozrejme nepohrdnem ani americkym kuskom a iked su to westerny podstatne ine, maju zasa ine prednosti. Butch Cassidy a Sundance Kid je hadam najziarivejsim prikladom. Viac ako o prestrelky ci prachy (iked obidva su jeho dolezitou sucastou) tu ide o ustredne duo. Butch a Kid. Fantasticky zahrata a zohrata dvojica, ktorej zivotnym heslom je "ked nejde o zivot tak nejde o nic". Od sameho zaciatku az do uplneho konca sledujeme pribeh ich priatelstva a vskutku zabavneho zivota bankovych lupicov, ktorym usmev, alebo aspon usklabok nezmizne z tvare ani v tych najtazsich chvilkach ich zivota. A ja som sa smial s nimi. A to hlavne vdaka hadam najlepsie napisanym (a odprezentovanym) dialogom, s akymi som sa mal cest do teraz vo filme stretnut. Co slovo, to perla. Kto nevidel, nepochopi. Veru, velka skoda, ze sa uz netocia taketo filmy.(10/10)(27.2.2008)

Já na bráchu, brácha na mě! Tasíme kolty, utíkáme a v náladě skáčeme. B&S crew si možná nehraje na Bohy, ale to po nich přece nechceme! Vždycky jsem toužil po kámošovi jako je Butch. Chlápkovi, kterej podrží, rozesměje a vezmě napříč světem. Do zapomnění. Líbí se mi, že tenhle snímek jde vlastní cestou, která možná není vždy ta správna, ale o tom to je. Překvapuje a to se nedá říct o polovině filmů pocházejících ze stejné stáje...(14.3.2010)

„Takže s váma půjdu a nebudu fňukat a budu vám zašívat ponožky a jizvy, a udělám všecko, co budete chtít, kromě jednoho. Nebudu se koukat, jak umíráte. Tuhle scénu vynechám, když dovolíte.“ Lyrika, spontánní humor, tragika, nadhled a setkání dvou hereckých velikánů a kamarádů. Redford s věčně nasmátým Newmanem jsou coby vlakoví a bankovní lupiči na útěku jedineční. Po letech jsem se k nim vrátil a nelze než znovu gratulovat. Kvalita v herectví, režii, scénáři, KAMEŘE, střihu, hudbě.. 90%.(18.4.2009)

No rozhodne paradni zabava, ale za nejakej nejlepsi western vsech dob a podobne bych to moc nepovazoval. Hlavne proto, ze tohle ma s westernem spolecny hlavne prostredi. Hlavni dvojka jsou sice kriminalnici, ale tak, jak jsou ve filmu vykresleny, pusobi spis jak nejlepsi lidi na celym zapade. Vetsinu casu navic misto strileni spis mluvi a hlaskujou. Zaverecna prestrelka je sice paradni, ale uz to nesmaze to, ze film povazuju spis za komedii a ze tu skoro zadna prestrelka neni. Ale i tak se jedna o paradni film s dokonalym Redfordem a hlavne Newmanem a jasnejch 5*.(26.7.2008)

Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh v akci. Plně hodnotím prostřední "útěkovou“ část začínající stylovým nástupem ozbrojené party oklahomského stopaře a končící příjezdem desperátů do Jižní Ameriky (především díky nádherným záběrům Conrada L. Halla). Nedoslovný závěr s povelem „Fuego!“ nenechává fantazii moc prostoru a jde ruku v ruce s romantickým vykreslením těchto dvou ne zrovna svatých ikon Divokého západu.(14.1.2009)

• - První den natáčení seděl Newman vedle Redforda, natáhl se a plácl ho po stehně: "Tak co, hochu, jaké to je, hrát ve svém prvním čtyřicetimilionovém trháku?" Redford si pomyslel, že jeho spoluhvězda je poněkud egoistická, ale nakonec si uvědomil, že na tom něco je. Byla to "důvěryhodná pohádka pro dospělé" vykládal Newman lidem. (Rocky62)

• - Spoiler: Ke konci filmu je patrný odkaz na film Poklad na Sierra Madre (1948). Butche (Paul Newman) a Sundance (Robert Redford) udá chlapec, který rozpozná cejch na mule. Tento cejch je stejný jako značka, kterou chlapec spatří na mule ve filmu Poklad na Sierra Madre a poté to běží ohlásit na stanici. (HellFire)

• - Spoiler: Závěrečná přestřelka není historicky přesná. Ve skutečnosti se jí účastnilo jen několik policistů a tři vojáci. Navíc byl zastřelen „pouze“ jeden policista a několik lidí zraněno. K přestřelce došlo v noci. (HellFire)