poster

Brainstorm

 • český

  Projekt Brainstorm

 • anglický

  Brainstorm

Sci-Fi / Thriller

USA, 1983, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (15)

 • Djkoma
  ***

  Brainstorm je dalším sci-fi pokusem z počátku 80. let, kdy zajímavé nápady s levnými triky byly točeny v jednom kuse. Autorem scénáře je však Bruce Joel Rubin (Oscar za scénář k Duchovi) a je to poznat. Příběh si hraje s mnoha otázkami (technika, její smysl, účel, její využití v armádě, v erotice, v duchovnu...) v relativně krátké délce a především v závěru vytahuje pan scénárista také trochu ze svých koníčků (spiritualita a meditace). Velmi důležité je také obsazení, vedle Christophera Walkena exceluje také Natalie Wood. Tito dva k sobě skvěle pasují a film by bez nich nefungoval. Bohužel dojíždí z části na příběh, který riskuje a proskakuje mezi tématy až připomíná spíše miniseriál (cca tři části, kterou jsou odlišné na což měl jistě vliv problematické natáčení...) a ubírá na celistvosti filmu. Škoda, že Brainstorm není lépe zvládnutý, protože představoval potenciál, o kterém se kdejakému sci-fi snímku jen zdálo a to nejen na poli vědy, ale v podstatě také filozofie. Přesto se nenechte zmást tříhvězdičkovým hodnocením. Tohle určitě stojí za shlédnutí, protože je tu působivé kouzlo chytrého sci-fi a těžko popsatelného závěru... (PS:obsah monologa vyzrazuje prakticky 105 minut filmu...)(5.8.2009)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,219,460Tržby Celosvetovo $-(16.12.2008)

 • Vitason
  **

  Brainstorm je něco jako dobrý orchestr bez dirigenta. Film má totiž zajímavý nápad, dobré herce a hezké záběry ze zaznamenávání zážitků, ale ten film nemá režiséra. Celé to působí jakoby se Trumbull chodil na plac jen vyspat, protože Brainstorm nemá jediný náznak tempa, kdy je celý příběh podáván hrozně útržkovitě a není tak úplně jasné jestli je Walken vůbec hlavní hrdina. Ten se sice snaží, ale režisér neudělal jediný krok k tomu, aby vám jeho postavu alespoň něčím přiblížil či vás donutil, aby jste mu fandili, takže celá hercova snaha vyjde prakticky v niveč. Navíc se režisér ani nesnaží vynález nějak představit či vysvětlit a skoro do půlky filmu není úplně jisté, na čem že to ti pánové v bílých pláštích vlastně dělají. Dalším, kdo si u filmu zřejmě pořádně odpočinul byl střihač, protože skoro každý záběr je neskutečně a nudně dlouhý až mi z toho těžkla víčka. Hornerova hudba není špatná, ale mohla by hrát častěji. Brainstorm mohlo být zajímavé sci-fi, kdy se vědec musí postavit vlastnímu vynálezu. Jenže to by tady musela být nějaká akce, takhle se to celé utopilo v bažině nudy.(9.7.2008)

 • Visáč
  **

  Palec hore za POV-čka, ktoré predbehli GoPro mániu o tri dekády.(27.8.2016)

 • cashflower
  ****

  Brainstorm mohol byť veľmi silným kalibrom v tomto žánri, minimálne pri otváraní témy o otázkach existencie, polemizovaní o smrti, aneb vhupnutia do metafyzična, .. lež potenciálu hlavnej intencie filmu nesukondovalo takmer nič = celkové zvládnutie od dialógov, cez "kulisy", nelogičnosť vo viacerých prvkoch, až po spôsob prezentácie v jednotlivých scénach, kde ak neuchopíte túto širokorozsiahlu pointu, tak vám to môže vyjsť lacino až naivnô. .....---70%--- nadhadzujem % len za spomínanú myšlienku -> nečudo, že sa na nej podieľali aj manželia Grófovi..(29.7.2017)

 • Terva
  ****

  Nějak mlhavě si to pamatuju, ale mám to vtisknuté v hlavě, tak že to bylo dobré. Když jsem pak hledal na internetu Brainstorm narazil jsem na dobrou Českou komedii. - http://www.csfd.cz/film/226088-brainstorm/ . K tomuto filmu se ještě vrátím, pokud jej seženu.(19.4.2013)

 • MissJ
  ***

  Velká škoda, že Trumbull nedokázal udržet vysoko nastavenou laťku až do konce. Působilo to, jako by ho to přibližně v polovině přestalo bavit a snažil se příběh jen ze setrvačnosti dovést k závěru, který je mimochodem tupý a hrubě se mi nelíbil. Slabé tři. Z tak zajímavého tématu se dalo vytřískat mnohem víc. Prosím o remake.(17.9.2011)

