Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Gluminator

Nová režie, nové Bradavice a s nimi ještě lepší kouzelný svět. Tato změna přinesla skvělou sklizeň. Výborné zpracování, držení se knižní předlohy a nemohu najít ani žádné zbytečnosti, které by se zde nehodili. Naprosto úžasný vlkodlak, a mozkomorové. Vše bylo natočeno velice profesionálně, místy běhal mráz po zádech. Alfonso Cuarón byl správný člověk, pro tento díl. Pamatuji si na to jako by to bylo včera, ale již uplynulo 10 let od tohoto famozního dílu. 95%. ()

cafe....

For in dreams, we enter a world that's entirely our own. Let them swim in the deepest ocean or glide over the highest cloud. ()

Tumbik

Skvělá hudba, efekty a prostě všechno. Skvělý díl a to i přesto, že se tu ted' Voldemort (nebo alespoň zmínka o něm) neobjevil... Úžasné drama a skvělý scénář, co víc si přát? :) ()

Domitri

Třetí díl slavné série, má pro mě úplně jiný vibe, jak kterýkoliv jiný. Temná atmosféra, velký počet plottwistů, které minimálně mě dokážou oslnit i na xteŕ přehrání. Z mé strany kultovní film, když nejsem kdejaký fanoušek série, tak k tomuto filmu se s nadšením vracím snad každý rok. ()

Naby

Zajímavý posun scénáře každým novým dílem, kdy se z původně dětského filmu stává podívaná spíše pro dospělé. Celkem 3,6* ()

Lockdown

S přibývajícím počtem dílů a roků si tvůrci mohli dovolit přidat trochu na temnější notu. Režie se tentokrát chopil španělský toreador Alfonso Cuaron a pokusil se nám ukázat Bradavice i v trochu temnějším světle, než jak byli situovány předchozí dva díly. Děj se točí okolo uprchlého trestance Siriuse Blacka, který jak už to tak bývá má něco s Harry Potterem. Postupem času na povrch vylézají informace, které míchají kartami ze strany na stranu a člověk tak pořádně neví komu fandit. Samozřejmě i v tomto díle přivítáme nové postavy. Na post Obrany proti černé magii nastoupí charismatický profesor Lupin v podání skvělého D.Thewlise. I u něj však není vše dobré, jak by se na první pohled zdálo. Děj se motá ze strany na stranu. Ani chvilku se zde člověk nenudí a hlavně starší publikum určitě ocení i to, že film nepůsobí tak dětsky jako předchozí dva díly. V celkovém součtu všech dílů bych tento díl rozhodně hodil do TOP 3 už jen kvůli změně k lepšímu oproti prvním dvěma dílům od Columbuse. 90% ()

AdaProfa

S novým režisérem se Harry Potter v mnohém hodně změnil. Jako by to už nebyly ty staré Bradavice z prvních dvou dílů se Zapovězeným lesem, famfrpálovým hřištěm a Hagridovou boudou, které se přeměnily v nepoznání. Za změnu však jistě může i fakt, že hlavní hrdinové dospívají a dost se nám změnili. Co se týče samotného děje, patří podle mě tento díl k jedním z nejpropracovanějších a Cuarón jej podal velmi zajímavě a netradičně (méně strašidelné a trochu i té srandy). S větší obsáhlostí knižní předlohy však narostlo i větší množství změn oproti knize, které mě vždy trošku mrzí. Jinak samozřejmě výborně odvedená práce. ()

RanMori

Jakožto milovník celé knižní série jsem si nemohla ujít i filmové ztvárnění. Bohužel se s každým dalším filmem dostavovalo stále větší rozčarování a zklamání. Ač se po trikové stránce a výpravě nedá vytknout nic, tak herecké výkony už trochu kulhají (kromě profesora Lupina) a hlavně nemůžu odpustit scénáristům, že totálně zabili postavu Siriuse Blacka, která jinak byla vůbec nejlepším charakterem ze všech 7 knih! Zde dostala úplně jinou povahu a je z ní jen přeslazená troska. ()

Skylwalker42

Nejlepší díl z Potterů. Po prvním a druhém díle, které byli vyloženě zaměřeny na dětského diváka, byl natočen velmi odlišný Potter co se týče vizuální stránky a Potterova světa. Cuaron vnesl opravdu ojedinělý a svěží nádech. Krajina již není plochá a upravena. Kamera již není bez života ale proletává Bradavicemi a nad tou úžasnou divokou krajinou volně a bez střihu. Brumbál již není ten majestátní nudný stařík, Prasinky jsou opravdovou starou kouzelnou vesnicí, počasí je proměnlivé a ne jen modrá obloha a slunce. A skladatel John Williams omezil svůj cinkací motiv na minimum a rovněž složil hudbu, která odpovídá vizuálu filmu. A hudba z tohoto dílu patří mezi nejlepší potterovské soundtracky. Škoda jen, že další díly sice tlačili na pilu ve stejném duchu, ale už nebylo ono jako zde. ()

