Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

arcticsky

Nevím jakou shodou okolností jsem tento film (ke své škodě) viděl až teď. Několik let jsem neměnil TOP 10 svých filmů, až nyní. Ten soulad temných, nádherných obrazů s hudbou a vůbec zvukem! To je úplný hodokvas....pro mne výjimečný zážitek a jistě se k tomuto - abych tak řekl "metalovému" filmu vrátím. ()

petikacka

Tenhle film je prokletý...Vždy když ho vidím nebo jenom slyším název, tak mě píchne u srdce...Chce se mi brečet když si vzpomenu na Brandona Lee...Tak mladý a talentovaný...Měl dobře našlápnuto...Stejně nechápu jak se to mohlo stát?! Jako,že rekvizitář vyměnil slepé náboje za ostré???!!! Trochu divné, ne?...Ovšem Brandona to už z hrobu nedostane...Stejně když si vezmu námět filmu (sice podle komiksu)...Pak tu tragédii co se stala...Nakonec ještě digitální verze Brandona, poněvadž film nebyl dotočený když zemřel...Prostě je to ŠÍLENÝ...Zůstane už navždy v mém srdci...Za mě 100% ()

Grizzly

Famozni! Kam se hrabe s "coolovosti" Matrix. Tenhle film ma styl, jedinecnou atmosferu, gothic a Brandona Lee! Eric Draven rulez! ()

blazenka

Pro mě kultovní film, který se mi líbí svou temnou atmosférou a stejně temnou hudbou, která se dostane pod kůži. Vrána si přiletěla pro 90%. ()

H4N1CK4

Hororový příběh říznutý kapkou romantiky s úúúžasně temnou a bezútěšnou atmosférou... Nicméně vím, že z filmu se mi kromě té atmosféry a pomalovaného Brandona Lee, jehož smrt udělala z Vrány kultovní záležitost, za pár dní nevybaví vůbec nic. Takže shrnuto - po vizuální stránce skvělé, po stránce dějové jsem ale čekala malinko víc (chvílemi nuda). ()

Kvítek

Bolestně krásný příběh, který smrt magicky objímá ze všech stran. Proyasovo excelentní uchopení tragické látky přináší jedno z nejdojemnějších svědectví o lásce všech dob. Nesmrtelné pouto mezi Ericem Dravenem a Shelly samo o sobě s divákem emocionálně otřásá nemluvě o paralelních tragédiích Jamese O´Barry a Brandona Leeho. Vráně se podařilo to, na co jsem tak dlouho čekala. Totálně mě rozsekat!!! ()

jane1106

Lituji, že jsem si film nemohla vychutnat v lepší obrazové kvalitě. Co jsem si ale užila naplno byl zvuk (perfektní Revellův soundtrack mi silně evokoval Poslední pokušení Krista Petera Gabriela). Mstitelův klaunský obličej zase neodbytně nabízí srovnání s Jokerem. Michael Wincott se opět úspěšně předvádí s dlouhou hřívou, nehraje si tolik s hlasem jako ve 1492, zato předvede své šermířské umění a je více než rovnocenným protivníkem hlavnímu hrdinovi. Jediné, co můžu vytknout je snad až přílišný sentiment, i když musím přiznat, že ty romantické flashbacky jsou působivé a bolest hlavního hrdiny uvěřitelná. Velká škoda, jakou tragédií byl vznik tohoto díla vykoupen. ()

KOZEL84

Ještě že sem tomuhle dal druhou šanci.Ze shlédnutí před lety sem si pamatoval jen,že se mi to nelíbilo.Nevím jestli sem byl moc mladý a nehrál tam Jean-Claude nebo Arnie,či co;-)?Každopádně ted' sem se dodíval,přečetl si komentář Sheldry a říkám si jestli to mám vůbec komentovat,když to udělala za mě.Hned od začátku sem myslel na Batmana a říkal si,že proti tomuhle vypadá Gotham jako Disneyland.Nolan se určitě inspirovat musel a dokonalý Brandon Lee vypadal jako temná verze Jokera.Náhoda?Pochybuju.Odporná náhoda je určitě osud obou herců anebo zmalovaný ksicht zabíjí.Kurva škoda JICH!!!Taky je obrovská škoda,že Wincotta už není v pořádném filmu vidět.Dokonalý parchant.Předvídatelnost mě vůbec nevadila,protože já čekal jen přímočarý příběh o pomstě a takové já hodně rád.Hudba se mi taky líbila.Ta instrumentální.The Cure to teda fakt ani ne.Hlavně ve scéně kdy Sarah hledá Erica sem byl až naměko.Výýborné. ()

goniss

legendární film podle překreslené nálady výtvarníka do komiksu, který si sebou nese jisté okolnosti formou prokletí, a samotná opravdová smrt herce během natáčení poslední scény, která se ve filmu objeví jako první..to všichni víme, jenom podotýkám, že právě tohle všechno je to, čim mě tenhle film dostal. ()

