Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

DruidKarel

694. hodnocený film: Tenhle snímek jsem naposledy viděl snad, když mi bylo asi tak 10 let. už tenkrát jsem jím byl fakt fascinovaný. Skvělá temná atmosféra, dokonalá metalová muzika, skvělé akce a nesmlovavě krutý Brandon Lee. Fakt bourák tenhle chlápek. Je to fakt nápad, že vám bude ve filmu dělat krvavého sekundanta takové zvíře, jaké je vrána. Opravdu nádhernej film. Škoda, že tenhle pan herec již není mezi námi. 5* je fakt jasně danejch a nemůžu říct něco proti tomuhle snímku ani popel. 5* ()

annihilation

"Lidé věřili, že když někdo umře, odnese vrána jeho duši do světa mrtvých. Když dojde k něčemu hroznému, nedopřeje to duši pokoje. A někdy...může vrána tu duši přinést zpátky, aby to zlo napravila." A hlavní postava s příhodným jménem Eric Draven zemře za hrozných okolností. A vrátí se pomstít těm, kteří mu znásilnili a zabili jeho krásnou snoubenku. Vím, takhle na první dojem to člověka asi moc nezaujme, ale prostředí a napětí ve filmu si vás připoutá (hlavně pokud máte rádi trochu temnější filmy). Do příběhu o mstě z lásky je zapleteno ještě několik postav a určitě si nějakou z nich oblíbíte. Příběh je hezký, napínavý, občas i akční. A soundtrack určitě potěší příznivce rockové hudby. Možná by vás zaujaly i okolnosti kolem filmu. Herec hrající hlavní roli - Brandon Lee - při natáčení zemřel. Prý proto, že v pistoli zůstala pravá nábojnice místo slepé. Kromě této hrozné tragédie film ještě provázela spousta zranění (ruka probodnutá šroubovákem a velké popáleniny). Myslím, že tohle všechno dává filmu ještě víc temnou atmosféru, o kterou stejně nebude nouze. ()

laik_60

príliš veľa ZLA, príliš veľa Temnoty, aby Zlo bolo potrestané musí prísť "záhrobie" a čierna vrana, ktorá - potvorka - skoro tiež dopadla na Zlo, no hej ale o čom by bol potom koniec ? Naviac nesedeli mi tam slová o láske tak ... kontrastujúce s potokmi krvi na senách ... na tvárach ... na hrotoch vežových štítov. Jo a hrajú tam príšerní herci. Tá Sofia shinas mala furt hubu nabok asi tiky z detstva ... ešte že hrala iba málo. :( (Slabé tri body.) ()

dubinak

Vránu jsem si sehnala asi kvůli tomu, že je to údajně kultovní snímek a také kvůli záhadné smrti hlavního protagonisty. No řekněme, že se mi to líbilo, ale jen a pouze kvůli tomu, že je Proyasův počin holdován díky svému umu vytvořit atmosféru. Osobně mě ale třeba moc nezaujal vizuál. Také mi vadily časté flashbacky a velice primitivní děj. Dávám tři asi hlavně z úcty k Brandonovi a že mu role perfektně sedla ()

C0r0ner

Po Smrtihlavovi jsem musel vidět to "nejlepší", co Proyas kdy natočil. Nejlepší alespoň podle toho, jak legendární Vrána je. No, je to teda slabý odvar. Ne, že by to byl špatný film, to vůbec ne, atmosféra a vzhled jsou skoro identické, ale ten příběh mě zdaleka tolik nechytl. Nicméně, kdo chce vidět něco jiného, než je většina filmů, pak míří dobře. 85% ()

Flynn

Skvěle natočený film, byl tak temný, že jsem z něho měl pocit, že je natočený černobíle:) Skvělé, škoda že to Brandon Lee nedohrál , RIP ()

asinus

Jsem trochu v rozpacích. Celkový pocit je určitě positivní, ale ve filmu se střídají skvostně vystavěné záběry s ohranými a neoriginálními obrazy. Mám pocit, jako by režisér neměl čas dovést film do finálního stavu. Opravdu skvělé pasáže vyplňuje jakási obyčejná hororová vata. Ale ty skvělé scény za to stojí. Proyas je docela mág :). ()