KuceraJohny

Třetí rok Harryho v Bradavicích právě začal. Vězeň z Azkabanu je díl který se ohromně liší oproti předchozím dvou. Ale rozhodně je lepší. Temná stránka Harrymu sluší. Není to přehnané, ale ukazuje že i v Harrym Potterovi může nastat obrovské nebezpečí. Film mi občas připadal že ho točil Tim Burton což je jeden z nejlepších režisérů. Alfons Cuarón natočil dokonalý film. Jako fanoušek Harryho jsem to hltal. Sice to není tak podobné knize, ale to vůbec nevadí, vše nahrazuje ukázka Bradavic a okolí, které se hodně změnilo. Sice nemám rád když se něco mění, ale Bradavice se změnili k lepšímu a to je dobře. V podstatě jediný film kde nikoho neohrožuje Voldemort, ale záporákem je někdo jiný. To si myslím že je super. Poznali jsme víc detaily kouzelnického světa a viděli že Harry Potter nemusí být natáčen jen pro děti. ()

Nataniel73

Tretie pokračovanie ságy Harry Potter je zároveň druhé najvydarenejšie a pre mňa má osobité čaro. Okrem skvelých vizuálnych efektov a nádherných scenérií sa môže divák kochať predovšetkým podmanivou hudbou Johna Williamsa s výrazným stredovekým nádychom. Vo viacerých pasážach mi pripomínala moju obľúbenú kapelu Rhapsody. Znova tu máme niekoľko komických momentov (nafúknutie zlej tety, vydávanie zvukov zvierat, či jazda magickým autobusom). Je až podivuhodné, že pri tak nesympatickom a skoprnelom hlavnom hrdinovi sú filmy o Harrym Potterovi tak dobré. Svoj podiel na tom má určite aj pekná Ema Watson, či výborne napísaný scenár. A väčšina postáv (dokonca aj záporných) sú nanajvýš sympatické. Páči sa mi temný úvod aj záver filmu a inteligentné poňatie celého fantasy sveta. Za mňa veľká spokojnosť a 85%. ()

enoemis13

Hneď v prvej scéne si Harry svieti prútikom pri čítaní, hoci neplnoletí čarodejníci majú zakázané čarovať... zase je tu množstvo zmien v porovnaní s knižnou predlohou... jasne badateľná zmena režiséra určite oživila ten film, na druhej strane je vidieť, že Cuarón si narýchlo prečítal knihu, nie sú tam nejaké nápady a mám pocit ako keby sa režisér chcel, čo najviac odpútať od knihy a priniesť vlastné nápady, čo mne ako fanúšikovi kníh veľmi nesedí. Na druhej strane sa mi páčila zmena hradu a areálu, konečne to prostredie nevyzeralo ako z rozprávky o perníkovej chalúpke ... 65% ()

Kivis

Dlouhých deset let jediný Harry, kterého jsem viděl ve filmové podobě. Nechtěl jsem si během toho, co vycházely knihy, kazit čtenářský zážitek a pak jsem až do letoška nějak neměl chuť si filmového Harryho dát. Jedinou výjimkou byl právě Vězeň z Azkabanu. Režie Alfonso Cuarón? To jsem prostě nemohl odolat. Už před těmi asi patnácti lety jsem byl s výsledkem velmi spokojený. Výborná adaptace, která musí na úkor filmovosti osekat některé zajímavé příběhové linky, ale zachovává to nejdůležitější a nepřidává žádnou zbytečnou omáčku. Cuarón už v Malé princezně naznačil, že mu svět rodinných pohádek není cizí a třetí díl HP je přesně ještě tím typem příběhu pro celou rodinu. Hned začátek bere diváka útokem. Správně humorná scénka u Dudleyů, neméně vtipná zběsilá jízda busem a pak mrazivá návštěva ve vlaku, která napětím překonává finále přechozích dvou dílů. Hrátky s časem a tematika patronů mě moc bavila už v knize a tady dostala nádhernou vizuální podobu. Teď můžu třetí díl konečně posoudit i v celkovém kontextu série a rozdíl mezi ním a přechozí Tajemnou komnatou je markantní. Cuarón po vyčpělém Columbusovi sérii zase nakopl k životu a je trochu škoda, že nevzal i další, ještě temnější díly. Myslím, že by mu to sedělo. I když i jeho následovníci se s nimi nakonec popasovali taky docela úspěšně. ()

Bogrant

Nový režisér, nový nádych, nové presedlanie na omnoho vážnejší tón. Bezpochyby najlepší diel celej série! Aspoň pre mňa osobne určite áno. Väzeň z Azkabanu má, oproti prvým dvom dielom, oveľa lepšiu atmosféru, podmanivé sychravé prostredie škótskej vysočiny, spracovanie a hlavne, v poslednej pol hodinke sa vytasí s najlepšou pasážou, akú kedy táto sága ponúkla. K tomu ku koncu kraľujúci Oldman, Thewlis a mnoho ďalších vyspelejších postáv. Od tejto časti sa to všetko zmenilo, už to neboli len tie detské báchorky, ale aj dospelý divák si určite prišiel na svoje. Ak mám dať najvyššie hodnotenie aspoň jednému zo všetkých ôsmich filmov, tak jedine len tomuto. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy