Vražda na večeři

• USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

Pecival

Vtipná komedie/detektivka, která si utahuje z různých žánrových klišé, exceluje hlavně dobře napsanými charaktery, které si evidentně s chutí střihli výborní herci. Asi nejvíc kraluje zhrbený Peter Falk trousící drsňácké hlášky jako Bogartův dvojník. Po tomhle filmu musím o to víc ocenit Hoffmana v Capote. ()

P1tr

Neskutečně ujetá parodie na krimi příběhy odehrávající se v uzavřených prostorech, která má zabijáckou kadenci vtipů, kdy sází na diváky jeden vtípek za druhým, což má za následek, že i když se některý humor nepovede, nemáte příliš čas si toho všimnout, neboť než se nadějete, valí se na vás další kvalitní moment. Občas už sice může přehnaná humornost působit lehce ubíjejícím dojmem, ale jedná se o vzácné momenty, jelikož výborný herecký ansámbl se plně oddává šílenému průběhu děje a naplno prodává každou scénu. Parodický úhel pohledu pak plně vyvrcholí při rozuzlení zápletky, které lze označit zároveň za velice vtipné, ale zároveň také za lehké zklamání, neboť se opravdového a uspokojivého zakončení detektivní složky nedočkáme a místo skutečných odpovědí dojde jen na další humor k popukání. Ačkoliv by vážnější a detektivnější zakončení zápletky filmu prospělo, je zároveň třeba pochopit, že film je především střeštěnou komedií, které jde především o to diváka co nejvíce pobavit a vyšetřování slouží pouze jako záminka k humoru. Máme tak před sebou slabší detektivní kus, ale zato výtečnou komedii. ()

spikey1

znáte ten jak se potká Sherlock Holmes a Hercule Poirot a Phil Marlowe v domě kde se stala vražda? Ne?! Tak si tohle přidejte do kategorie "nedělní film" ()

BMAJTZ

Jediná věc kterou můžete o filmu během jeho promítání říct je, že nic není tak jak se zdá a všichni lžou co jim síly stačí. Rozhodně zajímavá parodie na všechny ty krimi filmy a krimi seriály. Mno a po poslední minutě stejně nikdo neuhodnete kdo je vrah. ()

vitekpe

"...ve dvaatricatem zatcen v Chicagu za prodej pornograficke bible. Nemohl byt obvinen, protoze verici odmitli bible vydat..." :-))) Paradni a mmoradne vtipna obbychovka plna hvezd... ()

Sdoom

Neuvěřitelně umíchaný eintopf, který jsem pravděpodobně úplně nepochopil. :-) Každopádně velmi zábavná parodie a Peter Sellers je bůh! ()

srbak

Vraždu na večeru som si zamiloval na prvé pozretie - a je dosť možné, že sa to podarilo najmä vďaka excelentnému hereckému výkonu Petera Sellersa, ktorý to má celé v malíčku. Bizarné, komické, proste podarené dielo, ktoré si uťahuje prekvapivo zo všetkého, aj zo samotných hercov, ktorý v ňom vystupujú. Určite je to jedna z najlepších paródií, ktoré som doteraz videl. ()

Han22

Parádní oddechovka s geniálně překombinovaným koncem. Kdy se člověku podaří vidět v jednom filmu Hercule Poirota, Miss Marplovou, Sama Spada a další detektivy. Do toho skvělí herci korunovaní Peterem Falkem - kdo kdy chtěl vidět Colomba jako drsného poldu s bouchačkou, tady má možnost. EDIT 2023: Po druhém shlédnutí zvedám na 5*. Nejgeniálnější detektivní parodie co jsem kdy viděl u které jsem se řezal smíchy od začátku do konce. Přitom dokonalé staroanglické sídlo, do všech detailů doladěné postavy detektivů, jejich vzájemné interakce, famózní dedukce, vražedné pasti, nástrahy, triky. Od prvního shlédnutí jsem navíc viděl nějaké Spada, Marpleovovou i Poirota abych to vše docenil. A také poznal další výborné herce hrajících své typy - blazeovaný anglán Niven, pošahaný číňan Sellers, drsňácký "Colombo" Falk, dokonalý komorník Guiness a další a další - Brennanová, Smithová, Capote, mladičký Cromwell. Ano konec je přehnaný a výsměch detektivkám, ale do té doby si to drží kromě humoru i skvělou úroveň samotného případu a proto 5*. ()

