Občanka Ruth

Feťačka

Citizen Ruth

Komedie / Drama

USA, 1996, 101 min

Laura Dern v roli, v jaké by jí nikdo nečekal, a je naprosto úžasná. Hraje těhotnou ušmudlanou věčně slibující a znovu rozjetou narkomanku s nosem v pytlíku, jejíhož "osudu" se ujme veřejnost, která se rozdělí na dva tábory - odpůrce a přívržence potratu. Ruth se mezi tím plácá, tu je pro, tu proti, ale víceméně neni řízena mateřskými pudy či svědomím, ale spíše penězi, které jsou jí nabízeny, když se rozhodne tak či onak. Zní to velmi dramaticky, ale nebojte, opravdu je to komedie a výborná.(22.3.2005)

Rozpočet $3miliónyTržby USA $285,112Tržby Celosvetovo $-(13.1.2009)

Scénář: Alexander Payne, Jim Taylor .. Nezávislý a odlehčený pohled na téma potratů. Zaujme především Laura Dern, která ve své roli kraluje a hrát takovou postavu (feťačky) jsem ji ještě neviděl (pokud vůbec nějakou podobnou má?). 70%.(7.10.2011)

Miestami možno priamočiara, ale ostrá satira na fanatizmus, ktorého zdrojom (a pre režiséra ústredným článkom kritického útoku) je pravdepodobne najväčší výdobytok západnej civilizácie - demokracia a sloboda vyjadrovania. Tá je vo filme postupne vyobrazená až do nezdravej podoby, kedy sa sama sebe stáva klietkou, zatieňujúca ľudský úsudok a jeho konanie.(7.7.2005)

Velmi dobrá americká satirická komedie z počátků renomovaného tvůrce s poněkud nezávislým duchem a nehollywoodským přístupem ke světu. Příjemná zábava s vážnými přesahy - právo na potrat je i pro Evropu palčivý problém (polské konzervativní regulace atd.), dějová linka se zdá být poněkud absurdní a hnaná do extrémů (takovouhle narkomanku bych opravdu nechtěl mít ve svém okolí...), ale život možná píše mnohdy i absurdnější scénáře...(20.6.2007)

Příjemná satira se solidními hereckými výkony a slušnou režií, bohužel příliš natahovaná a ke konci taky tažená do zbytečné absurdnosti...Některé scény jsou rozhodně nezapomenutelné...(5.7.2005)

Občanka Ruth vypráví příběh o závažných společenských tématech jako je narkomanství, potraty nebo náboženství. Nečiní tak ale pomocí rozklepané kamery, šokujících záběrů ani srdceryvného scénáře jako jsme to už měli možnost vidět tolikrát. Dívá se na tyto problémy se značným odstupem a skvělým humorem, což pro mě bylo značně osvěžujícím zážitkem. Laura Dern na sebe strhává celkovou pozornost - roli třicetileté feťačky s duší nezodpovědné a manipulovatelné puberťačky jí beze zbytku uvěříte. Její Ruth mi byla tak sympatická, že mě otevřený konec solidně naštval...(13.2.2007)

Najlepší film Alexandra Paynea(17.6.2012)

Bláznivý súboj dvoch rozdielnych táborov a názorov na citlivú tému interupcií. Obe strany boli svojim ultra radikálnym postojom srandovné, čo často krát prinieslo veľa zábavy. O pár vtipných scénok sa so svojim jednaním postarala aj hlavná postava - Laura Dern, ktorá v tomto filme naozaj zabodovala. Dalo by sa povedať, že ide o akýsi pokus o spoločenskú satiru na nepríjemnú tému, žiaľ v tomto smere to chcelo trochu pridať, nemalo to grády ani poriadnu razanciu. Príliš mdlé, sterilné a často i nudné. Na druhú stranu sa mi páčilo, ako sa celá záležitosť okolo tehotenstva hlavnej hrdinky nakoniec rozmotala a že sa potvrdilo, že niekedy sa z ošemetnej situácie môže s vlastným rozumom dostať aj hlupák, pretože všetci naokolo sú ešte hlúpejší. 60/100(4.4.2016)

V Americe nejspíš kontroverzní téma potratu je pro českého diváka saritickou komedií o dvou skupinách (odpůrci interupce a zastánci svobodné volby), které neváhají použít nezákonné a nemorální prostředky, aby prosadili svoji verzi morálky. A uprostřed toho Ruth, která se nestará o nic než o sebe a je to mrcha krkavčí a sobecká, ale tak trochu jsem jí musela fandit.(16.4.2016)

Zábavná satirická komedie utahující si z celého toho mumraje, který se děje, když se do sebe pustí odpůrci (organizovaní křesťané) a přívrženci (organizované feministky) kontroverzní otázky potratů a udělají z toho veřejný cirkus, kde už zdaleka nejde ani tak o samotný nenarozený plod. A právě v centru pozornosti obou táborů se ocitne nezodpovědná, těhotná feťačka Ruth, snažící se z toho vytřískat hlavně nějaké prachy a pokud možno se vyhnout kriminálu. Laura Dern mě v této poloze dost překvapila, protože jsem byla zvyklá vídat ji v trochu usedlejších rolích, ale podrazáckou, poněkud dětinskou Ruth si střihla fakt výborně. Docela jsem se obávala, že se to nakonec zvrhne v nějakou moralitku, ve které hlavní (anti)hrdinka prohlédne, stane se vzornou matkou a všichni se svorně obejmou, ale to se naštěstí nestalo, takže díky bohu za to.(18.3.2014)