 • Lacike
  **

  Druhy film od Trumbulla a jeho styl mi evidentne nesedi. Sice si zvoli nejaku zaujimavu originalnu temu pri ktorej sa môze vyhrat s technickou strankou ale postavy su v jeho filmoch podane dost nudne a tempo filmu je strasne pomale. Vysledkom je preto film so zaujimavou myslienkou ale strasne nudnym spracovanim. Co ma tentoraz dost stve, lebo tema bola fakt zaujimava a zasluzila by si lepsi film. 4/10.(17.12.2015)

 • corpsy
  ***

  Na to koľko a akých talentov sa na filme podieľalo, ide o obdivuhodne nudný a nezaujímavý film. V skratke.(10.2.2015)

 • BoredSeal
  ****

  Příjemné překvapení a svěží nápad, kterým se v 80. letech nikdo nestavěl do cesty. Škoda jen, že scénář trochu víc nepitvá společenské následky a spokojí se s tím nejobvyklejším koncem, kdyby film dostal do pazour Carpenter nebo Cronenberg, ani nechci vidět, co by z toho vytěžili. :-)(4.7.2012)

 • black.mao
  ***

  Příšerné dialogy, ale jinak zajímavý film.(28.2.2012)

 • majo25
  ****

  Nadčasový snímok s velmi dobrými efektami. Walken je takmer vždy posadený do role "divných" ľudí, a toto nie je výnimka. Trochu ale vadila technická nelogickosť vo filme - s každého telefónu či každého počítača u vás doma môžete riadiť vedecko-výskumné stredisko, je to až naivne jednoduché. Hodnotenie: 70%(30.4.2013)

 • Han22
  ***

  Stejně jako Silent Running trošku jiná sci-fi od Douglase Trumbulla. Brainstorm je jeden z mála čistě vědeckých sci-fi, kdo zkouknul libovolný díl Krajních Mezí, pojednávací o nějakém vynálezu, bude tu hned jako doma a bude si lebedit - vědecký tým tu vymyslí přístroj, přenášející a zachycující lidské pocity. Film se zabobírá možnostmi přístroje ve všech rovinách - od nezávazného blbnutí na horské dráze a nahrávání sexu, přes napravení vztahu hlavní dvojice (můžou sdílet své pocity a myšlenky) až po zneužití armádou. A ve finále je tu hlavní otázka - co se stane, když člověk prožije smrt někoho jiného? Musím uznat, že i přes pomalé tempo a klasické klišé 80. let (superhackování, vojáci snažící se zneužít projektu) se mi film dost líbil, čemuž dopomohla i hlavní trojice Walken, Woodová a Fletcherová a hlavně nádherný konec, přesně ve stylu, jak jsem si ho představoval. Celkově takové hodně silné tři hvězdičky.(30.3.2010)

 • Pafl
  ****

  Hodně odvážné, mírně potrhlé a tu tam dost nelogické, což ale vůbec nevadí. Je to, jako když stavíte věž z kostek: když si vezmete stavebnici, kde do sebe všechno zapadá, postavíte věž a ona vám spadne, tak je to vaší neschopností. Když stavíte věž - nebo točíte film - a místo pravidelných kostek používáte všechno, co vám přijde pod ruku, tak vám to, až ta věž spadne, přece nikdo nemůže vyčítat. Tenhle film je sci-fi ne až tak kvůli tomu o čem je. Jenom to, že ho někdo takhle natočil, je sci-fi ažaž.(3.8.2010)

 • PEZ
  ***

  Dnes uz chudobne a jednoducho vyzerajuci snimok, no s dobrymi scifi napadmi. Hlavnou temou je vyuzitie virtualnej reality (kde su vsak cez helmu prenasane nielen vizualne, ale aj ostatne vnemy, ako napr. pocity, chut, telesne prejavy...). Najprv mame moznost vidiet priame efekty tejto technologie na cloveka, neskor sa riesia filozoficke otazky ohladom jej pouzitia. A este sa prida aj moznost nahliadnutia za hranicu smrti. Minusom su mierne pomalsie tempo, obstarozny vyzor filmu (predsalen ma viac ako 30 rokov) a ista nerozhodnost, ktorym smerom ist. Posledny bod vsak ovplyvnili problemy pri natacani, kedze tesne pred dokoncenim tragicky zahynula (utopenim) velmi mlada Natalie Wood - to vsetko za nejasnych okolnosti, pocas plavby na lodi so svojim muzom a Christopherom Walkenom. Dodnes ostal pripad nevyrieseny (napriek tomu, ze bolo vysetrovanie neuspesne obnovene v roku 2012). Bol to posledny film nielen pre talentovanu herecku (v titulkoch venovany prave nej), ale rovnako aj pre rezisera Douglasa Trumbulla (ten sa potom uz zameral iba na kratke filmy pre IMAX, theme parks apod.). Film je este zaujimavy pouzitim roznych kamier (s viditelne rozdielnym aspect ratiom) na zvyraznenie pouzivania spomenutej helmy virtualnej reality. Takisto traja hlavni herecki predstavitelia zahrali vsetko na urovni. Kto ma rad scifi, nemusi sa bat si Brainstorm dat.(5.4.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace