Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva bankovních lupiči a příležitostní podvodníčci Butch Cassidy a Sundance Kid se protloukají, jak mohou. Butch vede proslulý gang z Díry ve zdi, Sundance Kid je nejen bleskurychlý střelec, ale také si dokáže poradit s kartami. Jeden člen gangu, Harvey Logan, by rád převzal velení. Dostal totiž nápad – proč přepadnout pacifický expres převážející peníze jen jednou? Při zpáteční cestě už nikoho ani nenapadne, že by mohlo následovat další přepadení, a teprve pak tam bude pořádná suma peněz. Butch Logana jakožto potencionálního konkurenta rychle zpacifikuje, jeho nápad však s pomocí dynamitu společně se Sundancem uskuteční. Zdá se ale, že to nebyl nejšťastnější tah: pan Harriman, kterému peníze ukradli, si najme nejlepší stopaře a „lovce lidí“ v čele s Joe Leforcem. A Butch se Sundancem se pronásledovatelů ne a ne zbavit… Sundance Kid má přítelkyni, půvabnou učitelku Ettu, se kterou se brzy spřátelí i Butch. Ovšem jejich radost kalí fakt, že mají neustále v patách Harrimanovy muže. Málo platné, že se nakonec při jedné z honiček, kdy už nemají kam uniknout, odhodlají skočit z vysoké skály přímo do peřejí, ačkoli Sundance neumí plavat. V novinách se sice objeví domněnky, že mohli zahynout, oba ale vědí, že je jejich pronásledovatelé nenechají na pokoji, dokud je neuvidí mrtvé... A tak Butch přijde s nápadem odjet do Bolívie. Ta je snad dostatečně daleko, aby se zbavili dotěrných pronásledovatelů. Nakonec se k nim přidá i Etta: ve svých šestadvaceti letech je stále ještě svobodná a kromě dobrodružství s oběma přáteli vede celkem nudný život. Proč by si ho tedy nezpestřila cestou do Bolívie? Jediné, co nechce nikdy vidět, je, jak budou Butch a Sundance umírat… První dojmy z Bolívie jsou děsivé: vlak je vysadí uprostřed pustiny, kde se vedle polorozbořeného nádraží rochní jen skupinka prasat. Sundance zuří, nakonec ale začnou opět přepadávat banky. Zatím to jde snadno, ale brzy se v zemi stanou známí a policie na ně organizuje honičky. Situace se ovšem zdramatizuje ve chvíli, kdy oba muži zjistí, že neúnavný Leforce je dostihl i zde... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (801)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Paul Newman a Robert Redford po celý čas utekajú pláňami Divokého Západu, aby ich nakoniec potupne zabili v závere, ktorý nedostojí očakávaniam. Najlepší western všetkých dôb? Nedajte sa vysmiať. Monotónna nuda, ktorú režisérov neskorší Podraz s rovnakým ústredným duom stonásobne prekonáva. 55% ()

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: William Goldman | Hudba: Burt Bacharach / Texty: Hal David | Produkcia: John Foreman | Distribúcia: 20th Century Fox | Rozpočet: 6,825,000 $ | Tržby: 102,308,889 $ || Z príbehovej stránky dosť priamočiari western, ktorý je ale bez debát jedným z najľudskejších kúskov vo svojom žánru. Pamätihodným ho robí antihollywoodský záver, ktorý usilňuje genialitu tvoriaceho týmu a dodáva kusu tie správné emócie a potrebnú štipku nadčasovosti. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

Reklama

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Filmový evergreen a povinná četba (nejen) pro fanoušky Paula Newmana a Roberta Redforda. Největší westernová jízda všech dob a neskutečně zábavný snímek inspirovaný skutečnými událostmi. Butch i Sundance hláškují, opíjí se, milují s holkama, hrají karty, loupí, perou se i parádně střílí a vy jim prostě fandíte, i když víte, že to nemůže dopadnout dobře. Tohle dílo je však zároveň doslova prošpikované inteligentním humorem a celá řada komedií mu nesahá ani po kotníky. A to se prosím jedná o western vyprávějící příběh dvou zločinců. Chlapský, romantický, drsný i dojemný snímek s jednou nezapomenutelnou skladbou a ještě originálnější závěrečnou scénou. Nesmrtelný příběh. ()

InJo 

všechny recenze uživatele

Paul Newman a Robert Redford jsou neodolatelní zloději, Katharine Ross je neodolatelná kráska a BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID je neodolatelný (a nepřekonatelný) westernový buddy movie. "Raindrops Keep Fallin' on My Head", legendární skok ze skály, závěrečná scéna a hlavně onen mnohými zmiňovaný finální záběr - prostě nádhera! A je toho ještě mnohem víc, co by se dalo pochválit na jednom z mých nejmilejších filmů, který se jen tak neokouká. Právě naopak, s každým dalším zhlédnutím si divák více uvědomuje jeho preciznost a... DOKONALOST. 100 % ()

choze 

všechny recenze uživatele

Buddy western zajímavý mj. tím, že prostřední třetinu stráví jeho postavy na útěku, který neodbytností pronásledovatelů připomíná noční můru. Newman a Redford jsou sympoši, dohromady jim to sedne a scénář jim předepisuje dostatek zábavných dialogů i akce. Snad jen tempo by mohlo být svižnější, některé scény na můj vkus trvají třikrát déle než by bylo záhodno, včetně slavné jízdy na kole za Raindrops keep falling on my head (ty dvě další hudební intermezza bych vyhodil úplně). Ale ten konec je krásnej. ()

Galerie (96)

Zajímavosti (68)

  • Na natáčení bylo k dispozici mnoho kamer, ale málo kameramanů. Jeden kameraman se zeptal Katharine Ross (Etta Place), jestli by nechtěla jednu obsluhovat. Mohla tak být první ženou za kamerou. Režisér George Roy Hill byl však tak rozčilen, že herečku z natáčení, krom jejích scén, vykázal. (DAVID FISHER)
  • Scenárista William Goldman strávil pátraním po živote Butcha Cassidyho celých 6 rokov a odmenou mu bol dovtedy rekordný honorár vo výške 400 000 dolárov. (marlon)
  • Explózia železničného vagónu bola točená štyrmi kamerami bežiacimi trojnásobnou rýchlosťou, aby sa záber explózie dal dostatočne spomaliť. (marlon)

Související novinky

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (více)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (více)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (více)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Z Kalifornie přišla smutná zpráva, ve věku 94 let totiž včera filmový svět opustila americká herečka Cloris Leachman. Zprávu o úmrtí médiím předala její manažerka Juliet Green. Ve filmu se Cloris… (více)

Reklama

Reklama