Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v Medvědovi se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásná kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

inyan

Jedním slovem úžasný film, který je nutno vidět. Zajímavá zápletka, precizní detaily, úžasná příroda a skvělé výkony herců to je jen malý výčet, který reprezentuje tento snímek. Filmy Jean-Jacques Annauda, jsou trochu jiné, vtáhnou Vás přímo do děje, a donutí k zamyšlení v tomto případě o vzniku lidského druhu Homo sapiens sapiens.Dle mého soudu velice přesvědčivá a uvěřitelná výpověď o evoluci lidského druhu. Otázka je, proč takové filmy nevidíme v našich televizích? ()

chalp

Ron Perlman mi vyrazil dych, to čo dokázal vyjadriť čisto svojou mimikou bez použitia akéhokoľvek zmysluplného slova je neuveriteľné.Tento film dialógy fakt nepotrebuje! ()

jacksax

Dobrý příběh, docela kvalitní zpracování, ale mizerná kamera, žádný smysl pro detail. Bohužel si kamera drží po většinu filmu takový odstup, že mě to jednoduše do děje nevtáhlo. Škoda, protože tohle rozhodně není nějaký povrchní film s postavami z pravěku jenom jako kulisami. Na vykreslení postav si dal autor fakt záležet a jejich chování a reakce jsou povětšinou realistické, nebo alespoň značně uvěřitelné. ()

majec4

Toto je cisto zazitkova vec. Mal som pocit akoby som nazivo sledoval osudy praludi. Malo to neskutocnu atmosferu, vypravu, hercov. O filme som pocul uz velmi davno, ale nemal som to stastie to pozriet. Az par dni dozadu som na to narazil tesne pred koncom na STV2. Ked som si uvedomil co je to vlastne za film, okamzite som to pretocil na zaciatok. a nelutujem. Scena s mamutami bola wau. Pacilo sa mi ako sa v ramci kratkeho useku, ktory zachytava samotny film hrdinova stretli so zastupcami australopiteka aj homo sapiens. V skutocnosti to bolo asi nerealne, ale pekne to pomohlo dotvorit dej tohto velkolepeho filmu, ktory by mal vidiet kazdy fanusik filmu. ()

Elgin

Odvazny krok tvorcov stvorit pribeh z doby neandrtalcov vysiel znamenite - bez vypocitavosti, bez slov, s jedinim cielom ziskat spat strateny ohen. Z tohto snimku na mna osobne dychla surova atmosfera tej doby, kde spravanie sa hlavnych postav skor pripominalo zvierata nez ludi. Majstrovske dielo i s prihliadnutim na male vypadky, ktore som ochotny tolerovat pretoze ponuknute dielo je viac nez nadpriemerny snimok. Pan reziser, moja ucta.... ()

Mat21

Jeden z přelomových a domnívám se říci, kultovních filmů své doby. V TV jsem ho viděl již před 15-ti lety a natolik na mě zapůsobil, že jsem si ho s odstupem let sehnal a pustil znovu. Film dokáže úžasným způsobem zachytit myšlení a chování lidí, které se od zvířecích pudů a návyků příliš nelišilo. Taktéž poznávání nových kultur a poznatků bylo ztvárněno obdivuhodným způsobem. Nejvíce mě zaujala scéna, ve které 3 hlavní hrdinové prchají před párem šavlozubých tygrů na sotva vzrostlý strom, jediný v širém okolí. A jsou nuceni tam zůstat několik dní a okousat všechno listí. PS: být tehdejším matriarchou, strážce ohně by ode mě dostal na hodinu padáka :-) ║15.11.2008║ ()

