Butch Cassidy a Sundance Kid

• USA Butch Cassidy and the Sundance Kid (více)
Trailer

Dva bankovních lupiči a příležitostní podvodníčci Butch Cassidy a Sundance Kid se protloukají, jak mohou. Butch vede proslulý gang z Díry ve zdi, Sundance Kid je nejen bleskurychlý střelec, ale také si dokáže poradit s kartami. Jeden člen gangu, Harvey Logan, by rád převzal velení. Dostal totiž nápad – proč přepadnout pacifický expres převážející peníze jen jednou? Při zpáteční cestě už nikoho ani nenapadne, že by mohlo následovat další přepadení, a teprve pak tam bude pořádná suma peněz. Butch Logana jakožto potencionálního konkurenta rychle zpacifikuje, jeho nápad však s pomocí dynamitu společně se Sundancem uskuteční. Zdá se ale, že to nebyl nejšťastnější tah: pan Harriman, kterému peníze ukradli, si najme nejlepší stopaře a „lovce lidí“ v čele s Joe Leforcem. A Butch se Sundancem se pronásledovatelů ne a ne zbavit… Sundance Kid má přítelkyni, půvabnou učitelku Ettu, se kterou se brzy spřátelí i Butch. Ovšem jejich radost kalí fakt, že mají neustále v patách Harrimanovy muže. Málo platné, že se nakonec při jedné z honiček, kdy už nemají kam uniknout, odhodlají skočit z vysoké skály přímo do peřejí, ačkoli Sundance neumí plavat. V novinách se sice objeví domněnky, že mohli zahynout, oba ale vědí, že je jejich pronásledovatelé nenechají na pokoji, dokud je neuvidí mrtvé... A tak Butch přijde s nápadem odjet do Bolívie. Ta je snad dostatečně daleko, aby se zbavili dotěrných pronásledovatelů. Nakonec se k nim přidá i Etta: ve svých šestadvaceti letech je stále ještě svobodná a kromě dobrodružství s oběma přáteli vede celkem nudný život. Proč by si ho tedy nezpestřila cestou do Bolívie? Jediné, co nechce nikdy vidět, je, jak budou Butch a Sundance umírat… První dojmy z Bolívie jsou děsivé: vlak je vysadí uprostřed pustiny, kde se vedle polorozbořeného nádraží rochní jen skupinka prasat. Sundance zuří, nakonec ale začnou opět přepadávat banky. Zatím to jde snadno, ale brzy se v zemi stanou známí a policie na ně organizuje honičky. Situace se ovšem zdramatizuje ve chvíli, kdy oba muži zjistí, že neúnavný Leforce je dostihl i zde... (TV Prima)

Trailer

Malarkey

Bylo by zvláštní, když bych se k takovému filmu vyjadřoval jinak, než kladně. Přiznám se ale, že jsem westerny od mládí vynechával (vyjma Bud Spencera a Terence Hilla) a teď se k těm americkým velikánům dostávám až takhle pozdě. Paul Newman neuvěřitelný sympaťák, kdekoliv jsem ho viděl, okamžitě jsem si jeho postavu klaďase zamiloval. Je to taky jeden z prvních herců minulosti, kterého mám za tu dobu ve filmech opravdu rád. Robert Redford je taky skvělej, ale u něj mi to ještě chvíli asi bude muset trvat. Co se týče samotného filmu, čekal jsem to víc drsnější a míň vtipnější. To, že je to vlastně vesměs docela komedie jsem ale každopádně uvítal a hnedka se mi na to líp koukalo. Jako dvojice je Newman a Redford naprosto vynikající, škoda jen prostředku filmu, který trošičku polevil, aby na konci zase přidal na brutálním tempu. Bylo by to u mě za pět, takhle za čtyři, ale se vzpomínkou na dva kamarády, kteří se nerozdělí ani když budou kolem nich kulky lítat. ()

Isherwood

Paul Newman boří všechny rekordy v počtu úsměvů na centimetr čtvereční a Robert Redford zase rozšiřuje pojem flegmatický pistolník o jednu z dalších přesných definic. George Roy Hill tasí nápady, které kolem lupičů sympaťáků tvoří auru tak silné divácké empatie, až je to místy k nevíře. Taková jízda na kole, přepad vlaku, španělština v bance či závěrečné oblíčení se z paměti kinematografických dějin nevymažou. Jenže stejně tak při samotném sledování divák pozoruje, že dialogy moc režisérovi nejdou a tempo v nich povážlivě drhne, což ponejvíce tahá uši v pokusech o suchou hlášku, kde to do záporných bodů táhne neskutečně znuděný dabing. Ale jinak moc gut, víceméně čirá esence pohody, jen ten Podraz mám přeci jenom radši. ()

golfista

Nezapomenutelný šéf gangu a samotářský zabiják v podání Newmana a Redforda. Dva slavní kriminálníci z dob dobývání západu jsou vykresleni tak sympaticky, že jim nějakou tu mrtvolku počestného občana a bankéře odpustíme :) ... Kdyby dnešní akční režiséři zobrazili konec tohohle filmu, tak by to určitě byla totální krvavá lázeň, která by ale rychle upadla v zapomění přebitá jinou krví z jiného filmu. Na tenhle konec se ale zapomenout nedá. Zato svou cestu z kina jsem si druhý den už nepamatoval... ()

Gemini

Když jsem film viděl poprvé, bylo mi asi deset a zdál se mi docela nudný (co bych asi v deseti říkal o Tenkrát Na Západě...). Ale čím jsem starší, tím radši tenhleten film, který se mi prostě příčí označovat za westerm, mám. Jižní Amerika prostě není nic moc, ale jednou je člověk holt dole, jindy zase nahoře:) ()

Djkoma

Paul Newman a Robert Redford jsou rozhodně to nejlepší a jediné co drží celý film na nohou. Stopáž 110 minut se zdá na první pohled krátká, ale mě přišla chvílemi až příliš. Lehce překombinované(cestování do jiných ne-amerických zemí? trochu zbytečné...) a až příliš celý film sází na hlavní duo a zapomíná na svou myšlenku. Konec je hezký a trochu netradiční, ale v podstatě podle zvuků a jen zastaveného obrazu je osud obou hrdinů jasný. ()

• Krom jediné scény nepoužil Paul Newman (Butch Cassidy) při jízdě na kole kaskadéra. (Karlos80)
  • Do domu Stevea McQueena na návštevu prišiel Paul Newman (Butch) a priniesol so sebou scenár westernu, ktorý napísal William Goldman. Newman vyslovil želanie, aby si v tomto filme zahrali spolu. Steve McQueen s návrhom Paula Newmana súhlasil, no najskôr chcel prerokovať podmienky, za ktorých je ochotný v uvedenom filme hrať. Obaja sa začali hádať, kto bude uvedený ako prvý v titulkoch. Keďže sa nevedeli dohodnúť, McQueen povedal: „Hodíme si mincu. Nech tá rozhodne, koho meno sa objaví ako prvé." Tento návrh však Newman odmietol a McQueen napokon neprijal rolu vo filme. (Raccoon.city)