Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Western / Dobrodružný / Krimi

USA, 1969, 110 min

Scénář: William Goldman .. Tento empatií omamný, dobrodružný snímek jsem viděl poprvé ještě jako mladý kluk a neskutečně na mě zapůsobil. Léta jsem si pamatoval jen několik stěžejních scén a pak hlavně „ten“ úžasný pocit! Po letech jsem konečně snímek zachytil opět v TV a něco se přeci jen změnilo.. Ty stěžejní scény, které jsem měl v paměti, jsou pořád fantastické. Těmi se George Roy Hill zapsal do dějin navždy (byť větší ovace sklidil až za Podraz). Ovšem mírně drhlo dialogové spojení mezi nimi, kde si určitě nese svůj díl viny bezkrevný dabing, který mi na rozdíl od dřívějška dnes hodně vadil (totiž, v době, kdy vidím 95% snímků v původním znění mi vadí jakýkoliv dabing :- ). Plné hodnocení i tak ponechám - za těch pár neustále božích scén, absolutně pohodovou atmosféru i nezvratně se stahující smyčku kolem svobodomyslných zlodějíčků v bezchybném podání dvojíce Paul Newman & Robert Redford. Tečka příběhu je bezchybná.(21.10.2007)

Westernové krimi drama ocejchované skutečnými událostmi a vynikajícími hereckými výkony ústřední dvojice. Tento snímek diváka vtáhne do svého děje natolik, že mu nevadí skutečnost, že Butch a Sundance jsou zloději. Zpočátku filmu jsem měl větší sympatie k Butchovi - Paulu Newmanovi, ovšem ke konci si mě začal získávat Sundance a to nejen kvůli jeho střeleckému umění. Od okamžiku, kdy na oba dva začne "hon", se postupně atmosféra filmu zhušťuje a uvolní se až v Bolívii, ovšem pouze do doby, než si malý klučina všimne označeného koně a spustí se tak finální "utahování smyčky" kolem hlavních hrdinů za něco, v čem jsou tentokrát nevinně. Závěrečná scéna je opravdovým majstrštykem, divák nevidí, avšak pochopí.....Jeden z nezapomenutelných okamžiků tohoto snímku je úžasná jízda Butche na kole s Ettou v doprovodu "Raindrops falling on my head"...(3.9.2009)

Buddy western zajímavý mj. tím, že prostřední třetinu stráví jeho postavy na útěku, neodbytností pronásledovatelů připomínajícím noční můru. Newman a Redford jsou samozřejmě sympoši, dohromady jim to sedne a scénář jim předepisuje dostatek zábavných dialogů i akce. Snad jen tempo by mohlo být svižnější, některé scény na můj vkus trvají třikrát déle než by bylo záhadno, včetně slavné jízdy na kole za Raindrops keep falling on my head (ty dvě další hudební intermezza bych vyhodil úplně). Ale ten konec je krásnej.(18.8.2017)

Jeden z opravdu kultovních westernů. Kombinace přestřelek, s dramatem a komediálními prvky se vyplatila a tak se můžeme tetelit štěstím při jeho sledování. Krásné mísení scén přeplněných napětím a hned nato lehoučkými na odreagování (jízda na kole). No a samozřejmě jako třešnička na dortu je ona kultovní část "vyběhnutí vztříc smrti".(26.4.2008)

Jedinečný klenot svého žánru s těmi nejsympatičtějšími gangstery filmového plátna. Tenhle dojem ještě zesílil po zhlédnutí originální verze. Nezapomenutelné scény (Bicycle Ride), perfektně vybroušené dialogy, nádherně stylová atmosféra podpořená dokonalou hudbou, napětí, humor a jeden z nejkrásnějších filmových závěrů co existuje. Pokaždé si říkám, že se do té Austrálie přeci jen nějak dostanou.(4.1.2006)

• - Původní název filmu byl Sundance Kid a Butch Cassidy, protože roli Sundance (Robert Redford) měl hrát Steve McQueen jako větší hvězda. Když z přípravy snímku vypadl a jeho místo zaujal Redford, bylo pořadí vyměněno. (Kulmon)

• - Do domu McQueena na návštevu prišiel Paul Newman (Butch) a priniesol so sebou scenár westernu, ktorý napísal William Goldman. Newman vyslovil želanie, aby si v tomto filme zahrali spolu. Steve McQueen s návrhom Paula Newmana súhlasil, no najskôr chcel prerokovať podmienky, za ktorých je ochotný v uvedenom filme hrať. Obaja sa začali hádať, kto bude uvedený ako prvý v titulkoch. Keďže sa nevedeli dohodnúť, McQueen povedal: „Hodíme si mincu. Nech tá rozhodne, koho meno sa objaví ako prvé." Tento návrh však Newman odmietol a McQueen napokon neprijal rolu vo filme. (Raccoon.city)

• - Píseň "Raindrops Keep Falling On My Head" nazpíval Joe Thomas poté, co ji odmítli Bob Dylan nebo Ray Stevens. Thomas prodělával v době, kdy skladbu nazpíval, zánět hrtanu, což na jeho výkonu přidalo na chraplavosti, ale producentům filmu se právě tahle indispozice náramně líbila. (Hans.)