Kočka na rozpálené plechové střeše

• USA Cat on a Hot Tin Roof (více)

Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě. (Česká televize)

nascendi

Po dlhšej dobe opätovne skvelý divácky zážitok. Videl som veľký film, pre ktorý vytvorila vhodné predpoklady skvelá divadelná predloha Tennessee Williamsa. Ústredná herecká trojka podala priam božské výkony. Chvíľami mi to síce pripadalo exaltované, ale to je záležitosť divadelnej predlohy. Pozrel som sa aj na profil Madelaine Sherwoodovej, či nehrala v Planéte opíc (maskéri by nemali prácu). Ešte si musím zostaviť rebríček filmov podľa Williamsových hier, ale už vopred viem, že som ani jednému nedal priemerné hodnotenie. ()

Arsenal83

Klasická dráma určená divadlám, preto je aj filmové spracovanie úsporné na priestor. Základom sú rovnako ako v divadle dialógy. Tie ma až tak nedojali, za to herec Burl Ives ma dostal, absolútne špičkovo zahrané. Elisabeth Taylor predviedla svoj klasický nadpriemer a Paul Newman tiež výborný, hoci ma jeho rola dosť štvala. ()

Rocky62

Výjimečnost tohoto cenného klenotu je nesporná, nejen díky aromatické atmosféře 50. let a brilantnímu obsazení, ale výpověď o životě, přátelství a lásce zanechá v divákovi dlouhotrvající dojmy. Tisíceré díky mistře Brooksi. Budiž Vám země lehká. 100% ()

Bachy

Další trefa do černého. Ačkoliv pravda, šlo se celkem na jistotu. Věděl jsem, že se mi bude Kočka líbit a stalo se. Paul Newman je zárukou a popis spolu s ohlasy navnadil tak, že případný pocit zklamání neměl ani nejmenší šanci na vynoření z bahna. Na druhou stranu se mi ohromně líbí jeden místní komentář, který říkal něco takového:"Kdyby mi ze všech těch lidí nebylo špatně, dala bych i pátou hvězdu." Já ten odpor překousl. ()

eLeR

Keď sa u Pollittovcov kričalo, tak sa kričalo a prekrikovalo poriadne a ja som z toho všetkého mala nervy nadranc, možno ešte viac ako big dedy. A tá pani v tých infantilných ružových šatičkách ma vytáčala do nepríčetnosti. Keď sa rodina ukľudnila, tie dialógy boli fantastické. To sa netýka pani v ružovom, tá tam nepovedala jedinú kľudnú vetu. Začiatok bol trochu pomalší, ale v 50 minúte sa to zlomilo a už sa to len rútilo do úžasného záveru. Napísané a natočené to bolo výborne, Elizabeth, Paul a Burl hrali skvelo ... a Paul? ... ach jáj, ten bol v tomto filme dokonalý. ()

Chrustyn

Spíše než film připomíná tento snímek divadelní představení. Celý film se odehrává v jediném domě, avšak díky dokonalému hereckému obsazení ani na chvíli nenudí ()

dopitak

Kdopak by nechtěl Madeleine Sherwood prokopnout? Brilantní. Všichni sice s velkou vervou přehrávají až běda, ale to nevadí ničemu. Jedno z nejlépe vystavěných dramat všech dob, s Elizabeth a Paulem v nejlepších letech. Skvělý dabing ČST 1991 v čele s Petrem Štěpánkem a Iljou Prachařem (a Jaroslavou Kretschmerovou) a já nelituju, že jsem nedal přednost originál znění. Tenhle film si pamatuju ještě ze svého dětství, dávali ho v televizi a už tehdy mi to přišlo "dobré". ()

