Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

peetriss

Vrána od úvodních minut předvádí, že bude nevšedním vizuálním zážitkem nadčasových parametrů, protože v tomto ohledu by obstála i v dnešní konkurenci. Atmosféra je úžasně po burtonovsku temná. Divácký zážitek z filmu je vysoký, což je vzhledem k prokletím provázejícími natáčení, výborný výsledek. Brandon Lee ve své nejslavnější a osudné roli obstál dobře a Alex Proyas dokázal natočit jednu z nejpovedenějších komiksových adaptací 90. let, která kromě hodnotné stylovosti dokáže zaujmout i svižným dějem a dobrou akcí. ()

eratni

O smrti hlavního představitele jsem nevěděl, komiksovou předlohu jsem také neznal, takže jsem film hodnotil objektivně. Nalákala mě slibovaná temná atmosféra, které jsem se sice dočkal, ale samotný děj a akce už tak úžasné nebyly - vraňák vstane z mrtvých a začne se mstít (kosit) všem, co zabili jeho a jeho snoubenku, pak může v klidu zase zemřít. Navíc nutná malá holčička, která všechno zkazí, aby to zase mohlo skončit happy endem, za tyhlety postavy (který maj asi filmům vdechnout rodinnější atmosféru, či co) dávám automaticky hvězdu dolů. 60% ()

vander19

Keď išla Vrana v roku 1994 v kinách, strašili ma starší kamaráti o tom aké je to hrôzosrašné. Nedávno som narazil na životopis Brandona Lee a tak som sa rozhodol pozrieť si tento jeho najslávnejší film. Potešila aj skutočnosť, že film je robený podľa komixu, čo vždy kladne zaváži v mojom prípade. Len som sa obával toho, že je to už 20. rokov staré a že efekty ma sklamú. Evidentne som sa mýlil a film ma už od úvodu dosť dobre bavil. Ako náhle sa na scéne zjavila vrana, tak ma definitívne dostal a dokonca bez pauznutia som si ho celý pozrel. Síce je to film akčný a miestami drastický, ale prirovnal by som ho ku takej Shaekesperovskému tragickému príbehu lásky. Pri súčasných technológiach by to mohla byť bomba a premýšlam prečo nespravia rimejk :-). ()

Tristaver

Už po prvních patnácti minutách jsem věděl, že budu zvedat o hvězdičku za skvělý rockový soundtrack. To jsem ale ještě netušil, že mě snímek obecně příliš neuchvátí. Eric super, hlavní záporák taky, ale zbytek nuda, nuda, šeď. Líbily se mi sice temné exteriéry a relativně i celková atmosféra filmu, ale dost mi vadil scénář, když film začal nejprve dost přímočaře, pak najednou zásadně zpomalil, do toho se tam "nějak" namotala zápletka se Sarah... Nepotěšily mě ani bojové choreografie, od kterých jsem čekal výrazně více. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, nakonec dám tři, protože ten film má opravdu styl, to se mu upřít nedá. ()

Paldiny

Pochmúrny obláčik sa tiahne nad týmto filmom a tým nemyslím nešťastie aké sa udialo v zákulisí. Hrejivé svetlo aby ste v ňom pohľadali, škaredé počasie či kvílenie strún iba tieňujú náladu aká pretrváva v človeku, ktorý niečo stratil. A bude ním on, kto sa má vrátiť zo záhrobia a pripomenúť bolesť zlosynom, ktorí sa o ňu pričinili. Pocitovo by som sa nebál Vranu prirovnať inému kultovému dielu z 82´ a myslím, že nebudem sám pre koho zostane Blade Runnerom deväťdesiatych rokov. Škoda, že sa jej duchovný po Štvrtom proroctve nevedno kam vyparil. Jeho rukopis sa dokázal hlboko vryť pod kožu a zotrvať tam aj po dobehnutí posledného mena v titulkoch. Delikatesa, opakovane videná snáď po 10 rokoch. ()

willis

I když se scénář filmu nedrží přesně komiksu, povedlo se zachovat ty nejdůležitější atributy atmosféry, které jdou popsat několika pěknými romantickými slovy: beznaděj, bezmocnost, vztek, zuřivost, násilí, smrt, tma. ()

GREGOIRE

Ano, příběh je béčkový hororový komiks. Padouši jsou padouši a hrdinové jsou hrdinové. Prostě správný černobílý příběh, ale na svou dobu výborně udělaný po stránce vizuální. Temnou ponurou atmosférou se jistě inspirovali i tvůrci „Sin City město hříchu“. Kdo má rád komiksy, tak bude potěšen, ostatní asi tolik ne. ()

Blazin

Není co dodat. Suverénně nejlepší zfilmovaný comics co kdy byl udělán. Nádhera, nádhera a ještě jednou nádhera. ()