Jeremiah

Jako malý kluk jsem miloval všechny knížky od Eduarda Štorcha, ale hlavně Lovce mamutů. Jelikož se zřejmě o pravěku hodně špatně natáčí, byl jsem zvědav, jak se z touto tématikou popere můj oblíbený J.J.Annaud. Musím říci, že ze ctí - i přesto, že se ve filmu vydávají pouze jakési zvuky, je film velmi napínavý, má akci a je i velmi dobře zahraný. Jediné, co mi na tom trochu vadilo, bylo prolínání různě vyspělých entit, od téměř "opic" až po skoro "lidi", v jedné dějové linii. Pobavil jsem se, a především výuka sexu byla velmi podnětná. ()

KOZEL84

Chjo.Další zkouška ohněm mojí trpělivosti u které sem totálně pohořel.Jako toto fakt né.Úvod Vesmírné Odysey (pro mě půlka filmu,páč za půlhod'ku sem se nikdy nedostal) natažený na pomalu dvě hodiny.Tak se přiznám,že na tohle nemám.Perlman dokonalejší než dokonalý a pravěké ''romantické'' námluvy úsměvné,ale nemám chut' to dokoukat.Nikdy. ()

Everyone

Parádní originální film, tak jako jiné Annaudovy počiny. Málokdo experimentuje na tomto tématickém poli i dnes. ___ Na tomto snímku je vidět, jak drsný svět je/byl "tam" venku. Paleolit byl obydlen tlupami bezdomovců, kteří díky neznalosti podstaty jevů válčili o přežití každým okamžikem. Je neuvěřitelné, že náš druh si v tomto nehostinném systému vyšlápl nejhlubší cestičku, z které si však v posledních staletích začal dosti pošlapávat i terén okolo ní. ____ Je vidět, že na to krásné a důležité nemusíme znát řeč. Možná to je problém dneška. ()

zdeny99

Boj o oheň patří mezi ty nejzajímavější a nejpozoruhodnější filmy. Herci se chovají a "mluví" jako opravdoví pralidé, na což jsme zvyklí pouze z dokumentů od BBC. Právě tohle originální pojetí dělá z tohoto snímku film, který se musí vidět. Je precizně natočen, včetně výpravy, ozvučení a dokonalých masek. Ovšem je to také film, který není tak poutavý. Vydržet dívat se sto minut na pralidi, jak jen chodí, bojují mezi sebou a hekají, je dost úmorné. [3315. hodnocení, 227. komentář, 82%] ()

Bozvav

Velmi dobrý snímek, jemž za mne nemá chybu. Když jsem ho viděla poprvé, padla mi huba na kolena. Za mne plný počet. ()

hororwatch

Hned jak jsem tam uviděl Perlmana musel jsem se začít smát a utrousil jsem si pro sebe ,, Tak ses konečně dočkal co :) '' Ne vážně, Ron Perlman- životní role. Ale k věci. Popravdě jsem očekával něco surovějšího. V průběhu filmu jsem sice viděl téměř vše, co bych tak od pravěku čekal, ale bylo to všechno tak odlehčený. Místo scény, kdy zmožení neandrtálci čekaj v dešti vyhladovělí na blesk, kterej jim ten oheň rozdělá, tak jsem dostal scénku na stromě- taky hezký. Co už se mi tak nelíbilo, respektive mi to tam nějak nezapadlo, byla ta romance mezi hl. neandrtálcem a tou samičkou z ,,pomalovanýho'' kmene. Za prvé tvor, který v té době neměl ani pořádně vyvinuté dorozumívací prostředky a tudíž mohl vyjadřovat city ,,omezeně'' se těžko mohl zabouchnout v té době do jiného tvora. Navíc něco jako láska či projevování zdvořilosti k jiné osobě je spíše dílem stanovené etikety dnešní doby- kdyby tu nebyla a Zemí otřásl nějaký chaos, který by zbořil i ta nejhorší tabu, pak by tu nastal stav, který bych si představoval v pravěku- době kamenné já , tudíž cokoliv se mi líbí a jsem dost silný na to, abych si to před konkurencí vybojoval tak je to má ,,věc'' . Navíc tyto pro nás dnes již nepředstavitelné mezilidské vztahy stále fungují ve většině zemí třetího světa. Ve filmu mi to až tak nevadilo, ačkoliv skutečně pochybuju, že to byla žena kdo udával směr Kámasútry. ()

