John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

Pauling

Inspirace: násilí moci proti jedinci se ostatní lidé bezmocně podřizují. Rambo se nepodřídil. Mohl, byl na to cvičen. Analogie pro život je obtížná, ale Johnovi všichni fandí a chápou jej. I já. Film jsem si prožil. ()

Eldoth

Pravděpodobně nejkvalitnější díl Ramba, tyhlety filmy jsou klasika akčních 80.let a pro ty já mám obrovskou slabost + nádherná píseň " It' s a long road ", zkrátka ...musím dát 4* ...i kdybych nechtěl. ()

Zombi

Tenhle Stalloneho film mám asi nejradši, kdysi jsem na to šel do kina dvakrát za sebou a myslím že to je i nejlepší Kotcheffův film, vše co jsem od něj viděl dalšího většinou za moc nestálo, zde se vybičoval k výkonu, který už nepřekonal. Film má správně syrovou atmosféru, je emocionální a až na výjimky uvěřitelný, Stallone je správný živočišný a pudový zabiják. ()

Dallas

Pre niekoho klasika pre niekoho nie. Pre mňa niečo medzi. Boj jedného muža s jeho krutou minulosťou a rovnakou prítomnosťou v podobe jedného "poníženého" šerifa a jeho kolegou v zbrani. Výborné drsne realistické prostredie. Krásna hudba Jerryho Goldsmitha. Zo všetkých kandidátov na rolu Johna Ramba je Sly určite najlepší výber a s nikým by to nebolo lepšie. Stalloneho oči zbytého psa, ktorý je však pripravený Vás zoztrhať na kúsky ak mu nedáte pokoj. A on to aj spraví. 80% ()

Movie Gourmet

Film Rambo: První krev (First Blood) patří dnes k již legendárním a kultovním snímkům. V rámci akčního žánru představuje to nejlepší. Je to jeden z filmů s kterými se u ná po roce 1989 roztrhl pytel. Hlavní postavou je akční hrdina - muž, který je válečným veteránem a národním hrdinou s traumaty, které si přinesl z jeho misí. Ač se ničím neprohřešil, je nevlídně přijat po příchodu do amerického maloměsta, které je typickým zapadákovem, kde neradí vidí jakéhokoliv cizince. Je proti své vůli bezdůvodně zajat a je s ním nepatřičně a hrubě zacházeno. Podaří se mu utéct a místní sheriff v podání Briana Dennehyho na něj uspořádá štvanici jako na divokou zvěř, kterou bere jako svůj osobní boj. Peklo které John J. Rambo následně rozpoutá nemusím již dále popisovat... Spolu se sérií Rocky se díky tomuto filmu a jeho pokračováním stal Sylvester "Sly" Stallone opravdovou legendou. ()

Nebešťan

Ram.bo n. - An extremely aggressive person who feels no qualms about defying rules, regulations, or the law in order to right a perceived wrong. ()

zelvicka.

Já se skoro cítím trapně, vždycky jsem si myslel, že Rambo je bezduchý debilní film... a ono hle - Jason Bourne 90. let. Jasně, je to trochu nadsazené přirovnání... ale když se na to podíváte kolem a kolem, a zkrouhnete to na jeden kousek lesa. ... A proč by se to nikdy nestalo u nás? Týden jsme bojovali s němci o kúsek lesa! Tu jsme byli v převaze my, pak němci, pak zase my, pak zase němci, pak zase my, němci, my a pak přišel hajný a vyhnal nás všeci. ()

el.zapikano

bomba! kvalitny akcak, nahanacka v lese nemala chybu, trosku slabsia druha cast v meste ale celkovy dojem velmi dobry. hovorili ze rambo je kultovka - a mali pravdu :-) ()

mira007

Parádní syrová klasika akčního žánru, na rozdíl od pokračování je to realistické s hlubší myšlenkou ( samozřejmě že ji tady můžou všichni zesměšňovat ) o uplatnění válečných veteránů , kteří jsou v době války hrdinové, ale v době míru verbeš, která se svými traumaty a chorobami jen překáží. ()

Mikino00

Musím říci, že jsem film docenil až po letech a opakovaném shlédnutí. Až teď jsem si vychutnal psychologické trauma z Vietnamu, celý podtext s trefnou typizací maloměstské policie a precizní a dech beroucí lov Johna Ramba uvnitř nehostinných lesů. Navíc mnohem lepší než kniha. ()

ArthasKarfa

Skvělý film z období po vietnamské válce, kdy se hrdinové vraceli do vlasti a velká země je nedokázala milovat stejně jako oni milovali ji. ()

Yardie

Viděl jsem prvně až nyní, již v pokročilejším věku. :-) A musím říci, že je to parádní podívaná. Není to čistých 100%, spíše lepších 90%, ale to na věci nic nemění. Výborný mix akce, psychologického dramatu, náhledu na společnost té doby. V neposlední řadě výtečný výkon Slye (hlavně ten závěr, to jsem zíral) a perfektní hudba. Trošku mě iritoval začátek a to, proč se to celé událo, ale překonal jsem to. :-) Potom už to byla skvělá podívaná - nic přehnaného, střídmá akce, takové civilní pojetí, člověk tomu prostě věří. Film v sobě nese i jisté poselství a člověk se nad tím vším musí zamyslet. Spokojenost. Chtěl jsem napsat, že už se těším na pokračování, ale jak čtu, už to není úplně ono. Ale uvidíme. Každopádně toto je po právu klasika. Howgh! ()

