Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v Medvědovi se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásná kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

agassi68

Kvalitné exteriéry, Ron Perlman a jednoduchý život praľudí. Nevadí ani pomiešanie rôznych dôb. Skrátka podobný zážitok ako z Cesty do praveku.. ()

Evander

Boj o oheň je velice zajímavým filmem, který se však velmi těžko hodnotí. Na jedné straně je při své stopáži místy nudný až běda. Na straně druhé je mistrovským počinem z mnoha různých úhlů pohledu. Mě například naprosto uchvátily modely pravěkých zvířat a jejich interakce s lidmi. Na dobu vzniku filmu je to něco úžasného. Zpočátku kritický jsem byl k dorozumívacím schopnostem jednotlivých kmenů, které mi přišly vysloveně otravné. V průběhu filmu jsem si však zvyknul a v jeho druhé polovině byl schopen rozeznávat rozdíly v komunikaci jednotlivých kmenů a byl jsem doslova uchvácen propracovaností jednotlivých detailů. Za to si samozřejmě všichni hlavní protagonisté včetně režiséra zaslouží absolutorium. Obecně mám rád Annaudovy filmy a popravdě se mi nakonec líbí i tento, byť jsem k němu byl zpočátku velmi rezervovaný. 78% ()

Ondriss

Možná chvílemi nudné - i když některé dialogy to lehce vynahradí ("Ugh, hr, kraga!" - "Ugh, ua, ua!"). Dravé a hrubé. Skvělý film o tom, jak se ze zvířat stávají lidé. Film o putování na vyspělý západ a přinesení (kapitalismu? -) do temného východu. Doporučuji spíše jako kulisu pro jinou činnost, ale pokud je někdo dost trpělivý pozorovatel, tak si to zaručeně užije i sám u obrazovky. ()

pouler

Dnes v Aeru, Boj o oheň. Asi nejvíce mě zaujalo prolínání ještě opici blízkých australopitéků s neadrtálci a hopo sapiens, dnešního typu. Takový oheň je opravdu potřebný, představte si, že jste v Evropě řekněme střední a někdy v prosinci vám to vyhasne... a ber, kde ber. Film mohl být kratší ale je pravda, že na 90 minut se už nehraje... ()

katmandzoo

film poukazuje na to, aká strastiplná a náročná bola cesta za objavením a následne i udržaním ohňa, nakoľko ten, kto bol jeho vlastníkom, mal tú najvyššiu moc..od začiatku filmu medzi sebou bojujú praveké kmene, ktorých jediným úsilím je získať tento doposiaľ najväčší objav v ich živote..zo správania týchto "ľudí" môžeme behom deja vidieť i to, ako v sebe začínajú objavovať pocity ako sú láska, hnev, či smiech..mimo iného sa z filmu dozvedáme, ako vznikla poloha na misionára..v konečnom hodnotení ide o celkom podarený snímok s netradičnou tématikou s peknou výpravou, kostýmami, prírodou i hudbou, ktorý aj napriek tomu, že v ňom nepadne ani jedno civilizované slovo nenudí a tých 100 minút sa dá bez problémov stráviť..mimochodom Ron Perlman sa do tejto role hodil skvelo, už len svojím predkusom naznačuje isté prepojenie na ľudí z pradávnych dob a svojim hereckým výkonom len potvrdzuje, že v praveku by sa určite nestratil.. ()

bif

Neskutečně originální a odvážný projekt. Chtělo fakt koule tohle realizovat, ale od mistra, co natočil jméno Růže se nic než nádhera nedá čekat. ()

Lenart

Niet asi, čo by som vytkol. Dokumentaristický prístup, živé zvieratá (mierne kozmeticky upravené), Ron Pearlman. Síce trocha predvídateľné, ale praveká reč to vyváži. 8/10 ()

markotter

Teda nevím, jak to v té době vypadalo, ale Annaudovi se to podle mně vykreslit povedlo. Fakt zábava a napínavá a i realisticky vypadající. Akorát mi nějak nešlo do hlavy, jak se na tak malém území tak rychle střídala krajina a že tam s bělochama taky běhali černoši. ()