No výborný...skoro až neuvěřitelně kvalitní debut A.Paynea, že to bude tak dobré, tak to jsem fakt nečekal...ta směsice černýho humoru, jízlivosti, ironie, společenský kritiky, sarkasmu - to byl nádherně namíchanej koktejl - pro takovýdle typy filmů musí mít tvůrce cit, aby to fungovalo, a Payne ho prostě má. Výborná Laura Dern. že to je dobrá herečka sem věděl už dávno, ale zde to teda bylo něco extra. Takže vážně lahůdková věc.(5.2.2012)

Fassbinder měl pravdu – veškeré lidské chování a konání je podmíněno vědomými a hlavně podvědomými potřebami. Vše, co stojí mimo potřeby – tělesné, duševní a duchovní – je ponecháno stranou jako irelevantní. Ovšem ve schopnosti zabalit své potřeby do vznešených pravd lidé jsou až neuvěřitelně vynalézaví a to tak, že dokáží obelhat a přesvědčit i sami sebe. Otázka zní, co jsou vlastně ty vznešené pravdy a ideály, ve jménu kterých se žije a umírá? Když si zacloníme oči dlaní, aby nás neoslepil jejich lesk, možná nakonec zjistíme, že to jsou jen lidské pojmy pro síly, které udržují vesmír a lidský svět pohromadě – Bůh, pravda, láska … a těch sedm ctností - pokora, štědrost, přejícnost, mírumilovnost, cudnost, střídmost. Jen s tou činorodostí se sekli, protože ta jen zvyšuje entropii :-). ___ Občánka Ruth – tento paskvil ctnostného člověka – se octla ve střetu potřeb odpůrců a zastanců potratů a stala se polem boje mezi nimi. I ona brzy pochopila, že z toho velkého zájmu o svoji osobu může vytěžit něco pro své vlastní potřeby, a pak již šlo jen o to, kdo jí víc nabídne. Nakonec si úplně všichni ostrouhali mrkvičku. A diváci se pobavili.(21.4.2011)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 1996 - Najlepšia herečka (Laura Dern)(20.2.2010)

Laura Dern je prostě skvělá herečka a dokázala to i v roce 1996 postavou, kterou rozhodně není snadné si oblíbit nejen na první pohled, ale i na pohled druhý. Musí se nechat, že Alexander Payne napsal výborný scénář, který kritizuje americkou společnost a to, že sama neví, co vlastně chce, a to nejen v oblasti potratů.(16.2.2018)

Před pár lety jsem tento film viděl na ČT a zapamatoval jsem si ho. Dnes se dá stáhnout prakticky všechno, tak jsem si to dal znovu. Laura Dern si možná zasloužila daleko víc dobrých rolí, než jí život nakonec nadělil. Tahle je ale jedna z jejich nejlepších. Bez ní by ten film nefungoval. Snímek o absurditě extrémů, o tom, že v Americe je všechno možné- jak je velká tak je blbá! Přese všechny varovně zvižené prsty je ale film především komedie, i když k zamyšlení. Jak feťačka vyjebala se všemi....i když jí ty prachy asi dlouho nevydržely...(10.2.2011)

Odvážná a nekompromisní satira na téma dodnes (a i v budoucnu) živé, boj dvou nesmiřitelných fanatických táborů - odpůrců a zastánců umělých potratů. Vynikající je na Paynově počinu fakt, že nestraní žádné ze stran a neváhá se do žádné z nich ostře pustit. Kraluje Laura Dern, která se v roli nastávající matky - feťačky masírované a využívané k nesnesení oběma stranami, vyjímá neskutečně a podává životní výkon. 70%(14.9.2014)

Payneův debut je ostrý, nekompromisní a vyhrocený. Příběh ženy, která se ocitla mezi dvěma zájmovými skupinami, aniž by měl přes halasné proklamace kdokoliv zájem o ní. Payne podobně jako v Election nedává prostor pro sympatie, ni rozumná řešení [snad i proto do děje vstupuje cosi jako deus ex machina], místa pro zlomyslnost je ale habaděj a film se mi tedy moc líbil. Interakce náboženských fanatiků, feministických freaků [obě skupiny spojuje zvyk propukat spontánně ve zpěv, kromě jiného] a drogové závislé, dokonale vymleté ženy zavdává co chvíli ke škodolibému smíchu. Jediný, s kým je možno soucítit, je Tanya... To všechno by se asi těžko povedlo bez pozoruhodného výkonu Laury Dern, která potlačila všechnu svou oduševnělost a její kreace vysmaženky, která z každé promluvy dokáže destilovat max. 2-3 náhodně vybraná slova, je stejně závbavná jako strašidelná. Cíleně beznadějný film. Cíleně beznadějný film.(3.1.2014)

Fajn závěr, ale znovu bych do toho nešel. 70%(14.9.2008)

Film plny fanatikov,ci uz Bozich vojakov,alebo zien za Slobodnu volbu , a kdesi uprosted, tehotna fetacka Ruth.Laura Dern strhla na seba vsetku pozornost,no miestami ma komedia nudila.(25.7.2012)

<< předchozí 1 2