Příběh žraloka

Shark Tale

Príbeh žraloka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2004, 90 min

K filmu jsem usedal s despektem, ze všech stran se valila lavina, jakej je to propadák. A možná i díky tomu mě to mile překvapilo. Příběh žraloka měl nevýhodu, že vznikl až po Nemovi, a tak ho mnoho lidí odsoudila právě u tohoto důvodu. Zajímavé by bylo, jak by by se hodnocení lišilo, kdyby nejdřív vstoupil do kin Žralok a potom až Nemo. Odvažuju se tvrdit, že by to možná bylo právě naopak.(29.3.2006)

Rozprávka, ktorá poteší. Videl som ho s výborným dabingom a aj v originále. Krstný otec proste nemal chybu :) Grafické spracovanie sa mi obzvlášť páčilo, síce neviem povedať prečo. Dokonca tam boli momenty, v ktorých som sa našiel, a zamyslel som sa do situácie cez modré okuliare. Bezpochybne dobrý dojem.(28.8.2007)

• Adam Bernau

Ne že by nestálo za otázku, co by bylo s žralokem, který je hodný, nerad vidí krev a nežere maso. Ale dilema mezi "pojde hlady" nebo "bude s každým kámoš" by bylo málo, i kdyby zde bylo vůbec položeno. Což ovšem není důvod, proč tento otravný slizký blbý ždímák skončil v odpadu, zvláště uvážíme-li, že dobře poslouží jako schématický model pro případný podobný film se skutečnými lidmi. Byl jsem sice v pokušení dát záchrannou hvězdičku za vychytaně mafiósní žraločí frňáky, ale jak by k tomu přišly filmy, které si tu hvězdičku zaslouží? Rozdíl mezi Spláchnutým a Příběhem žraloka je jako rozdíl mezi uměním možného a výprodejem "vše za 29".(5.5.2012)

Co se týče nevyhnutelného srovnání s Nemem - u mě asi dost nečekaně vyhrává Příběh žraloka. Sice nepřichází s ničím převratným, ale pobaví děti i dospělé, po technické a vizuální stránce taky nesahá Pixaru ani po kotníky, ale jeho podvodní svět je krásně stylizovaný a vyniká skvělým dabingem (samozřejmě mluvím o tom originálním).(5.7.2005)

PŘÍBĚH ŽRALOKA imho potkal jeden zásadní problém - nebyl v 1. várce animovaných rodinných komedií. A být v 2. várce může v někom budit pocit, že je to i 2. liga. Osobně si myslím, že by tento pocit u tohoto snímku byla velká škoda. PŘÍBĚH ŽRALOKA má totiž všechny atributy prvoligové příjemné zábavy pro děti i dospělé. Děti se baví pestrostí barev, postavičkami, pochopitelným, pohádkovým a morální apel obsahujícím příběhem. Dospělí pak řadou povedených vtípků - hlášky implikující mafiánské filmy, převedení reálných situací do podmořského světa (imho výborný začátek s dopravním kolapsem, živé TV vysílání etc.). Navíc: Postavičky své role "nepřehrávají" - jsou v rámci svých a animátorských mezí realistické a trefně kopírují charaktery postav z hraných filmů. Samotnou kapitolu hraje i hudební složka - zde tentokrát tvůrci vsadili na moderní rytmus a beat (objevuje se a pobaví scratching, r'n'b vlnění apod.). Shrnuto a podtrženo: Imho v rámci animovaných rodinných komedií stále zástupce 1. ligy - humorný, svěží, skvěle naanimovaný. Jen nám prostě "přišel na trh" později než kousky dřívější.(4.8.2005)

• - Když Lenny říká Frankiemu, že jsou chladnokrevní, tak se plete, protože zrovna jejich druh patří k výjimce. Jen čtyři druhy žraloků jsou totiž teplokrevní a Lennyho druh, Velký bílý, je jedním z nich. (Elisebah)

• - Skladatel Hans Zimmer se k filmu dostal po tom, co řekl producentu Jeffrey Katzenbergovi, že už nemůže pracovat s koni, kteří dokážou mluvit, ale chce udělat jeden z těch zábavných animovaných filmů. (imro)

• - Ve scéně, kdy Angie přinese Oskarovi do jeho nového bytu lávovou lampu, ji Oskar položí na pravou část jistého schodu. O chvilku později je však vidět, že lampa již na schodech není. (epicride)