Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Drama / Krimi / Western / Životopisný

USA, 1969, 110 min

Když jsem film viděl poprvé, bylo mi asi deset a zdál se mi docela nudný (co bych asi v deseti říkal o Tenkrát Na Západě...). Ale čím jsem starší, tím radši tenhleten film, který se mi prostě příčí označovat za westerm, mám. Jižní Amerika prostě není nic moc, ale jednou je člověk holt dole, jindy zase nahoře:)(29.3.2003)

|| Scenár: William Goldman | Hudba: Burt Bacharach / Texty: Hal David | Produkcia: John Foreman | Distribúcia: 20th Century Fox | Rozpočet: 6,825,000 $ | Tržby: 102,308,889 $ || Z príbehovej stránky dosť priamočiari western, ktorý je ale bez debát jedným z najľudskejších kúskov vo svojom žánru. Pamätihodným ho robí antihollywoodský záver, ktorý usilňuje genialitu tvoriaceho týmu a dodáva kusu tie správné emócie a potrebnú štipku nadčasovosti. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(8.12.2013)

Tenhle film, dnes už klasika všech klasik, nemá chybu. Kdo by si okamžitě nezamiloval věčného hejska Butche i málomluvného podmračeného Sundance ? Zpočátku se film tváří jako čirá dobrodružná zábava, mimořádně skvěle natočená (například netradiční scény působící jako staré zažloutlé fotografie), ale pak se do děje začnou promítat temné podtóny vedoucí k nevyhnutelnému konci, který absolutně nekoresponduje právě s počátečním vyzněním filmu, pročež je to ten nejlepší konec, jaký mohl G.R. Hill zvolit. Úžasný film patřící do mého zlatého fondu...(7.7.2005)

Buddy western. Jako kluk jsem si moc přál, aby naši dva hrdinové závěrečnou kanonádu nějak zvládli, ale ta palebná síla proti nim byla zřejmě nad jejich síly. Newman tou dobou byl zavedeným hollywoodským hercem. Redford naproti tomu zrovna začínal. Těžko říct, zda-li by uvažovaný Steve McQueen byl lepší volbou. Za sebe si myslím že spíše ne, protože Paul s Robertem si prostě spolu sedli i lidsky a na filmu je to rozhodně vidět. 100%(19.3.2018)

Nejsem asi prostě westernový typ. Ač odkojen mayovkami. Uznání nedošel Hodný, zlý a ošklivý, Sedm statečných, Tenkrát na Západě... ani Butch Cassidy a Sundance Kid. Po hvězdě za dva velké herce a jedna slabá za humornou stránku filmu. Přepady vlaků plných peněz zbohatlíků beru, krádeže výplat bolivijských horníků už mi tak košer nepřišly. První polovinu filmu tvoří pohledy na krajinu se šesti tečkami a příliš často se opakující věta "Co je to za lidi?". A když se našim hrdinům podaří tečkám ujet do Bolívie, nenapadne je nic lepšího, než na sebe upoutat pozornost dalšími loupežemi. A nemůžu se ubránit pocitu, že kdyby tečkám postříleli koně, když měli možnost, ušetřili by si hodně problémů... 50%(18.1.2013)

• - Původní název filmu byl Sundance Kid a Butch Cassidy, protože roli Sundance (Robert Redford) měl hrát Steve McQueen jako větší hvězda. Když z přípravy snímku vypadl a jeho místo zaujal Redford, bylo pořadí vyměněno. (Kulmon)

• - Spoiler: Ke konci filmu je patrný odkaz na film Poklad na Sierra Madre (1948). Butche (Paul Newman) a Sundance (Robert Redford) udá chlapec, který rozpozná cejch na mule. Tento cejch je stejný jako značka, kterou chlapec spatří na mule ve filmu Poklad na Sierra Madre a poté to běží ohlásit na stanici. (HellFire)

• - Spoiler: Ve filmu zemřelo celkem 30 lidí. (Kulmon)