Za nepřátelskou linií

Behind Enemy Lines

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

Thriller, u kterého po nás nikdo nechce, abychom ho brali námětově vážně. Ve válce se umírá, ale dá se z ní udělat i docela solidní videoklip se samoúčelnými, ale velmi slušně zvládnutými akčními scénami, až si budou někteří podupávat v rytmu svištících kulek. Herecky je to rutina, režijně pár dobrých nápadů dostaneme (John Moore se poté nicméně ještě víc „pokazil“: důkazem je třeba mdlý Max Payne nebo pátá Smrtonosná past). Párkrát je to nechtěně úsměvné, jindy vědomě patriotické, ale vesměs docela převyšující běžnou hollywoodskou válečnou produkci.(7.3.2016)

„Použite hlavu! Výcvik! Utečte! Prežite! A my vás vyzdvihneme“.“ Panebože, kto písal scenár? Pilot (Owen Wilson) zhavaruje v lesoch a musí sa z bodu C dostať do bodu T, kde ho vyzdvihne jeho kapitán (Gene Hackman). Vtip je v tom, že pred bodom T treba prejsť bodmi A, B, C alebo CH, pričom na každom mladého vojaka čaká akčné inferno, napr. drsný beh mínovým polom. Geniálne primitívny scenár, robustné herecké výkony (sympatický Owen mal dostať nejakú cenu za najnepravdepodobnejší akčný výkon roka), strhujúci soundtrack a silné akčné výjavy zo slovenských lesov (niekde údajne zahliadnete aj Kamila Mikulčíka z „Fragile“). Bez zbytočných emócií treba skonštatovať, že technická stránka je zvládnutá brilantne. Už úvodné titulky sú poňaté v takom tempe, až som ich zabudol čítať.(28.1.2005)

Owenovi to ako zostrelenému stíhačovi sekne a v pohode som mu držal palce nech sa z toho pekla dostane. To čo predvádza John Moore je doslova „eye candy“ – nabušená žranica plná extrámne spomalených až zastavených záberov (zostrelenie stíhačky) a ono to čuduj sa svete v tomto ehm vojnovom filme funguje.(11.4.2005)

Bohužel závěrečná nechutně patetická scéna záchrany kazí celkový dojem filmu a sráží ho do průměru. Bez povšimnutí však určitě nezůstává brilantní technická stránka filmu. Sestřelení letadla je neskutečně precizní, stejně tak většina akčních částí je pod pevným vedením režiséra a zvukařů silným zážitkem. Owen Wilson byl překvapivě velice dobrá volba, stejně tak na druhé straně veterán Hackman. Scénář je sice prostinký, ale válečná tématika je zde podána vcelku s rozvahou a srbský konflikt je určitě sám o sobě dostatečně zajímavý na to, aby diváka udržel v pozoru a to i přesto, že je nám podáván typicky americkou mainstreamovou ručkou.(22.1.2006)

Více než dobré akční řemeslo, které ale na konci zakopne a spadne na hubu tak fatálním způsobem, že by za to měli scenáristy odstavit... Zajímavá hudba.(18.8.2008)

• - Vďaka natáčaniu na Slovensku, vybudovali v Lubochnianskej doline niekoľko kilometrovú asfaltovú cestu, ktorá pre dopravu slúži dodnes. (W.E.N.D.Y)

• - Vo filme hrá viacero slovenských hercov, ako napríklad Kamil Kollárik alebo Marko Igonda. (Mike24)

• - Rozbombardované Sarajevo bylo vytvořeno v přírodní rezervaci nedaleko Žiliny. Sochu znetvořeného anděla lze spatřit kousek od Košic v obci Háj, každoročně vyžaduje tato filmová rekvizita údržbu od specializované firmy. Díky jejímu umístění v obci došlo k nárůstu turistů. Její GPS souřadnice jsou N 48.6287066498 / E 20.8573669195. (Lucas87)