Miksilak

Sice jsem se bavil výborně, ale něco tomuto filmu chybí... Jinak lepší komediální detektivky budete hledat jen těžko. Každopádně geniální hlas a výkon Petera Falka si zaslouží čistých pět! ()

Evonichna

No tak z tohoto jsem byla fakt nadšená. Opravdu parodie na detektivky s velkou nadsázkou. Nejvíc bodů dávám "COLUMBOVI", který svou roli ztvárnil jako drsňácký alfa samec :) ()

Chegi

Pokud shromáždíte ty nejlepší detektivy na světě a oznámíte jim zločin ještě předtím než se stal a tomu, kdo přijde na vraha nabídnete 1 000 000 dolarů, pak si buďte jistí, že o zápletku je postaráno. Krom toho zvučná jména hereckých géniů a skvělé vtipy učiní z filmu nezapomentulný zážitek. Zaručuji, že se budete smát od začátku do konce. (Asi nejvýraznější herecký výkon, který bych rád vypíchl je ten Petera Sellerse) ()

Billie777

Páni, nejprve se to nezdálo ale po chvíly, když se film pořádně rozjel, mě začal fakt moc bavit. Vadilo mi trošku komplikované rozuzlení, ikdyž to asi měl být záměr ale jinak úžasná zábava a výborní herci. Takový malý, nenápadný filmeček a tak vás chytne a vtáhne do děje. Nejvíc mě bavil Peter Falk (to jeho charisma!), James Coco, Peter Sellers a David Niven. ()

Hanys_

Na ten rok vzniku je tohle opravdu neuvěřitelná taškařice. Hlavně první půle je nabitá neskutečnými hláškami, kterými nešetří žádná postava, nicméně nejvíc mě pokaždé dostal Alec Guiness, jakožto komoří Jameson-pane Benson-paní . Rozhodně tuhle ne příliš známou komedii stojí za to vidět. 7.5/10 ()

showxman

Moc povedená parodie na všechny detektivky, ve které se blýskli známý filmový detektivové z celého světa. Oceňuji především schopnost udělat si legraci ze sebe samého a nekorektní vtípky. 85% ()

MaaaR@

Parodie klasických detektivních příběhů, ve které jednotlivé postavy podávají hlášky tak neuvěřitelně suchým způsobem a s takovou kadencí, že je to až neskutečné. Záruka zábavy v její nejčistší podobě. ()

farfalla

Komu se líbí série ´Růžového pantera´, ten zajisté přijde na chuť i tomuto filmu. Je to konverzační komedie s exxcentrickými postavami, nečekanými zvraty a trapným humorem. Hlavními postavami jsou variace na slavné detektivy – inspektor Sidney Wang je původně čínský detektiv Charlie Chan Earla Derr Biggerse, Dick a Dora Charlestonovi jsou postavy Dashiella Hammetta Nick a Nora Charlesovi, Milo Perrier je samozřejmě Hercule Poirot Agathy Christie, Sam Diamond je parodií Sama Spadea od Dashiella Hammetta a Jessica Marbles je parodií Miss Marplové od Agathy Christie. Herci ve všech postavách bývají jinak sólisté. Jako hostitel Lionel Twain se představí slavný spisovatel Truman Capote. Všechny postavy mají specifickou charakteristiku a není potřeba je brát vážně. /Was there a murder? Yes, killed good weekend!/ ()