Reklama

Reklama

Butch Cassidy a Sundance Kid

  • USA Butch Cassidy and the Sundance Kid (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Dva bankovních lupiči a příležitostní podvodníčci Butch Cassidy a Sundance Kid se protloukají, jak mohou. Butch vede proslulý gang z Díry ve zdi, Sundance Kid je nejen bleskurychlý střelec, ale také si dokáže poradit s kartami. Jeden člen gangu, Harvey Logan, by rád převzal velení. Dostal totiž nápad – proč přepadnout pacifický expres převážející peníze jen jednou? Při zpáteční cestě už nikoho ani nenapadne, že by mohlo následovat další přepadení, a teprve pak tam bude pořádná suma peněz. Butch Logana jakožto potencionálního konkurenta rychle zpacifikuje, jeho nápad však s pomocí dynamitu společně se Sundancem uskuteční. Zdá se ale, že to nebyl nejšťastnější tah: pan Harriman, kterému peníze ukradli, si najme nejlepší stopaře a „lovce lidí“ v čele s Joe Leforcem. A Butch se Sundancem se pronásledovatelů ne a ne zbavit… Sundance Kid má přítelkyni, půvabnou učitelku Ettu, se kterou se brzy spřátelí i Butch. Ovšem jejich radost kalí fakt, že mají neustále v patách Harrimanovy muže. Málo platné, že se nakonec při jedné z honiček, kdy už nemají kam uniknout, odhodlají skočit z vysoké skály přímo do peřejí, ačkoli Sundance neumí plavat. V novinách se sice objeví domněnky, že mohli zahynout, oba ale vědí, že je jejich pronásledovatelé nenechají na pokoji, dokud je neuvidí mrtvé... A tak Butch přijde s nápadem odjet do Bolívie. Ta je snad dostatečně daleko, aby se zbavili dotěrných pronásledovatelů. Nakonec se k nim přidá i Etta: ve svých šestadvaceti letech je stále ještě svobodná a kromě dobrodružství s oběma přáteli vede celkem nudný život. Proč by si ho tedy nezpestřila cestou do Bolívie? Jediné, co nechce nikdy vidět, je, jak budou Butch a Sundance umírat… První dojmy z Bolívie jsou děsivé: vlak je vysadí uprostřed pustiny, kde se vedle polorozbořeného nádraží rochní jen skupinka prasat. Sundance zuří, nakonec ale začnou opět přepadávat banky. Zatím to jde snadno, ale brzy se v zemi stanou známí a policie na ně organizuje honičky. Situace se ovšem zdramatizuje ve chvíli, kdy oba muži zjistí, že neúnavný Leforce je dostihl i zde... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (797)

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Jestli se utopím, tak tě zabiju." Ve westernovém žánru se orientuju asi jako jednonohý slepec v labyrintu, ale řekl bych, že tohle vůbec není western. To je jen kulisa pro něco jiného. Paul Newman prohlásil, že jde o "milostný příběh dvou chlapů" a já v tom vidím především svižnou, jemnou komedii. V kolika westernech jste viděli hrdinovy slabší stránky (Butch neumí střílet, Sundance plavat) nebo dokonce jeho ztrapnění (španělština)? Podraz je jednoznačnější komedie, ale i tento film pobaví a konec dojímá tak neokázalým a prostým způsobem, že... Prostě 100% ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Paul Newman a Robert Redford po celý čas utekajú pláňami Divokého Západu, aby ich nakoniec potupne zabili v závere, ktorý nedostojí očakávaniam. Najlepší western všetkých dôb? Nedajte sa vysmiať. Monotónna nuda, ktorú režisérov neskorší Podraz s rovnakým ústredným duom stonásobne prekonáva. 55% ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Nedá sa a nedá sa. Narozdiel od väčšiny ma to vôbec nenadchlo. Ani si vlastne nie som istý, či je tento film možné považovať za western so všetkým čo k tomu patrí. Okrem toho dejová linka je tu rozťahaná, nudná a banálna, v podstate z prvej polovice sa dozvieme len to, akí veľkí kamaráti to Butch so Sundanceom vlastne boli a ako si dobre rozumeli s ich spoločnicou. Druhá polovica, geograficky umiestnená do Bolívie, je už o čosi zaujímavejšia a akčnejšia, čo ma našťastie trocha z letargie prebralo. Nemôžem zabudnúť ani na ich spoločné smiešne prepadávanie bánk a lúpeže. Na komédiu málo humorné, na vážny film zase hrozne hlúpe. Navyše hudba sa mi tu vôbec, ale vôbec nepáčila, pôsobila tu ako päsť na oko. Klasický western? Zabudnite. Záverečné titulky boli doslova vykúpením. 50/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Sympatičtí lupiči v podání Paula Newmana a Roberta Redforda jsou vykresleni tak dokonale, že kdyby mě přišli oloupit tak jim dám všechno a ještě jim za to poděkuju:-). Kreace na kole (písně Raindrops keep falling on my head se stále nemohu naposlouchat :))a konec je něco naprosto nezapomenutelného. Do toho krásná Katharina Ross a vše pod taktovkou George Roye Hilla.Klasika, která nikdy nezestárne. Jasných pět hvězdiček za jeden z mých nejoblíbenějších filmů....... ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Butch Cassidy: Skoč! Sundance Kid: Ne! Neumím plavat. Butch Cassidy: Co se bojíš? Stejně se zabiješ pádem...... Jeden z TÝCH westernov. Paul Newman (možno najvatší sympaťák v dejinách filmu) a Robert Redford sú jednoducho frajeri a veľkí sympaťáci. Už len to samotné stačí na 5*, ale pripočítajme si k tomu ešte skvelú hudbu, scenár, kameru a krásny posledný záber. Krajšie sa to ani nemohlo skončiť, nádej totiž umiera posledná. ()

Galerie (96)

Zajímavosti (67)

  • Jméno býka bylo Bill. Kvůli scéně s kolem ho převezli z Los Angeles do Utahu, kde se natáčelo. (HellFire)
  • Výroba filmu stála 6 270 000 dolárov, nakoniec sa stal najvýnosnejším westernom svojej doby. (marlon)
  • Skutečný název gangu Butche a Sundance byl „The Wild Bunch.“ Když však několik měsíců před natáčením snímku Butch Cassidy a Sundance Kid použil Sam Peckinpah tento název pro svůj nový film Divoká banda (1969), tvůrci gang přejmenovali na  „Hole in the Wall.“ (HellFire)

Související novinky

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (více)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (více)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (více)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Z Kalifornie přišla smutná zpráva, ve věku 94 let totiž včera filmový svět opustila americká herečka Cloris Leachman. Zprávu o úmrtí médiím předala její manažerka Juliet Green. Ve filmu se Cloris… (více)

Reklama

Reklama