Za nepřátelskou linií

Behind Enemy Lines

Za nepriateľskou líniou

Akční / Drama / Thriller / Válečný

USA, 2001, 106 min

Bohužel závěrečná nechutně patetická scéna záchrany kazí celkový dojem filmu a sráží ho do průměru. Bez povšimnutí však určitě nezůstává brilantní technická stránka filmu. Sestřelení letadla je neskutečně precizní, stejně tak většina akčních částí je pod pevným vedením režiséra a zvukařů silným zážitkem. Owen Wilson byl překvapivě velice dobrá volba, stejně tak na druhé straně veterán Hackman. Scénář je sice prostinký, ale válečná tématika je zde podána vcelku s rozvahou a srbský konflikt je určitě sám o sobě dostatečně zajímavý na to, aby diváka udržel v pozoru a to i přesto, že je nám podáván typicky americkou mainstreamovou ručkou.(22.1.2006)

• Falcor

A Ty uže vstupil v nášu udátnuju ármiu?! ...je, já to spletl, to víte, za komančů jsem za korunu na takové filmy chodil, byly to však agitky do sovětské armády. Ale takoví umělí hezouni tam nehráli, místo pop-rockového soundtracku k tomu hráli častušky a humoru (ať již chtěného nebo nechtěného, toho zde najdete víc) si člověk taky moc neužil. Na takové více či méně povedené efektní záběry ale tehdy nebylo.(29.10.2005)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $58,856,790Tržby Celosvetovo $91,753,202Tržby za predaj DVD v USA $40,400,000 //počet predaných kusov 2,200,000║ Lietadlo F-18 Hornet vs. vystrelené rakety je sledovať na domácom kine niečo famózne a preto aj dávam vyššie hodnotenie, John Moore je rutinér ale dosť zručný na to aby pobavil a nenudil. /80%/(9.7.2005)

Můj oblíbený thrillerový akčňák, který bohužel trpí laciným americkým hrdinstvím. Prostě mě doslova přivádí k šílenství, když tak napínavý a zajímavý děj dokáží shodit četné scény, jak celá armáda po uši ozbrojená a pálící po Owenovi Wilsonovi vším možným ho nemůže ani trochu zasáhnout natož bez problému zabít. Wilson asi ovládá Matrix. Plytkost takovýchto scén je typická pro Američany v mnoha filmech, ale sem se zrovna nehodí. 65%(29.12.2007)

Owen Wilson dokázal, že nie je len herec romantických komédií a ukecaný Roy O'Bannon z Shanghai Knights, ktorý sa snaží každej akcii vyhnúť. Od tohto filmu som síce čakal skutočný príbeh pilota americkej armády zostreleného nad Bosnou a následne bojujúceho o prežitie, ale ani tak som nebol sklamaný. Film má spád, slušnú úroveň a je pomerne reálny, bohužiaľ koniec filmu je rozhodne jeho najslabším miestom - príliš hlúpy a len na efekt.(13.1.2015)

• - Kamil Kollárik, ktorý vo filme stvárnil mladého chlapca Babica, nosí mikinu s obrázkom albumu od rapera Ice Cube. Názov albumu sa nazýva "War & Peace", čo môže byť odkazom na samotný obsah filmu. (Real Tom Hardy)

• - Jedná se o první film, ve kterém byla představena F/A-18E/F Super Hornet. (KucC)

• - Ve scéně na letadlové lodi, kdy vojákům spadne míč do vody, zakříčí jeden z nich: „Wilsone!“. Fráze je odkazem na o rok dříve natočení snímek Trosečník (2000). (rakovnik)