Noomi

Nádherné spracovanie pôvodného komiksového príbehu. Alex Proyas vytvoril úžasný gothický svet s nenapodobiteľnou atmosférou (nech už sa o to pokračovania Vrany snažili ako len chceli, nikdy sa tá atmosféra nevrátila). Je to síce klasický príbeh o pomste a možno naoko vyzerá, že nemôže ponúknuť nič nové, možno pôsobí ako tuctový akčňák, ale nie je to tak. Vo Vrane čosi drieme, Vrana má svoju dušu, hĺbku, je to dokonalé zobrazenie temného sveta tam vonku popretkávané tajomnom. Film poznačený tragédiou. Brandon Lee si nezaslúžil zomrieť tak mladý práve v čase, keď sa len začínala jeho kariéra. Verím však, že s tým, čo dokázal, by bol spokojný a že by ho čakala veľká budúcnosť. Odpočívaj v pokoji... ()

ASSBURGER

Temný hrdina dokonca temnejší ako samotný batman. Mám ten film rád bolo v ním všetko čo super hrdinský film má mať. The Crow (vrana) bola jedným z najlepších filmov o hrdinoch. Niektoré scénky s filmu pridali aj do nového komixu. Brandom Lee si zahral jedného z parádnych a tvrdých hrdinov. Tento film bol podarený napríklad efekty,kostýmy.......Je smutné že Brandon Lee zomrel pri nehode na natáčaní filmu. Jeho meno si však navždy zapametáme z film The Crow (vrana).Ktorý bol aj dojemný ale aj v niektorých bodoch bolo ich fakt málo bol aj zábavný. Na mojom mieste by som mu udelil aspoň jedného maximálne dvoch oscarov po prvé za efekty ktoré boli neskutočne dobré na ten rok a po druhé za kostýmy na ktorých si dali tiež veľmi záležať a nebolo to zbytočné. ()

Matli

Když pominu fakt, že při natáčení umřel Lee, tak mě film sám o sobě nějak zvlášť nenadchnul, zajímavý určitě je s dobrou myšlenkou, ale jednou a dost. 57% ()

Bozvav

Tak nevím, už jako adelescentovi se mi tento film nijak nelíbil a s věkem jsem názor očividně nezměnila. To, že je film ponurý, neznamená, že má strašidelnou atmosféru, dialogy taky nic moc a akce je dosti nepřehledná. Obrovská škoda Brendona, na stranu druhou, pokud by se mu nic nestalo, tak by tento snimek nejspíše upadl do zapomění. za mne dvě a půl hvězdy. ()

TheHofi

Co bych k tomuhle filmu měl víc napsat. Budu opakovat to, co říkají ostatní. Je to prokletý film, ve kterém bohužel zemřel představitel hlavní role Brendon Lee a bohužel nemohl ukázat své herecké výkony v jiných filmech, ale i když tohle je jeho poslední film, tak je taky jeho nejlepší a je to za mě společně s Já, robotem nejlepší film režiséra Alexe Proyase, který tady za málo peněz udělal hodně muziky. Má to skvělou atmosféru, výborný akční scény, hudbu a herecké výkony prostě super film, který by si zasloužil lepší pokračování a pořádný remake. Je to to prostě super film za mě to je 100%. ()

Aurus

Tento film Vrána je pro mě nezapomenutelný zážitek. Tento film je prostě perfektní není tam ani jedna chyba. Příběh je velmi dobrý, povedený a zábavný, postavy jsou sympatycké, hudba je výborná, atmosféra tu je vážně solidní, napětí je zde hodně časté, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. Tento film je vážně skvělej, má hodně skvělou atmosféru jako z hororu. Tento film je prostě povedený a nic na něm nemohu vytknout. Jsem zvědav na dvojku trojku a závěrečnou čtyřku ale čtyřka má pod 20% takže nevěřím že bude dobrá ale i tak se kouknu. Za mě čistě perfektní film který si zaslouží 9,5/10. ()

Gastovski

Film jsem zreprízoval takřka po 20 letech a sám jsem byl překvapen, že film uzrál na 5* hodnocení. Alfou a omegou je ultratemná atmosféra (možná snad nejtemnější ze všech filmů), celková vraní mytologie a hlavně velmi zlověstný záporák M. Wincott. Hodně k chuti přijde i panoptikum záporáckých figurek, které se postarají o velmi černohumorné situace (Jon Polito rulezz). O tomto filmu můžu říci, že je to kultovka. Ne proto, že při natáčení zemřel Brandon Lee, ale že temný příběh o vraní spravedlnosti, který fungoval před takřka 30 lety, funguje ještě lépe v dnešní mainstreamově dost pokleslé době. ()

Tequila

Zajímalo by mě, kolik z těch, co se tak rozplývají nad tímto snímkem, četlo původní comics. Podle mě totiž tato adaptace velmi slevila z nekompromisně depresivní a brutální poetiky předlohy a atmosférou, emocionálním impaktem ani mírně pozměněným příběhem jí není důstojným partnerem. Vyloženě ruší oproti comicsu naddimenzovaná postava malé dívky, představující evidentní ústupek ve prospěch jakéhosi pochybného "odlehčení". ()

Kochanski

skvělá atmosféra a hudba.Když znáte pozadí (smrt B. Leeho) je to snad ještě temnější a magičtější. Komiksi nemusím, ale Vrána je vyjímkou. Je skvělá! ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)