Vražda na večeři

• USA Murder by Death (více)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiální text distributora)

C0r0ner

Je hrozně fajn, když si někdo dokáže udělat tak chytře srandu. Sestavit takový supertým vyšetřovatelů a poslat je na jedno místo a ještě je pak nakonec všechny přechytračit, zase vyžaduje hodně slušnou dávku inteligence. Škoda jen, že to bylo takové zmatečné, až šílené, protože jinak to byla vážně hodně netypická zábava. 85% ()

Topco

Ultimátna paródia na detektívky a detektívov si berie na paškál slávnu detektívnu päticu: Nicka Charlesa a jeho ženu Noru, Herculea Poirota, slečnu Marpleovu, Charlieho Chana a Sama Spadea (presný Peter Falk!). Bavil som sa. ()

MarekT

"Nemluv s akcentem, když víš, že mám hlad." Už když se circa okolo páté minuty dostal Peter Sellers (tentokráte s geniálním čínským přízvukem) do ráže (ve které zůstal až do posledního záběru, jak je u něj obvyklé), věděl jsem, že tahle komedie bude určitě pětihvězdičková. A to se mi potvrdilo ve chvíli, kdy David Niven s Maggie Smith stál před vchodem do svého pokoje a rozmlouval se slepým sluhou Alecem Guinessem o vraždě paní Twainové - smál jsem se tak, až mi tekly slzy. Ale i zbytek osazenstva, který jsem nejmenoval, je skvělý - od Petera Falka byste sice mohli čekat parodii na Columba, zde si ovšem s chutí zparodoval Humphreyho Bogarta (dokonce i jeho chraplavou dikci, za což si zaslouží speciální uznání), James Coco je po Suchetovi asi nejpůvabnější Poirot :-), a tak dále bych mohl pokračovat, všichni jsou opravdu bez chyby... A to je ještě škoda, že se nedostalo na Waltera Matthaua. Rozhodně skvělá parodie na detektivky, kde Neil Simon prokázal znalost zesměšňované látky. A nejlepší scéna? Vzájemné obvinění, závěrečné odhalení, příjezd a uvítání, dialogy němé se slepým... Tolik toho zde máte na výběr. Doporučuji! "Nejedeš se mnou?" - "Váha dvou mužů je pro most možná příliš." - "Tak proč řídím já?" - "Protože jsem natolik chytrý, že jsem vystoupil jako první." ()

gabin(a)

Parodie anglických detektivek v čele s Deseti malými černoušky non plus ultra! Viděla jsem ji kdysi dávno a pak se mi podařilo nahrát ji z televize, ovšem po slovensky! A to je teda nářez! Když slepý sluha Bensonpani, jehož otec se jmenoval Gašparpane Bensonpani, spílá hluchoněmé kuchařce, řvu vždycky smíchy. Nebo když Sellers říká: Ticho!Krava hovorit! a ze zdi se ozve "Looos! Som looos!" a vlastně pořád. Nejvíc se mi určitě líbí Peter Falk (Objím sa sama, ja němám čas. Idem si pohľadať nějaký hajzel) a Peter Sellers so svojou angličtinou/slovenčinou. Ako hovorit krava na zdi: Nechápem ako može niekto z najbrilantnějším mozgom na svete nepochopiť anglickú gramatiku!!!! ( nebo tak nějak). ()

Pajky3

Tohle mě vážně dobře pobavilo a zabavilo. Herecké obsazení skvělé, detektivové neodolatelní, pro mě hraje prim Columbo Peter Falk, ale ostatní na něho rozhodně neztrácejí. Setkání detektivů (sice jsem třeba jejich samostatné detektivky ani viděl nemusel) z celého světa prostě baví, teorie překrývá ještě další a ještě šílenější teorie. Jediný co mi na hodnocení možná trochu ubralo bylo právě to, že vlastně v závěru nevím, co přesně se tedy stalo. ()

Martrix

Zdráhal bych se tento film označit jako parodii. Podle mě je daleko trefnější citace jedné z postav v závěru: Léta jste čtenáře obelhávali a vysmívali se jim, trápili jste nás nečekanými konci, které nedávaly smysl! Na posledních pěti stránkách jste uváděli postavy, které předtím v knize vůbec nebyly! Vy jste odpírali vodítka a informace, které by nám umožnily odhalit viníka. Ale teď se karta obrátila. Miliony rozhněvaných čtenářů detektivek, se konečně dočkají své pomsty! Ano Neil Simon si utahuje z žánru seriálových detektivek. Vzal si na paškál ty nejznámější detektivy...tak známé, že i já, který je nesleduje o některých z nich slyšel. Mnoho lidí pozná Columba a Poirota. Některým při odhalování motivů, resp. objevování vazeb v napohled nestejnorodé skupině lidí, naskočí podobnost s Vraždou v Orient expresu a ti znalejší najdou mnoho dalších odkazů na různé detektivky. Naznačuji tím, že aby jste si tento kousek opravdu užili celý, je potřeba být zapálený fanda žánru. Pak oceníte nejen casting, ale i mnoho detailů. A v tom vidím slabinu tohoto filmu. Dost pochybuju, že generace lidí, kteří ujíždí na starých detektivních seriálech (které byly známé v roce 1976!), ocení Simonův humor. Chytrý tak, že si dovolí i absurditky. Spousta špičkování, narážek, dvojsmyslů...tohle já opravdu můžu a první půli filmu jsem se tetelil blahem a moc jsem si přál, aby se to nepokazilo. Což se mi tak úplně nesplnilo, protože těch postav bylo moc a Simon si podle mě ukousl příliš velké sousto. Závěr byl méně o tom chytrém verbálním humoru...slovo dostaly hlavně absurditky, které se na můj vkus přemnožily. Přesto mi to nekazí vynikající dojem z úvodních třiceti minut. Taková salva vtípečků, to dnes nikde neuvidíte. Takže pro mě to není jen parodizující blbinka, ale filmový bombónek, který si nepochybně ještě někdy pustím. ()