drankeryth

Tak na tento film som narazil po nesmierne dlhej dobe, ked som ho videl naposledy. Vo filme sa vobec nehovori, len nejakou hatmatilkou. Ved aj ako by sa aj mohlo hovorit, ked v tej dobe bola rec v nedohladnu. Jednu nezrovnalost vo filme som postretol, kde sa medzi sebou stretli rozne plemena cloveka v stadiu vyvinu. V reali sa to urcite nemohlo stat, pretoze kazda epocha vyvoja ludi, bola v inom casovom useku. Inac film je fakt impozantny a putavy, ako sa dej filmu vyvija pocas dobrodruzstva troch typkov za vytuzenym tepelnym zdrojom - ohnom. Ron Perlman v ulohe jedneho z nich bol dobra volba, ved jeho drzka sa tam aj hodila:) Ani o brutalnejsie sceny sa vo filme nesetrilo. Dokonca z prahistorickych zvierat ukazali mamuty a sablozube levy. Podareny bol aj suboj medveda s prahistorickym clovekom. Tento film urcite odporucam druhym, kto ma rad tento druh filmu. ()

brumbrum

Skvele podany pohlad na nasu kulturu cloveciu z cias hladania ohna. Naproti traposinam typu "One million years B.C." (1966) si reziser odpustil tyranosauri a brontosauri (ktori vtedy boli davno vymrete) a dosadil paradne mamuty, cize faktograficky casovo velmi zladene. Praludia su znacne pracloveci a nie nasminkovani hollywoodski modeli. Jeden z fimov, ktore cloveku utkveju a dokreslia fantaziu tam, kde sama nema dost potravy na farbiste obrazy. A tak dako si clovek uvedomi, ze sa toho az tolko odvtedy nezmenilo - tuzba po domove, partnerovi a jedle, chut ucit sa, boj o prezitie - zostali sme hodne rovnaki. ()

MickeyStuma

Prozatím nejlepší a nejrealistější snímek vyprávějící o pravěku a zřejmé představě života v tomto období. Vědecké expertízy ponechme stranou, neboť co vědec, to jiný názor a teorie, které se stejně neustále mění. Tady ožívá tvrdý život těch, koho se to týká. A jde o hodně. Prachobyčejný oheň tolik potřebný k životu. Skupinka tlupy (dá-li se to tak nazvat) o něj přijdou a založit ho ještě neumí. Mrznou a umírají a tak vyšlou tři nejodvážnější a nejsilnější do drsné divočiny pravěkého světa, aby ho získali. Co všechno zažijí je o tom celý snímek, z kterého by měl jistojistě Darwin radost. Ve snímku se přirozeně nemluví, což dodává větší autentičnost.. Jen skřeky a výrazy ve tváří dávají jasně najevo zřejmé dorozumívací schopnosti. Reálnost prostředí, situací a chování oněch bytostí až tají dech. Herecké výkony jsou ve své uvěřitelnosti vynikající u všech zúčastněných. Eduard Štorch a jeho téměř dobrodružně-romantické vyznění zde dostává pořádně na frak. Jistá historická hodnota je tak zřejmá, i když pro někoho nejistá, ale to je, jak jinak, pouze věc názoru. Nicméně atmosféra snímku a její vyznění se povedla a dá se doporučit každému, kdo si život neandrtálců neumí představit. ()

Hapretor

Primitivní a reálné, působivé a poutavé. Není to tak lehké ... toto zahrát. Zvláště pak ta ženská role ... to chce kuráž !!! - Smekám a obdivuji. Odvážný a přínosný snímek. ()

Zajdo

Toto nám mali premietať na hodinách dejepisu keď sme sa učili o praveku. 10 000 BC film ktorý bol natočený o 27 rokov neskôr mal horšie masky ako tento film. Oscar bol v tom roku asi v správnych rukách. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu