Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Drama / Krimi / Western / Životopisný

USA, 1969, 110 min

Jedinečný klenot svého žánru s těmi nejsympatičtějšími gangstery filmového plátna. Tenhle dojem ještě zesílil po zhlédnutí originální verze. Nezapomenutelné scény (Bicycle Ride), perfektně vybroušené dialogy, nádherně stylová atmosféra podpořená dokonalou hudbou, napětí, humor a jeden z nejkrásnějších filmových závěrů co existuje. Pokaždé si říkám, že se do té Austrálie přeci jen nějak dostanou.(4.1.2006)

Filmový hit, romantický western s komediálními prvky, téměř bez hluchých míst, dva charismatičtí a okouzlující psanci na vrcholu svých uměleckých sil (kterou společně o čtyři roky později v Podrazu dotáhli v dokonalost), ve filmu však jen na útěku:-) Od začátku až do konce jim držíte pěsti i když to jsou vlastně jen lotři. Krásná hudba, hitová píseň B. J. Thomase "Raindrops Keep Fallin' on My Head". Film v sobě nese spoustu napínavých a nezapomenutelných scén, napínavá je samozřejmě ta při přepadení vlaku nebo nakonec při samém zúčtování včetně pamětihodného filmového záběru, nezapomenutelné pak především scény plné spontánní komiky např. ekvilibristická kreace Butche na kole s přítelkyní a pak i sám jako představení, skok ze skály, učení se španělských slovíček ap. Klasika o jednom velkém přátelství na život a na smrt, která snad nikdy nezestárne.(13.5.2006)

Jsou VYNIKAJÍCÍ filmy, které s dobou zrají jako víno a člověk při jejich dalším a dalším sledování objevuje stále nové věci ( " maličkosti " ), co mu zůstávali doposud skryty a oceňuje snímek více a více. Potom jsou VYNIKAJÍCÍ snímky, které by ale člověk asi neměl vidět s časovým odstupem znovu a uchovat si je v paměti z dob " dětství " . Toto je ( pro mě ) ten posledně jmenovaný případ. Ač i tentokráte jsem si snímek užíval, už jsem se ( ač jsem se ze všech sil snažil ) nedokázal tak " zažrat " do snímku, prožívat s hlavními hrdiny ten útěk, ze srdce jim fandit a obrečet záverečnou scénu jako kdysi.....Dal bych 4 * , ale z nostalgie ke " starým dobrým časům " tu 5 - tou * přidávám. Tento snímek si to zaslouží!(4.1.2007)

Western, pro mě osobně pojatý trochu jinak. To, co v tomto filmu předvedli páni Newman s Redfordem, bylo opravdu precizně zahrané, atmosférické, místy usměvavé a napínavé, ale i pohodové. Nedá mi to, i já musím "pochválit" konec, který je pro mě stále 1 z nejlepších konců, co se Američnům (to chci zdůraznit, protože velmi často tak říkajíc "neví kdy skončit") podařilo natočit. Těch 5* si to zaslouží.(16.12.2007)

Dva někdejší playboyáci kdysi dělili ženskou část filmově vzdělané populace na "redfordky" a "newmanky". Nutno dodat, že film ale není jen "přehlídkové molo" pro tyhle pohledný chlapíky, ale výborný snímek, u něhož potěší hlavně vtipný scénář a ústřední duo banditů. Scéna na kole je sice nejslabší část filmu (proč ji tu jen všichni vychvalují?), ale ta pohodová atmosféra je okouzlující (považte - a to nemám pohodové filmy rád). Není to nejlepší western všech dob, ale kritéria dobré a kvalitní zábavy jsou splněna. Což je možná chladné konstatování bez několika vykřičníků v porovnání se zdejšími komentáři, ale já to myslím nanejvýš pozitivně - ukažte mi film, který by se tomuto byť jen stydlivě přibližoval. Takový neexistuje - kor dnes. V době počítačových triků, kdy scénář tvoří jen doplňující retuš.(21.10.2007)

• - Filmový debut Sama Elliotta (karetní hráč). (HellFire)

• - Sestra skutečného Butche Cassidyho několikrát navštívila natáčení a byla ohromena, do jak velké míry film dokázal zobrazit kousky, které prováděl její bratr.  (Kulmon)

• - Keď sa Butch Cassidy (Paul Newman) predvádza pred Ettov Place (Katharine Ross) na bicykli, hodí po ňom trs sena. Trs sena, ktorý dopadne na jeho, je však o poznanie väčší než ten, ktorý po ňom hodila. (shimik77)