junxi91

Absolutně nechápu, proč jsem si k tomuto filmu stahoval titulky, když mi stejně neběžely a já těm pravěkým lidem prostě nerozuměl! To si tak spali neandrtálci v jeskyni, jeden z nich hlídal venku před hladovými a agresivními vlky, kteří by ihned zahájili útok, pokud by plamen před jeskyní vyhasnul. Další den naši skupinku brutálně napadli jejich starší příbuzní Australopitékové, a naši milí jeskynní lidé měli co dělat, aby jim utekli a hlavně zachránili oheň, pečlivě zabalen do kůže, protože jej jaksi neuměli rozdělat. Při útěku si přišli na své oni zmiňovaní vlci, takoví ti milí divocí předci našich pejsků, kteří se zajisté dosyta napapali.  Přeživší byli zahnáni do bažiny, kde se však jaksi nepovedlo oheň zachovat (asi kvůli vodě), a tak se museli jistí tři chlapi neandrtálští vydat znovu najít oheň a donést jej. Nejprve si je však našly dvě krásné velké kočičky, které je zahnaly až na strom, ale k jejich štěstí nevydržely čekat moc dlouho na padání neandrtálců. Poté se jim rafinovaně podařilo odehnat od ohně australopitéky a nechtěně osvobodit jednu modře pomalovanou lidskou samičku, která se k nim přidala. Možná toho pak jednu noc litovala, když se jí pokoušel zezadu zmocnit jeden z nich, druhý ji sice ubránil, ale nakonec udělal to samé. Tak se mi to líbí, když chcu píchat tak chytnu ženskou za boky a udělám si to do ní proti její vůli, ne jak dneska, nějaké trapné dvoření, námluvy a nakonec stejně hoňka doma v pokoji. Možná, že se z ní stala pravěká zakladatelka hnutí #MeToo. Později se naši tři poutníci dostanou k jejímu mnohem vyspělejšímu kmeni. Přivítání je skutečné vtipné, protože každý z nich se předtím málem utopí v bažině, čemuž se vyspělejší lidé jen smějí. Jednomu tam dokonce dohodí do stanu vypasenou příslušnici jejich kmene a vtipně se mu snaží vysvětlit, aby tu hrošici sádelnatou vymrdal zezadu, no on moc neprotestuje. Já bych ji raději zabil a sežral, jako by to udělali oni australopitékové. Ale to nejpodstatnější je, že našim třem poutníkům někdo konečně ukázal, že oheň se dá také vyrobit pomocí dvou kusů dřeva a trochy usušené trávy. Poté, s nabytými znalostmi kmen oloupili, opustili a ta malá lidská samička se k nim opět přidala, aby mohla svého nabíječe naučit to, že píchat se dá i zepředu a ne jen na opici zezadu. Před koncem prožijeme drama s agresivní medvědicí a také epický boj proti nepřátelům, které naši hrdinové pozabíjejí pomocí vychytaných oštěpů. A nakonec ukáží těm kteří je vyhnali z bažin rozdělávání ohně, respektive jim to musí ukázat naše modrá samička, protože její neandrtálský píchač to ještě úplně neumí. U filmu jsem se skoro nenudil, bylo to fakt dobrodružství jak se patří, líbily se mi záběry pleistocenní krajiny, hudba, nikdy nekončící boj o přežití a postupná přeměna neandrtálců v lidi, kteří chápou lásku, přátelství, misionářskou polohu a hlavně se umí smát vtipům, jako třeba tomu, že spícímu kamarádovi na kebuli kámen a on pak krvácí. Strašná prdel! Naši předci to určitě neměli lehké, ohrožovali je vlci, lvi, medvědi, jiní pralidé a neustálá hrozba zimy a hladu. Ale nějak jsme to zvládli a teď si konečně žijeme nejlépe v celé historii. Nebo ne? () (méně) (více)

Rodin

Nádhera. Jediný žijící prašlověk Ron Perlman byl kouzelný, celková atmosféra, prosycená syrovostí a temnem, byla skvělá... Vzpomínám si na první zhlédnutí filmu v ještě Československé televizi, bylo to před nějakým Silvestrem počátkem devadesátých let, kdy jsem zíral na tento úchvatný kousek, jako péro z gauče, a jen jsem lovil, zda ve filmu vůbec zaznělo nějaké slovo. Na konci se totiž ozvalo "réžia slovenského znení..." a já málem z toho gauče vypadl. ()

PhoenixSwan

Základní lidské pudy přenesené na plátno, které dokáží udržet pozornost diváka celou svojí stopáž. Což je samo o sobě velice obdivuhodné. Hlad, závist, touha, vztek... jsou hlavními body našich životů a je jedno jestli máme v ruce klacek a nebo "ajfoun". Film jsme si pustili hlavně na popud zážitků s Ronem Perlmanem na prvním Comic Conu v Praze a rozhodně nelze litovat. Ron není jen Hellboy, ale dokázal výborně ztvárnit i jiné postavy. ()

Duke90

Z tohoto filmu srší obrovská přirozenost každým coulem. I když vznikl téměř před čtyřiceti lety (2020), máte stejně pocit, že se díváte na skutečný dobový záznam, který nemohl být kvůli tehdejší absenci lidského pokroku vůbec natočen. Jasně, všechno úplně dokonalé není (mamuti), ale sledovat posunky a projevy pravěkého člověka v podání McGilla nebo Perlmana je prostě zážitek. Je vidět, že základní vlastnosti nás provázejí celá tisíciletí a díky značně vyvinutější inteligenci jsme si často mnohdy nebezpečnější než tehdy... ()

Zdenda

Film postaveny predevsim na genialnim nametu. Navic podporenem zrucnou rezii (Annaud je podle me dobry reziser i jinde),perfektni vypravou a hlavne vynikajicimi hereckymi vykony. Ron je borec... Presto jsem se chvilemi neubranil drobne nude a proto ta jedna hvezda dolu. Na druhou stranu je to film, ktery by mel kazdy videt - inteligentni, zajimavy a troufam si tvrdit i poucny.. ()

pepino

Zajímavý projekt který byl dotažen do konce s pečlivou poctivostí a zručností. Překvapilo mě jak verně dokázal Annaud předložit prehistorickou dobu na plátno. Velká pocta patří i hercům protože hrát pralidi se všemi těmi maskami, kreacemi a pazvuky určitě není žádná prdel. Vše se ale povedlo a tuhle práci nemůžu odměnit jinak než za 5. I když ten melancholický a romantický konec mi tam trochu neseděl. ()

Marat

Podle mého názoru docela nudně zpracovaný dávnověk, kde předchůdci lidí bojují o své bohatství - oheň. Ač mám Jean-Jacquese Annauda rád, tak tady mě zklamal. Doposud z žádného jeho filmu jsem neměl tak špatný pocit ()

ab.dul

Kvalitně ztvárněný příběh ohně. Ty masky byly úžasné. Kruté podmínky lidí a atmosféra filmu opravdu reálná a děsivá. ()

Joe16210

Velmi zajímavý film o životě pralidí a také o tom, jak si tehdy cenili ohně, dokud ho neuměli sami rozdělat. Za zmínku stojí též boje mezi jednotlivými kmeny o již zmiňovaný oheň. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu