Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Drama / Krimi / Western / Životopisný

USA, 1969, 110 min

Úžasné dílo, které v sobě skrývá přátelství, chlapskou romantiku, dobrodružství, humor, lásku a úskalí lupičského života. Paul Newman s Robertem Redfordem titulním postavám vdechli život a spoustu nadhledu a ostrovtipu. Krasavice Katherine Ross je jim vynikající utěšitelkou a neumím si představit nikoho na jejím místě. Už svlékací scéna s pistolí stojí za pozornost. A vlastně, řekněte mi, která scéna za pozornost nestojí? 105 minut absolutně čisté filmařiny bez náznaku kýče a lacinosti a nezapomenutelný celek. Nevyčnívá nijak stopáží, skandálními scénami, kontroverzí, nebo nervydrásajícím napětím. Plyne v naprostém klidu a míru a tak i končí. Naprosto jednoduše a přesto neobyčejně a famózně. Nádherný příběh o tom, že každý sen se také nedá splnit. Raindrops keep falling on my head(20.8.2006)

„Takže s váma půjdu a nebudu fňukat a budu vám zašívat ponožky a jizvy, a udělám všecko, co budete chtít, kromě jednoho. Nebudu se koukat, jak umíráte. Tuhle scénu vynechám, když dovolíte.“ Lyrika, spontánní humor, tragika, nadhled a setkání dvou hereckých velikánů a kamarádů. Redford s věčně nasmátým Newmanem jsou coby vlakoví a bankovní lupiči na útěku jedineční. Po letech jsem se k nim vrátil a nelze než znovu gratulovat. Kvalita v herectví, režii, scénáři, KAMEŘE, střihu, hudbě.. 90%.(18.4.2009)

Buddy western. Jako kluk jsem si moc přál, aby naši dva hrdinové závěrečnou kanonádu nějak zvládli, ale ta palebná síla proti nim byla zřejmě nad jejich síly. Newman tou dobou byl zavedeným hollywoodským hercem. Redford naproti tomu zrovna začínal. Těžko říct, zda-li by uvažovaný Steve McQueen byl lepší volbou. Za sebe si myslím že spíše ne, protože Paul s Robertem si prostě spolu sedli i lidsky a na filmu je to rozhodně vidět. 100%(19.3.2018)

Dnes už klasický western o dvoch slávnych banditoch vo skvelom podaní Paula Newmana a Roberta Redforda. Naozaj skvelý westernový film. Asi nikdy nezabudnem na scénu, kedy naša vyobliekaná trojka vystúpi na stanici v Bolívií a len okolo seba neveriacky pozerajú ... vtedy som sa smial asi minútu v kuse ... ďalší z niekoľkých takmer dokonalých westernov tej doby ... z Roberta Redforda aj Paula Newmana tá charizma vyžaruje, ako zo solárnej búrky a nemám im čo vyčítať ... dvaja psanci, ktorí nevedia nič iné než lúpiť, strieľať a oblbovať krásne ženské, sa dostanú do slepej uličky, ale postavia sa k tomu ako správni chlapi a nevzdajú sa. Legendárna snímka, ktorá je bezchybná a teda stopercentná.(6.2.2015)

Westernové krimi drama ocejchované skutečnými událostmi a vynikajícími hereckými výkony ústřední dvojice. Tento snímek diváka vtáhne do svého děje natolik, že mu nevadí skutečnost, že Butch a Sundance jsou zloději. Zpočátku filmu jsem měl větší sympatie k Butchovi - Paulu Newmanovi, ovšem ke konci si mě začal získávat Sundance a to nejen kvůli jeho střeleckému umění. Od okamžiku, kdy na oba dva začne "hon", se postupně atmosféra filmu zhušťuje a uvolní se až v Bolívii, ovšem pouze do doby, než si malý klučina všimne označeného koně a spustí se tak finální "utahování smyčky" kolem hlavních hrdinů za něco, v čem jsou tentokrát nevinně. Závěrečná scéna je opravdovým majstrštykem, divák nevidí, avšak pochopí.....Jeden z nezapomenutelných okamžiků tohoto snímku je úžasná jízda Butche na kole s Ettou v doprovodu "Raindrops falling on my head"...(3.9.2009)

• - Skutečný název gangu Butche a Sundance byl „The Wild Bunch.“ Když však několik měsíců před natáčením snímku Butch Cassidy a Sundance Kid použil Sam Peckinpah tento název pro svůj nový film Divoká banda (1969), tvůrci gang přejmenovali na  „Hole in the Wall.“ (HellFire)

• - První den natáčení seděl Newman vedle Redforda, natáhl se a plácl ho po stehně: "Tak co, hochu, jaké to je, hrát ve svém prvním čtyřicetimilionovém trháku?" Redford si pomyslel, že jeho spoluhvězda je poněkud egoistická, ale nakonec si uvědomil, že na tom něco je. Byla to "důvěryhodná pohádka pro dospělé" vykládal Newman lidem. (Rocky62)

• - Na natáčení bylo k dispozici mnoho kamer, ale málo kameramanů. Jeden kameraman se zeptal Katharine Ross (Etta Place), jestli by nechtěla jednu obsluhovat. Mohla tak být první ženou za kamerou. Režisér George Roy Hill byl však tak rozčilen, že herečku z natáčení, krom jejích scén, vykázal. (DAVID FISHER)