AIMÉE

Film samotný hodnotím na 4*, ale z důvodu té nostalgie, kterou cítím vždy když si vzpomenu, jak jsem tenhle (tenkrát pro mě ještě nepřístupný) film sledovala a hltala veškeré záběry s Brandonem Leem je to 5*... Už tehdy mi asi takové ponuré, atmosférické filmy byly "souzeny". Teď, když jsem si film pustila podruhé, a to po nějakých těch deseti (!) letech to neubralo nic na oněch pocitech. Lee, podle mě asi nejvýraznější ze všech svých rolí, také paradoxně posledních. Avšak to příběhu dává tu správně notnou injekci výjimečnosti. ()

Ant_Antony

Tahle Goticko-rocková opera si mě získala hned, jak jsem ji poprvé uviděl - celou atmosféru a téma podtrhuje to, že byl Brandodn Lee přímo na natáčení jedné ze scén zabit... škoda špatných pokračování - tenhle film je ovšem kult, který nikdy nezmizí... ()

Darksophie

Příběh s neuvěřitelně temnou atmosférou, který plynule přechází z akce do vzpomínek a lehké romantiky aniž by příběh ztratil na dynamičnosti a plynulosti. Do tohoto filmu jsem šla bez jakýchkoliv očekávání a byla velmi velmi příjemně překvapena. Jen škoda hlavního hrdiny těžko říci co mohl ještě dokázat kdyby jeho život nebyl tak nečekaně ukončen. ()

Ukko

Jako mladý rebel jsem tenhle film miloval, pochmurná atmosféra, hudba od Joy division a The Cure, černo - bílé zpracování od Alexe Proyase, který má opravdu oko pro detail. Nicméně postupem času film poměrně ztrácí. Pokud se na něj koukne moderníma očima, v oblasti akčnosti malinko ztrácí. Ale místy se mi zdá lepší než slavná komiksová předloha. Trochu mě mrzí, že novodobé Emo děti berou film za svůj vzor, ale i tak pro mě zůstává srdeční záležitostí, takže 5 :). ()

conery1

" Detstvo končí keď poznáš, že si mŕtvy." Naivná snaha o depresiu upršaným mestom ( slabý odvar Blade Runner ), naivná snaha o vyvrcholenie ( ešte slabší odvar Highlandera ). Teraz mi povieš, že na cintoríne uprostred noci nemám čo hľadať. Naopak ! Je to najbezpečnejšie miesto, pretože sú tu všetci mŕtvi." Nevýrazný Brandon, medzi ešte nevýraznejšími kolegami ( okrem vrany ). " Nápad priťahuje podobné nápady. Myšlienka sa šíry a stáva sa inštitúciou. " ()

Milky.

Osobně mě trochu mrzí, že film proslavila hlavně smrt Brandona Leeho. Tento snímek je i sám o sobě naprosto skvělý a nepotřebuje podobné berličky. (tímto nechci shazovat jeho smrt) ()

Nethar

Ze začátku jsem byl z filmu trochu nesvůj. Říkal jsem si ajajaj, co to bude za atmosféru, to mi asi nesedne. A to bude prostě jenom mlátička o tom, jak postupně všechny nějak oddělá? Jenže postupem času si mě film získával. Musím ale přiznat, že nosné myšlenky měly mnohem větší váhu a "kouzlo" právě díky faktu, že Lee během natáčení tragicky zemřel. Ne, nedělejte z toho osvědčenou praxi, ale kdyby se to nestalo, určitě bych film hodnotil hůře a na jednotlivé scény se díval úplně jiným způsobem. Možná nefér ale je to tak. Film má dobrou atmosféru, ale zase tolik, abych si ho toužil v dohledné době pustit znovu, se mi nelíbil. Škoda, že to s Brandonem tak smutně skončilo. ()

Lovely.Bones

Nevím, proč to všem přijde jako super skoro-kultovka. Mně to přijde docela průměrné. Komiksový příběh mě neuchvátil, efekty byly i na stáří filmu dost za zenitem a dabing je příšerný. Jediný bod, se mi na filmu líbilo obsažení, ale pořád nevěděl jsem, co si o tom mám myslet. A proč to má sakra tolik pokračování?!??!?! PS: R.I.P. Brandon Lee ()

Matt Raider

"Tenhle znáš? Ježíš Kristus jde do hotelu. Dá recepčnímu tři hřebíky a ptá se: Můžu se tu na jednu noc upíchnout?" Brandona je mi opravdu líto, jeho smrt je opravdovým neštěstím. Liboval jsem si v nápadu i stylu natočení a opravdové lásce jsem tentokrát také uvěřil. (75%) ()

Dallas

Najlepší komiks! "Because we don't know when we will die, we get to think of life as an inexhaustible well. And yet everything happens only a certain number of times, and a very small number really. How many more times will you remember a certain afternoon of your childhood, an afternoon that is so deeply a part of your being that you can't even conceive of your life without it? Perhaps four, or five times more? Perhaps not even that. How many more times will you watch the full moon rise? Perhaps twenty. And yet it all seems limitless..." [Brandon Lee] ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)