Paul Newman se musí rozhodnout, co je pro něj důležitější, zda výnosné zaměstnání, nebo šťastný a spokojený vztah. V práci se mu extrémně daří, jeho manželství se však rozpadá. Do toho potká sympatickou dívku, která ho přiměje přehodnotit priority...  Filadelfie, 1946. Z války se vrací Alfréd Eaton, jeden ze synů továrníka Eatona. Druhý syn zemřel už jako dítě na meningitidu, ale otec mrtvého syna stále ctí víc než živého. Alfréda doma nikdo nečeká. Od služebných se dozvídá, že otec se nezměnil a matka pije. Po návratu rodičů vyslechne Alfréd jejich hádku, ze které plyne, že jeho matka má s někým poměr. Později se Alfréd s otcem pohádá také, když se mu svěří s tím, že nechce pracovat u něj v továrně ani ji po něm převzít – chce odejít do New Yorku.
Na večírku se Alfréd seznámí s dívkou z bohaté rodiny Mary, a přestože je zadaná, chce ji získat. Ani Maryini rodiče z něj nejsou příliš nadšeni, Mary se do něj ale zamiluje a zruší své zasnoubení. Alfrédův otec v den jejich svatby umírá...
Alfréd se svým nejlepším kamarádem Lexem začne podnikat v leteckém průmyslu, chce vydělat velké peníze, to je jeho sen. Také náhodou zachrání syna vlivného finančníka, který mu z vděčnosti nabídne místo. Alfréd přijímá. Kvůli práci je ale prakticky neustále mimo domov a s Mary se kvůli tomu hádají. Mary se kromě toho za Alfrédovými zády schází se svým bývalým snoubencem. Potom Alfréd na jedné popracovní večeři potká dceru majitele dolu v Pensylvánii a zamiluje se do ní. K tomu zjistí, že ho manželka podvádí. Situace je však komplikovaná, rozvod kvůli práci nepřichází v úvahu... (oficiální text distributora)

danecek24

18. Zlatý Glóbus za rok 1960 - cena (1) - *Objev roku (herečka) - Ina Balin + nominace (1) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Ina Balin ()

sulimo

Newman jako kariérista, jehož práce mu je přednější než manželství, ovšem otázkou je, zda-li ta kariéra ve skutečnosti přece jen nestojí za víc, než manželství s rozmazlenou potvorou Woodwardovou, která svoji roli nevěrnice podala naprosto dechberoucně. Vývoj postav v průběhu dějě je parádní, z počátku si nedovedete představit, že by měl mezi Paula a Joanne vtoupit někdo třetí, ovšem postupem času, vám to začně být šumák a říkáte si, proč jeden druhého pro samou nesnášenlivost a nepochopení nepřizabijou, když pak do toho všeho příjde něžná, nezkažená Balin, tak byste nejraději chudákovi modrookému Paulovi dali samopal do ruky, aby tu "mrchu jednu nevěrnou" ,co má doma rozstřílel na padrť. Tak asi tak. No skvěle se na to dívalo, a byť to má 149 minut, uteklo to až moc rychle. ()

andrii

"Protřepat, nemíchat." Frajer Paul Newman na rozpálené terase "podrazil" byznys, vylil falešný parfém z lahvičky znuděné stepfordské paničky, záletné femme fatale Joanne Woodward, zámožné dámy na sofa v konverzaci večírků. Neumlčen vysokou hrou byznysmenů. Srdce dobrácké vyráží s kuráží za líbeznou pravostí plátků lilie neposkvrněné, aby navlékl prstýnek panence Ině Balin/ové/. "Nabízím Ti slova lásky, pohádku máje se snídaní v trávě." ()

JohnSmith

Příběh muže,který se musí rozhodnout mezi manželstvím a kariérou. Výkon Paula Newmana je velice dobrý,zvlášť jeho závěrečný proslov stál za to. Nicméně je film zbytečně příliš dlouhý. ()

