Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

dzberry

Dejte tam trochu Jokera, trochu Hitchcocka, trochu Smrtonosné zbraně a dalších pár filmových příměsí, zamíchejte a máte.....Vránu!!! Neoslovila mě ani atmosféra, ani scénář (jaký???), ani herci, ani akční scény a ani to a ani ono, páč ty tam vůbec ani nebyly, a vůbec... Průhledné od začátku do konce, nikdy více!!! Omlouvám se všem fandoušům a fandouškám, sorry. ()

anyonecek

Pěkná temná atmosféra a skvělý Brandon Lee. Škoda, že to byla jeho poslední role, každopádně by jsme se od něj měli určitě na co těšit nebýt té nešťastné náhody. Příběh taky nebyl nejhorší, ale je to spíš na to jedno zkouknutí. ()

macetoma

Legendární film s legendárním Brandonem Lee. Spíš než o příběh tady jde o způsob zpracování a temné prostředí ve kterém se po celou dobu pohybujeme. Ze samotného filmu přímo čiší strašný smutek. A dále všichni víme, Brandon Lee se tímto filmem předčasně rozloučil. V úctě k němu dávám 3 hvězdy. ()

subic

Brandon Lee, z nostalgie 4 hvězdy, ale jinak je to jen nějakých 70%. Tento příběh mi atmosférou připomíná trochu, trochu a jen místy, jiný australský film Ruce pryč, kde hraje Heath Ledger. ()

DoNotCross

Povedené filmové zpracování vynikajícího komiksu Jamese O´Barry, který autorovi sloužil jako ventilace pocitů viny a bolesti nad ztrátou milované osoby. Jednoduchý příběh o muži, co se vrátil ze záhrobí, aby se pomstil na vrazích své milované má uhrančivé kouzlo. Brandon Lee pobíhá po městě stylizovaný jako šílený klaun a zlé hochy likviduje tak, že jim nechá ochutnat jejich vlastní medicíny. Místo básní, které v předloze ilustrovaly atmosféru města a náladu hlavního hrdiny, je zde skvělý soundtrack s titulní písní od "The Cure". Políček všem, kdo si myslí, že komiksy jsou jen pro děti. ()

Midar

Akční snímek v němž vyložené cítíte ty tragédie se kterými je spojen. Kromě až překvapivě dobře natočeným akčním scénám snímku vévodí především charismatický Brandon Lee předvádějící zde svůj životní výkon. Na první pohled to sice může vypadat pouze jako velice pochmurný akční film, pravda by však v tomto případě nemohla být vzdálenější. Ten snímek v sobě prostřednictvím hlavní postavy odráží vnitřní boj lásky s nenávistí, jehož vítěz je však paradoxně většinou také poraženým. ()

horor2

Temné, drsné, násilné s pochmurnou atmosférou a parádní akcí. Brandon Lee sympaťák, kterému jeho pomstu přejete. Michael Wincott záporák jak vyšitý + banda zabijáků, kteří chtějí všechno PODPÁLIT! PODPÁLIT! zahráli dobré hovada, kterým smrt přejete pokaždé, co je vidíte na scéně. PŮVODNÍ DABING VHS, který je sprostý a doladí již tak mistrovský majstrštyk a moji srdeční záležitost. Děkuji ( R.I.P. - Brandon Lee ... nar. 1.2.1965 - zem. 31.3.1993 (28 let) :-( :-( :-( ()

johnsnow

Teda to bol movies. Je síce pravda, že poznačený tragédiou a smrťou dobrého herca Brandona Leeho. V roli je však perfektný a v podstate všetci herci dajú do toho veľa, atmosféra a hudba majú šmrnc, akčné scény super, len mohli byť o niečo krvavejšie ale nevadí. Za silných 5* uvidím ako an tom budú ostatné filmy ale neverím, že lepšie. ()

shade000

Veľmi pútavý film. Krátky, no vynikajúca atmosféra, dobrý soundtrack aj príbeh. Brandon Lee mal nakročené k skvelej kariére. Škoda, že sa tak nestalo. A Michaela Wincotta si jednoducho inak, ako záporaka ani neviem predstaviť... ()

Tominni

Temný film, kde hlavní postavu přenese vrána zpět do říše živých, aby mohlo dojít k vyrovnání účtů. Skvělý Brandon Lee (jehož smrt přináší filmu punc kultu), výborná výtvarná stránka. Jen snad děj plyne až příliš očekávaně, ale i tak jde o výbornou temnou komiksovou záležitost. ()

mrclTV

Priznám sa, že tento film som mal problém opísať, film je niečo medzi gotickým hororom, komixovým akčňákom a poučným inštruktážnym filmom (Nebehaj po ceste! Fajčenie zabíja! Drogy sú zlé! atď.) + do filmu sa vkrádaju náhodné gitarové sóla, proste poriadny guláš, ktorý ma vo výsledku veľmi osobitý štýl. Štýlový, ale pre mňa ničím extrémne zaujímavý fim. Ak samozrejme vynechám očividne neslávne známe okolnosti tohto filmu. ()

Blazkowicz

Vynikající atmosféra včetně kulis, v tomto ohledu dokonalost sama. Vidím to už po několikáté a pořád mě to baví. Plný počet ovšem dat nemůžu, protože děj nedrží tempo a občas upadá do nudy. Dialogy taky mohly být smysluplnější. Co je ale kultovní, je soundtrack. Ten samotný, natočený na starou kazetu mě přivedl k tomuto filmu a k více či méně zapomenutým skupinám. Stone Temple Pilots, Helmet, For Love Not Lisa rulez!!! 4+* ()

JosefTomas

Vrána už od začátku působí jako silný příběh, který si nebere servítky s nikým a ničím. Brandon se do role tak vžil, že jeho ztvárnění Vrány je samo o sobě dosti mrazící. Navíc je délka tak akorát, takže vám to uteče jako voda. Navíc o filmu i komiksu putují zvěsti, že je prokletý a když se ohlídnete zpět, tak vlastně je. Je to opravdu skvělý film, jen stálo dosti smutku ho dokončit. ()

adamix

Proyasova najväčšia kultovka, za ktorú Brandon Lee zaplatil životom. Je to dobré, zatiaľ čo Dark City malo komplexnejší svet a celú rasu zaujímavých záporákov, tu je lepší antihrdina a príbeh je síce priamočiarejší, ale s dobrým pocitom sa sleduje a akcia s gotickým nádychom tomu pridáva šmrnc, akoby niekde ťahal za nitky Tim Burton. Za mňa 75%. ()

Hyperbolic

Z celého filmu sálá jakási smutná naděje a výhled do lepších časů, kde se postupně ty náznaky i objevovaly.. Atmosféra je zde nepopsatelná, nejblíž má ovšem k starším filmům od Tima Burtona. Odpočívej v pokoji Brandone. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)