Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se

Karate Tiger I. - Neustúpiť, nevzdať sa

Karate Tiger

Akční / Drama

USA / Hong Kong, 1986, 85 min

On ten film je vlastně celý takový divný, ale pak dojde na závěrečné souboje a o tom to prostě je. Je jen škoda, že Amíci tu omáčku předtím vždycky tak nějak přesladí. Hrdina, kterému každý ubližuje a nikdo ho nechápe, králíček, snový instruktor, zpočátku hodně dobrý tlusťoch, který se ale postupem času prostě vypaří. Jen si říkám, proč JCVD nedával záporné role častěji.(8.4.2014)

Karate Tiger jsem viděl ještě se simultáním překladem na jediném přehrávači VHS v okolí...byl umístěn ve společenské místnosti zbrojnice místní SDH a jako malí caparti jsme se tam slézali když šli "velcí kluci" koukat na filmy. Viděl jsem tam poprvé Ramba, Karate Tiger a Terminátora...ale Karate Tiger byl z naší strany nejžádanější film, protože když jsme řekli že chcem pustit Karate tiger, "velcí kluci" nám pustili péčko :D Doma jsme pak tvrdili pravdu - že jsme koukali na Karate tiger samozřejmě. Rozhodně významný film z mého pohledu .o)(31.3.2008)

Páni, tak na tohle jsme v pionýrských dobách videa nadšeně koukali? V šesté kopii s vypadávajícími barvami a klasickým jednohlasým podmluvem? Bubák Van Damme jako zlý Rusák, duch Brůslíího jako učitel nadšeného outsidera, komický sidekick pro obveselení, parta rádoby zlých výrostků a nakonec turnaj, kde to outsider všem nandá? Jo, tak to je absolutní klasika. Všichni přehrávají jako o život, takže to občas připomíná grotesky Macka Sennetta, ale má to štávu a herecké výkony, scénář i všechny další výtky proti sobě mají mocnou sílu nostalgie, která je všechny hladce odrazí. Takže jo, je to blbost. Tak neskutečná až je zábavná. Navíc mi to kdysi razilo cestu do pokleslého filmového světa za "železnou oponou" kde film nebyl jen umění, ale i zábava a proto klidně jednu hvězdu přihodím a za čas to možná zase vytáhnu z police, ofoukám pomyslný prach a znova projedu, abych si nostalgicky zavzpomínal.(1.11.2013)

Pamatuju si to jako dítě, kdy jsme to sledovali u dědy na kazetě den co den. Byl to jeden z mých prvních filmů. Začátek Van Damma (Ivan Kraschinsky), kde vlastně souboj prohrál a nebyl hlavní postavou filmu. Na tu dobu to bylo Karate jako blázen a Van Dammův xicht z tohoto snímku mám dodnes před sebou. "JASONE, NEUSTUPUJ, NEVZDÁVEJ SE !!" Brrrrr.(17.5.2018)

• sniper18

Je to slabý teenagerský akčný film. Má priemerný príbeh o mladíkovi, milovníkovi bojových umení, ktorého otec má problémy s mafiou a tak odídu do iného mesta, kde získava nového kamaráta, ale má problémy so schopnejšími miestnymi karatistami, no keď ho začne učiť duch Bruca Leeho, stane sa z neho špičkový bojovník. A to ešte netuší, že sa miestneho uznávaného turnaja zúčastní aj ruský karatista, ktorý zmrzačil jeho otca. Spracovanie ma ale zaujalo len minimálne, potenciál nebol najhorší a bez problémov to mohol byť zábavný akčný film, ale k tomu má tento film veľmi ďaleko. Nie je to nejaká výrazná nuda, s troškou sebazaprenia sa na to dá pozerať, lenže to teenagerské pojatie je príliš otravné, ani jednej kladnej postave sa nedá fandiť a celé to pôsobí až príliš hlúpo, čo dokonalo zavŕši nápad s duchom, ktorý je už dosť extrém, samozrejme v tom negatívnom zmysle. Jedine až záverečná štvrťhodina, ktorá sa už konečne venuje turnaju dokáže zaujať. Akcie je tu dosť málo, ale je celkom slušná. Mimo záveru sa tu nájde len občas nejaký ten súboj, ktorý síce je celkom dobre natočený a aj s dobrou choreografiou, len by to chcelo aj nejakých slušnejších bojovníkov, ktorí by ten potenciál vedeli využiť. Ale poteší práve ten záverečný turnaj a jeho hlavný klad, Jean-Claude Van Damme, kde sa nájdu tri vydarené súboje, v ktorých vidno, že Van Dammovi ide karate perfektne a jeho rožštep na lanách je nezabudnuteľný, len škoda, že v záverečnom súboji sa už kvôli hlavnému hrdinovi musí veľmi krotiť. Herecké obsadenie je dosť slabé, samozrejme poteší Jean-Claude Van Damme, ktorý je hlavným kladom celého filmu a prakticky jediný dôvod, kvôli ktorému sa na tento film má aspoň trošku zmysel pozerať, ale nanešťastie tu nemá moc priestoru, okrem turnaju sa tu objaví len v jednej scéne a zvyšok už tvoria len nudné alebo otravné postavy. Réžia a technická stránka sú len priemer, ale absolútne nechápem, ako niečo takéto mohol točiť Corey Yuen, to je hlboko pod jeho úroveň. Karate tiger je kult osemdesiatych rokov, ktorý ale vôbec nemusím a mimo Van Damma tu vôbec nie je o čo stáť. Ale každý nejako začínal a som rád, že Van Damme už nikdy v ničom podobne zlom nehral. Objektívna kvalita filmu- 45%, film sa páči mne na 43%.(18.12.2011)

• - Korejský herec Tai Chung Kim, který ztvárnil postavu Senseie Leeho, byl také dablérem skutečného Bruce Leeho ve filmech Hra smrti (1978) a Hra smrti 2 (1981). (Herr_Flick)

• - V úvodu filmu, kdy Ivan (Jean Claude Van Damme) napadne Jasonova (Kurt McKinney) otce, odlétne otec po poslední otočce ke stěně telocvičny. Hned v dalším záběru je však od stěny poměrně daleko. (Armin82)

• - Když se Jason (Kurt McKinney) pohádá s otcem (Timothy D. Baker) a ten začne z garáže vše vyhazovat, odhodí jen pár časopisů a dvoukloubou tyč. Poté Jasona odstrčí, strhne plakát a Jason začně utíkat pryč, ale na zemi je vidět daleko víc vyházených věcí. (Armin82)