classic

„A-L-K-O-H-O-L problémy nevyrieši, ale akoby som hrach na stenu hádzal, keď by som mal Brickovi Pollittovi dohovárať, aby sa spamätal, pokiaľ sa ešte dá. Typicky ho uvidíte extrémne zamysleného s pohárikom Whiskey v ruke, a takto ide deň za dňom, pričom všetkých vôkol seba nahnevá tým, že opitý o 3. ráno behá po ihrisku cez prekážky, ale je taký naliaty, že si doláme nohu, a tento HANDICAP mu znemožňuje vypadnúť z domu, a tak bude musieť počúvať svojich nielen pokrvných príbuzných, trebárs ženu Maggie tak nádhernú, že ju nemôže ani cítiť, nenávisť je na vzostupe, brutálne hádky len tak svištia cez veľký DOM, kam čochvíľa prichádza BIG DADDY... Komplikované medziľudské vzťahy klopú na dvere, a ešte, ak sa jedná o DEDIČSTVO, tak vtedy brat nepozná brata = 11 000 hektárov pôdy a 10 000 000 dolárov CASH, hm... , ako by ste sa vy zachovali, ak by ste zacítili vo vetre takúto príležitosť ? A pritom utrápený Brick nie je vôbec chamtivý, pretože najskôr jeho brat Gooper aj s manželkou Mae, i zo začiatku Maggie intenzívne myslia na to, čo bude, keď už Big Daddy Pollitt nebude ? Ako sa rozdelíme, kto si bude najviac nárokovať ? Práveže jestvuje dôvod na to, prečo PIJE, a to sa z minúty na minútu postupne odhaľuje DO NAHA, tak isto, ako sa Maggie správa, je veľmi oddaná, len to nemá spätnú odozvu. _ K FILMU_ MIMORIADNY HERECKÝ KONCERT „najsvätejšej trojice” : TAYLOR, NEWMAN a IVES. Sledovať ich = prežívať strastiplné konfrontácie, ktoré sa vo väčšine odohrávajú vo veľkom dome, v takých hádam aj v 90. % sa zdržujem s nimi v tejto nehnuteľnosti, pričom atmosféra je tak nepríjemná, lebo vonku LEJE AKO Z KRHLY, a vy nemáte kde utiecť, schovať sa, skryť sa. Divadelný nádych sa dostavil aj s určitým opakovaním sa zo strany hereckého ansámblu. Našťastie mi to vykompenzovali títo špičkoví herci, ktorí sú nepredvídateľní. RICHARD BROOKS sa pôvodne volal RUBEN SAX, a je to pozoruhodne šikovný scenárista i režisér v jednej osobe !!! Jeho CHLADNOKRVNE O.B.D.I.V.U.J.E.M DOTERAZ ! Ja osobne obdivujem LIZ, na ktorú nedám nikdy dopustiť aj s jej patričnými vrtochmi, ale úprimne : „Vymenujte mi iba jednu jedinú OSOBNOSŤ, súčasnú herečku, ktorá by sa jej vyrovnala nielen svojou krásou, ale najmä hereckým nasadením, aké nemá obdoby” ! . ()

Jirka_Šč

Výborný film, který nezapře divadelní původ (což však pranic nevadí). Hra na "pravdu", která vás donutí předklonit se na sedačce dopředu a s rukama opřenýma o kolena přemýšlet a cítit. Výborné herecké výkony a pro mě nečekaně dobré fungování vztahu Taylor-Newman. Bezchybné. ()

jojinecko

Veľmi dobre a pútavo napísaná psychologická "konverzačná" dráma, ktorá by sa snáď lepšie vynímala v divadle kvôli svojej mierne prehnanej teatrálnosti a nenáročným kulisám. Všetci zúčastnení herci podali skvelé výkony, pár konverzačných scén a myšlienok bolo viac než skvelých... inak mladá Elizabeth bola celkom sexi:) ()

MontyBrogan

Napriek zmenám vo filme, je zjavné, že ide o spracovanie divadelnej hry. Konverzačná prestrelka je miestami tak neurotická, až vás rozbolí hlava. Ale je to výborná ukážka rodinného stretnutia, na ktorom sa prejaví charekter všetkých zúčastnených a začnú vyliezať kostlivci zo skíň. ()