Han22

Přesně ten typ filmu, který je tu v červených číslech a já u toho umírám nudou a nevím jak hodnotit. Skvěle zahrané (Newman, Woodwardová), krásná hudba, kamera, výprava. A přitom pod tím je to melodrama, telenovela či červená knihovna pro horních 10 tisíc. Bohatý synek se vrací z války, otec ho nemá rád, matka je alkoholička. Najde si ženu (samozřejmě bohatou), kterou víceméně ukradne snoubenci, ale vášeň se promění na chlad a odcizení, protože se buduje kariéra. A štěstí se najde u jiné ženy (opět bohaté) v obligátní volbě podobných limonád - láska nebo kariéra? Nudné, staré, pomalé, přeromantizované bez špetky skutečného dramatu. ()

Mikino00

Překvapivě solidní příběh mapující život, ať už pracovní či milostný, Alfréda Eatona. Jedná se o tradiční film 60. let kritizující společnost tehdejší doby, teda spíše morální zkaženost některých jedinců. Neduhem je ovšem přemrštěná dálka. ()

truby

Upozornění: Zcela subjektivní a nekritický komentář! Paul newman a Joanne Woodward - dva úžasné herecké výkony. Celková atmosféra a provedení, kdy některé momenty spíše připomínaly divadelní hru, než film - tomu říkám umění. Pokud bych si nepřečetl, že stopáž je 150 min, asi bych tomu nevěřil. Jsem rád, že se mi podařilo svým hodnocením zvednout celkové hodnocení o 1%, myslím si, že si to tenhle film zaslouží. ()

Brinkley

Pracovně vytížený muž + panička, jež se cítí zanedbávaná = očekávané následky (on si hledá pochopení jinde, ona zase pánskou společnost)... časy se od roku 1946 nezměnily. Každopádně klasicky pojatá variace na téma "tradičních amerických hodnot". Ovšem za přítomnosti skvělých herců (božský Newman) a nostalgie k starším filmům... 4 - nebo chcete-li 3+ . I když.... scénu, kdy se manžel zamyká před vyčítající manželkou v pokoji (a nikoli naopak), tu jsem v jiném filmu doposud neviděla. ()

rivah

Klasické úsilí o vypracování se do amerického snu vlastním úsilím...Naštěstí na konci přijde zvrat. Newman dobrý - a pohledný. Ale postuláty filmu beznadějně zestárly. ()

dogma97

Labutí píseň staromódního Hollywoodského milostného dramatu s kvalitním scénářem, ale i s tradičními neduhy - teatrální přehrávání, šílená zadní projekce... ()

ilclassico

Kvalitně natočený a zahraný film... z červené knihovny. Archaicky a modelově působící film jak z 30. nebo 40. let a ne z roku 1960. Sledovat 140 minut o přetěžkém životě bohatých lidí a jejich "problémech", tak to chce hodně panáků. A Paule Newmane - tvé modré kukadla nezabraly, neuvěřil jsem ti ani na minutu. Ještě štěstí, že tvoje nová životní láska pochází ze zazobané rodiny, to se mi hned ulevilo. Americké tragédii ani Kočce na rozpálené plechové střeše se předloha nevyrovná. V rámci žánru za 3. ()

Habanera

Působivé drama dvou manželů, jejich cesty od počáteční žádostivosti, až po totální odcizení a nezájem. Peníze nikoho neudělaly šťastného a proto i hlavní hrdina chce něco víc, než jen pomíjivost všedních dnů. ()

kolodej1

roztahaný a docela nudný film ze světa, který mě nijak zvlášť nezajímá. A Newman, jakkoliv je výborný, to sám nezachrání. Nemohu si pomoct, ale tohle je jeden z filmů, na kterém je vidět datum výroby a až příliš zestárnul. Leckteré velmi vážně míněné dialogy, jsou dneska nechtěně směšné. Musel jsem se přemáhat, abych to vůbec dokoukal ()

miraporthos

Až do shlédnutí tohoto filmu jsem si myslel, že pohádky nemám rád. Souhlasím s komentářem pm, taky mi málem shořela obrazovka. A taky všechna čest scénáři - při tom "románově" koncipovaném ději se podařilo perfektně zachovat intimitu příběhu. Plných pět! ()