mortak

Opravdu smrtící parodie a jeden z vrcholů scénaristické dráhy Neila Simona. Detektivky jsem louskal jako kluk a tato fanouškovská mystery mi je krásně a vtipně připomněla. ()

dr.fish

Pokud bych byl důsledným a znalým fanouškem jednotlivých detektivů, které tu zdařile parodují, užil bych si sedmkrát. Takto jsem si užil jen jednou, ale i tak to byla docela povedená taškařice. 75% ()

campix

Za všechny divné konce, postavy objevující se až v závěru, nebo opomenutá vodítka. Vražda na večeři se snaží zůčtovat se všemi legendárními soukromými detektivy a jejich legendárními případy a daří se to náramně. Velmi zdařilá parodie na všechny detektivní kultovky s vkusným černým humorem a svižnou stopáží. Zároveň se zde objevují velká herecká jména jako Peter Falk nebo opět se pitvořící Peter Sellers. Zábavná podívaná, která dokáže zpříjemnit deštivé odpoledne. ()

daEmoNickY

Taky jste si nekdy rikali "Ja musim bejt fakt blbel ze jsem toho vraha neodhalil" ? DaEmoNicky si to uz nerika a Monika nechce byt sama. Nebo to je naopak? | (http://cs.wikipedia.org/wiki/Daimón + http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Daemon + http://cs.wikipedia.org/wiki/Démon_(software) ) * http://encyclopediadramatica.com/Emo * http://cs.wikipedia.org/wiki/Monika * http://www.google.cz/search?q=ctou+vice+muzi+ci+zeny (pozor, statistika!) * http://www.google.cz/search?q=zaklady+stupidologie (Koukolik, nicmene mizerna propaganda) ()

Loki81

To neee!!! Herecky koncik machyrku nejhrubsiho zrna... staci si nalit sklenicku a nechat se 90min unaset... Diiiiky!! :)) Vivat Sellers/Falk duo... ()

MJMilan

Taková perfektní slátanina s mixem různých detektivů, kteří řeší ještě více slátaný případ, každý svoji metodou, tak jak jsme zvyklí z různých knih. Taková starší Bláznivá střela. ()

SoolenJV

Těžce nevyužitý potenciál. Parodie na detektivy (nehodí se moc psát na detektivku, neboť zde jde spíše o postavy) by totiž měla být alespoň trochu inteligentnější. Začátek takřka výborný, ale pak film zabředne do zbytečné překombinovanosti a až moc se z komedie konverzační přehoupne ke komediím bláznivým - a ty já moc v oblibě nemám... ()

andrii

Nahrávači a smečaři s chutí. Za dveřmi je... půlnoční překvapení. Černočerný gotický motiv, šarády kredit. Připravte talíře, ať to řinčí. Vidličky se utkají s noži. Ke stolu račte, k tabuli času, prosím. Je prostřeno. To bude souboj, zápřah pro geniální mozky šalamounsky vyzbrojené, zparodované zápletky, zamotané hádanky noci, kdo pachatel, kdo obětí, sousto…vtipných kaší. ()

ing.Frosty

Totálně ujeté, přestřelené až na půdu, morbidní a kouzelné. 5 nejbrilantnějších detektivních mozků světa se předhání, kdo vymyslí bizardnější teorii. Peter Falk hláškuje, jako by na tom závisel jeho život. A ten konec byl víc překombinovaný než všechny díly Ztracených dohromady :-) ()

filmmovier

Naprosto brilantní detektivní parodie a zároveň jedna z nejlepších britských komedií, jaké jsem kdy viděl. Řezal jsem se u toho smíchy od začátku do konce, scénář je dokonale vyšperkovaný a obzvlášť slepý sluha Bensonmom v podání Aleca Guinesse a hluchoněmá kuchařka jsou výborné postavy a mimochodem spolu mají dokonalé a nezapomenutelné scény, které patří k vrcholům filmu. Je to nádherně nahláškované a vypointované a herci si to očividně strašně moc užívali... David Niven předvádí standart, Maggie Smith potěšila, Truman Capote je zvláštní člověk a pokud nepočítám Guinesse, líbil se mi nejvíc Peter Sellers jako čínský detektiv, který mít syna Japonce a který neumět gramatika. Peter Falk byl strašně moc Colombovský (ale naprosto maximálně) a pečovatelka "slečny Marplové" je také moc pěkná postava. Atmosféra je skvělá - bouřlivá noc, osamocené staré sídlo, tajemný hostitel a spoustu příjemných nástrah (například padající sochy.) A závěrečné rozuzlení "jak to vlastně je", kdy má každý detektiv vlastní teorii je naprosto fantastické...opraavdová bomba, takový film se vidí málokdy. Ještě vyzvednu skvělé úvodní titulky a to, že bych opravdu rád viděl toho Sherlocka... Téhle komedie si dám asi brzo nášup (a pak zas) protože je jedinečná a výjimečná. Pro fanoušky detektivek (a komedií) největší povinnost a orgie... Fakt dokonalé, to se musí vidět. Celou dobu co píšu tenhle komentář, si promítám před očima ty nejlepší momenty, což asi mluví o všem. 100%. ()