BMW12

Elizabeth Taylor je fakt fešná ženská, už chápu, proč byla sexsymbolem tehdejší doby. Jinak film je naprosto vynikající, scénář i režie na výbornou. A ty herecké výkony, no paráda. Samozřejmě Liz Taylor, Paul Newman a Burl Ives. U filmu jsem se hodně nasmál, hlavně Velkej Šéf to zabíjel, jeho hlášky byly perfektní. Řeknu vám, že takto skvělé drama (s dávkou humoru) a s takto skvělými hereckými výkony dnes těžko někdo natočí. Tohle je prostě jasných 5*. ()

Roman.Ticka

Pár sekund váhání mezi 4 a 5, ale z nostalgie nad krásou a mládím Elizabeth a Paula, není proč dál váhat. Oba byli tak sladce bezprizorní, až se tajil dech, navíc kdeže loňské sněhy jsou, oba už se dolů dívají z kumštýřského nebe a nechali nám tu své poklady. Toto rodinné drama ve všech fázích krize a jejího zvládání, včetně nezbytné katarze, je přímo skvostem mezi filmovou klasikou. Užila jsem si lascivní svádění Megie a zarputilé odolávání Bricka, ale nejvíc mě oslovil papá velký šéf. Jeho postava byla nejlepší ukázkou pravdy a lži, života a smrti v nadčasové satiře na téma soužití jižanské rodiny. "Prolhanost je systém, ve kterém žijeme". ()

poz3n

Opravdu Maggie? Ač je film oproti Williamsově předloze vcelku soft záležitostí, neměl jsem problém vycítit to, co mělo být puritánským divákům odepřeno. Například jasný náznak homosexuality mezi Newmanem a Skipperem mi byl jasný hned od samého počátku. Newman a Liz Taylor (jako kočka, rozpalující nejen plechovou střechu) v charakterově dosti silných rolích, které jsou pro ně jak stvořené. Skvělý film, který bych si moc přál vidět jako původní divadelní představení. Takže se ještě jednou ptám. Opravdu Maggie? 9/10 ()

HellFire

Hodinu a půl dlouhá konverzačka, která se pořád točí kolem jedné věci mě vůbec nenadchla. Popravdě, kdyby film vůbec nevznikl, tak se zlobit nebudu. ()

Exkvizitor

Hry Tennesseeaho Williamse jsou vždy zejména o pokrytectví a rozvratu tradičního modelu rodiny, nejinak je pak tomu u tohoto kusu. O všech zúčasněných se dá bez nadsázky říci, že podávají životní výkony - režisér Richard Brooks již nic lepšího (a slavnějšího) nenatočil a herci jsou zde rovněž na vrcholu umělecké i profesionální kariéry (aspoň u Taylorové určitě). Z každého políčka filmu je sice divákovi zjevné, že sleduje "jen" umně zfilmovanou divadelní hru, na druhou stranu danému tématu, má-li si zachovat patřičnou psychologicou hloubku, tato forma sedí, takže proč ne. Pokud bych chtěl být kritický, pak musím říci, že snad jen úplný konec se nedrží realismu zbytku hry - je to však přece jen konec dostatečně otevřený, který nemusí znamenat, že naznačené řešení dojde svého naplnění. A i kdyby došlo - staly se už různé věci na této planetě. Kočka na rozpálené plechové střeše je každopádně špičkou ve svém žánru. ()

aniiicka

Brilantní snímek s mistrnými hereckými výkony nádherné Elizabeth Taylor a vynikajícího Paula Newmana. Užívám si každý dialog:). Maggie: You know what I feel like? I feel all the time like a cat on a hot tin roof. Brick: Then jump off the roof, Maggie. Jump off it. Cats jump off roofs and land uninjured. Do it. Jump. Maggie: Jump where? Into what? ()