Emo-haunter

Tak už i já musím konečně zabourat i do další klasické filmové série - Ramba. Je to na popud toho, že jsem si moc oblíbil kompletní sérii Rockyho a tak neuplynula moc dlouhá doba, a Stalloneho si vychutnám i nyní. Klasický survival elitního produktu vietnamské války, který si podmaňuje zapadlé městečko. Film jsem si užil, byť je poměrně přímočarý s jednoduchou zápletkou, avšak s velmi silným koncem a jasnou zprávou tohoto filmu. Už se těším na další díly :) 7,8/10 ()

Garch

Rambo neztratil za desítky let vůbec nic. Je až překvapující, jak funguje představení postav, zápletka i akce, která je stupňována od počáteční srážky s blbcem, přes lesní boj, až k petardovému finále, jak se na osmdesátkový akčňák sluší. Neprotahovaný, každá minuta má smysl, takže film uteče jak voda. PS Především první polovina filmu je zlatý fond, který vykrádají režiséři dodnes. Jasných pět. PPS Úvodní pasáž příchodu, s nádhernou hudbou Jerry Goldsmitha, setkání se šerifem, skvělý střih... prvního Ramba těžko překonat. PPPS na blu-ray, pro vzpomínku, i tři verze dabingu. ()

perko

Tohle je jasný psychologický drama a ne akční film jako takovej. A to se mi na něm tolik líbí. Krásný a poctivý 4 hvězdy. "První krev tekla mě." ()

bobstock

Se svoji vlastní ostudou se příznávám, že jsem tento golden action movie by Mr Sly viděl celý v kuse až nyní, celkem dlouho od pubertálních let. Možná to byl osud a možná to byl záměr, vznikla šance, že budu navždy fandit jinému. I přes toporné výkony za mě o kus před Silvestrem byl vždycky Arnie jeho charisma a mnohem zajímavější a bohatší akčňáky a jistě u jeho děl zůstanu radši. Když se vrátím k tomuto. Stalloneho klasika chápu fandy lačnící po krvi, ale když si vemu z čeho vlastně celá tahle série vychází..stupidně pitomé situace na silnici, kdy buranskej policajt začne buzerovat kolemjdoucího veterána z války? Naháněčka v lese helikoptérou a pokus o vystřelení Ramba z důlní šachty raketometem to už nic neříkám. Celej ten základní konflikt v městečku mě prostě a jednoduše přišel trapně laciný. Už mi není 8 let, abych u toho vyplácanej chroustal křupky na koberci před TV jako v devadesátkách, tohle zastal díky bohu Predator. 60% ()

MacGyver

Celá ,,Rambovská” trilógia pôsobí najmä kvôli ,,dvojke” a ,,trojke” ako klasická akčná nakladačka charakteristická pre 80. roky. No odhliadnuc od spomínaných dvoch pokračovaní, ktoré sú obvykle vo väčšine sérií navyše, film First Blood možno úplne regulárne zaradiť do ,,vietnamského” žánru s nespochybniteľnou výpovednú hodnotu. Áno, v prvom rade síce ide o akčný snímok, no celé konanie Johna Ramba je postavené na psychologickom rozpoložení väčšiny vietnamských veteránov, ktorým sa podarilo vrátiť aspoň vo fyzickom poriadku. OK, Sylvester Stallone nenapĺňa predstavy zvlášť dobrého herca, no tentokrát jeho mlčanlivosť a kamenná tvár uzavretá do vlastného skľučujúceho sveta poznačeného následkami vojnovej krutosti, vystihuje vnútorný stav vojakov prichádzajúcich cez pol sveta domov. Pôvodné nadšenie obyvateľstva U.S.A. pre vojnu vo Vietname a hájenie záujmov ich ,,krajiny slobody a príležitostí” sa postupným prebúdzaním odporu mení na nenávisť voči vietnamským navrátilcom, ktorí do vojny odchádzali ako hrdinovia, no vracali sa ako zločinci. Tak ako Rambo narieka vo svojom záverečnom monológu: ,, Nedajú mi prácu ani na hlúpej benzínke..." - najmä túto bezvýchodiskovosť, nemožnosť zaradiť sa späť do spoločnosti bez toho, aby nevhodne vyčnieval, zachytil tento film. Aj keď ide v prvom rade o akciu:) ()

jilda

Rambo je kult, kdo nechtěl mít jako malý kluk pořádný rambo nůž?! Výborný film o veteránovi z Vietnamu, který zjišťuje, že ve válce byl doma, měl tam svou cenu a práci uměl dobře. Vrátí se a není nic, jen se chce najíst v ospalém horském městečku. Brian Dennehy si postavu šerifa střihnul krásně. Nebudu polemizovat jestli je rocky dva lepší, ale tenhle má poctivých 5* ()

hell_boy

Rambo byl můj nejoblíbenější dětský hrdina, proto jsem si myslel, že mě v současném věku nedokáže oslovit, ale chyba lávky.Rambo je vynikající film, který mě dokáže i po letech totálně uzemnit. Skvělý Sly snad ve své životní roli, vynikající scénář, parádní hudba a vyjímečný konec dělají z tohoto filmu legendu, která nikdy neztratí své kouzlo. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)