Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se

Karate Tiger

Akční / Drama

USA / Hong Kong, 1986, 85 min

• sniper18

Je to slabý teenagerský akčný film. Má priemerný príbeh o mladíkovi, milovníkovi bojových umení, ktorého otec má problémy s mafiou a tak odídu do iného mesta, kde získava nového kamaráta, ale má problémy so schopnejšími miestnymi karatistami, no keď ho začne učiť duch Bruca Leeho, stane sa z neho špičkový bojovník. A to ešte netuší, že sa miestneho uznávaného turnaja zúčastní aj ruský karatista, ktorý zmrzačil jeho otca. Spracovanie ma ale zaujalo len minimálne, potenciál nebol najhorší a bez problémov to mohol byť zábavný akčný film, ale k tomu má tento film veľmi ďaleko. Nie je to nejaká výrazná nuda, s troškou sebazaprenia sa na to dá pozerať, lenže to teenagerské pojatie je príliš otravné, ani jednej kladnej postave sa nedá fandiť a celé to pôsobí až príliš hlúpo, čo dokonalo zavŕši nápad s duchom, ktorý je už dosť extrém, samozrejme v tom negatívnom zmysle. Jedine až záverečná štvrťhodina, ktorá sa už konečne venuje turnaju dokáže zaujať. Akcie je tu dosť málo, ale je celkom slušná. Mimo záveru sa tu nájde len občas nejaký ten súboj, ktorý síce je celkom dobre natočený a aj s dobrou choreografiou, len by to chcelo aj nejakých slušnejších bojovníkov, ktorí by ten potenciál vedeli využiť. Ale poteší práve ten záverečný turnaj a jeho hlavný klad, Jean-Claude Van Damme, kde sa nájdu tri vydarené súboje, v ktorých vidno, že Van Dammovi ide karate perfektne a jeho rožštep na lanách je nezabudnuteľný, len škoda, že v záverečnom súboji sa už kvôli hlavnému hrdinovi musí veľmi krotiť. Herecké obsadenie je dosť slabé, samozrejme poteší Jean-Claude Van Damme, ktorý je hlavným kladom celého filmu a prakticky jediný dôvod, kvôli ktorému sa na tento film má aspoň trošku zmysel pozerať, ale nanešťastie tu nemá moc priestoru, okrem turnaju sa tu objaví len v jednej scéne a zvyšok už tvoria len nudné alebo otravné postavy. Réžia a technická stránka sú len priemer, ale absolútne nechápem, ako niečo takéto mohol točiť Corey Yuen, to je hlboko pod jeho úroveň. Karate tiger je kult osemdesiatych rokov, ktorý ale vôbec nemusím a mimo Van Damma tu vôbec nie je o čo stáť. Ale každý nejako začínal a som rád, že Van Damme už nikdy v ničom podobne zlom nehral. Objektívna kvalita filmu- 45%, film sa páči mne na 43%.(18.12.2011)

• Yoshitsune

Corey Yuen je rozhodně dobrý režisér , ale v tomhle případě se asi chtěl zavděčit amíkům . Jako bitky mají šmrc a sou efektivní i do dnes , ale chybí tomu ta posvátná jiskra . Hlavní hrdina je od začátku do konce , prostě hadr na podlahu se kterým každý vytře . Veškerou pozornost , na sebe totiž strhává mladičký Ran Tan Vandam , se svým provazem . A ona finální bitka ? Ta je vyloženě smíchu , něco podobného nabídl Stallone Hulku Hoganovi , "Takže chvíli tě budu honit po ringu já a pak zase ty co ty na to "? , jinak řečeno McKinneho chvíli tříská do Van Damma , ten se nechá a pak zase Van Damme chvíli tluče do McKinneyho , a nakonec Van Damm na pokyn režiséra z ničeho nic padne . Nakonec se všichni radují a tleskají , víc patetické a přehnané to snad být nemohlo . PS viz Rocky vs Thunderlips https://www.youtube.com/watch?v=e1_uCeBCYtU(5.9.2013)

Jo tak záporně nabitej Žán Klód je boží! Vlasy ugelovaný dozadu, tvrdej výraz, nabušenej 'vršek' a hlavně megakopy. Rozštěp na ringových provazech s rukama založenýma na prsou si musí pamatovat každý fanda! Příběh béčkový a úsměvný - nepříliš povedená napodobenina Bruce Leeho učí hlavního hrdinu technikám bojového umění včetně závěrečného 'měsíčního salta'. Finální duel skvělý. 4,6 miliónů dolarů(výdělek v USA)(17.5.2006)

Vynikající, pro mě nostalgický, Karate film, na kterém jsem určitě nevrůstal jen já. Jean-Claude Van Damme je záruka akční bojové kvality. Ovšem celkově se jedná o opravdu jednoduchý a tuctový příběh. Přidáme k tomu chyby, jako mikrofon v záběru a podobný nedostatky a je jasný, že to nezachrání ani Jean, se svými ruským vzhledem a skvělými karate akcemi. Ale musím uznat, že když se Jason naštve a šoupne tam Jean-Claudeovi ty dvě kopačky přes lana ringu, ve chvíli, kdy drží za vlasy jeho přítelkyni, tak jsem jako malý kluk měl nefalšovaný pocit zadostiučinění a spravedlnosti.(11.9.2011)

První film Jeana Claudeho, první z té opravdové série bojových filmů, zpětně už působí silně úsměvně, tenkrát to byl prostě top of the world! Snem každého kluka bylo, aby mu přišel duch Bruce Leeho říct ať na sobě maká jako žádný jiný a naučího nakopávat zadky. Doporučuji pro všechny fandy bojových filmů.(18.6.2010)

• - Ve scéně v závěru filmu, kdy Ivan (Jean-Claude Van Damme) bojuje s Ianem (Rolf Pohnel) a v rohu ho začne škrtit, přijde rozhodčí, aby se pokusil nefér chování zastavit, načež jej Ivan napadne a rozhodčí vylétne z ringu, je možné vidět, že dopadá na žíněnky. (Armin82)

• - Na večírku se Jason (Kurt McKinney) baví s Deanem (Dale Jacoby) a Scott (Kent Lipham) Jasona pocáká punčem. V dalším záběru je vidět, jak se Dean už otáčí a je na na odchodu, ale v dalším záběru stojí opět přímo naproti Jasonovi a až poté odchází. (Armin82)

• - Při jedné z potyček Jason Stillwell (Kurt McKinney) jednoho ze svých protivníků odkopne a druhého pouze odstrčí, přesto má roztržené triko. (Armin82)