Butch Cassidy a Sundance Kid

• Československo

Butch Cassidy a Sundance Kid

Drama / Krimi / Western / Životopisný

USA, 1969, 110 min

Jedinečný klenot svého žánru s těmi nejsympatičtějšími gangstery filmového plátna. Tenhle dojem ještě zesílil po zhlédnutí originální verze. Nezapomenutelné scény (Bicycle Ride), perfektně vybroušené dialogy, nádherně stylová atmosféra podpořená dokonalou hudbou, napětí, humor a jeden z nejkrásnějších filmových závěrů co existuje. Pokaždé si říkám, že se do té Austrálie přeci jen nějak dostanou.(4.1.2006)

Dva někdejší playboyáci kdysi dělili ženskou část filmově vzdělané populace na "redfordky" a "newmanky". Nutno dodat, že film ale není jen "přehlídkové molo" pro tyhle pohledný chlapíky, ale výborný snímek, u něhož potěší hlavně vtipný scénář a ústřední duo banditů. Scéna na kole je sice nejslabší část filmu (proč ji tu jen všichni vychvalují?), ale ta pohodová atmosféra je okouzlující (považte - a to nemám pohodové filmy rád). Není to nejlepší western všech dob, ale kritéria dobré a kvalitní zábavy jsou splněna. Což je možná chladné konstatování bez několika vykřičníků v porovnání se zdejšími komentáři, ale já to myslím nanejvýš pozitivně - ukažte mi film, který by se tomuto byť jen stydlivě přibližoval. Takový neexistuje - kor dnes. V době počítačových triků, kdy scénář tvoří jen doplňující retuš.(21.10.2007)

Butch Cassidy a Sundance Kid, jeden z milníků světového filmu a především westernového žánru (i když western to není právě úplně typický). Prostý a téměř primitivní děj, ale právě v této jednoduchosti tkví jeho síla. Už v samé podstatě existence dvou desperátů je obsažena tragická predestinace osudu obou hrdinů a nejenom toto odkazuje k síle antického mýtu. Mýtus o dvou neohrožených hrdinech, kteří se odvážili vzepřít ,,bohům" (amorální jednání) a ti na ně seslali neodvratný trest, kterému se nelze vyhnout, lze před ním jen prchat (skvělá atmosférická pasáž útěku před skupinou neznámých stopařů ... ,,Hergot, co je to za lidi?" ,,Jsou dobří...")... Geniální herecké výkony obou titulních představitelů - více charismatické hrdiny filmového plátna neznám... Formálně zajímavé jsou i dvě barevné roviny filmu - prostá netónovaná část filmového pásu a proti ní do hněda kolorovaná okénka filmu zprvu s rekapitulačním nádechem, později ale v závěru filmu dostávající ještě rozměr nostalgický a metafyzický... Nelze přehlédnout ani do jisté doby málo zjevnou tabuizační rovinu filmu - jak řekl sám Paul Newman, snímek Butch Cassidy a Sundance Kid je "milostný příběh dvou chlapů". To, co mohl v dnešní době naplno říci Ang Lee ve své Zkrocené hoře (a co ani dnes nechce velká část populace slyšet), musel George Roy Hill na konci šedesátých let zjevně šifrovat. Nikde to samozřejmě není řečeno explicitně, ale ten příběh jistou latentní rovinu homosexuálního vztahu asi obsahuje. Svět westernu jakoby homosexualitu přímo přitahoval (není náhodou, že dnes je velké procento gayů např. v silových složkách, tedy stejně jako ve westernu ve výlučném světě mužů) - implicitních náznaků najdeme plno, z těch explicitních namátkou román i jeho filmová adaptace Malý velký muž... Butch Cassidy a Sundance Kid překvapí mnohým, máločím však zklame... Nádherné klasické dílo, produkt doby konce 60. let - příběh dvou rebelů žijících naprosto svobodně platíce za to však nejvyšší cenu (obdobná dějová kostra jako v Bezstarostné jízdě)... Je dobré se k němu vracet...(21.10.2007)

Môj výsledok je 85% a je len poviem, prečo strhávam pol hviezdičky. Trošku monotónnejší stred filmu a scéna s bicyklom ma skoro ubila. Ostatným stránkam filmu si doplnte superlatívy podľa vlastného, každopádne len v tom pozitívnom zmysle. Jednoduchá zábava so skvelým príbehom a nezabudnuteľným koncom. 85%.(22.10.2007)

Nebudu říkat, jestli je film špatný nebo dobrý, to každý musí posoudit sám. V určitých okamžicích se scény vybízely k nějakému hudebnímu doprovodu, s ní se ale pytel moc neroztrhal. Očekával jsem o něco lepší příběh a více akčnějších scén, když se tento western pohybuje v topce, ale zazlívat mu to nebudu.(17.11.2013)

• - Spoiler: Závěrečná přestřelka není historicky přesná. Ve skutečnosti se jí účastnilo jen několik policistů a tři vojáci. Navíc byl zastřelen „pouze“ jeden policista a několik lidí zraněno. K přestřelce došlo v noci. (HellFire)

• - Roli Etty Place (Katharine Ross) si mohla zahrát Joanna Petter, ale odmítla kvůli těhotenství. (HellFire)

• - Píseň "Raindrops Keep Falling On My Head" nazpíval Joe Thomas poté, co ji odmítli Bob Dylan nebo Ray Stevens. Thomas prodělával v době, kdy skladbu nazpíval, zánět hrtanu, což na jeho výkonu přidalo na chraplavosti, ale producentům filmu se právě tahle indispozice náramně líbila. (Hans.)