Fallen_One

Nepřekonatelné! Atmosféra, herci, hudba, režie...takovýto typ filmů miluju, navíc když se parádně natočí, tak dvojnásob. Rozhodně film co patří do mých top 10! Tragédie co postihla Brandona Lee při natáčení z něj však udělala legendu. Zaslouženě! ()

sulimo

Nějak nepobírám zdejší vysoké hodnocení, z mého pohledu se jednalo o béčkový kýč, který je neuvěřitelně trapně nadhodnocen díky mrtvému hlavnímu představiteli. Tomu říkám idiocká nesoudnost a slepá, nezasloužená glorifikace. ()

pakobylka

"Vrána" ... dekadentní, stylová, přímočará, poetická, přízračná, zraňující, bezútěšná - PRŮLOMOVÁ. Je zahalená stínem smrti ... bohužel nejenom té komiksové. Nepřinesl ji pověstmi opředený černý pták, i když bychom to na něj rádi hodili. Brandon Lee se odevzdal své poslední roli - a předal jí kousek svého srdce ... jenom díky NĚMU - díky jeho talentu a charismatu se Eric Draven se svým mystickým průvodcem znovu a znovu vydává na cestu pomsty. Pomsty, která není sladká. Ale stojí při něm - je mu věrná, když kromě sžírající prázdnoty a bolesti už nic nezbylo. Jen ona může zajistit spravedlnost, na kterou svět dávno rezignoval ... přinést klid jeho duši - a vrátit ji jeho lásce. P.S.: Nemusíte věřit na vrány a jejich nadpřirozené schopnosti, ale měli byste je respektovat. Jen tak ... pro jistotu. Rozhodně tím nic nepokazíte. ()

necisty

Připomíná mi to Spawna, ale svým způsobem je to mimo soundtrack (ale ani tady není špatný) ještě dokonce lepší. Líbí se mi tento typ filmů a myslím, že v roce 1994 se těžko hledá konkurence. ()

campix

Kultovní zpracování jednoho z nejtemnějších komiksů, které je charakteristické svým vizuálem, jemuž ovšem zub času lehce ubral. Nekompromisní film o cestě za pomstou, která si vyžádala život hlavního představitele, jenž byl díky nedbalosti štábu zastřelen během natáčení. Kde by asi Brandon Lee mohl být nebýt této rány osudu. ()

Juto

Vrana je vynikajúci tragický film, ktorý je ešte tragickejší vďaka skutočnej tragédií okolo filmu (smrť Brandona Leeho počas natáčania).Film má temný nádych. 8/10 ()

emo

Skvelá adaptácia kultového komiksu s geniálnou atmosférou! Ako zvyknú hovorit američania :A MUST SEE MOVIE! ()

Maty85

Tendle filmek si zaslouží určitě 4*. Všechno vyvážený tak akorát. Brandon Lee byl borec a ještě by nějaký ty hitovky filmový předvedl nebýt té osudné trágédie. ()

WolfR

Vrána je skvělý tajemný akční thriller o pomstě, s naprosto temnou, hutnou atmosférou a s perfektním Brandonem Lee v hlavní roli, který ovšem při natáčení nešťastnou náhodu zahynul (R.I.P.). Film je tak strašně temný, pochmurný, mrazivý, depresivní a smutný, že vám to vyrazí dech. Záporák je tak naprosto slizký a krutý, že budete mít chuť, nakopat mu sami. Akční sekvence jsou poměrně solidní a postava Vrány je natolik stylová, že si ji prostě zamilujete. Zvláštní atmosférický komiksový film o pomstě, s jedním z nejlepších hrdinů komiksu a s velmi chytlavým hlavním songem a geniální vizuální stránkou. Brandon Lee se dočkal věčné slávy, ale bohužel za to zaplatil předčasnou smrtí, 4 hvězdy. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)