Berlín, 1942. Friedrichu Weimerovi je sedmnáct a právě ukončil školu. Pochází z chudých poměrů, přesto však sní o tom, že v životě něco dokáže. Jediné, čemu se intenzivně věnuje, je amatérský box. Šanci dostává v okamžiku, kdy se setkává s chápavým Voglerem, který sdílí jeho boxerskou vášeň a učí na elitní nacistické střední škole Nationalpolitische Erziehungsanstalt (Napola). Ten zajistí, aby tam byl Friedrich přijat, a stává se jeho mentorem. Friedrichovým novým přítelem se stává syn vysoce postaveného nacistického pohlavára Albrecht Stein - citlivý mladík, který před ním neskrývá své pochybnosti o ideologii, kterou si ostatní studenti nechávají bezmyšlenkovitě vtloukat do hlavy. V každodenní konfrontaci s tvrdým a námitky nepřipouštějícím drilem se Albrecht stále zřetelněji dostává do konfliktů. Friedrich pochopí, že kamarád si svůj osud zvolil i za cenu sebezničení. Rozhodne se, že využije posledního zbytku svobody, který mu osud nabízí, a pokusí se žít čestný život. (oficiální text distributora)

moriero

Testosteronová verze českého Pramene života. Poctivě - trochu předvídatelně – odvyprávěný nepřekombinovaný příběh, který si na nic nehraje. Mně se zkrátka moc líbí ty válečné filmy "z druhé strany", protože i někteří skopčáci byli jenom obyčejní lidi, kteří neměli ani tušení, co ta kníratá zamindrákovaná svině provádí. Postava Friedricha hravě utáhne celý snímek. Takový správný náckovský Mirek Dušín: sportovec, co se nebojí porvat, a potom stejně nakonec udělá správnou věc. ()

kolly13

Nejsem už puberťák a zredukovat hlavní téma přes box je pro mne již málo. Palec nahoru pro hlavního protagonistu, slušný výkon. ()

mariik

Hvězda dolu za nadužívání zpomalených scén s polopatickou interpretací, často mě tato technika velmi irituje. Jinak perfektní kousek se strhujícími momenty a velmi dobrými herci. ()

Mc.Flurry

V prvo počátku jsem si myslela, že to bude nějaká blbost, jelikož filmy z této doby vážně nemusím. Jsem ve věku kdy se tohle převážně teprve učím takže je dost pochopitelný že mě to nějak extra neláká, ale opak byl pravdou, příběh mě velice zachoval , úplně jsem se vžila do té doby a také jsem si uvědomila jak to pro ty kluky muselo být těžké tohle je film založený na pravdě a mě se to prostě líbilo vážně doporučuju. ()

MaryLou

Chvála všem uvědomělým učitelům (hlavně vám, Vlaďko, hlavně vám), kteří nás, mladší ročníky, vzdělávají i jinou formou než výkladem a poznámkami. Díky tomu znám dost filmů, které bych za normálních okolností nejspíše neznala. A tento snímek je jedním z nich. Nemazlili se tam s nimi, to je pravda. Ale jak bylo ve filmu hodněhodněkrát zmíněno, "berou jen ty nejlepší". Je to zase něco jiného, než na co jsem z těch válečných věcí zvyklá, ale líbilo se mi to. Kdo neviděl, nepochopí. ()

Thundler

Původně jsem chtěl dát lepší hodnocení, ale za až příliš předvídavý děj bez překvapení dávám "jen" ***. ()

Faithfighter

Opravdu velmi působivý film. Skvěle vykreslené psychiky postav formou ledovce. Očekávat od hlavních postav se dalo ledaccos a každý si v průběhu filmu vytváří nejeden scénář. Vyváženost mezi filmovostí a dokumentováním doby je opravdu výborná. Herecké výkony i hudba mi do toho celkem sedly. Tím, co sráží tento film, jsou některé "technické" hlouposti. Například scéna tréninku hodu granátu, kdy všichni stojí v jednom výkopu, je opravdu nedotažená. Při takovém výcviku je ve výkopu vždy jen "učitel" a "učený". Za mě 85% ()

Honzik1088

Super film, už jen to natáčení bylo parádní. Dva dny strávené v Terezíně a dva dny v Praze bylo super. Až na ty nacistické uniformy, které pěkně štípou a koušou :D sranda je, že jsem neviděl ani jeden záběr z Německa,.. řada herců je českých a hlavně jedno natáčení bylo na florenci v Praze, sokolovna, kde Max hraje box je taky na florenci. Obřad, kde se pohřbívá ten kluk, který skočil pod granát je na I.P.Pavlova a zbytek jako snídaně, obědy a večeře jsou z Terezína a škola je na jednom českém hradě :))) jinak vážně super film ()

Swallowdale

Možná je to příliš dlouhé, a chvílemi snad i nudné, ale za ty dva opravdu silné příběhy si 5 hvězdiček zaslouží. Jedním hrdinou je Siegfried, častý terč šikany, který se však stane hrdinou (za velkou cenu) a druhým je Albrecht, citlivý chlapec, syn nacistického důstojníka, který prokoukne, jakému zlu slouží jeho otec, ale nemá síly ani prostředky, jak proti zlu bojovat... mimochodem v roli školy si zahrál hrad Bouzov. ()

