Příběh žraloka

Shark Tale

Príbeh žraloka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2004, 90 min

Co se týče nevyhnutelného srovnání s Nemem - u mě asi dost nečekaně vyhrává Příběh žraloka. Sice nepřichází s ničím převratným, ale pobaví děti i dospělé, po technické a vizuální stránce taky nesahá Pixaru ani po kotníky, ale jeho podvodní svět je krásně stylizovaný a vyniká skvělým dabingem (samozřejmě mluvím o tom originálním).(5.7.2005)

Veselá oddychovka, skvělá zábava a výborná příležitost, když chce člověk vypnout. Tento animovaný film je u mě asi nejlepší povedený film spolu s Úžasňáky a Dobou ledovou II. Tento film se mi líbil více než Hledá se Nemo, který byl točen na podobný podmořský život. Skvěle podmořský děj doplňuje pohodová hudba a řada podmořských vtípků.(18.6.2007)

Vyloženě nezklamal, ale ani neoslnil. Jednou k tomu holt muselo dojít, nebylo možné donekonečna točit samé počítačově tvořené hity. A není daleko doba, kdy i na tyto filmy budeme nahlížet jako na klasicky hrané, kdy i tyhle animáky budou mít svá béčka a céčka. Příběh žraloka by vpodstatě byl jen takovým lepším béčkem, ale na jeho tvorbě se podílela taková řada celebrit, že patří do té áčkové kategorie, ale spíše do její dolní poloviny. Ani tady nehodlám rozvíjet spekulace o tom, zda je či není tento film určen více dětem nebo dospělým, to si asi udělá obrázek každý sám, ale jedno říct musím - očekávání do něj vložená (ne mnou, ale diváky jako celkem) Příběh žraloka nesplnil ani omylem. Kdyby šlo aspoň o nějakou legrační parodii na mafiánské filmy, ale nejde. Humoru je zde poskrovnu, Oscar je místy spíše trapný tou svou "rozverností" či jak to nazvat, de facto jediné světlé chvilky obstarává (jak podotkl Sepp) krab Crazy Joe. Nu, škoda, je to teprve první "neproměněná penalta", tak věřme, že jich nebude v brzké době přibývat geometrickou řadou...(12.4.2005)

• Ruut

Naleštěné pozlátko s nulovou zábavností. Většina úspěšných CGI animáků let minulých pracovala se zajímavými příběhy a originálníma postavama. V Příběhu žraloka je tomu přesně naopak. Podle hvězd, které se upsali tomuto filmu, byly vytvořeny jejich animované kopie. A kreslený pitvořící se Will Smith opravdu zábavný není. Ze začátku je v Shark Tale několik zajímavých popkulturních narážek a docela povedená je i scéna z velrybomyčky. Pak ale šmytec. Zbytek filmu je jenom slepenec rádoby vtipných vesměs ale trapných výstupů poplatných době. Jsem si jistý že za 5 let až bude moderní zase něco uplně jiného než situace a chování parodované v Příběhu žraloka, tak si na tuhle pitominu nikdo ani nevzpomene.(10.1.2007)

• Adam Bernau

Ne že by nestálo za otázku, co by bylo s žralokem, který je hodný, nerad vidí krev a nežere maso. Ale dilema mezi "pojde hlady" nebo "bude s každým kámoš" by bylo málo, i kdyby zde bylo vůbec položeno. Což ovšem není důvod, proč tento otravný slizký blbý ždímák skončil v odpadu, zvláště uvážíme-li, že dobře poslouží jako schématický model pro případný podobný film se skutečnými lidmi. Byl jsem sice v pokušení dát záchrannou hvězdičku za vychytaně mafiósní žraločí frňáky, ale jak by k tomu přišly filmy, které si tu hvězdičku zaslouží? Rozdíl mezi Spláchnutým a Příběhem žraloka je jako rozdíl mezi uměním možného a výprodejem "vše za 29".(5.5.2012)

• - Někteří herci dabovali scény společně. To u animovaných filmů není běžné. (Elisebah)

• - Postavu Dona Lina měl původně namluvit James Gandolfini, který má "mafiánské" zkušenosti už z Rodiny Sopránů či Mexičana. (imro)

• - Animační studio vytvořilo modely postav tak, aby se nápadně podobaly hercům, kteří je dabují. Jde o psychologický záměr, který má způsobit, že postavy jsou o něco více skutečné, neboť divák si z jiných filmů pamatuje herce i s jejich hlasy. Zároveň tak bylo možné vybírat obsazení, které vzhledově odpovídá charakteru postav. Do filmu byla zkopírována i piha Roberta De Nira z jeho tváře, kterou lze vidět na postavě Dona Lina. (Broxigar)