Sejměte Cartera

Get Carter

Zastavte Cartera

Krimi / Thriller / Akční / Drama

USA, 2000, 98 min

„To sa mám ako teraz začať báť?“ Britský originál z roku 1971 som nevidel (titulnú rolu v ňom ale hral Michael Caine, ktorý sa v audiovizuálne miestami až prehnane prepracovanom americkom remake mihne v zápornej úlohe). Ale som Stalloneho fanúšik a tešil som sa na jeho zrážky s bombastickými kolegami typu homosexuálneho rozmaznaného boháča Alana Cumminga, cholerického nadriadeného z Las Vegas Johna C. McGinleyho, obchodníka s pornom Mickeyho Rourkea a slušňáka Cainea. Ten Caine je z nich nakoniec paradoxne najslabší a skutočne som nepochopil, prečo sviňa jeho formátu ide v závere na to parkovisko sama, navyše neozbrojená. Ale nečudoval som sa zasa až tak veľmi, pretože predchádzajúce desiatky minút ma naučili, že prepracovaný scenár, nanešťastie, nie je hlavným plusom snímky. Tá kvôli tomu miestami až nudí (a nepomáha ani prehnaná práca so strihom – ako vlastne skončil Cyrus? To by sa v akčných filmoch nemalo stávať.). Paradoxne ma však nenudili dialógy (určite poznáte tie skvelé Slyove monológy typu „život je tvrdý, každý robíme chyby, ale čo sa stalo včera, nemusí sa stať aj dnes.“, má spravidla aspoň jednu podobnú scénu v každom druhom príbehu), ale skôr v akčných scénach. V nich sa má pátrať po vrahovi, pritom je od začiatku jasné, že v tom majú prsty všetky tie svine naokolo. Tieto pátracie/vypočúvacie/akčné scény nudia stokrát viac, ako rozhovory starého búchača s jeho krehko chybujúcou neterou v kúzelnom podaní drobnej Rachael Leigh Cookovej.(8.1.2006)

stallone s briadkou a v uhladenom obleku kráča upršanými ulicami seattlu a mstí sa vo filme, ktorý má veľmi nevyhranený štýl kolísajúci medzi klipovou réžiou a ponáškou na neonoir (no nie veľmi vydarenou), zaujímavé no tristne nevyužité obsadenie a scenár mizerný, deravý ako rešeto a šermujúci s tým horším zo dna béčka, no vďaka bohu trvajúcim na hláškach - takže z desiatich striel na bránku sa raz za čas zadarí a carter bezemočne zasuší nejakú perličku. do akcie chudobnejšie, pár rán rozdaných na pravé miesto príde až v závere po stopáži bez zjavnejšieho budovania napätia či vývoja charakteru, no slušná naháňačka na autách, slizký rourke a pekná cook pripisujem do inak nie veľmi rozsiahlej tabuľky plusov.(28.1.2011)

Po úvaze jsem zvolil vyšší hodnocení, jelikož jsem měl tu možnost poprvé přičichnout k filmu v mých cca 17 letech a v dokonalé spolupráci s mým nejoblíbenějším uživatelem na csfd (taktéž spolužákem na střední) jsme se naučili spoustu hlášek. Pravdou také zůstává, že jak Stallone, tak Rourke patří mezi jedny z našich nej herců...pro mě hodně příjemná kriminálka, navíc se soundtrackem,který jsem v dávných dobách hodně často poslouchal. ..............moje hodnocení = 8,5 z 10.(1.8.2014)

Tak v tomhle musím oponovat. Spolu s "Mužem v ohni " je tenhle Slyův Carter nejlepší revenge movie, co jsem kdy viděl. Stallone s bradkou a ve značkovém obleku vypadá neskutečně charizmaticky od hlavy až k patě, a jeho ztrhanej ksicht obohacenej jizvama skutečnýma i umělejma hraje polovinu za něj. Inovátorský střih a filtr kamery se mi vyloženě zamlouval, a v kombinaci s famózní hudbou mi některé scény, byť zdánlivě bez zásadního děje (Carter brodící se opuštěným domem hledajíc CD, Pohřeb...) stály svou formou za to, abych si je párkrát přetočil. Kdo si nepočkal na závěrečnou cestu pomsty, ten nemůže tento kousek reálně hodnotit, protože Get Carter je opravdu o vyhrocení. Výborně hrál cynik McGinley, klasik Caine, feťačka Mitra a hlavně trochu oboupohlavný Alan Cumming, a to nejen ve své kajícné scéně. Sly zde střídal zlo v podobě odplaty tak nekompromisní, že na to od něj nejsme zvyklí, s jeho "good guy face", který se projevil v odzbrojující naivitě větami jako "Ona ti věřila! A ty takhle!!!" Stejně tak jeho otcovská scéna na střeše "a víš...je tu tolik věcí...a všechny jsou tu pro tebe.." Jednoduché věty, které se přitom vůbec nerodily jednoduše, jelikož byly v tu chvíli tak upřímné a zásadní.. Finálová scéna, kdy jde zkrvavený Carter na diskotéku za Mickey Rourkem, a objevuje se v tančícím davu opakovaně ozářen světlem, aby opět mizel a znovu se oběvoval jako žralok ve vlnách blíž a blíž, je pro mě naprosto kultovní, stejně jako mrzačení bezvědomého Cyruse Paice. A to nemluvím o hudbě. Celkově beru ohlasy na Cartera jako jedno z největších nedocenění filmového počinu vůbec. Mě tenhle film přikoval až do pozice skalního obdivovatele. A není to jen proto, že se jedná o film mého nejoblíbenějšího herce, jelikož bych drtivou většinu jeho mnohem úspěšnějších filmú(Což jsou prakticky všechny) zařadil hluboko za tenhle zářez do masa. Jeho styl, noir atmosféra, ultradrsnost a zároveň elegance každého milimetru krychlového na titulním hrdinovi......prostě film jeden z tisíců, který byl holt udělán speciálně pro mě. 100%(23.12.2007)

Sly jako nezastavitelný buldozer, který jde za svým cílem přímo a nic a nikdo ho nedokážec zastavit. Pomáhají mu v tom drsné hlášky, ještě drsnější výraz a hlavně tedy scénář. Není to sice žádný nezapomenutelný hit, ale rozhodně to není špatný film, u kterého by se člověk nudil. A to přesto, že Sly nejde z akce do akce, ale taky toho hodně namluví a neváhá se vytasit i nějakým tím životním moudrem.(4.6.2011)

• - V honičce se během přetlačování obou vozů Carterovo auto na jedné straně viditelně poničí. V záběru bezprostředně následujícím je ovšem auto v naprostém pořádku. (Conspi)

• - Mercer Pacific Hotel, ve kterém je Jack (Sylvester Stallone) ubytován, je ve skutečnosti Fairmont Vancouver Hotel. (O´Neill)

• - Hovořilo se i pokračování filmu. Z plánů nakonec sešlo. (Conspi)