Unrealik

Spíše slabší 4 hvězdičky. Film se mi líbil, ale je zde pár ale. Scéna s granátem se mi zdála nereálná. Některé dějové linky měly být více rozvinuty, myslím si, že celkově by šlo z filmu "vymáčknout více". ()

vlkove

Moc povedený film, který nechá nahlédnout pod pokličku nacistické ideologie. Možná by mě po skončení filmu zajímalo, jak to bylo s Friedrichem dál. Určitě musel nastoupit do války, jelikož na samém konci války naverbovali do boje i menší chlapce než byl Friedrichův bratr, takže Friedrichův osud mohl být dále ještě dost zajímavý. Uvědomuji si, že postava je fiktivní ale určitě by to dotvořilo obraz celé té hrozné doby a ideologie. 🎬🎬🎬🎬🎬 ()

Kivis

Člověk má pocit, že už z té druhé světové viděl snad všechno. A ona je to tak trochu i pravda. Příběhy o odvaze, zbabělosti, zaslepení, prozření, sebeobětování, intrikách, zradě, lásce, přátelství až za hrob... příběhy bez jasného rozdělení na černou a bílou, všechna možná zakřivení vypravěčského oblouku,... Ani Napola nepůsobí jako zjevení, které ze záplavy filmů s tematikou druhé světové vystoupí a navždy se člověku vryje pod kůži. Není to přehlídka naturalismu, není to mistrovské umělecké dílo, není to přehlídka strhujících hereckých výkonů ani neotřelé režie. Je to "jen" jeden z řady velmi dobře odvyprávěných příběhů z tohoto období, které kvalitními náměty na zfilmování překypuje. Ale ač Napola ničím extra nevyniká, zároveň ani nezapadá do šedého průměru. A jak praví jedna známá reklama - Za poctivou práci si zasloužíme poctivou odměnu. A ta tu má podobu 4 hvězdiček. ()

Ferguson

Učebnicová ukázka toho, co politická korektnost (chybí zde pořádná ukázka rasového učení) a německý hollywoodský styl vyprávění (tohle se mohl odehrávat na jakémkoliv fašizoidnějším lyceu kdesi ve Švýcarsku) dokáže udělat s tak závažným tématem, jako je intelektuální zmrzačení celé jedné generace německého národa. Příběh outsidera jako kdyby vypadl z dílu Beverly Hills. Nevěrohodná postava (syn župního vůdce NSDAP se po celoživotní tvrdé výchově v národním socialismu chová jako Alexis de Tocqueville!!!). atd. atd. ()

Urby

Hezký film o budoucích vůdcích, kteří měli být elitou světa. K filmu nemám žádné záporné připomínky, ba naopak. Nenudí, zaujme a nemá nějak zvlášť složitý děj. ()

Cassovian

Film je ukážkou krátkeho časového obdobia zo života mladého nemeckého chlapca Friedricha (Max Riemelt)., kt je nadaným boxerom a jeho kvalít si všimne i dôstojník SS, ktorý je zároveň učiteľom telocviku na jednej z "Fuhrerových škôl". Friedrich by sa rád do takejto elitnej školy dostal, a tak po úspešnom zložení prijímačiek a cieľavedomého dodávania pocitu akejsi nadradenosti zo strany skúšajúcich = nacistov, neváha ignorovať otcov zákaz a prichádza do Napoly. Sprvoti je nadšený, ale príchod nového spolužiaka Albrechta Steina ho núti prehodnocovať svoje postoje a názory voči škole i nacizmu ako takému. Albrechtova krehká duša sa zmieta v zovretí povinností voči krutému otcovi a medzi tým, čo by chcel on sám. Záver filmu ústi do tragédie, ktorá je však vyslobodením sa pre Albrechta. Napola nie je veľkofilmom o 2.sv. vojne, je filmom, v ktorom sa mladí dospievajúci chlapci musia sami rozhodnúť, či dajú prednosť ľudskosti a morálke, alebo sa poddajú fašizmu a prídu tak i o zbytky dobra, ktoré v nich ostalo. Výbborné výkony hlavných predstaviteľov (Max Riemelt a Tom Schilling) dotvára atmosféra hradu, na ktorom sa film nakrúcal. ()

Liya

Krásný, velice silný film, jehož emocionalitu podtrhuje nádherná hudba. Vše je tak jak má být, nic není přehnané ani nedotažené, plytké ani absurdní. Zkrátka naprosto uvěřitelný příběh, který diváka rozhodně nenechá chladným. Německá kinematografie ani tentokrát nezklamala.... ()

JuRoot

Nemecká vojnová klasika, ktorá nám hovorí, že ani Nemcom sa nežilo v dobe vojny najlepšie. A že vymývať mozgy sa masovo skutočne nedá, pokiaľ všetci nepodľahnú davovej psychóze. ()

maximus78

Prečo by som nemal dať *****? Veď to mohla byť aj realita? Áno prečo nie, nacisti boli fanatici.... Mne sa to páčilo . Dosť silné aj kruté. ()